چطور برنامه نویس شویم؟

نوشته شده توسط

فرشاد ذوقی

چطور برنامه نویس شویم؟

در روز باید چند ساعت رو برای یادگیری زبان برنامه نویسی وقت بگذارید و همیشه دانش خود را بروز کنید تا از قافله عقب نمانید پس کافیه همه این سخت ها را به دوش بگیرید و وارد شغل برنامه نویسی شوید. شغلی که فراتر از تغییر رنگ قالب هاست اما شیرینی های خاص خود را نیز دارد.

اینکه مدام گوشی را در جیب خود می بینید و  مواظب هستید که در خانه جا نذارید یا گم نکنید به اهمیت وجود اینترنت و گوشی در دنیای امروز اشاره می کند. امروزه درکمتر ارگان یا سازمانی می بینید که رایانه یا گوشی وجود نداشته باشند، خیلی از کارهای روزمره با گوشی یا کامپیوتر انجام می شود و نرم افزارها و سایت های زیادی وجود دارند که باعث سهولت کار ما شده اند. با تمامی این رایانه و گوشی ها قطعا زبان برنامه نویسی پر اهمیت است چونکه جزو مشاغل سخت و البته پردرآمد محسوب می‌شود که امروزه شغل برنامه نویسی به خوبی رونق دارد و اهمیت ویژه ای در جامعه دارد. با تمامی این ویژگی های و همچنین افزایش درآمد برنامه نویس و آگهی استخدام برنامه نویس اگر قصد یادگیری این شغل را دارید بهتر است این مقاله را تا آخر بخوانید.

استخدام برنامه نویس

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام برنامه نویس

برنامه نویس کیست و چه کاری می کند؟

شاید برخی از شما شغل برنامه نویسی به گوشتان رسیده باشد و تنها بدانید که درآمد خوبی دارد و یک شغل خوب است و لاغیر. در صورتی که برنامه نویسی هم سختی ها خودش را دارد و برنامه نویس شخصی  است که با نوشتن کدهایی خاص به کامپیوتری، گوشی، تبلت، هر وسیله ی هوشمندی می گوید که چکار کند.

البته مشاغل مرتبط با برنامه نویسی زیاد است و شامل توسعه دهنده نرم افزار، توسعه دهنده وب، مدیر پایگاه داده و سایر نقش ها می‌باشد که هر کدام وظیفه خاص خود را برعهده دارند و شاخه ای جدا از برنامه نویسی محسوب می شوند که هنگام استخدام باید آنرا تعیین کنید.

مراحل اصلی برای اینکه چگونه برنامه نویس شویم؟

در ابتدای کار باید به شما بگوییم که شغل برنامه نویسی سخت است اما با یادگیری آن می توانید پول خوبی به دست آورید و حتی می‌توانید به صورت دورکاری در منزل از این شغل استفاده کنید و به کدنویسی بپردازید. در کنار همه اینا برنامه نویسی با پیشرفت تکنولوژی نیاز به بالا بردن  دانش و اطلاعات دارد پس اگر میخواهید برنامه نویس شوید همیشه باید در حال یادگیری باشید.

چرا می خواهید برنامه نویس شوید؟

در ابتدا و شروع کار حتما با خود بنشینید دو دو تا چهار تا کنید که اصلا برای یادگیری برنامه نویسی جدی هستید؟ به چه دلیل می‌خواهید شغل برنامه نویسی را یاد بگیرید؟ و اینکه میخواهید در کدام شاخه برنامه نویسی وارد شوید؟

در روز باید چند ساعت رو برای یادگیری زبان برنامه نویسی وقت بگذارید و همیشه دانش خود را بروز کنید تا از قافله عقب نمانید پس کافیه همه این سخت ها را به دوش بگیرید و وارد شغل برنامه نویسی شوید. شغلی که فراتر از تغییر رنگ قالب هاست اما شیرینی های خاص خود را نیز دارد.

زمینه فعالیت شغلی خود را در برنامه نویسی تعیین کنید

همانطور که اشاره کردیم شغل برنامه نویسی شاخه های متعددی دارد که هر کدام وظایف و کار خاصی انجام می دهند، پس همین ابتدای کارتعیین کنید که دوست دارید کدام شاخه بروید.

 1. توسعه‌دهنده وب (Web Developer) که به دو دسته توسعه‌دهندگان Front-end  (سمت بازدیدکننده) و توسعه‌دهندگان Back-end (سمت سرور) تقسیم می‌شوند.
 2. توسعه‌دهنده نرم افزار (Software Programmers)
 3. متخصص داده (Data Scientists) که متخصص داده هاست و باید در ابتدا برنامه نویس باشید تا وارد این شاخه شوید.
 4. ادمین پایگاه داده (Database Administrator)  وظیفه نگهداری از داده‌های شرکت، ایمن‌سازی، دسته‌بندی و تحلیلشان برعهده دارد.
 5. توسعه‌دهنده اپلیکیشن موبایل (Mobile App Developer) که جزو سود آورترین مشاغل برنامه نویسی است که می تواند به صورت فریلنسر یا آزاد کار باشد.

یک یا چند زبان برنامه نویسی را یاد بگیرید

با تعیین کردن شغل و شاخه ای که در برنامه نویسی می خواهید یاد بگیرید حال باید زبان های برنامه نویسی آن شاخه را فرا گیرید. برای اینکه مدیر پایگاه داده شوید باید زبان SQL و برای توسعه‌دهنده Front-end ، باید CSS و JavaScript بدانید و برای توسعه اپلیکیشن موبایل به زبان‌هایی مانند Swift و Java نیاز دارید.

به طور کلی هرچقدر زبانهای بیشتری در شاخه ای که فعالیت می کنید یاد بگیرید می توانید بهتر سفارش برنامه نویسی بگیرید و کار خود را سریعتر انجام دهید و درآمد خوبی به دست آورید.

با محبوب‌ترین و رایج‌ترین زبان‌های برنامه نویسی جهان آشنا شوید

 1. پایتون (Python)
 2. پی اچ پی (PHP)
 3. CSS/HTML
 4. جاوا اسکریپت (JavaScript)
 5. جاوا (Java)
 6. سوئیفت (Swift)
 7. Solidity
 8. روبی (Ruby)

تمرین و تمرین و تمرین کردن فراموش نشود

اگر می خواهید برنامه نویس حرفه ای باشید همیشه باید تمرین کنید،تمرین و باز هم تمرین این راز موفقیت شماست. به تمرین کدنویسی بپردازید و حتی توصیه می‌کنیم کدهایتان را در انجمن‌های مرتبط به اشتراک بگذارید تا دیگران درباره کدهایتان نظر دهند. هر روز یک مبحث جدید را امتحان کنید و تا زمانی که به زبان برنامه نویسی مورد نظرتان مسلط نشده‌اید، با ممارست تمرین‌هایتان را ادامه دهید.

حالا وقشته رزومه کاری بفرستید

اگر پس از این همه آزمون و خطا و تمرین کدنویسی فکر می کنید که می توانید یک شغل برنامه نویسی فرا گیرید کافیه وارد سایتهای آگهی استخدام برنامه نویس شوید و شغل مورد نظر پیدا کنید و یک رزومه کاری حرفه ای برای کارفرما بفرستید. توقع نداشته باشید که با فرستادن اولین رزومه کاری استخدام شوید، اگر جوابی از شرکت نگرفتید بازهم تلاش کنید و به ارتقا دادن مهارت هایتان بپردازید.

همیشه در حال یادگیری باشید

شغل برنامه نویسی شغلی است که همیشه در حال توسعه و تغییر است و نیاز است تمامی برنامه نویسان حرفه ای هر روز مهارت ها و زبانهای جدید را یاد بگیرند.

نکات حرفه ای برای برنامه نویسان حرفه ای

 • روی یک زبان برنامه نویسی متمرکز شوید تا آنرا کاملا مسلط نشده اید به سراغ زبان دیگر نروید.
 • اگر به صورت فریلنسینگ و دورکاری در منزل توانستید پروژه بگیرید می توانید وارد انجمن ها مرتبط شوید و به دنبال شغلی بگردید که با مهارت هایتان مطابقت دارد.
 • در شروع کار شاید به مشکل برخورید اما نگران نباشید این هم می گذرد.
 • تمامی برنامه نویسان خوش برخورد و رفتار هستند و مشتاق به کمک کردن به شما در کدنویسی هستند پس اگر سوالی دارید درخواست کمک کنید.

 

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی