حذف عادت های بد که می تواند باعث بهره وری بیشتر شما شود

نوشته شده توسط

فرشاد ذوقی

حذف عادت های بد که می تواند باعث بهره وری بیشتر شما شود

کنترل کردن تمام عادت هایی که در طول شبانه روز برای ما رخ می دهد به معنای خودکنترلی است که به مانند عضله ای است که با ورزش کردن آنرا خواهید ساخت. پس بهتر است با حذف عادت های بد عضله خود کنترلی را قوی تر کنید.

کلافگی و سردرگمی در انجام کارهای روزمره، نوشتن مقاله،خواندن کتاب می تواند هر کسی را ناراحت کند. اگر به دورکاری در منزل مشغول هستید و نمیتوانید روی کارهای خود تمرکز کنید یا توانایی خواندن کتاب و انجام کارهای روزمره را در زمان معین ندارید می تواند به دلیل عادت های بد و ریزی باشد که در طول شبانه روز انجام می‌دهید. در نگاه اول شاید فکر کنید عادت های بد و کوچکی که انجام می دهید هیچ تاثیری در بهره وری شما نداشته باشد اما با ترک این عادت ها قطعا می توانید باعث افزایش بهره وری زندگی خود شوید. با ترک عادت ها و برنامه ریزی دقیق می توانید به خوبی کارهای خود را انجام دهید و از توانایی های خود نهایت استفاده را ببرید.

نتیجه موفقیت در انجام عادت هاست

عادت های بد به مانند دست انداز مانع از موفقیت شما می شود و نتیجه یک موفقیت به مجموعه عادت های شماست. کسی که شب ها دیر می خوابد نمی تواند به خوبی در طول روز کار کند و کسی که روزانه ساعاتی صرف مطالعه و افزایش دانش خود در زمینه کاری می کند قطعا موفق تر از افراد بی سواد است. عادت های بد موذی هستند و کم کم وارد ریشه وجودی شما خواهند شد و تا زمانی که زیان نکنید متوجه این دسته از عادت ها نمی شوید.

به گفته وارن بافت " زنجیرهای عادت، آنقدر سبک هستند که آنها را حس نمی‌کنید تا زمانی‌که به اندازه‌ای سنگین می‌شوند که دیگر نمی‌توانید آنها را پاره کنید "

کسی موفق است که خود کنترلی باشد

یک سری از کارها در طول شبانه روز برای ما اتفاق می افتد که اجتناب ناپذیر است. قطعا دریافت کردن پیامک و ایمیل برای هر کسی انجام می شود اما بهتر است خود را کنترل کنید و یک ساعت معین برای نگاه کردن و پاسخ دادن به آنها در نظر بگیرید، اگر در حال انجام کار باشید و ناگهان پیامک دریافت کنید و سریعا آنرا بخوانید تمرکز شما از دست می‌رود.

کنترل کردن تمام عادت هایی که در طول شبانه روز برای ما رخ می دهد به معنای خودکنترلی است که به مانند عضله ای است که با ورزش کردن آنرا خواهید ساخت. پس بهتر است با حذف عادت های بد عضله خود کنترلی را قوی تر کنید.

عادت های بد را از زندگی خود حذف کنید

1-استفاده از تلفن، تبلت و لپ تاپ در رختخواب ضرر دارد

میزان نور آبی و تولید موج کوتاه از نورخورشید در صبح باعث می شود که شما بیدار شوید. تا حالا فکر کردید چرا بعد از ظهر زمانی که به صورت مستقیم در معرض نور خورشید نیستید چرا احساس خواب آلودگی دارید؟ نور خورشید باعث اختلال در هورمون ملاتونین و توانایی شما در به خواب رفتن خواهد شد. پس نور آبی که از گوشی، لپ تاپ و تبلت در شب به چشمان شما برخورد می‌کند باعث می شود که خوابتان نیاد و عملا همین بی خوابی در طول شب باعث اختلال در کار کردن شما در طور روز خواهد شد.

2-گشت و گذار ناگهانی و رفتن به اینترنت و وبگردی

تحقیقات نشان می دهد که در صورتی که روی کار خود تمرکز کنید و 15 دقیقه این کار تداوم داشته باشد به آن حالت اشتیاق گفته می‌شود که باعث افزایش بهره وری شما خواهد شد به اصطلاح به آن حالت فلو گفته می شود. اگر وسط کار ناگهان تصمیم بگیرید که وارد سایت خبری شوید یا یک خبر ورزشی را بخوانید تمرکز شما بهم می ریزد ومجبور هستید 15 دقیقه دیگه مجددا روی همان کار تمرکز کنید تا به حالت فلو برسید.

قطعا کسی که در طول کار مدام به وبگردی و نگاه کردن گوشی می پردازد نمی تواند حالت فلو یا تمرکز را تجربه کند.

3-نگاه کردن به گوشی هنگام صحبت کردن با دیگران

نه تنها نگاه کردن به گوشی هنگامی که با دیگران صحبت می کنید یک نوع بی احترامی محسوب میشود بلکه متوجه حرف ها و گفته های دیگران نخواهید شد. سعی کنید هنگام صحبت کردن با دیگران تنها به حرفهای آنها گوش دهید و گوشی را کنار بگذارید.

4-خواندن بلافاصله پیامک ها و ایمیل ها

اگر در شرکت یا اداره ای استخدام هستید یا اینکه به شغل دورکاری در منزل مشغول هستید قطعا باید تمرکز کافی روی کار داشته باشید تا بتوانید باعث افزایش بهره وری کار شوید. اینکه مشغول کار باشید و ناگهان پیامک یا ایمیل دریافت کنید و سریعا آنرا بخوانید قطعا روی کیفیت کار شما تاثیر می‌گذارد.

5-بله گفتن در زمان هایی که نباید بگویید

افراد موفق قطعا با کسی رودروایسی و تعارف ندارند وهنگامی که مشغول کار هستند اگر کسی کاری از آنها بخواهد با گفتن جملاتی مثل " فکر نمی کنم بتوانم" " مطمئن نیستم بتوانم" خود را راحت می کنند. قدرت نه گفتن داشته باشید تا بتوانید کارهای قدیمی خود را با اطمینان خاطر انجام دهید.

6-فکر کردن به افراد سمی

خیلی از افراد بد وخوب در اطراف ما هستند، اگر کلی وقت صرف آگهی های استخدام کرده اید که بتوانید شغل متناسب با خود پیدا کیند قطعا افراد سمی ممکن است به شما لطمه بزنند یا هنگام کار کردن افکار منفی برای شما ارسال کنند سعی کنید از آنها دور باشید. بهتر است به جای فکر کردن به این دسته افراد، به همکاران و دوستانی که برای شما ارزش بیشتری قائل هستند فکر کنید.

7-انجام دادن چند کار در طول جلسه

اگر جلسه خیلی مهمی است حتما تمرکزخود را روی صحبت های افراد بگذارید و با گوشی خود را مشغول نکنید،اگر جلسه مهم نیست از ابتدا به این جلسه نروید و خودتان را خلاص کنید.

8-سخن چینی کردن

النو روزولت می گوید " ذهن‌های بزرگ در مورد ایده‌ها صحبت می‌کنند، ذهن‌های متوسط در مورد رویدادها صحبت می‌کنند و ذهن‌های کوچک در مورد دیگران صحبت می‌کنند." بنابراین سعی کنید جزو دسته افرادی نباشید که به سخن چینی مشغول هستند و با صحبت های دیگران زندگی خود را می گذرانند روی کار خود تمرکز کنید.

9-مقایسه کردن با دیگران

خیلی از افراد هستند که تاثیر گذار از صحبت های دیگران هستندو با کوچکترین تعریف  و تمجید دیگران به وجد می آیند در این حالت قطعا صاحب شادی نخواهیدبود چون اگر دیگران شما را تخریب و سرکوب کنند سریعا بازی را می بازید. بهتر است بازدهی خود را با توجه به کارهایی که انجام داده اید بسنجید و نیازی به تعریف و تخریب دیگران نیست. البته مقایسه کردن با دیگران می تواند به شما آسیب جدی بزند بخصوص اینکه با گفتن جملاتی چون " کارشو بلده اما من چی هیچی بلد نیستم" " خوش به حالش که هوش بالایی دارد" تنها باعث تضعیف شما خواهد شد.

 

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی