آشنایی با مشاغل بین المللی

نوشته شده توسط

سارا عیوضی

آشنایی با مشاغل بین المللی

بدون شک و تردید همکاری های جهانی و تبادل ارتباطات و دانش و فناوری ها نیاز به برقراری روابط و ارتباط داشتن با دیگر کشورها را می طلبد.

استخدام مشاغل بین المللی

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام مشاغل بین المللی

 

روابط طوری است که شاید هدیه ای جز پیشرفت و توسعه همه منظوره نداشته باشد. اما مسئله مهم این است که همه کشورها نیاز به این روابط دارند و هیچ کشوری نمی تواند ادعا کند که همه نیاز های خود را بدون هیچ ارتباط خارجی می تواند برطرف کند. اما برقراری این ارتباط نیازمند افرادی است که از هر دو کشور مبدأ و مقصد شناخت کامل داشته باشند. شاغلان بین المللی دارای یک چهارچوب و شیرازه کلی هستند و اهداف مشترکی دارند. درباره شاغلان بین الملل باید بگوییم ابتدا در کشور مبدأ همه آموزش های لازم را می بینند و سپس برای فعالیت ها و یا یک پروسه خاص به عنوان شاغلان آن سازمان به سازمان بین الملل معرفی می شوند. واژه بین الملل فراتر از مرزهای یک کشور و یا چند کشور است. قوانین بین الملل طوری است که که برای همه کشورهای متعهد به آن یکسان است و افراد و اعضا نمی توانند به طور سلیقه ای برخورد کنند و انجام قانون برای همه برابر و در کلیه کشورها به یک صورت اجرا می شود. شاغلان در بین الملل برای پیشبرد اهداف خود نیازمند فعالیت های مستمر و دائم هستند چرا که موضوعات و فعالیت ها به صورت جهانی است؛ به طور کلی همه فعالیت های بین المللی برای هدفی ایجاد می شود. به طور مثال سازمان ملل متحد برای حفظ صلح و امنیت تأسیس شده است و کلیه شاغلان برای رسیدن به این مقصود همه تلاش خود را می کنند. بحث کلی در مورد شاغلان بین المللی این است که باید همیشه در ازای ارتباط و خروجی که دارند ورودی با ارزش تری برای کشور به ارمغان بیاورند  و فرضاً اگر در قرارداد بین المللی به منظور تنظیم یک فعالیت به صنعت کشور لطمه ای وارد شود تا جایی که ممکن است ایستادگی کنند. برای شاغلان بین المللی به طور کلی می توان به ایجاد بستری مناسب برای همکاری های گسترده با سازمان ها و شرکت ها، آگاهی داشتن نسبت به اجلاس،کنفرانس ها و همایش های بین المللی در مورد موضوعی خاص و مربوط به حیطه کاری خویش، فراهم نمودن شرایط لازم برای بهره گیری از علوم و فنون در قسمت های مختلف، در صورت نیاز الگو برداشتن از موفقیت و تجربه دیگر سازمان های موفق ، دارا بودن مدارک مربوط به شغل بین المللی خود و دارا بودن شمع تحلیل روابط سیاسی برای انجام تصمیمات درست و به موقع، اشاره کنیم.

مشاغل بین المللی چیست ؟

امروزه با وجود فضای سایبری و دنیای مجازی به واقع فاصله‌ها و مرزها بی معنی شده است. شما می‌توانید به راحتی با دورترین نقاط دنیا تماس حاصل نموده و مراوداتی داشته باشید. همچنین شما به عنوان صاحب یک کسب و کار می‌توانید در برخی از زمینه‌های کاری خود از متخصصانی که کیلومترها و مایل ها با شما فاصله دارند استفاده نمایید.

البته قاعدتا می‌بایست جذابیت‌های مالی و کاری خاصی برای آنها به وجود آوردید که حاضر به همکاری با شما باشند. حال باید نکته ای را نیز روشن ساخت و آن اینکه برای رسیدن به هدف کاری مشترکی بین کارفرما وکارگر باید زبان محاوره‌ای و علمی یکسانی بین آنها برقرار گردد.

همانطور که می‌دانیم زبان علوم نوین، زبانی قابل فهم برای همه افراد است و در این زمینه مشکلی وجود ندارد.

اما به منظور برقراری دیالوگ، از زبان انگلیسی که زبان بین المللی نیز هست استفاده می‌گردد. بنابراین ناگفته پیداست فردی که می‌خواهد در حیطه‌های شغلی خاصی با شرکت‌ها و سازمان‌هایی که مقر آنها در کشورهای دیگر است همکاری نماید می بایست تسلط نسبی به زبان انگلیسی داشته باشد.

این توانایی ابتدا به ساکن در مصاحبه علمی موردنیاز است که فرد باید بتواند به سوالات مطرح شده از طریق ویدئو کنفرانس پاسخ داده و سپس در تمام مراحل همکاری و مکاتبات و تبادل نظر نیز به این توانایی نیازی مبرم احساس خواهد شد.

مشاغل بین المللی یکی از بهترین مشاغل موجود در دنیاست که علاوه بر پرستیژ و جایگاه خاصی که دارد درآمد بسیار خوبی هم برای افراد شاغل دارد. در این یادداشت تلاش می‌کنیم تا ضمن معرفی بعضی از مشاغل این حوزه به بررسی حوزه کاری و میزان درآمد و مزایا و معایب این شغل بپردازیم.

 

مثال‌هایی از مشاغل بین‌المللی

برنامه‌نویسی برای شرکت ها و کمپانی های خارجی

یکی از علومی که امروزه در تمام دنیا گسترده شده و از قضا دارای زبان علمی مشترک نیز هست، علوم مربوط به کامپیوتر است. به واقع علوم کامپیوتر به دلیل گستردگی و بی‌کران بودن حوزه‌های آن که هر روزه افقی جدید از آن گشود می‌گردد مورد توجه بسیاری از مردم دنیا جهت انتخاب به عنوان تخصص اصلی شان بوده و هست.

حال در این کمپانی‌ها و شرکت‌های بزرگ و کوچک خارجی به منظور استفاده از دانش، مهارت و خلاقیت‌های متخصصان سایر نقاط و کشورهای جهان اقدام به برگزاری جلسات مصاحبه با متخصصانی کرده که پیش از آن رزومه و نمونه‌های کاری خود را ارسال نموده‌اند و این متخصصان را بصورت پروژه به خدمت خود می‌گیرند و قاعدتا با توجه به وضعیت ارز در کشورهایی چون کشور ما درآمد‌هایی بسیار خوب و فراتر از حد انتظار را نصیب این دانش‌آموختگان و متخصصان می نماید.

جنبه و زاویه دیگر این مبحث آن است که حتی برای شرکت های خارجی نیز بسیار به صرفه خواهد بود اگر از کشورهای جهان سوم نیروی کاری به خدمت بگیرند آنهم بصورت دور کاری. زیرا این کار موجب می‌گردد هم پول کمتری را به جهت انجام کار مشخصی بپردازند و هم باعث می‌گردد تعهداتی از قبیل بیمه‌ی کاری و غیره را بر عهده خود احساس نکرده و حقی را برای کارمتد خود ایجاد ننمایند.

علی‌رغم اینکه در عنوان بحث از حیطه شغلی برنامه نویس نام برده شده، اما به واقع برنامه نویسی تنها حیطه ای از علوم کامپیوتر نیست که می‌تواند به عنوان مشاغل بین‌المللی تعریف گردد.

زمینه‌هایی چون طراحی و اجرای نرم‌افزار‌ها، طراحی محیط‌های وب و نیز انجام بسیاری از کارها و اعمال گرافیکی. از قضا یکی از مناسب‌ترین فضاهای کارهای این چنینی برای متخصصان گرافیک بوده و یک گرافیست اگر در سطح بالایی از دانش و مهارت فعالیت نماید میتواند درآمدهای خوبی را نصیب خود کند.

معامله و بازرگانی را هم می‌توان به عنوان یکی از مشاغل بین المللی در نظر گرفت. در حال حاضر بسیاری از تاجران در سطح فرا ملی فعالیت می‌کنند و به عبارتی حوزه کاری آن‌ها بین المللی است. در کنار بازرگانان می‌توان به بازاریابان و مشاوران هم اشاره کرد.

اما عوامل زیادی دخیل در این هستند که شما بتوانید وارد حیطه مشاغل بین‌المللی شده و فعالیت نمایید که از آن جمله می‌توان به مواردی اشاره نمود. همانطور که اشاره گردید فراگیری و نیز تسلط در زمینه زبان انگلیسی ابتدایی ترین قدم در جهت نیل به سمت این هدف است.

نکته‌ی دیگر یادگیری عمیق این دانش و علوم است

 زیرا مصاحبه علمی طراحی شده توسط شرکت‌های تخصصی بین‌المللی دانش عمیق و جدی شما را طلب می‌نماید و یادگیری‌ها و توانایی‌های سطحی آورده ای را برای صاحب آن دانش و توانایی همراه نخواهد داشت. البته در مشاغل بین المللی فاکتور‌های زیادی در نظر گرفته می‌شود یکی از آن‌ها را می‌توان تسلط به زبان‌های مختلف دانست. فردی که در این حوزه فعالیت می کند باید به راحتی با افراد مختلف به زبان حداقل انگلیسی گفتگو کند. در کنار این موضوع باید به فن مذاکره و گفتگو هم اشاره کرد. هیچ کس در کار خود موفق نمی‌شود مگر آن که توانای برقراری ارتباط با دیگران را داشته باشد این برقراری ارتباط در مشاغل بین المللی بسیار دشوار است چرا که با افرادی روبرو هستیم که از فرهنگ‌های مختلفی هستند و اهدافی را در گفتگو با ما دنبال می‌کنند که به دنبال محقق کردن آن هستند.

از سوی دیگر زبان ممکن است مانع بزرگی برای ارتباط باشد. از همین رو وقتی از تسلط بر زبان می‌گوییم باید فراتر از تکلم اندیشید و تکنیک‌های زبانی و تفهمی هم دقت کرد. معمولا افرادی که در عرصه بین المللی فعالیت می‌کنند خود سخنوران و معامله گران حرفه‌ای هستند بنابراین با افراد آماتور روبرو نیستیم به همین دلیل باید بتوان بسیار حرفه‌ای و با دقت فراوانی مذاکرده کرد.

در کنار این موضوع باید به استاندارد‌های بین المللی توجه کرد. هر شغلی شاید بتواند جنبه بین المللی پیدا کند همانطور که گفتیم ممکن است یک گرافیک هم در این عرصه مشغول به کار شود به همین دلیل باید با استاندارد‌های جهانی و به روز کار خود آشنا باشد.

مسئله‌ای دیگر هماهنگی و هم افزایی با تیم همکار است

به واقع شما در بسیاری از پروژه‌ها شما تنها نیستید و دارای همکاران مختلفی خواهید بود که عمل و کار همگی همکاران زمانی دیده خواهد شد که برون‌داد و نتیجه مناسبی ایجاد گردد.

از نکات اساسی دیگر می‌توان اشاره به مقولاتی از قبیل اینکه باید رزومه کاری قوی و قابل دفاعی را جمع‌آوری کرده و داشته باشید. نکته دیگر بازمی‌گردد به اینکه کارهای خود را با نهایت دقت، حوصله و تمیز انجام دهید.

و در نهایت می‌توان عنوان نمود که باید یادگیری را پایان یافته در نظر نگیرید و همیشه و مدام در حال یادگیری و آموزش و فراگیری باشید. زیرا در عرصه بین‌الملل علوم و دانش بشری با سرعت بسیار بیشتری در حال پیشروی است و لحظه‌ای توقف در فراگیری منجر به جا ماندن از پیشرفت‌های علمی روزِ جهان خواهد شد.

 پژوهشگر علوم

از دیگر عرصه‌هایی که شما می‌توانید با اتکا به آن در مجامع بین‌المللی نسبت به کسب شغل و درآمدی اقدام نموده و امیدوار باشید، ساحت پژوهشگری در علوم مختلف است.

اگر شما به عنوان عالم در یک رشته‌ی خاصی از علوم سطح خود را به حدی بالا برید که به عنوان یک پژوهشگر شناخته شده و فعالیت نمایید می‌توانید بصورت پروژه‌ای یا پروسه‌ای با شرکت‌های خارجی و بین‌المللی فعالیت نموده و ضمن هم‌افزایی و ارتقا سطح دانشی و مهارتی خود، درآمد‌های قابل توجهی را نیز عاید خود نمایید.

حال باید این نکته را عنوان نمود که بسیاری از مراکز پژوهشی با استخدام پژوهشگران از کشورهای دیگر به تولید ارزش افزوده برای خود و نیز جهش های فوق العاده در دانش بشری شده‌اند.

بسیاری از پژوهشگران ممکن است حاصل و یافته‌های کاری خود را به مراکز تولیدی و یا سایر مراکز پژوهشی بفروشند و در واقع عرصه کاری آن‌ها بین المللی باشد به همین دلیل هم این شغل را می‌توان در این دسته بندی جای داد.

وضعیت اشتغال و بازارکار مشاغل بین المللی

از منظر ظرفیت های شغلی این حیطه‌‌ باید عنوان نمود که بدلیل نوین بودن این مناسبات هنوز هم جزو  حیطه‌های بکر شغلی محسوب می‌شود و در حقیقت برای بسیاری از افراد و متخصصان جویای کار و شغل این حیطه هنوز ناشناخته مانده است.

از طرفی دیگر برخی افراد به دیده تردید به اینگونه مشاغل نگریسته و موضوع دائمی نبودن و عدم امنیت شغلی را به عنوان یکی از معضلات مهم مطرح نموده و با این تحلیل روی خوشی به این مشاغل نشان نمی‌دهند. در کشور ما نیز در سال‌های اخیر متخصصان زیادی با این حیطه شغلی آشنا شده و در جهت انجام اینگونه مشاغل اقدام نموده‌اند.

از منظر درآمدی نیز باید عنوان نمود که به دلیل پایین بودن ارزش پول ملی کشور ما و نیز پایین بودن سرانه درآمد، یکی از بهترین روش‌های کسب درآمدی خوب، انجام و برعهده گرفتن این دست مشاغل توسط متخصصان است که گاها حتی تا چندین برابر متوسط درآمد یک متخصصی که در داخل اشتغال دارد را نصیب متخصصی که در مشاغل بین المللی فعالیت دارد، نماید.

از سوی دیگر می‌توان گفت که ممکن است این پروژه‌ها بصورت همیشگی و دائمی نبوده و فقط چند پروژه خاص در طول ماه به این متخصصان ارجاع و محول گردد. که این موضوع خود باعث می‌شود حد درآمدی ثابتی را نتوان برای این گونه افراد و مشاغل متصور بود.

مزایا و معایب مشاغل بین المللی

درآمد و پرستیژ کاری و جذابیت‌های این شغل را می‌توان به عنوان مهم‌ترین مزیت‌های شغلی در نظر گرفت. سفر به نقاط مختلف دنیا و یا ارتباط گرفتن با افراد مختلف می‌تواند علاوه بر هیجان یک چالش بسیار جذاب باشد از سوی دیگر درآمد‌های چند هزار دلاری در ماه می‌تواند شما را بی نیاز کند و از سوی دیگر جایگاه بسیاری خاصی در بین دوستان و آشنایان پیدا خواهید کرد.

اما این کار مشکلاتی هم دارد. مهم‌ترین مشکل این رشته کاری را باید دوری از خانواده و همچنین احتمال بروز مشکلات غیر قابل حل دانست. فرض کنید که شما از طرف یک شرکت وارد معامله شوید اما این معامله به شکل دلخواه پیش نرود و یا کلاهبرداری صورت گیرد در این صورت مسئولیت بخش مهمی از کار بر عهده شما خواهد بود.

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی