آشنایی با مشاغل حمل و نقل

نوشته شده توسط

سارا عیوضی

آشنایی با مشاغل حمل و نقل

دسترسی انسان به کالاهای مختلف و یا نیاز او به دیدن جاهای دیگر به جز محل زندگی خود و یا مهاجرت او به هر دلیلی یا رفت و آمد به محل کار و... نیاز او را برای جابه جایی های مختلف را روز به روز بیشتر می کند. در یک مفهوم کامل این جابه جایی ها و کلاً جابه جایی مسافر یا کالا از مبدأ به مقصد را حمل و نقل می گوییم.

حمل و نقل به سه صورت درون شهری، برون شهری و یا بین المللی صورت می گیرد.حمل و نقل به واسطه اهمیتی که در زیر ساخت های توسعه دارد از بخش های اقتصادی مهم در هر کشوری به حساب می آید. شاغلان در حمل و نقل در هر شرایطی در خدمت عموم مردم هستند. درون شهری ها با جابه جایی های مسافران و برون شهری ها بیشتر با رسانیدن کالاها و مواد مایحتاج زندگی مردم در حال خدمت کردن هستند. شاغلان در هر سیستمی که هستند دریایی، هوایی، راه آهن و یا خدمات درون شهری مانند مترو،اتوبوس ها و... هر کدام باید نسبت به وظایف خود آگاه یاشند و حتماً آموزشهای لازم و مدارک مورد نیاز برای این حرفه را داشته باشند. همه شاغلان حمل ونقل اهمیت خاص خود را دارند ولی نگاه ویژه ای به حمل و نقل مسافران به خصوص درون شهری است، شرایط مطلوب و مناسب، وجود ایستگاه های در دسترس به خصوص بخش هایی که فعالیت های اداری و یا سازمان مراجعه پذیر و یا یک مسیر مهم برای مسافران است از عواملی هستند که باعث بیشتر شدن تمایل مردم به استفاده از این نوع حمل و نقل هستند. شاغلان در حمل ونقل از وزارت مربوط به سیستم خود رضایت چندانی ندارند.عدم سرویس های به موقع وسایل نقلیه و تجهیزات و همچنین بحث رسیدگی به مباحث نگهداری آنها، عدم جایگزین کردن وسایل حمل و نقل و استفاده از سیستم های به روز، عدم کیفیت جاده ای به خصوص برون شهری، عدم حمایت های لازم خدماتی و ... از جمله دلایل نارضایتی شاغلان در حمل و نقل است. بحث مهم دیگر در این زمینه مربوط به محیط زیست است و مدیران و مسئولان در حمل ونقل باید بدانند که تشویق به استفاده حتی یک نفر از حمل و نقل عمومی یعنی عدم جابه جایی یک وسیله شخصی و کم تر شدن آلاینده ها که این کار در فراوانی های بالا بسیار به سلامت محیط زیست کمک می کند. شاغلان در حمل و نقل با نظارت بر رعایت استانداردهای وسایل نقلیه به خصوص درون شهری ها از حامیان محیط زیست به شمار می روند. با توجه به آمارهای ارائه شده به ازای هر 2500 تومان سرمایه گذاری در حمل ونقل عمومی 10000 تومان سود حاصل می شود و به ازای هر 10 میلیارد تومان هزینه برای حمل و نقل 240 هزار شغل به وجود می آید که نیاز به دید گسترده تری به این زمینه را می طلبد.

استخدام مشاغل حمل و نقل

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام مشاغل حمل و نقل

مشاغل حمل و نقل چیست ؟

 مشاغل حمل و نقل نیز مانند بسیاری از مشاغل جدید هستند با وجود این که در گذشته هم وجود داشته‌اند. حمل و نقل و ترابری، جابجایی انسان یا هر چیز از یک مکان به مکان دیگر دیرباز مورد توجه انسان بوده است. به دلیل نبود وسایل ارتباطی شبیه و فناوری‌های جدید انسان از حیوانات برای ترابری و جابجایی استفاده می‌کرد. اما با پیشرفت انسان این حوزه نیز دچار دگرگونی عظیمی شد. در یک رده بندی کلی جنبه های مختلف حمل و نقل  به سه حوزه زیرساخت، وسایل نقلیه و بهره‌برداری تقسیم می‌شوند.

زیر ساخت انواع راه ها مانند هوایی، آبی، زمینی، راه آهن و غیره مورد استفاده است و تولید و ساخت فرودگاه‌ها ، ایستگاه‌های راه‌آهن ، اتوبوسرانی و همچنین بندرها مورد توجه است. در حوزه وسایل نقلیه که عموما در شبکه‌های ترابری حرکت می‌کند شامل وسایل جابجایی مانند خودروها، کشتی ها، هواپیماها و قطارها و کشتی ها مورد بحث است. بخش بهره برداری نیز در برگیرنده فعالیتهای است که در محدوده کنترل سامانه ترابری انجام می گیرد.  مواردی همچون: چراغ های راهنمایی، خط گردان ها راه آهن، کنترل راه های هوایی و غیره شامل این حوزه هستند.

بنابراین راه‌های مختلف حمل و نقل و همچنین امکان‌هایی که برای حمل و نقل وجود دارند در کنار ابزار‌های حمل و نقل می‌تواند یک حوزه گسترده مدیریتی – مهندسی را به وجود بیاورد که در خود مشاغل متعددی را جای می‌دهد به همین دلیل هم عنوان‌های شغلی زیادی را می‌توان برای مشاغل حمل و نقل در نظر گرفت.

 ترابری انواع مختلفی دارد که حوزه گسترده ای را از هوایی، دریایی ،ریلی، جاده ای و ... تا فضایی را شامل می‌شود. در هر کدام از این حوزه‌ها می‌تواند ده‌ها شغل به وجود بیاید که به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

مشاغل حمل و نقل

از مهم ترین بخش های جابجایی انسان  شبکه‌های عمومی حمل ونقل است که خدماتی از جابه‌جایی انسان هاست که در دسترس عموم قرار گرفته است. این حوزه از اتوبوس و مترو گرفته تا قطار و هواپیما و کشتی را شامل می‌شود، که سامانه‌هایی همچون اتوبوس تندرو ، مترو و تاکسی رانی در آن فعالیت می کنند. به دلیل نیاز شدید حمل و نقل این بخش دارای گستردگی زیادی است که  طبیعتا  افراد بسیار زیادی نیز برای هماهنگی و هندل آن نیاز دارد، که موجب فراوانی شغل در این حوزه شده است. 

 انواع مشاغل حمل و نقل و بازار کار

 راننده مترو

سفر و جابجایی ریلی تحول مهمی در مشاغل حمل و نقل ایجاد کرده است و حول آن مشاغل زیادی شکل گرفته‌اند. تقریبا تمامی کارکنان این حوزه را می‌توان در این دسته بندی جای داد اما کمی تخصصی‌تر به این موضوع می‌پردازیم.

 مترو یکی از سریع ترین سامانه های جابجایی مسافر در سفرهای درون شهری است که توسط راننده، در زیر یا روی زمین هدایت می شود. راننده آن مترو را روی ریل ها حرکت می دهد و طبق جدول های زمانی  ضربه ایستگاهی  توقف می کند. به طور متوسط هر راننده مترو هفت ساعت کار می کند. برای موارد ایمنی نیز راننده مترو باید حواسش کاملا جمع باشد تا مشکلی پیش نیاید و همچنین ارتباط با مشتری با اتاق کنترل مترو داشته باشد. شرکت های حمل و نقل ریلی درون شهری بهترین بازار کار این شغل اطلاعات دقیق از میزان درامد رانندگان مترو در دسترس نیست.

راننده اتوبوس

 شاید اولین تصور از مشاغل حمل و نقل رانندگی باشد و اولین تصور از رانندگی به عنوان یک شغل رانندگی اتوبوس. راننده اتوبوس ها شامل دو نوع داخل شهری و بین ‌شهری می‌شوند. که هر دو نیاز به راننده های مجرب در حوزه رانندگی اتوبوس دارند. راننده های اتوبوس برون شهری مسافران را بین شهرها یا داخل هر شهر در مدت زمانی مشخص جابجا میکند. راننده اتوبوس درون شهری در ایستگاه های مشخص شده در بازه‌های زمانی معین توقف جابجایی مسافران درون شهری مشغول است.

راننده برون شهری نیز بین ترمینال شهر ها رفت و آمد می‌کند. راننده‌های اتوبوس‌ها می‌توانند در شرکت‌های مسافربری سازمان‌ها شرکت‌ها اتوبوسرانی درون شهری و مدارس مشغول به کار شوند یا حق شرکت خود را با داشتن شرایط لازم داشته باشند.میزان درآمد این رانندگان در حوزه‌های مختلف متفاوت است و اطلاعات با آمار دقیقاز این میزان در دسترس نیست.

راننده قطار(لوکوموتیوران)

 از دیگر کار‌های مشاغل حمل و نقل در حوزه ریلی است.  حمل و نقل ریلی از شیوه‌های حمل و نقل بین شهرها است. رانندگان قطارهای بین شهری وظیفه جابجایی مسافران را بار ها را از طریق قطار خود بر عهده دارند. کنترل بخش سوخت و تعمیرات قطار نیز بر عهده لوکوموتیوران است تا امنیت قطار شود. راه آهن کشور از بین داوطلبان ای مدرک دیپلم یا فوق دیپلم در رشته های ریاضی تجربی برای استخدام در این کار استفاده می‌کند و آموزش‌های لازم به آنها را می دهد. شرکت های راه آهن بین شهری مهم‌ترین بازار این رشته هستند. در ایران سیستم حمل و نقل ریلی با کمبود لوکوموتیوران مواجه است پس این شغل دارای بازار کار مناسبی در کشور ایران می باشد. رانندگان استخدام شده مطابق با قانون خدمات کشوری دستمزد دریافت می‌کنند و از میزان دقیق آنها اطلاعاتی در دسترس نیست.

راننده کامیون

کامیون‌ها  یا به عبارتی ماشین‌های سنگین از وسایل جابجایی بار بین شهرها هستند. رانندگان کامیون ها وظیفه هدایت کامیون‌ها و جابجایی بار هایشان را دارند. برای این شغل باید گواهینامه های مخصوص رانندگی کامیون را از اداره راهنمایی و رانندگی کشور دریافت کرد. آشنایی با وضعیت جاده‌ها و ایمنی کار از مهمترین وظایف کامیون داران است. رانندگان به دلیل سختی کار و حوادث جاده ای باید تبحر و مهارت خوبی در رانندگی داشته باشند. انواع شرکتهای ساختمانی حمل و نقل و کارخانجات برای جابجایی بار نیازمند کامیون داران است که بازارکار این شغل را تشکیل میدهند. همچنین کار به صورت مستقل از دیگر حوزه های بازار کار این حوزه است. از میزان درآمد شاغلان در این بخش اطلاعات و آمار دقیقی در دست نیست اما بسته به نوع قرارداد یا میزان ساعات و سرویس‌ها درآمد متفاوت است.

مشاغل مربوط به ترابری هوایی

برای جابجایی یک هواپیما در بخش ترابری هوایی افراد مختلفی دست به کار می‌شوند، تا یک هواپیما بتواند سوال از نقطه جهان به نقطه دیگر جهان برود. خلبان مهمترین عضو این گروه است. رانندگی و هدایت یک هواپیما در دستان یک خلبان است که می‌تواند آن را جابجا کند و نیاز به مهارت و تخصص باعث شده تعداد افراد کمی بتواند خلبان شوند. شغل خلبانی نیاز به گواهینامه های معتبر از آموزشگاه‌ها مجاز دارد. همچنین خلبانان از لحاظ جسمی و روحی چک و آنالیز و بررسی می شوند. شرکت‌های هواپیمایی و مسافربری هوایی مهم‌ترین بازار کار این شغل هستند. از میزان درآمد یک خلبان و اطلاعات دقیقی در دسترس نیست ولی بسته به نوع هواپیما و مهارت خلبان این میزان متفاوت است.

شغل دیگر حوزه ترابری هوایی شغل مهمانداری است که به مسافران پرواز در طول پرواز خدمات دهی می کند و مراقب سلامت آنها نیز است. مهمانداران در شرکت‌های مسافربری می‌توانند استخدام شوند و به کار مهمانداری مشغول شوند. دیگر شغل این حوزه یعنی حوزه ترابری هوایی بخش مراقبت پرواز است. افراد حاضر در این بخش در برج مراقبت پرواز فرودگاه‌ها به چک و طراحی امنیتی یک پرواز و مشاوره به خلبان هواپیما برای برخاستن، حرکت و فرود آمدن مشغول هستند. نیروی هوایی ارتش و سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران و همچنین سازمان هواپیمایی کشور از بازار کار های این شهر هستند. آمار دقیقی از میزان درآمد این حوزه در کشور در دسترس نمی باشد.

ناخدا

کشتی‌ها هم از دیرباز وسیله‌ای برای حمل و نقل انسان‌ها و کالا‌هایشان بوده‌اند. مهم‌ترین فرد در یک کشتی ناخدا است. ناخدا وظیفه مدیریت و هدایت کشتی را بر عهده دارد و یک شغل کاملا تخصصی و با اهمیت و در عین حال دشوار است. در حال حاضر مباحث دانشگاهی هم در خصوص حمل و نقل آبی شکل گرفته است و این حوزه از مشاغل حمل و نقل مورد بررسی‌های جدی قرار گرفته است.

وضعیت درآمد و بازارکار

تقریبا باید بگوییم یکی از حساس‌ترین گروه‌های شغلی حمل و نقل است. خلبان وظیفه حفظ جان و مال صد‌ها نفر را دارد. راننده اتوبوس باید مسافران خود را به سلامت برساند و ناخدا و راننده کامیون هم باید همین کار را انجام دهند. بنابراین این کار توسط یک فرد عادی نمی‌تواند صورت بگیرد. از این رو حوزه کاری در آن به افراد متخصص محدود شده است. اما با توجه به نیاز‌ها معمولا آگهی استخدام برای رانندگی را همواره می‌توان مشاهده و دنبال کرد.

بعضی از شغل‌های مشاغل حمل و نقل دارای پرستیژ خاصی هستند. مثلا خلبانی آرزوی خیلی از کودکان ماست و یا ناخدا بودن جذابیت‌های خاص خود را دارد البته در همین ابعاد نسبت به رانندگی تصور منفی وجود دارد. اما جدای از قضاوت در این زمینه باید بگوییم یکی از عوامل مهم در به وجود آمدن این تصورات میزان درآمد است. متوسط درآمد یک راننده کامیون حدود دو میلیون و پانصد هزار تومان است درحالی که درآمد یک ناخدا و خلبان به بیش از ده میلیون تومان در ماه می‌رسد و در بعضی از کشور‌ها بیش از ده هزار دلار در ماه است که رقم بسیار بالا و قابل توجهی است.

با این حال این مشاغل بسیار هم خطرناک هستند، خطر تصادف، سقوط و غرق شدن همواره هدایت‌کنندگان وسایل نقلیه را تهدید می‌کند و آمار‌ها در این خصوص چندان جالب نیست به همان اندازه که درآمد‌ها جالب هستند.

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی