آشنایی با شغل پژوهشگر

نوشته شده توسط

سارا عیوضی

آشنایی با شغل پژوهشگر

انجام پژوهش یکی از مهم‌ترین معیارها برای پیشرفت در جوامع مختلف است. از این رو هر چه تعداد محققان و پژوهشگران در یک کشور بیشتر باشد، می توان آن را معیاری برای توسعه علم تلقی کرد. پژوهشگری در حال حاضر به یک از شغل های جذاب برای فارغ التحصیلان و نویسندگان نیز تبدیل شده است. تحقیق در مسائل طبیعی، تجربی و انسانی و ریاضی و مهندسی امروزه بیش از پیش اهمیت پیدا کرده است.

تمامی پروژه هایی که امروزه در جهان می خواهد به مرحله اجرا برسد باید مورد پژوهش قرار بگیرد. به همین دلیل هم نیاز به تعداد زیادی نیرو برای انجام پژوهش وجود دارد. در صورتی که مطالعات خوبی در حوزه تخصصی خود دارید می‌توانید پژوهشگری را به عنوان یک شغل خوب آغاز کنید. در این مقاله به بررسی انواع پژوهشگری مشکلات حوزه پژوهش بازار کار پژوهشگر و اصول انجام یک پژوهش مطلوب اشاره خواهیم کرد.
 همانطور که گفتیم پژوهشگری در حوزه‌های مختلفی صورت می‌گیرد و به طور کلی می توان پژوهش های انسانی، مهندسی و تجربی را از هم تفکیک نمود. پژوهشگر علوم انسانی عمدتاً با سوژه انسان سروکار دارد و بیشتر تلاش می‌کند تا معضلات حوزه اجتماعی سیاسی و فرهنگی را مورد تحقیق قرار دهد.

استخدام پژوهشگر در تهران

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام پژوهشگر در تهران


 بسیاری از پژوهشگران این حوزه در حال حاضر تلاش می کنند تا ابعاد جدیدی از مسائلی چون روابط بین الملل خشونت‌های اجتماعی روانشناسی اجتماعی تاریخ معاصر و کهن و بررسی های استراتژیک در حوزه جغرافیا را انجام دهند. این طور نیست که تصور کنیم تمام پژوهش‌های این حوزه نیز به مسائل نظری و تئوریک ختم می شود. در صورتی که شما در هر یک از رشته های علوم انسانی تخصص دارید می‌توانید در همان حوزه مشغول به کار شوید.
برای مثال پژوهش های حوزه علوم انسانی نیز می تواند پژوهش های کاربردی نیز باشد. امروزه تحقیق های کمی در خصوص میزان خشونت و تأثیر عوامل مختلف در بروز خشونت‌های در موارد مختلف و جزئی انجام می شود که از حوزه تئوری فرا می روند. تاثیر فضای مجازی بر میزان استرس و خشونت، دلایل خشونت در هنگام رانندگی و پژوهش های از این قبیل بسیار کارآمد هستند و حمایت های مالی زیادی نیز از پژوهشگران می‌شود.
 پژوهش های تجربی و طبیعی شاید از دید بسیاری از افراد انجام تحقیقات این حوزه به مراتب جالب تر و جذابتر آید چرا که با دستاوردهای ملموس تری ارتباط دارد. امروزه آزمایشگاه های زیادی برای انجام تحقیقات در حوزه شیمی فیزیک آب و ترکیبات شیمیایی به وجود آمده است بسیاری از پژوهش‌ها و تحقیقات مهم در داروسازی و حتی پژوهش های عظیمی مانند مدیریت سوخت در این حوزه انجام می شود. برای مثال یکی از پژوهش هایی که علاوه بر نهادهای دولتی نهاد های خصوصی نیز مبالغ هنگفتی برای آن می‌دهند ساخت سوخت های جدید و یا تبدیل سوخت‌های نفتی به نمونه های با کیفیت است.
 پژوهش های ریاضی نیز در نوع خود جایگاه خاصی دارند پژوهش های مهندسی و ریاضی معمولا با یکدیگر تلفیق شده و در قالب پروژه‌های عظیمی چون،  itc ساخت هواپیما، الکترونیک، برق معماری و مکانیک جلوه می‌کند. حتی بسیاری پژوهش‌های طراحی را نیز در قالب پژوهش های مهندسی قرار دادند. علم فضا و ماهواره برای دسترسی به شبکه های اینترنت و همچنین گسترش زیر ساخت ها اهمیت زیادی دارد. پژوهشگران این حوزه مطالعات زیادی در خصوص ساخت هواپیماها و همچنین مختصات لازم برای قرار گرفتن در فضا انجام می‌دهند. پژوهشگران و محققان این حوزه در صورتی که بتوانند فرمولی ابداع کنند، دسمتزد های چند صد میلیونی دریافت می کنند. و یا در حوزه آی تی سی و مخابرات پژوهشگری اهمیت ویژه ای دارد و معمولا محققان درآمد های هنگفتی دریافت می‌کنند. البته که ابداع و اختراع بسیار سخت است اما پژوهشگر می تواند با مطالعه و آزمایش به چنین فنونی دست پیدا کند.
 بنابراین پژوهشگر با سوژه های متفاوتی سر و کار دارد و در بسیاری از موارد نیاز به پژوهش های تطبیقی و میان‌رشته‌ای نیز وجود دارد، که عمدتاً پژوهش‌های مهندسی- تجربی و یا مهندسی- انسانی بیش از سایرین کاربرد و رواج دارد.
اما شاید بسیاری پژوهشگری را در سطح علوم انسانی و نگارش مقالات و پایان نامه ها نیز دنبال کنند. هر چند این موضوع معضل علوم انسانی شناخته می شود اما بدون قضاوت درباره آن می‌توان بهتر در خصوص ابعاد این شغل صحبت کرد. محققان این حوزه معمولا موضوعاتی که برای پژوهش انتخاب می‌شوند را مورد بررسی قرار می‌دهند. بسیاری از این پژوهشگران حتی به راهنمایی در جریان نگارش مقالات و پایان نامه ها و رساله ها مشغول می‌شوند. درآمد این پژوهشگری بسته بوع مقالات متفاوت است. مثلا قیمت یک مقاله ساده غیر علمی برای ارائه دانشجویی به پانصد هزار تومان هم می رسد و این رقم در پایان نامه ها گاه به بیش از پانزده میلیون تومان است.
 مشکلات حوزه پژوهش
 عمده  مشکلات حوزه پژوهش در خصوص رشته های علوم انسانی وجود دارد، معمولا پژوهش های علوم انسانی چندان خریداری ندارد و به دلیل تئوریک بودن این بخش اقبال چندانی به آن نمی شود. البته در ادامه توضیح خواهیم داد که این تصور چندان هم درست نیست.
 مشکلاتی که گریبانگیر پژوهشگران می شود مربوط به دسترسی آنها به امکانات پژوهش است. هرچند این محدودیت در پژوهش های انسانی کمتر است، اما در پژوهش‌های تجربی بسیار زیاد است. مشکلات پژوهش‌های علوم انسانی بیشتر به محدودیت و کم اعتبار شمردن این حوزه بر می گردد و همچنین احتمال ایجاد خلاقیت در این حوزه مستلزم تفکر بسیار زیادی است و وقت بسیار زیادی از پژوهشگران می گیرد و به تعبیر بسیاری  خریدار چندانی هم ندارد اما شاخه‌های کاربردی جدیدی در حوزه علوم انسانی ایجاد شده است که در آینده نه‌ چندان دور جایگاه ویژه‌ای به پژوهشگران خواهد داد.
 اصول یک پژوهش مطلوب
 هر پژوهشی اصولی دارد. رعایت این اصول است که خلاقیت و نوآوری را معنا می‌کند و به آن پژوهش اعتبار می بخشد. پژوهشگر در وهله اول باید تلاش کند تا تحقیق جنبه نوآورانه و خلاق داشته باشد. این خلاقیت در پژوهش های علوم انسانی بیشتر اهمیت دارد چرا که تکرار مباحث دیگران چندان اهمیتی نخواهد داشت. اما در حوزه مهندسی و تجربی تلاش برای رسیدن به یک فرمول و یا تکنولوژی که در اختیار دیگران است بسیار مهم جلوه می‌کند. برای مثال در حال حاضر مهندسی معکوس و یا رسیدن به فرمول های ساخت داروی بیماری های خاص که سایر کشورها در اختیار دارند یک دستاورد بزرگ است، در صورتی که چنین کاری در علوم انسانی دزدی محسوب می‌گردد.
 نکته دیگر آنکه پژوهشگر همواره باید به امکان های عملی کردن یافته های خود نیز توجه داشته باشد. پژوهشی دارای اعتبار است که بتوان امکان عملی کردن آن را نیز با یک هزینه معقول فراهم آورد. برای مثال ساختن یک دارو که در جهان با هزینه کمی تولید می شود باید فرمول به دست آمده برای ساخت آن نیز امکان تولید با حداقل هزینه را داشته باشد در غیر این صورت چندان اهمیتی نخواهد داشت.
 بازار کار پژوهشگر
  احتمالا اگر روزنامه ها و یا سایت های کاریابی را مشاهده کرده باشید با آگهی های بی شماری برای استخدام پژوهشگر در همه حوزه ها رو به رو خواهید شد. متاسفانه نکته بسیار مهمی که در این آگهی ها وجود دارد انجام پژوهش برای دریافت مدرک دیگران است.
هر چند پژوهش ممکن است همواره برای دیگران صورت گیرد. برای مثال ممکن است شما در خصوص چگونگی شیرین کردن آب دریا پژوهشی انجام داده باشید و بعداً حاصل این پژوهش را به یک شرکت خصوصی جهت عملی کردن آن واگذار کنید اما معمولا اینگونه پژوهش ها در حوزه علوم انسانی منفی تلقی می شود. اما همانطور که در طول متن هم گفتم در حال حاضر پژوهش‌های علوم انسانی نیز در حال کاربردی شدن هستند. بسیاری از موسسات خصوصی، فرمانداری‌ها، استانداری‌ها و یا موسسات مردم نهاد حمایت های مالی لازم را برای پژوهش‌های کاربردی علوم انسانی در نظر گرفته اند.
بنابراین پژوهشگر ها در محل های زیادی می‌توانند مشغول به کار شوند و برخی تحقیق ها و یافته ها ممکن است نه تنها یک دستاورد بزرگ برای اشخاص باشد بلکه جامعه را نیز از بحران هایی نجات دهد.
 موسسات تحقیقاتی و پژوهشگری نیز در حال حاضر آماده هستند تا ایده‌ها و نظرات پژوهشگران را بررسی کنند و اعتبارات لازم را در اختیار آنان قرار دهند. با توجه به این‌که در حال حاضر بسیاری محصولات ما از طریق واردات به بازار عرضه می‌شوند دولت و سرمایه گذاران علاقه‌مند هستند تا از پژوهشگران حمایت کنند.
 در صورتی که پژوهشگر بتواند در هر حوزه‌ای تحقیقی انجام دهد که امکان عملی کردن آن وجود داشته باشد، امکانی را فراهم آورده که این شرکت های دولتی و خصوصی به دلیل کارآمد بودن و تخصصی بودن فعالیت های آنان هزینه‌های لازم برای پژوهش ها را بپردازند. در حال حاضر بسیاری از پژوهشگران با شرکت‌هایی قرارداد دارند و با دستمزد‌های مناسب اقدام به طراحی و پژوهش طرح‌های کاربردی می‌کنند.
 درآمد پژوهشگران
 پژوهشگر در هر پژوهشی که انجام می‌دهد به صورت توافقی مبلغی را دریافت می‌کند. در حوزه علوم انسانی معمولاً این درآمد چندان قابل توجه نیست اما جالب است بدانید برخی پژوهش های تجربی و مهندسی ارزشی چند صد میلیونی و میلیاردی دارد و زمینه‌های ایجاد خطوط تولیدی را فراهم می کند که تا سال ها می توانند نیاز یک جامعه را بر طرف کند و امتیاز ساخت آن کالا نیز به صورت اختصاصی در اختیار یک شرکت خاص بماند.

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی