کلیاتی کاربردی در خصوص روانشناس

نوشته شده توسط

سارا عیوضی

کلیاتی کاربردی در خصوص روانشناس

روانشناسی اصطلاح مدرن و جدید است. شاید بسیاری معتقد باشند که روانشناسی در گذشته هم وجود داشته است اما آنچه امروزه ما به عنوان روانشناس می شناسیم حاصل بحران هایی است که برای انسان در دوران جدید به وجود آمده است و همچنین حاصل پیشرفت علم و کشف ناخودآگاه توسط زیگموند فروید است.

تنوع روانشناسی آنقدر زیاد شده است که شاید نتوان تمام مسائل آن را در این مقاله کوتاه بررسی کرد اما می‌توان گستردگی و جذابیت ها و حتی بازار شغلی آن را در قالب کلمات گنجاند. در این یادداشت به بررسی انواع روانشناسی، رشته های دانشگاهی، تفاوت روانشناسی و روانپزشکی و حقوق و دستمزد روانشناس خواهیم پرداخت.

استخدام روانشناس در تهران

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام روانشناس در تهران


 انواع روانشناسی
 روانشناسی علم مطالعه و بررسی رفتار انسان ها بر اساس روان و فردیت اوست. بنابراین تعاریفی که روانشناسی را علم مطالعه رفتار می دانند نه تنها ناقص بلکه بسیار کلی و نادرست هستند. روانشناسی تلاشی برای شناخت رفتار انسان ها بدون دخالت عناصر بیرونی حین آن رفتار است. به عبارت بهتر  روانشناسی به بررسی رفتار مستقلی می پردازد که ریشه در افکار و روان فرد دارد نه واکنشی به شرایطی که در آن قرار گرفته است البته جدال‌های بین موقعیت گرایان و رفتارگرایان شکل گرفته است تا مشخص کند که آیا رفتار افراد واکنشی است به موقعیتی که در آن قرار دارند و یا از ناخودآگاه آنان بر می‌آید، که موضوع مورد بحث ما نیست.
 با توجه به این‌که روانشناسی با فرد سر و کار دارد قاعدتاً تنوع افراد مستلزم تنوع در روانشناسی و روش های آن است. بنابراین این این علم جهت بررسی دقیق‌تر به شاخه های مختلفی تقسیم شده است.

 روانشناسی بالینی یکی از مهم‌ترین شاخه های روانشناسی است که در تلاش برای درمان افراد در مقابله با استرس، اضطراب و مسائل این چنینی است. این رشته نسبت به سایر رشته ها طرفداران بسیار زیادی هم دارد و به اعتقاد بسیاری به دلیل پاسخگویی و درمان سریع تر افراد در روانشناسی بالینی، مردم برای رهایی از مشکلات خود به  این روانشناسان رجوع می‌کنند..
 شاخه دیگر روانشناسی مشاوره است. این روانشناس که به روانشناسی عمومی هم معروف است به درمان نمی پردازد بلکه به حل مسائل از طریق روشن کردن ریشه های اختلال و انجام توصیه های برای حل مشکلات اکتفا می‌کند.
 مشاوره ازدواج، مشاوره تحصیلی، مشاوره خانواده، مشاوره در دوران بارداری و موارد اینچنینی در این دسته جای می گیرند. البته برخی از این موارد خود به عنوان یک رشته مستقل تعریف می شود برای مثال در حال حاضر ما با گرایش هایی چون روانشناسی خانواده، روانشناسی شخصیت، روانشناسی و مشاوره تحصیلی روبرو هستیم اما به صورت کلی با توجه به سبک مشاوره و درمان هر یک از این موارد می‌توان همه این عناوین را در حوزه روانشناسی عمومی قرار داد.

 اما یکی از مهم‌ترین و کاربردی ترین شاخه های روانشناسی، روانشناسی رشد است که امروزه بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است. روانشناسی رشد به مسائل تغذیه ای محیطی و ژنتیکی پیرامون رشد کودکان در سنین مختلف از مرحله بارداری تا نوجوانی و حتی بعد از آن می پردازد. مسائل مربوط به روانشناسی رشد بیشتر توسط زنان باردار و یا والدینی که فرزندان و کودکان کمتر از ۷ سال دارند بسیار مورد توجه قرار می گیرد و یا حتی بسیاری از خانواده ها که از راه های پزشکی موفق به درمان برخی اختلالات تغذیه ای نشده‌اند و یا نتوانسته اند بسیاری از مشکلات مربوط به دوران رشد فرزندان خود را حل کنند، راه مناسب تری یافته اند و با  مشاوره با روانشناسان رشد تلاش می کنند تا برخی از مشکلات فرزندان خود را حل کنند. روانشناسان رشد تا حدودی هم به سنت روانشناسی و هم به روانپزشکی پایبند هستند.
 به جز این موارد شاخه های بسیار زیادی را نیز می‌توان در نظر گرفت که هر از آن ها به صورت تخصصی به مسائلی می پردازد و تحت عناوین مختلفی هم بررسی می شود. گسترش روانشناسی بستگی به تخصصی شدن و پیشرفت در این علم دارد در صورتی که بتوان در این علم به پیشرفت‌های دست یافت می توان حوزه گسترده‌ تری نیز برای آن در نظر گرفت و تخصص هایی برای آن تعریف کرد.
 رشته دانشگاهی روانشناسی
 
 با توجه به اقبالی که جامعه به روانشناسان نشان داده است علاقمندان این رشته نیز روز به روز بیشتر می شوند و رقابت برای تحصیل در این رشته بیشتر خواهد شد. چنان که  روانشناسی به اولویت های ابتدایی دانش آموزان رشته علوم انسانی نیز تبدیل شده است.
 تمام دانشگاههای ایران و واحدهای دانشگاهی اعم از سراسری پیام نور، آزاد و غیرانتفاعی امروز رشته روانشناسی را تدریس می کنند. در دوران کارشناسی معمولاً روانشناسی عمومی، بالینی و روان سنجی تدریس می‌شود که اقبال و رقابت برای روانشناس بالینی بیشتر است. مهم ترین دلیل این استقبال این است که درآمد روانشناسی بالینی به مراتب بهتر از سایر رشته هاست. به همین دلیل نیز رتبه لازم برای رشته روانشناسی بالینی گاه به رتبه های دو رقمی در دانشگاه های معتبر تبدیل می شود.

معولا در مقطع کارشناسی دروس پایه روانشناسی تدریس می شود و بهتر است این دوران را مقدمه‌ای برای ورود به این  رشته در نظر بگیریم. هرچند از فارغ التحصیلان کارشناسی روانشناسی نیز انتظاراتی برای ورود به بازار کار و انجام امور وجود دارد اما عمده تخصص آن‌ها در دوران کارشناسی ارشد و دکترا کسب می شود بنابراین دانشجویان برای دریافت تخصص ملزم به گذراندن مقاطع تحصیلی بالاتر هستند.

 درآمد بازار کار و آینده شغلی رشته روانشناسی
 احتمالاً در مورد نرخ مشاوره و روانشناسی مطالب را خوانده اید و یا از افراد مختلف شنیده اید. دریافت تخصص در رشته روانشناسی تضمینی برای آینده شغلی شماست. افراد حتی اگر توانایی و علاقه ای برای کار مستقل هم نداشته باشند به راحتی می‌توانند در مراکز مشاوره و یا در بیمارستان ها مشغول به کار شوند. بسیاری حتی بعد از گذراندن دوران کارشناسی در مهدکودک‌ها، مطب ها، کلینیک ها و مراکز مشاوره مشغول به کار می‌شوند. بنابراین می‌توان انتظار آینده شغلی خوبی برای فارغ التحصیلان و علاقمندان این رشته تصور کرد و از آنجا که امکان پیشرفت و دریافت تخصص همواره فراهم است و دستمزد مشاوره و روانشناسی نیز هم بسیار بالا است از این رشته به عنوان مشاغل پولساز یاد می‌شود.
 هزینه هر ساعت مشاوره معمولاً هر ساله از طریق سازمان نظام پزشکی اعلام می شود هزینه ها در تهران، مراکز استان ها و شهرستان ها متفاوت است و همچنین با توجه به مدرک تحصیلی و تخصص روانشناسان قیمت ها تغییر می کند. برای مثال حداقل دستمزد یک روانشناس با مدرک کارشناسی ارشد در تهران در ازای ۴۵ دقیقه ۶۰ هزار تومان می باشد و برای متخصصانی که مدرک دکترا دارند گاه تا ۲۰۰ هزار تومان در ازای ۴۵ دقیقه هم می رسد. با توجه به معضلات و هزینه هایی که مصرف دارو دارد خوشبختانه جامعه ما نیز به این درجه از رشد رسیده است تا مسائل خود را شکستن تابوی مراجعه به روانشناس حل کند. در حال حاضر که قیمت بسیاری از دارو ها و ویزیت بسیار از پزشکان بسیار زیاد است مراجعه به روانشناسان و پرداخت هزینه های مذکور چندان هم دور از انتظار نیست و باید امیدوار بود که این استقبال روز به روز نیز بیشتر شود.

 تفاوت روانپزشکی و روانشناسی
  روانپزشکی شاخه ای از  علم پزشکی و روانشناسی محسوب می شود و بسیاری آن را یک تخصص بین رشته ای می‌دانند که برای حل مشکلات افراد از داروهایی استفاده می‌شود. روانپزشکان معتقد هستند که اختلالات فردی و روانی ریشه در طبیعت و بدن انسان دارد و در صورت معالجه این اختلال می توان شاهد بهبود و سلامت افراد بود. بنابراین از آنجا که اختلالات مرتبط با بدن انسان است به علم پزشکی مربوط می‌شود و در آنجا که این معضلات بر مسائل روحی و روانی تاثیر گذار است به حوزه روانشناسی تعلق دارد. روانپزشکی تداخل و تلفیق این دو حوزه است.
این در حالی است که روانشناسان بیشتر به عوامل روانی و روحی توجه دارند و راه حل مشکلات را نیز در گفتگو و تمرین های فردی می‌دانند و چندان با دارو سر کار ندارند مثلاً اگر یک روانپزشک برای حل مشکل اضطراب و استرس به داروهایی چون پروپرانول رو ‌آورد روانشناس تلاش می‌کند برای حل مشکل به ریشه‌های عدم اعتماد به نفس و اضطراب توجه کند و با ارائ توصیه ها و تمریاتی در صدد تقویت اعتماد به نفس افراد برآید.
به طور کلی روانشناسی را می توان یک رشته جذاب با قابلیت ارتقا و پیشرفت دانست و از طرفی نیز این رشته‌ها با توجه به سوژه انسانی که با آن سر و کار دارند می تواند کنجکاوی و انگیزه زیادی را برای شناخت انسان ایجاد کند. از سوی دیگر نسبت به بسیاری از رشته بازار کار بهتری دارد و همچنین درآمد قابل توجه تری.

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی