در جلسه مصاحبه شغلی چه بگوییم و چه نگوییم

نوشته شده توسط

فرشاد ذوقی

در جلسه مصاحبه شغلی چه بگوییم و چه نگوییم

مصاحبه شغلی به معنای طی کردن بیش از 50 درصد از روند و فرآیند استخدام افراد است از این رو پس از تایید رزومه کاری شما را به جلسه مصاحبه فرا می خوانند پس خیلی مهم است استرس خود را کنار بگذارید و به درستی سوالات را پاسخ دهید و از بکار بردن یک سری سوالات در این جلسه اجتناب کنید.

پیدا کردن شغل متناسب با حرفه شما کار سختی است به خصوص اینکه زمان زیادی را در سایت های کاریابی و آگهی استخدام سپری کنید و پس از آن با فرستادن یک رزومه کاری حرفه ای شانس خود را برای زمان مصاحبه شغلی افزایش یابد. قطعا زمان فرا رسیدن مصاحبه شغلی و استخدامی می تواند بهترین زمان مناسب برای استخدام شما باشد کسانی که رزومه کاری آنها بررسی شده است و به جلسه مصاحبه فرا خوانده شده اند قطعا شانس زیادی برای استخدام شدن دارند از این رو خیلی  مهم است که سوالات رابه خوبی پاسخ دهید. قطعا استرس بیشترین معظل هر فرد در مصاحبه شغلی است و اینکه تشدید استرس باعث می شود کلماتی را به زبان بیاورید که هرگز دوست نداشتید این کار را بکنید بنابراین با آرامش خاطر بهتر است از بکار بردن یک سری سوالات اجتناب کنید تا دید مصاحبه کننده نسبت به انتخاب شما عوض نشود.

استخدام  آرایشگر مردانه

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام  آرایشگر مردانه

آرامش خود را پیش از شروع مصاحبه حفظ کنید

قطعا به خوبی می دانیم که این یک فرصت بزرگ برای هر فردی است که بتواند با سپری کردن آن شانس استخدام شدن خود را افزایش دهد بنابراین کاملا طبیعی است که استرس داشته باشید اما پیش از اینکه مصاحبه شروع شود بهتر است در اتاق و سالن انتظار چند نفس عمیق بکشید و نگران هیچ چیزی نباشید.

بکار بردن یک سری جملات انگیزشی هنگام حضور شما در سالن انتظار می تواند به کاهش استرس شما کمک کند و اینکه حتما در زمان شروع مصاحبه به دقت به حرفهای خود و مصاحبه کننده توجه کنید و به سوالات به درستی پاسخ دهید، اگر شما شایسته گرفتن این شغل را داشته باشید با توجه به رزومه کاری و پاسخ دادن به سوالات استخدامی می توانید این فرصت را به دست آورید پس نگران نباشید.

  1. بکار بردن جملاتی چون همه  چیز خوب است، خوشحالم که اینجا هستم و می‌خواهم از این مصاحبه موفق بیرون بیایم به کاهش استرس شما کمک خواهد کرد.
  2. زندگی به معنای یاد گرفتن چیزهای جدید است و امروز قرار است فرصت دیگری برای یادگیری به دست آورم.
  3. برای استخدام در این شرکت بهترین فرد هستم وهیچ کس در اینجا به من کمک نخواهد کرد بنابراین این خودم هستم که می توانم کارها را خوب پیش ببرم.

حرفهایی که هرگز در مصاحبه نباید بگویید

در شرکت شما چه کسب و کاری وجود دارد؟

قطعا این یک جمله مسخره و مضحک از دید مصاحبه کننده است کسی که برای استخدام یک شرکت رزومه کاری فرستاده است به خوبی باید بداند که فعالیت و حوضه کاری این شرکت چیست.

کارفرمای من آدم مزخرفی بود

اینکه شما ممکن است از شغل قبلی خود با ظلم و کارهای بد کارفرما بیرون کرده باشند قطعا بر کسی پوشیده نیست و کسی شما را سرزنش نمی کند اما مصاحبه کننده از کجا بداند که شما درست می گویید؟ قطعا با گفتن این جمله تنها شما از چشم مصاحبه کننده می افتید به خصوص اینکه به کار بردن کلمات زشت و رکیک در مصاحبه اصلا درست نیست و نباید پشت سر افراد حرف بزنید.

اگر این کار را  بلد نباشم مشکلی پیش می آید؟

در صورتی که شما در نوشتن رزومه کاری با صداقت پیش رفته باشید و مهارت ها و توانایی های خود را  با دقت نوشته باشید قطعا نیازی به پرسیدن این سوال نیست چون مصاحبه کننده و افرادی که روبروی شما حضور دارند به خوبی توانایی های شما را می دانند پس به کار بردن اینکه اکسل بلد نیستم، تایپم سریع نیست یا به زبان انگلیسی مسلط نیستم کاملا اشتباه است اگر مشکلی وجود داشت اصلا شما را به مصاحبه کاری فرا نمی خواندند.

من بسیار سخت کوش هستم و سریعا همه چیز را یاد می گیرم

فردی که در نقش مصاحبه کننده قرار دارد ممکن است کارشناس استخدام یا خود کارفرما باشد بنابراین کاملا با دقت مصاحبه را زیر نظر می گیرد و به هیچ وجه تحت تاثیر چنین جملاتی قرار نمی گیرد. در واقع به کار بردن چنین جمله ای حتی می تواند به معنای التماس کردن شما برای استخدام شدن باشد در صورتی که اگر مصاحبه کننده بخواهد شما را رد کند یا استخدام نکند حتی چنین جملاتی هم کوچکترین تاثیری در عوض کردن تصمیم آن ندارد بنابراین خود را اذیت نکنید.

از شغل سابقم اخراج شده ام

اگر از شغل قبلی خود اخراج شده اید نیازی به گفتن آن نیست و بهتر است بگویید که در شغل قبلی خود چیزهای زیادی آموختم و وقت آن رسیده بود که چیزهای جدیدی در شغل جدید یاد بگیرم.

قطعا دید مصاحبه کننده نسبت به کسانی که از شغلشان اخراج می شوند خیلی بد است و می تواند افکار منفی نسبت به اخراج شدن شما به ذهنشان بیاید پس دقت کنید.

اینکه چه ساعتی به کار برسم چقدر مهم است؟

قطعا برای تمامی مشاغل و کسب و کارها زمان خیلی مهم است به خصوص اینکه استخدام منشی تنها به دلیل نظم دادن به کارها انجام می شود بنابراین باید برای این شغل نظم را سرلوحه کار خود قرار دهید. البته در مشاغل دورکاری در منزل هم قطعا به دلیل بی برنامگی خیلی از کارفرمایان را به استخدام چنین افرادی تشویق نمی کند مگر آنکه با وجود کار در منزل هر کارمند به صورت دقیق کارها را پیش از ساعات مقرر و تعیین شده توسط شرکت انجام دهد.

با این اوصاف خب همانطور گفتیم زمان برای هر کسب و کار مهم است و می تواند باعث پیشرفت کار شود پس بهتر است به جای به کار بردن این سوال از " آیا به‌طور معمول برای شخصی که به این سِمت منصوب می‌شود، ساعت‌های کاری انعطاف‌پذیر وجود دارد؟" استفاده کنید هر چند این سوال هم برای استخدام برنامه نویس، مشاغل دورکاری در منزل مناسب است و برای مشاغل منشی اصلا درست نیست و تنها طبق ساعات شرکت باید به موقع حاضر شوید.

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی