آشنایی با مشاغل مهندس صنایع

نوشته شده توسط

سارا عیوضی

آشنایی با مشاغل مهندس صنایع

ما در این مقاله شغل مهندس صنایع را مورد بررسی قرار دادیم و به معرفی این شغل پرداختیم. برای آشنایی بیشتر شما با این شغل و حرفه به تشریح وظایف مهندس صنایع و میزان درآمد و وضعیت استخدام این حرفه نیز پرداختیم. بنابراین اگر شما نیز مشتاق کسب اطلاعات بیشتر در خصوص شغل مهندسی صنایع هستید می توانید با ما در این مقاله همراه باشید.

در این مقاله ما به مهندس صنایع و معرفی و آشنایی با شغل مهندسی صنایع اختصاص یافته است. از این رو ما در این مقاله علاوه بر معرفی رشته و شغل مهندس صنایع توضیح می دهیم که اصلا این رشته در جامعه امروز چه کاربردی دارد و یا اینکه بازار کار این شغل در جوامع امروز رونقی دارد یا خیر. علاوه بر این مسائل توضیح می دهیم که استخدام مهندس صنایع در چه عرصه هایی امکان پذیر است. اگر شما نیز مشتاق کسب اطلاعات بیشتر در شاخه مهندس صنایع هستید می توانید ما را تا آخر این مقاله همراهی نمایید.

استخدام مهندس صنایع در تهران

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام مهندس صنایع در تهران

 

معرفی شاخه مهندسی صنایع

قبل از اینکه به معرفی شغل مهندس صنایع و یا بازار کار مهندس صنایع بپردازیم کمی در مورد رشته و شاخه این مهندسی صنایع توضیح می دهیم. رشته مهندسی صنایع در گذشته یکی از شاخه های فرعی مهندسی مکانیک محسوب می شد که با گذشت زمان و در نهایت در سال 1909 این رشته به عنوان یک رشته مستقل در دانشگاه ها و دانشکده های فنی و مهندسی معرفی گردید. آغاز به کار این رشته در ایران به سال 1374 بر می گردد و اولین دانشگاهی که مشغول تدریس این رشته شد دانشگاه صنعتی شریف بود.

در واقع می توان گفت که ما در این مطلب می خواهیم یکی از با سابقه ترین رشته های حوزه مهندسی را که تاثیر زیادی بر رونق صنایع جوامع داشته است را مورد بررسی قرار می دهیم. عصر جدید و حاضر ما همگام با صنعتی شدن پیش می رود از این رو معرفی مهندسی صنایع نیز لازم است چرا که این شاخه زمینه و مقدمه بسیاری از تحولات صنعتی و پیشرفت ها را فراهم کرده است.

ترکیب و تلفیقی از رشته های مدیریت، اقتصاد، ریاضی و کاربرد سیستم ها رشته مهندسی صنایع را تشکیل می دهند. از این رو دانش آموزانی که دررشته ریاضی وفیزیک تحصیل می کنند می توانند در دانشگاه ها در این رشته ادامه تحصیل دهند. به طور کلی موضوعات رشته مهندس صنایع به علم مدیریت مربوط می شود.

وقتی صحبت از رشته مهندسی صنایع می شود سوالاتی نیز پیرامون این رشته را در برمی گیرد. مثلا عده ای سوالاتی در خصوص وظایف شغل مهندس صنایع دارند و یا گروهی در خصوص استخدام مهندس صنایع پس از فارغ التحصیلی می خواهند کسب اطلاعات کنند. برخی نیز سوالاتی در خصوص میزان درآمد و بازار کار مهندس صنایع دارند. از این رو ما نیز برای پاسخ به این سوالات برخی از این مطالب را تشریح می کنیم.

آشنایی با شغل مهندس صنایع

از آنجایی که بهینه سازی و کیفیت کالا از وظایف این شاخه از مهندسی است لذا بسیاری از شرکت ها در بازار رقابتی امروز برای رسیدن به اهداف خود و همچنین بقا در بازار نیازمند بهینه سازی منابع خود چه مالی و چه غیر مالی هستند. چرا که از این راه می توانند هزینه های شرکت خود را حتی الامکان کاهش دهند. همچنین افزایش کیفیت کالا و محصولات هر شرکت در موفق شدن آن شرکت بسیار تاثیر گذار است لذا امروزه بکارگیری و استفاده از مهندسین صنایع برای رسیدن و انجام این موارد بسیار لازم و موثر است.

در واقع یک مهندس صنایع باید هزینه های مصرفی از قبیل پول و زمان و انرژی و مواد اولیه را کاهش و مانع از به هدر رفتن محصولات و کالاها شود.

از آنجایی که کارسنجی و زمان سنجی از دیگر وظایف این شغل محسوب می شود لذا یک مهندس صنایع باید بتواند تجهیزات و اطلاعات و سیستم ها و نیروی انسانی را یک دست و یکپارچه سازی نماید. در واقع مهندسین صنایع باید برای جلوگیری از به هدر رفتن محصولات و تجهیزات و مواد راه چاره بیابند و آن را پیاده سازی و عملی کند.

مهندسین صنایع باعث افزایش بهره وری منابع انسانی و همچنین تکنولوژی ها می شوند. این مهندسان علاوه بر این کار در خصوص بهتر عمل کردن و مدیریت نیروی کار و ماشین آلات و همچنین استفاده موثر از مواد و انرژی در فرﺁیند تولید راه ها و مشاوره خوبی به مدیران ارائه می دهند. در واقع می توان گفت که مهندسان صنایع طراح و یابنده بهترین روش های اقتصادی و پل ارتباطی بین مدیران شرکت ها و سایر عوامل و کارکنان شرکت ها هستند.

حوزه فعالیت مهندس صنایع

یک مهندس صنایع در حوزه های مختلفی می تواند مشغول به کار شود. در واقع کار و حوزه فعالیتی این رشته فقط محدود به صنعت نمی شود و این مهندسان می توانند در حوزه های دیگری چون تجارت و هر مکانی که نیازمند افزایش بهره وری و برنامه ریزی و هدایت است مشغول به کار شوند.

یک مهندس صنایع می تواند در پروژه های مختلف نیز مشغول به کار شود. از جمله حوزه هایی که شغل مهندس صنایع را در بر می گیرد می توان به سیستم های تولیدی، مدیریت مهندسی، مهندسی مالی، مدیریت تولید و مدیریت پروژه اشاره نمود.

وظایف شغل مهندس صنایع

همان طور که در بالا نیز اشاره نمودیم مهندسین صنایع وظایف مختلفی در عرصه های مختلف دارند که برخی از این وظایف عبارتند از:

سیستم های مالی یکی از وظایف مهندسین صنایع است که در این حوزه می توان به ارائه راه حل هایی برای حل مشکلات اقتصادی و به کارگیری این راه حل ها و دانش ها در بازار و همچنین تحلیل سرمایه گذاری اشاره نمود. ایجاد هماهنگی در تولید و مکان یابی و حمل و نقل، استفاده از ابزارها و راه حل های کاهش ریسک، تحلیل و بررسی سیستم ها و مشخصات فنی و سایر اطلاعات برای درک بهتر فعالیت ای مربوط به خدمات و تولید، تحلیل و بررسی چگونگی تولید محصولات، برای افزایش تولید و خدمات باید با مشتریان و مدیران همکاری داشته باشد، ارائه راهکار ها و خدمات برای افزایش کارآیی سازمان ها و پروژ ه ها، رعایت اصول و استانداردهای ایمنی در حین کار، در صورت نیاز باید به مدیران و کارکنان آموزش های لازم را ارئه دهد و ... از دیگر وظایف یک مهندس صنایع محسوب می شود.

بازار کار مهندس صنایع

بازار کار مهندس صنایع در کشور دارای عناوین مختلفی است یعنی مهندسان صنایع می توانند در حوزه های مختلفی با عناوین مختلف مشغول به کار شوند که از جمله این عناوین می توان به مدیریت تولید، مدیریت لجستیک، مهندسی مالی و ارزش، مدیریت پروژه، مهندسی سیستم های بهره وری و اطلاعاتی، مهندسی سیستم های کیفیت و از این قبیل مشاغل اشاره نمود.

با این گستردگی عناوین و همچنین به دلیل این که هر سازمان و شرکتی و موسسه ای به این مهندسان برای ارتقا و افزایش بهره وری خود نیاز دارند لذا پیش بینی می شود که بازار کار مهندس صنایع در کشور مطلوب باشد. بازار کار این شغل و وضعیت استخدام مهندس صنایع  نیز مانند مشاغل دیگر زمانی مطلوب تر می شود که شخص در این حرفه از تخصص و تجربه و دانش خوبی برخوردار باشد.

از آنجایی که امروزه کشور ما در حال پیشرفت خصوصا در بخش های صنعتی است و اکثر شرکت ها و سازمان ها در حال ارتقا و توسعه صنایع و تولیدات خود هستند و علاوه بر این پیشرفت های جدیدی در عرصه های جدید مانند تجارت و بانکداری الکترونیک وارد کشور شده اند لذا بازار کار و آینده شغل خوب و مطلوبی را برای این شاخه از مهندسی پیش بینی می شود.

وضعیت استخدام مهندس صنایع و درآمد این شغل

همان طور که در بالا نیز اشاره نمودیم مهندسی صنایع شغلی است که در حوزه های مختلفی کاربرد دارد و این گستردگی سبب شده که مهندسین صنایع بتوانند در اکثر مراکز و سازمان های تولیدی و خدماتی و کارخانجات صنعتی استخدام و مشغول به کار شوند. از جمله مشاغلی که استخدام مهندس صنایع در آن ها امکان پذیر عبارتند از:

مشاغل و حرفه هایی همچون بانکداری، بیمه، انواع شرکت های کشتیرانی و هواپیمایی، کارخانجات، خدمات شهری و مشاوره ای، کشت و صنعت و در کل هر مکان و شغلی که نیازمند برنامه ریزی و افزایش بهره وری و هدایت باشد.

با این حساب دیدیم که این شغل از نظر کارآیی و کاربرد بسیار وسیع و گسترده است. از آن جایی که این شغل شباهت زیادی با شغل و حرفه مدیریت صنعتی دارد لذا سبب شده که بسیاری از مهندسین صنایع در عرصه های مدیریتی مشغول به کار باشند.

درآمد مهندسین صنایع نیز به دلیل همین گستردگی متفاوت است. از آنجایی که این مهندسان در حوزه ها و عرصه های مختلفی مشغول به کار هستند لذا میزان درآمد آنها بسته به نوع فعالیتشان متفاوت است. در کل می توان گفت مهندسین صنایعی که دارای پست و سمت های دولتی هستند و در بخش های دولتی استخدام شده اند میزان درآمد و حقوقشان بسته به قانون مدیریت خدمات کشوری است و بر اساس این قانون حقوق دریافت می کنند.

ولی اگر مهندسان صنایعی که در بخش های خصوصی مشغول به کار هستند درآمدشان متفاوت است و میزان درآمد هر یک از آن ها بسته به فاکتورهای مختلفی همچون تجربه، سابقه، مهارت، دانش و تخصص می باشد. یعنی هر مهندسی که با تجربه تر و حرفه ای تر باشد به تبع حقوق بالاتری دریافت می کند.

مهندسین صنایع می توانند در سمت هایی چون کارشناس فنی یا کارشناس کنترل پروژه، برنامه ریز، مدیر پروژه، مهندس صنایع و از این قبیل مشاغل مشغول به کار شود که هر مهندس در هر کدام از این شاخه ها دارای حداقل، متوسط و حداکثر درآمد ماهانه می باشد.

 

مهندسی صنایع در حقیقت خروجی تلفیق علوم ریاضیات، اقتصاد، مدیریت و مهندسی است. مهندسین صنایع در حقیقت طراح هستند، آنها با توجه به داشته های موجود و حداقل ورودی های مورد نیاز به طراحی و بهبود فرآیندها در هر زمینه ای می پردازند. زمینه کاری این مهندسین بسیار گسترده می باشد. این مهندسین علاوه بر فعالیت در مراکز و کارخانجات صنعتی، در مشاغلی مانند مهندسی کیفیت و تولید، مهندسی مالی و هم چنین می توانند در مباحث مدیریتی به خصوص مدیریت مهندسی و مدیریت پروژه فعالیت داشته باشند.اما مطمئناً موفقیت این شاغلان بستگی به مهارت، دانش و تجربه آنان بستگی دارد. لازم به ذکر است که این مهندسین به خاطر ارتباط با کارفرما و یا کارگران باید دارای مهارت های کلامی و ارتباطی خوبی باشند.از مهمترین ویژگی این مهندسین باید به همان بهینه سازی از همه موارد به خصوص شرایط اقتصادی اشاره کنیم و که باید به بهبود کیفیت محصولات و خدمات نگاه ویژه ای داشته باشند. چند مورد از وظایف این مهندسین را ذکر می کنیم: تحلیل و بررسی سیستم های موجود در زمینه ای که هستند، برنامه ریزی تولید برای اطمینان از کیفیت، ارزیابی چگونگی تولید کالا، توجه ویژه به مسائل ایمنی در کار، دارای قدرت تصمیم گیری و مدیریت با توجه به میزان بودجه ای که در اختیار دارند که منجر به تحلیل هزینه می شود.هدف این مهندسین در کلیه پروژه ها چگونگی انجام کار به صورت موثر و راندمان بالا است که مدت زمان در اختیار، هزینه ،تکنولوژی و تجهیزات مورد نیاز از جمله مواردی است که بر روی عملکرد آنها تأثیر دارد. اما این مهندسین با مشکلاتی هم روبه رو هستند، ابتدا بحث عدم حمایت کافی مدیران از این مهندسین و عدم اعتماد به نیروهای جوان، دوم عدم آگاهی و به روز بودن برخی از مهندسین از پیشرفت های علمی در حیطه کاری خود، سوم وارد شدن این مهندسین در بخش های مدیریتی که در مواردی چیزی جز عدم رضایت به ارمغان نیاورده اند و چهارم محدودیت در دروس دانشگاهی. پیش بینی های استخدام در کشور آمریکا از سال 2010 تا سال 2020 رشد 6 درصدی این مهندسین را نشان می دهد که نسبت به میانگین در رشته های دیگر 8 درصد کمتر است،در کشور استرالیا میزان استخدام در سال های 2013 تا 2018 همین مهندسین 45 درصد بوده است. در ایران هم دید نسبتاً خوبی به این مهندسین باز شده است ولی آمار دقیقی از میزان استخدام آنها به خاطر شاغل بودن در زمینه های مختلف در اختیار ما نیست. میزان حقوق این مهندسین از طریق معیارهایی هم چون تخصص، دانش و میزان موفقیت در پروژه های قبلی است اما حقوقی بین 5/1 تا 5/4 میلیون تومان می باشد که البته این حقوق در برخی پروژه ها با شرایطی که دارند می تواند بسیار متفاوت تر باشد.

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی