آشنایی با شغل مهندس مکانیک

نوشته شده توسط

باجاب

آشنایی با شغل مهندس مکانیک

به طور کلی، مهندس مکانیک، به عنوان بخشی از علم فیزیک، به بررسی نیروهای وارد شده بر حرکت اجسام می پردازد. به عبارت دیگر، این شاخه مطرح مهندسی، با استفاده از ریاضی و مفاهیم پایه علم فیزیک، درصدد ارائه طرحی نو در زمینه صنعت و فن شناسی بر می آید. بر همین اساس، می توان اذعان نمود که رشته مهندسی مکانیک، رشته اجرا کننده علم فیزیک محسوب می شود.

چراکه مفاهیم حرکت و عوامل تاثیر گذار در این رابطه، از مفاهیم علم فیزیک به شمار می آید. گفتنی است، هنگامی که صحبت از نحوه تنظیم حرکت اجسام می شود، می توان بر روی مهندس مکانیک حساب ویژه ای باز نمود. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که مهندس مکانیک، به طراحی و تحلیل سیستم های دارای انرژی، نیرو و حرکت پرداخته و با استفاده از مهارت و تخصص خود گام مؤثری در پیشرفت و ارتقای انسان ها بر می دارد. در این راستا لازم است که مهندس مکانیک برای پیشبرد کارهای خود، از علوم فیزیک و ریاضی نیز درک مناسب و مطلوبی داشته باشد. شایان ذکر است که بسیاری این رشته مهندسی را محدود و محصور به تعمیرات خودرو می دانند. ضمن خط بطلان کشیدن بر این طرز فکر، باید ابراز نمود که یکی از رشته های مهندسی گسترده و در عین حال جامع، مهندسی مکانیک بوده که گستره وسیعی از خودرو تا نانو ربات ها (ربات های حمل کننده دارو در رگ ها) را شامل می شود. ناگفته نماند که تولید یا مصرف انرژی و به حرکت درآمدن اجسام، مرهون تولید، توسعه و طراحی مهندسان مکانیک می باشد. بنابراین، یک مهندس مکانیک، به صورت مستقیم در ارائه راهکارهای کاربردی و راهگشا برای آینده و در زمینه های تغییر اقلیم، کاوش فضا، حمل و نقل، انرژی و سلامتی، نقش برجسته و پر رنگی ایفا می نماید.

استخدام مهندس مکانیک در تهران

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام مهندس مکانیک در تهران

 

نیم نگاهی به رشته مهندسی مکانیک

به طور کلی، رشته مهندسی مکانیک، به عنوان یکی از رشته های مهندسی جامع، با موضوعاتی نظیر طراحی و کنترل سیستم های مکانیکی، تولید و ساخت ماشین آلات و قطعات، تبدیل حرکت و انجام کار و استفاده و تبدیل انرژی سر و کار دارد. بر این اساس، تدوین روش ساخت، طراحی و تهیه نقشه ها، شبیه سازی و مدل سازی و محاسبات فنی، در پرتو توانایی ها و مهارت های مهندس مکانیک محقق می شود. ذکر این نکته ضروری به نظر می رسد که در ایجاد شور و نشاط اقتصادی، بهبود سطح کیفی زندگی و افزایش امنیت انسان، مهندسی مکانیک نقش بارز و برجسته ای بر عهده دارد. بر همین اساس، به جرأت می توان اذعان نمود که از لحاظ کارایی، کاربرد و دامنه فعالیت، رشته مهندسی مکانیک، در زمره گسترده ترین رشته ها قرار دارد. بنابراین، یک مهندس مکانیک، حرکت اجسام و عامل های ایجاد کننده آن نظیر شکل حرکت، گشتاورها و نیروها را مورد بررسی و تحلیل قرار می دهد. جا دارد در این مبحث به گفته ریاضی دان بزرگ سوئیسی، لئونارد اولر اشاره نماییم. بر اساس نظر اولر، بهشت ریاضیات، مکانیک می باشد. از این گفته می توان پی به ارتباط عمیق و شگرف رشته مهندسی مکانیک با ریاضیات برد. شایان ذکر است که یک مهندس مکانیک در گرایش های سیالات و حرارت، با مسائل و مباحث ریاضی، بسیار سر و کار دارد. گفتنی است که قوی بودن در فیزیک و ریاضی، یک برگ برنده و مزیت قابل توجه برای مهندسان مکانیک به شمار می رود. بدون اغراق، یکی از رشته های دشوار از لحاظ پیچیدگی، رشته مهندسی مکانیک تلقی می گردد. به همین جهت، برای موفقیت در این رشته علاقه و اشتیاق ذاتی به تحلیل طراحی، تجسم و علوم پایه مانند فیزیک و ریاضی، از درجه اهمیت و ارزش بسیار بالایی برخوردار می باشد.

نیم نگاهی به رشته مهندسی مکانیک

بررسی وظایف و مسؤولیت های مهندس مکانیک

به طور کلی، یک مهندس مکانیک از وظایف و مسؤولیت های مختلفی برخوردار می باشد. بر این اساس، طراحی دستگاه و ماشین آلات بسته بندی محصولات، وسایل نقلیه نظیر قطار، هواپیما، اتوبوس و خودرو، سامانه های لوله کشی، دیگ های بخار، رآکتورها، مخزن های تحت فشار و موتورهای درون سوز، بخشی از وظایف مهندسان مکانیک محسوب می گردد. از دیگر وظایف و مسؤولیت مهندس مکانیک می توان به تحلیل ارتعاشات مکانیکی، سیستم های انتقال نیرو، قابلیت اطمینان قطعات، ارتقای عملکرد و تحلیل فرسودگی و فرسایش دستگاه ها، اشاره نمود. در مقوله ساخت و تولید نیز مهندس مکانیک از مسؤولیت های قابل توجهی برخوردار می باشد. بر این اساس، ساخت و تولید سیستم های اندازه گیری، روش های ریخته گری، عملیات حرارتی، روش های جوشکاری و اتصال، فرآیندهای شکل دهی و فرآیندهای ماشین کاری سنتی و غیر سنتی، در حیطه وظایف آنها به شمار می آید. کنترل کیفیت، آزمایش اطمینان، امنیت و کیفیت دستگاه ها و فناوری های نانو مانند نانو ربات ها و سیستم های میکرو و نانو سیالات، دیگر وظایف یک مهندس مکانیک را تشکیل می دهد.

بررسی وظایف و مسؤولیت های مهندس مکانیک

مهارت ها و دانش مورد نیاز برای تصدی شغل مهندس مکانیک

برای تصدی شغل مهندس مکانیک، مؤلفه ها و پارامترهای مهم و حائز اهمیتی، بیش از پیش اهمیت و ضرورت پیدا می کند. بر این اساس، یک مهندس مکانیک برای موفقیت در این رشته و برخورداری از آینده کاری و شغلی مطلوب، باید در دروس فیزیک و ریاضی بسیار قوی و توانمند عمل نماید. چراکه این دروس زیر بنا و شالوده اصلی مهندسی مکانیک را تشکیل می دهند. از دیگر مؤلفه های حائز اهمیت برای در اختیار گرفتن شغل مهندس مکانیک، بهره مندی از قدرت تجسم خوب و داشتن خلاقیت می باشد. گفتنی است که داشتن قدرت تجسم قوی، به انضمام خلاقیت، برای رفع عیوب سیستم ها و همینطور طراحی دستگاه ها، به مهندسان مکانیک کمک شایانی می نماید. داشتن علاقه و دانش به امور فنی، برخورداری از مهارت کار تیمی و توانایی برنامه ریزی مؤثر و اولویت بندی، از دیگر پارامترهای تاثیر گذار و حائز اهمیت برای یک مهندس مکانیک محسوب می گردد. لازم به ذکر است که تسلط بر نرم افزارهای مرتبط و توانایی کار با کامپیوتر، برای تصدی شغل مهندس مکانیک، یک فاکتور قابل توجه تلقی می شود. چراکه بسیاری از شبیه سازی ها، طراحی ها و تشخیص و رفع عیوب، در این رشته از طریق کامپیوتر و نرم افزارهای تخصصی صورت می پذیرد. به همین جهت، مهندس مکانیک باید تسلط کافی و آشنایی لازم با این موارد را داشته باشد.

مهارت ها و دانش مورد نیاز برای تصدی شغل مهندس مکانیک

نگاهی به بازار کار و وضعیت استخدام مهندس مکانیک

به طور کلی، وضعیت استخدام مهندس مکانیک، به سبب گستره وسیع و زمینه های مختلف این رشته، بسیار مطلوب و مناسب برآورد می شود. به همین جهت، یک مهندس مکانیک به سبب برخورداری از توانایی و تخصص طراحی و ساخت ماشین آلات و قطعات، در قسمت های مختلفی می تواند مشغول به کار شود. بر این اساس، امکان استخدام مهندس مکانیک در حوزه هایی مانند کارخانجات کنسانتره، نمک، نساجی، سیمان، کاغذ سازی، قند، تجهیزات حمل و نقل هوایی، دریایی و زمینی، ساخت ربات ها و ساخت تجهیزات دفاعی وجود دارد. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که بسیاری از شرکت ها مانند شرکت های نفتی، شرکت های پیمانکاری و مشاوره ای، صنایع دارو سازی و پزشکی، هوا فضا و صنایع نظامی، هر ساله به استخدام مهندس مکانیک مبادرت می ورزند. مضاف بر این، یک مهندس مکانیک، با توجه به تخصص و توانمندی های خود قادر است در مقام مشاور فنی و کارشناس در شرکت های بازرسی و نظارت امور بین المللی، شرکت بیمه، شرکت های سرمایه گذاری و بانک ها مشغول به فعالیت شود. همچنین مهندسان مکانیک با کسب تجربه و مهارت های بیشتر می توانند مسیر خود را برای رسیدن به مقاطع بالاتر مانند مشاور، متخصص تحقیقات و مدیریت پروژه، هموار سازند. لازم به ذکر است که از آمار و ارقام وضعیت استخدام این شغل در کشور ما، اطلاعات دقیق و قاطعی وجود ندارد. با این وجود، با خودکفایی به وجود آمده در بسیاری از صنایع تولیدی و همینطور حرکت کشور به سوی پیشرفت و توسعه در حوزه های تولیدی و صنعتی و نقش حائز اهمیت و مثمر ثمر مهندس مکانیک در عرصه های مختلف صنعتی، می توان برآورد کرد که در سال های پیش رو، استخدام مهندس مکانیک از وضعیت مطلوب و بهینه ای برخوردار گردد.

نگاهی به بازار کار و وضعیت استخدام مهندس مکانیک

بررسی درآمد و میزان حقوق مهندس مکانیک

به طور کلی، میزان دستمزد و حقوق یک مهندس مکانیک، در بخش های دولتی و خصوصی، از تفاوت هایی برخوردار می باشد. چراکه در بخش های دولتی، حقوق مهندسان مکانیک، متناسب با قانون مدیریت خدمات کشوری مشخص و پرداخت می گردد. از سوی دیگر، میزان پرداخت حقوق مهندس مکانیک در شرکت های خصوصی در مقایسه با یکدیگر، متفاوت و مختلف می باشد. بر این اساس، هر واحد و سازمانی میزان پرداخت حقوق کارکنان خود را بر مبنای توان مالی، اهداف مالی و نوع و گستردگی پروژه و عواملی از این قبیل، مشخص و معین می نماید. گفتنی است که در شرکت های خصوصی، مؤلفه های مؤثری نظیر آشنایی با نرم افزارهای تخصصی، تسلط بر سیستم ها، مهارت و تخصص بالا و برخورداری از تحصیلات مرتبط و تجربه کافی، در میزان حقوق و درآمد یک مهندس مکانیک، تاثیر بسزایی از خود برجای می گذارد. از دیگر عوامل مؤثر و تاثیر گذار در تعیین حقوق و درآمد مهندس مکانیک، می توان به سابقه و تجربه کاری، اشاره نمود. مضاف بر این، سمت های در نظر گرفته شده در سازمان های مختلف مانند مدیر کارخانه، مدیر تولید، سرپرست کنترل کیفیت، کارشناس تاسیسات و بازرس فنی، متناسب با سمت کاری، در میزان حقوق و دستمزد مهندس مکانیک تاثیر گذار و مؤثر می باشد.

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی