آشنایی با مشاغل وب

نوشته شده توسط

سارا عیوضی

آشنایی با مشاغل وب

مسلماً همه ما با وب و دنیای آن آشنا هستیم و www. برای همه ما کاملاً شناخته شده است این عبارت در حقبقت مخفف وب جهانی است.

استخدام طراح سایت

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام طراح سایت

 

(world wide web). وب در حقیقت همه کامپیوتر های دنیا را به یکدیگر وصل می کند و می توانند با یکدیگر تبادل اطلاعات داشته باشند. در هر زمینه ای که نیاز داریم کافی است به این دنیای بی توصیف وارد شویم و در یک زمان کوتاه به دانشی مفید برسیم.دنیای وب مختصر به یک موضوع و یا حیطه خاصی نیست، دنیای وب برای همه افراد در همه حوزه ها و همه سنین خدمات دارد.سرگرمی، تجارت، آموزش، بازاریابی، تبلیغات و... همه در وب دجود دارند. در تعریفی دیگر وب را چشم های شخص برای دیدن دنیا می دانند و این چشم هیچ گاه نمی تواند از دیدن این دنیا خسته شود؛ چون هر روز طرحی جدید و تنوع در آن موج می زند. وب جزئی از اینترنت است کاربران با استفاده از آدرس صفحه ای از وب می توانند به صفحه مورد نظر خود بروند. وب یک بانک اطلاعاتی از صفحات اینترنتی است که همه چیز در آن یافت می شود. اما شاغلان در وب باید بسیار خلاق باشند، زیرا وب سایت آنها در حقیقت معرف آنهاست و هر وب سایتی که محیطی مناسب داشته و پاسخگو به نیازهای بازدید کنندگان خود باشد موفق تر است. شاغلان در وب عموماً نیازی به مدرک ندارند بلکه استعداد و توانایی آنها در زمینه کامپیوتر می تواند از عوامل برتری آنها باشد اما ناگفته نماند که افراد با آموزش های لازم و کافی نسبت به وب می توانند جزو برترین شاغلان باشند. شاغلان در وب در هر جایی که فرش اینترنت پهن باشد  فعالیت خود را انجام می دهند. برای شاغلان مانند یک کارمند ساعت کاری و محدوده حضور زمانی تعریف نشده است. اما مهارت های خاصی که شاغلان دارند مهم است مهارت هایی مانند: طراح بودن خلاق، آشنایی با نرم افزارهای مورد نیاز در حیطه کاری مربوطه، آشنایی با استاندارد های مختلف در وب، داشتن صفحات، آیکون ها، لینک ها و آیکون های جذاب برای افراد، داشتن ارتباط صفحات مختلف در وب و به طور کلی صفحات دارای یکپارچگی منظمی باشند. اما شاغلان در وب چند هدف دارند که ارتباط داشتن بیشتر با مردم در هر جایی چه برای کسب و کار و چه برای رسیدن به هدف وب سایت، ایجاد یک بازار رقابتی در بین دیگر فعالان در زمینه سطح کاری مشترک، ایجاد بازار جهانی که هر کسی می تواند از اطلاعات وب سایت دیدن کند و داشتن یک ارتباط عمومی را به صورت کلی ذکر می کنیم. وب را می توان مانند کتابی دانست که هر روز بر صفحاتش اضافه می شود و نویسندگان آن روز به روز بیشتر و مطالعه کنندگان این کتاب هیچ گاه از آن سیر نمی شوند.

معرفی مشاغل وب

 وب به معنی تار به عنوان واژه‌ای بین‌المللی برای بسیاری از ترکیب های اینترنتی استفاده می‌شود که به منظورهای مختلفی به کار می رود.  وب یکی از خدماتی است که روی اینترنت ارائه می شود. وب جهان‌گستر ایده اولیه اش به ۱۹۸۵ میلادی برمی‌گردد. تیم برنرز لی از ایده پردازان اولیه آن بود.

 وب که با دامنه اختصاری (www) شناخته می‌شود یک سامانه  اطلاعاتی از فایل‌های رایانه‌ای متصل به هم است که از طریق اینترنت قابل دسترسی است. شما می توانید به کمک یک مرورگر وب به صفحات وب دسترسی داشته باشید. صفحات وب شامل صدا، تصویر، ویدیو و محتویات دیگر چند رسانه ای می باشد. ازدید فنی دو بخش در وب وجود دارد یک بخش سرویس دهنده که برنامه سمت مشتری و دیگری پایگاه اطلاعاتی توزیع شده از صفحات فایل ها و منابع و غیره.

وب تبادل اطلاعات را در دنیای امروز بسیار آسان تر کرده است و ارتباطات را به طور وسیع به نزدیک تر شدن انسانهای به همدیگر گسترش داده است. انسان های مختلف در هر جای دنیا باشند و تنها با استفاده از اینترنت و مرورگر می‌توانند یکدیگر را پیدا کرده و ارتباطات مجازی با یکدیگر داشته باشند.

 مبادله افکار، تجربه‌ها، عقاید، فرهنگ ها، رفتارها، رسوم، تصاویر، پسند ها و غیره توسط امکانی که وب برایمان طراحی کرده است امکان‌پذیر است. وب امروزه دیگر به مهم‌ترین ابزار تبادل اطلاعات در جهان تبدیل شده است. به دلیل دیجیتال بودن وب، سرعت در آن امری اجتناب ناپذیر است. بنابراین برای بسیاری از امور می‌توان وب را مورد استفاده قرار داد. ساده بودن سطح وب  نیز باعث جهان شمولی آن شده به طوری که هر کس می‌تواند از آن استفاده کرده و این یعنی نزدیک تر شدن انسان‌ها به یکدیگر و تفاهم بیشتر آنها در جهان امروزی که پر از پدیده های جداکننده است.

 با این شرایط می‌توان گفت این غول اینترنتی باید افراد زیادی را مشغول به کار می کند.

 مشاغل مربوط به وب

 حوزه وب به دلیل سر و کار داشتن با تعداد بیشماری از انسان ها مکان خوبی برای کسب و کار است که کار با آن به علم کافی نیازمند است.  مهمترین وسیله نزدیک به مشاغل وب کامپیوترها و رایانه ها هستند که افراد از طریق آنها به شغل های مختلف می‌رسند. تنها کافی است که یک کامپیوتر خانگی داشته باشید و بتوانید به اینترنت وصل شوید، حالا شما می توانید با به دست آوردن علم و خلاقیت کافی  یک شغل خوب  و حتی خود ساخته برای خود و دیگران تولید کنید و کسب درآمد نمایید. البته حوزه وب شغلهای بنیادین ای همچون گرداننده سایت و وبلاگ بسته را نیازمند است.

 مشاغل مرتبط با حوزه وب و بازار کارشان

 به دلیل گستردگی بی اندازه حوزه مشاغل آن نیز بی اندازه است اما تعدادی از مشاغل که ثبت شده و دارای استخدام و بازار کار مناسب می باشند به شرح زیر است:

وب مستر

  مدیر مسئول یک سایت که مسئول ایجاد توسعه و نگهداری آن است را وب مستر می گویند. میزان بهینه کار کردن وب سایت تحت مسئولیت و ارائه سرویس مطلوب به کاربران از وظایف وب مستر ها است. همچنین بخش بازاریابی برای یک وب سایت در صورت نیاز وب سایت به وب مستر وابسته است. دستگاه های کوچک وب مستر همه کاره است باید طراحی و نگهداری وب بر عهده اوست اما در سایزهای بزرگتر مجموعه مدیریت و نظارت می کند. بررسی وضعیت سرور ها- بررسی رفع اشکالات سایت -تهیه بانک اطلاعاتی از کاربران- بررسی گرافیک سایت- ارائه گزارش به مدیران شرکت یا بازدید کنندگان- تبلیغات و بررسی میزان رضایتمندی کاربران و علاقه آنها از وظایف اصلی وبمسترها است. بازار کار وب مستر با توجه به افزایش روز افزون پدیده وب بسیار خوب است. هر سایت به یک مدیر سایت نیازمند است که مسئولیت های مختلف را انجام دهد.

 شرکت های دولتی و خصوصی هر کدام بسته به نیاز خود به یک سایت نیازمندند که طبیعتا وب مستر هم نیاز دارند. درامد مدیر وبسایت البته به سایت و نوع کاری که انجام می‌دهد متفاوت است و نمی شود حدود مشخصی برای آن تعیین کرد. اما به طور مثال درآمد و وبمسترهای فروشگاه های اینترنتی و سایت های بزرگ بالاست.

طراح وب

 هر وب سایت به یک طراح وب نیازمند است در سایت خود را از طریق سر و شکل دهد. طراحی و برنامه نویسی گرافیکی و ظاهری سایت بر عهده طراح وب است. تهیه ساختار یک سایت از لحاظ ظاهری و انتخاب پس زمینه ی ایجاد صفحات و آیکون ها مختلف ، آزمایش و اصلاح سایت ، قرار دادن سایت بر روی سرور برای شروع به کار از وظایف اصلی یک طراح است. بازار کار این شاخه از مشاغل مانند وبمستر خوب است و هر سایتی به یک طراحی نیاز دارد. ادارات و سازمان های دولتی و خصوصی به استخدام طراح وب برای طراحی وب سایت خود می پردازند. همچنین سایت های بزرگ دارای مدیر طراحی هستند که یک  گروه را زیر نظر دارد. در نهایت هر سایتی از پایگاه های اطلاع رسانی هنری و غیره باید یک طراح وب داشته باشند که باعث بازار کار خوب این رشته شده است. حقوق و درامد یک طراح وب در ایران متفاوت است اما به این ۹ میلیون تومان تا ۵۰ میلیون تومان در شرکت های کوچک و شرکت های بزرگ بین ۱۲ میلیون تومان تا ۵۳ میلیون تومان متغیر است.

کارشناس پایگاه داده

 این شخص بانک اطلاعاتی یک سایت را مدیریت می کند و پردازش ثبت و نگهداری داده ها بر عهده او است. ایجاد و حفظ پایگاه داده از وظایف اصلی کارشناس پایگاه داده است و به دو شاخه فرعی متخصص دیتابیس و متخصص پایگاه داده تقسیم می شود.

در حال حاضر تعداد افراد مشغول در این حوزه قابل توجه هستند. کارشناس پایگاه داده در نهاد‌هایی که معمولا اطلاعات و داده‌های زیادی دریافت می‌کنند نیاز است به همین دلیل هم کارشناس مذکور وظیفه جمع آوری و طبقه بندی و همچنین حفظ امنیت اطلاعات را بر عهده دارد.

بازار کار این رشته به صورت خصوصی و دولتی در  جریان است وشما می توانید یکی از پایگاه های داده شرکتهای بزرگ یا کوچک را مدیریت کنید که البته  درآمد آن متغیر است که در ایران به طور متوسط بین ۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان تا ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان می باشد.

متخصص امنیت اطلاعات

 امنیت همیشه یکی از مهمترین فاکتورها در دنیای وب است. به سرقت نرفتن، آسیب ندیدن و در یک کلام حفظ و نگهداری صحیح از اطلاعات یک وب سایت بر عهده متخصص امنیت اطلاعات است. طراحی قفل های امنیتی برای عدم ورود به پایگاه اطلاعات محرمانه وب سایت ، ارزیابی و بررسی امنیت سایت ، بررسی حملات ، آزمایش سایت ، تهیه گزارشات برای مدیران ، به روز کردن سیستمهای موجود از وظایف اصلی یک متخصص امنیت اطلاعات است.

بازار کار امنیت اطلاعات در شرکت‌های مختلف دولتی و خصوصی وجود دارد. همچنین در ایران در بخش دولتی و نظامی در پلیس فتا استخدام هایی برای متخصصین امنیت وجود دارد. وزارت خانه ها و دیگر نهادهای امنیتی نیز نیاز مبرمی به این متخصصان دارند. درآمد این متخصصین نیز متفاوت است که از بیست و چهار میلیون تومان تا ۴۲ میلیون تومان می باشد.

کارشناس شبکه

طراحی پیاده سازی و نگهداری شبکه های کامپیوتری را برعهده دارد و ارتباطات میان کامپیوتر های یک مکان از وظایف اوست. کارشناس شبکه وظیفه ایجاد شبکه‌های مختلف که با یکدیگر در ارتباط هستند را برعهده دارد. این کارشناسان معمولا علاوه مدیریت شبکه به انجام وظایفی چون حل و بررسی کردن مشکلات موجود در شبکه‌ها می‌پردازد.

برنامه نویس کامپیوتر

 برنامه نویسی برنامه های کاربردی، بازی ها و... در حوزه وب. در حال حاضر برنامه نویس یکی از مشاغل پردرآمد این حوزه محسوب می‌شود. برنامه نویسی با استفاده از کد‌های خاص برای ایجاد قابلیت‌های مشخص در یک برنامه و یا ساخت یک برنامه جدید صورت می‌گیرد. با توجه به این که بخش زیادی از زندگی انسان توسط این برنامه‌ها اداره می‌شود این موضوع بیش از پیش اهمیت پیدا کرده است. برنامه نویسی برای انواع سیستم‌ها مانند رایانه و تلفن همراه هم صورت می‌گیرد که کمپانی‌های بزرگ در حال حاضر بیشترین رقابت را با یکدگیر دارند.

مهندس سخت افزار

 از مشاغل فرعی تر وب به حساب می‌آید به این معنا که به تعمیر و یا طراحی ابزار‌های وب نویسی و یا ابزار‌هایی که برنامه‌ها بر روی آن اجرا می‌شود می‌پردازد. تجهیزات مربوط به کامپیوتر نیاز به طراحی، توسعه و تعمیر دارند که متخصص سخت افزار این کارها را انجام می‌دهد.

کارشناس پشتیبانی نرم افزار

 کارشناس پشتیبانی نرم افزار به مشتریان خدمات نرم افزاری را ارائه می دهد. معمولا نرم افزار‌ها توسط سازندگان مدیریت می‌شوند و این مدیریت نیازمند پشتیبانی است. در حال حاضر بهترین برنامه‌ها آن‌هایی هستند که شرکت‌های سازنده اقدام به پشتیبانی از محصولاتشان و آپدیت و رفع مشکلات آن‌ها می‌کنند.

بازار کار مشاغل وب

یکی از بهترین بازا‌ر کار‌های جهان جدید در دست مشاغل وب است. مشاغل وب به سرعت در حال گسترش هستند و انواع امپانی‌ها اقدام به استخدام نیرو‌های مختلف در این زمینه می‌کنند. در کشور ما نیز علاوه کارشناس پایگاه داده و کارشناس شبکه، نهاد‌های دولتی و غیر دولتی و یا سازندگان وسایل هوشمند اقدام به استخدام نیرو می‌نمایند. بانک‌ها، نهاد‌های نظامی مانند پلیس فتا، شرکت‌های تبلیغاتی و امنیتی نیاز به مشاغل وب دارند.

 

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی