آشنایی با شغل مهندس برق

نوشته شده توسط

باجاب

آشنایی با شغل مهندس برق

یک مهندس برق واقعاً چه کاری انجام می دهد ، چقدر می تواند درآمد کسب کند و چگونه می تواند در این حرفه بهترین باشد؟اهمیت برق در زندگی روزمره ما قابل چشم پوشی نیست. از تلفن های هوشمند گرفته تا آبگرمکن، از اتومبیل های برقی گرفته تا راهرو مواد غذایی منجمد در فروشگاه های مواد غذایی، برق و دستگاه های الکترونیکی همه جنبه های تمدن ما را تحت تأثیر قرار داده اند. به همین دلیل، نقش مهندس برق در جامعه قابل توجه است.

کار کردن به عنوان مهندس برق فرصتهای بی پایان را برای شما فراهم می کند. مهندس برق کسی است که سیستم های الکتریکی جدیدی را طراحی و توسعه می دهد، مشکلات را حل می کند و تجهیزات آزمایش را آماده می کند. مهندس برق، فیزیک و ریاضیات برق الکترومغناطیس و الکترونیک را در هر دو سیستم مقیاسی بزرگ و کوچک برای پردازش اطلاعات و انتقال انرژی مطالعه و استفاده می کند. مهندس برق با انواع دستگاه های الکترونیکی کار می کند، از کوچکترین دستگاه های جیبی گرفته تا ابر رایانه های بزرگ.

استخدام مهندس برق در ارومیه

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام مهندس برق در ارومیه

 

مهندس برق همچنین با سیستمهای الکتریکی در مقیاس بزرگ مانند کنترل موتور و انتقال نیرو و همچنین استفاده از برق برای انتقال انرژی درگیر است. مهندس برق ممکن است بر روی طیف متنوعی از فن آوری مثل: طراحی لوازم خانگی، روشنایی و سیم کشی ساختمانها، سیستم های ارتباطی، ایستگاه های برق و ارتباطات ماهواره ای کار کند. یکی دیگر از زمینه های نوظهور برای مهندس برق، میکروالکترونیک است که طراحی و توسعه سیستم های الکتریکی و مدارها در رایانه ها و دستگاه های تلفن همراه است.

آشنایی با شغل مهندس برق

مدرک تحصیلی مورد نیاز یک مهندس برق

برای مهندس برق شدن به تحصیل در درجات بالاتری نیاز دارید.شما نمی توانید با گذراندن دوره ی فنی و اخذ مدرک دیپلم یک مهندس برق شوید. یک مهندس برق باید حداقل مدرک کارشناسی داشته باشد. مهندسی برق گرایشات و زیرشاخه های زیادی دارد که بسته به علاقه خود می توانید یکی را برای اخذ مدارک بالاتر انتخاب کنید و ادامه دهید.

تقریباً تمام مشاغل مهندسی برق از یک دانشگاه معتبر به یک دوره چهار ساله نیاز دارند. فراتر از آن بهترین بودن در دروس ریاضیات و فیزیک و گرفتن نمرات خوب است. این یکی از مهمترین دلایل در زمان استخدام است. زیرا برای استخدام شدن به عنوان مهندس برق اکثر شرکت ها به روزمه ی شما و این بخش از مهارت شما در یادگیری بسیار اهمیت می دهند. داشتن کارنامه ای درخشان آن هم از یک دانشگاه معتبر، شغل آینده شما را تضمین می کند. چرا که در صنعت، مهندسی برق حرف اول را می زند.

گرایشات مهندسی برق برای مهندس برق

رشته مهندسی برق چندین شاخه دارد که مهندس برق در هر شاخه کار متفاوتی انجام می دهد. این گرایشات شامل:

مهندس برق قدرت (کاربرد در نیروگاه ها)، مهندس برق الکترونیک (ساخت وسایل الکتریکی)، مهندس برق مخابرات و ارتباطات و مهندس برق کنترل (کنترل جریانات الکتریکی) هستند.   

گرایشات مهندسی برق برای مهندس برق

شغل مهندس برق

شغل مهندس برق در سطح بالاتری نسبت به بیشتر مشاغل مهندسی است. به عنوان مثال، شغل مهندس برق این است که یک مدار را مونتاژ کند و آن را طراحی و آزمایش می کند. مهندسین برق همچنین ممکن است نظارت بر ساخت دستگاه یا قطعه ای از تجهیزات، مانند موتور الکتریکی، آنتن مایکروویو یا توربین که بخار را به برق تبدیل می کند را به عهده بگیرند.

شغل مهندس برق همچنین طراحی و نظارت بر نصب و راه اندازی روشنایی، HVAC و سایر سیستم های نگهداری ساختمان است که مصرف انرژی را به حداقل می رسانند. آنها ممکن است روی توسعه منابع انرژی تجدید پذیر مانند باد، انرژی خورشیدی، هسته ای و زمین گرمایی یا بهبود کارآیی منابع زیرزمینی از جمله زغال سنگ ، نفت و گاز کار کند.

شغل مهندس برق همچنین این است که روی "شبکه های هوشمند" کار کند. شبکه الکتریکی صنعتی و شبکه ی نیروگاه ها، که خطوط آنها انتقال و ترانسفورماتور برق را به هر خانه یا ساختمانی انجام می دهد. همچنین این شبکه هوشمند، ارتباطات دیجیتال دو طرفه و سنسورها را در طول انتقال اضافه می کند و استفاده بهینه از انرژی و زمان واکنش سریع تر در قطع برق را فراهم می کند.|

شغل مهندس برق

تفاوت شغل مهندس برق با برقکار

خیلی ها هنوز فرق بین مهندس برق با یک برقکار را نمی دانند و فکر می کنند برقکار همان مهندس برق است با بیانی دیگر،اما متاسفانه این چنین نیست. برقکارها معمولاً کارهای معمول مانند مونتاژ، نصب، عیب یابی و تعمیر تجهیزات برقی، سیم کشی یا مدارها را انجام می دهند. آنها همچنین ممکن است کنترل فرایند اتوماسیون را برنامه ریزی کرده و یا خدمات میدانی را به مشتریان ارائه دهند.

یک برقکار معمولاً فقط به یک مدرک دبیرستان، همراه با تجربه نیاز دارد. در مقابل، یک مهندس برق حداقل به مدرک لیسانس نیاز دارد و در برخی موارد نیز به مدارک کارشناسی ارشد یا دکتری نیاز دارد.

استخدام مهندس برق

استخدام مهندس برق بر اساس رشته و گرایشی که خوانده متفاوت است. یک مهندس برق نباید تنها به دنبال استخدام در شرکت یا وزارتخانه ای باشد بلکه باید قادر باشد که با خلاقیت خود و توانایی خود به کشور خود و بقیه جهان کمک کند. مهندسان الکترونیک و برق بسیار قابل استفاده هستند و می توانند در بسیاری از زمینه ها از جمله لوازم الکترونیکی، خودرو، IT ، ارتباطات از راه دور، تولید، نیرو، حمل و نقل، آب و برق و صنایع ساختمانی کار پیدا کنند.بنابراین بسیاری از بخش های مختلف مهندس برق را استخدام می کنند؛از جمله معدن، هوافضا، ساخت و پردازش شیمیایی و تولید و انتقال نیرو. فرصت های کار در صنایع سبز و پایدار بسیار زیاد است.

اما استخدام مهندس برق فقط به صنایع فوق محدود نمی شود. رشته ی مهندسی برق مهارت های عالی حل مسئله و تفکر منطقی را به شما آموزش می دهد. دوره ها با روش هایی ساخته شده اند که تفکر تحلیلی را تقویت می کنند. یعنی شما قادرید که همه چیز را تحلیل و بررسی کنید که با این کار قادر به مدیریت زمان هستید و از نظر فنی از مهارت برخوردار می شوید.

به همین دلیل مهندسان برق حتی در مناطقی مانند:

صنایع انرژی تجدید پذیر، فن آوری های سیستم موقعیت یابی جهانی (GPS)، شبکه تلفن همراه، بانکداری، دارایی، سرمایه گذاری، هنرها، مدیریت، مشاوره و طراحی مهندسی برق استخدام می شوند.

اینها و بسیاری از فرصتهای شغلی دیگر ، مهندس برق را در خط مقدم جبهه قرار می دهند تا دنیا به مکانی بهتر تبدیل شود.

استخدام مهندس برق

مهندس برق چه کاری انجام می دهد؟

چند نمونه از کارهای مهندس برق عبارتند از:

  • رایانه، تبلت یا تلفن هوشمندی که اخیراً خریداری کرده اید همه شاهکار طراحی مهندس برق است.
  • روبات ها که از سنسورها، محرک ها، ریزپردازنده ها و سیستم های پیچیده کنترل بازخورد تشکیل شده اند که توسط مهندس برق طراحی شده اند.
  • پروژه های فضایی، ارتباطات فضایی عمیق، سیستم های کنترل قوی، GPS های زمینی فوق العاده برای ناوبری و موقعیت یابی، تولید برق و شبکه های ذخیره سازی، سیستم های تصویربرداری توسط مهندس برق امکان پذیر هستند.
  • فن آوری پزشکی پیشرفته ای که در یک بیمارستان مدرن با آن روبرو می شوید از جمله دستگاه های تصویربرداری CT ، MRI و PET ، مانیتور ECG و فشار خون ، همه بر اساس اصول مهندسی برق است.
  • مهندسان برق همچنین در حال کار بر روی انواع جدیدی از نانوگریدهای هوشمند "خورشیدی" و "کنتورهای هوشمند" خورشیدی هستند که می توانند انرژی مقرون به صرفه ای را از شبکه برق و تا دورترین تمدن تولید کنند.

خصوصیات شخصی مهندس برق

برای موفقیت به عنوان یک مهندس برق، شما نیاز به یک ذهن تحلیلی دارید و باید در ریاضیات، علوم و فیزیک عالی باشید. علاوه بر این، شما باید خواهان دنبال کردن جزئیات، سیستماتیک و کاملاً با سواد باشید. مهارت های ارتباطی خوب و توانایی های حل مسئله منطقی نیز در این زمینه ضروری است. علاوه بر این، شما باید علاقه زیادی به علم و فناوری داشته باشید، به عنوان بخشی از یک تیم کار کنید و توانایی پیدا کردن راه حل های تخیلی و خلاقانه برای مشکلات را داشته باشید. مهندس برق باید دانش ، مهارت ها و فناوری های مورد نیاز را برای تبدیل شدن سیاره زمین به مکانی پایدار و سالم تر برای زندگی فراهم کند.

خصوصیات شخصی مهندس برق

دانش و مهارت های مهندس برق

مهندس برق باید تمام آموزش های لازم آموزشی و حرفه ای را انجام دهد. علاوه بر این ، بسیاری از کارفرمایان به مهندسان برق نیاز دارند تا مهارت های مدیریت فردی و مدیریت مؤثر را نشان دهند، زیرا این مهندسان عموما با تیم هایی در پروژه های خاص کار می کنند. مهارتهای گفتاری و نوشتاری نیز ضروری است ، زیرا این حرفه شما را به برقراری ارتباط، توصیه های ارائه شده و بحث در مورد مسائل می طلبد. شرکت ها نیز همیشه به دنبال مهندسی هستند که بتواند با یک تیم به خوبی کار کند.

میزان حقوق یک مهندس برق

یک مهندس برق حقوقی برابر با یک مهندس صنایع دارد. راهنمای حقوق و دستمزد فناوری اطلاعات و مهندسی گزارش می دهد که یک مهندس برق با مدرک کارشناسی و کمترین میزان تجربه کار از (0 تا 2 سال) میانگین حقوق 2 میلیون تومان و در صورت داشتن تجربه بیشتر حقوق 4 میلیون و 500 هزار تومان را کسب می کند، و این مبلغ برای مهندسین برقی که دارای عنوان مهندس حرفه ای می باشند به طور قابل توجهی بیشتر می شود.

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی