فن بیان درخواست افزایش حقوق چگونه باشد؟

نوشته شده توسط

فرشاد ذوقی

فن بیان درخواست افزایش حقوق چگونه باشد؟

امروزه شغل فریلنسینگ و دورکاری در منزل رواج یافته قطعا این شغل به صورت اینترنتی از طریق شبکه های تلگرام، واتساپ رخ می دهد پس مواظب باشید بد موقع به مدیرتان پیام ندهید و درخواست افزایش حقوق ندهید که قطعا با پاسخ نه مواجه خواهید شد.

اگر چندین سال است که مشغول کار کردن در یک اداره یا شرکت خصوصی هستید و تا به حال افزایش حقوق نداشته اید و با توجه به فشار اقتصادی و نیاز به پیشرفت میخواهید درخواست افزایش حقوق دهید همین حالا مقاله را تا آخر بخوانید. قبل از اینکه به فکر این باشید که با مدیر خود روبرو شوید و درخواست افزایش حقوق کنید ابتدا به این فکر کنید که آیا شرایط لازم برای این کار وجود دارد؟ به این فکر کنید که شما در این چند سال که کار کردید چه سوددهی برای اداره یا شرکت داشته اید و اگر خود را جای شرکت یا اداره بگذارید با درخواست شما موافقت می کنند؟ و نکته آخر که باید به آن توجه کنید حتما باید آداب معاشرت را در درخواست افزایش حقوق رعایت کنید و از بکار بردن جملات تهدید آمیز اجتناب کنید که فلان شرکت اگر بودم 20 درصد از شما به من حقوق می داد.

استخدام کارکنان مالی و حسابداری

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام کارکنان مالی و حسابداری

چه مزایایی برای شرکت یا اداره داشته اید؟

قبل از اینکه به فکر افزایش حقوق تان باشید و بخواهید به مدیر خود درخواست افزایش حقوق دهید حتما چند سوال کلیدی از خود بپرسید که آیا اصلا وقت مناسب هست؟ این مدت خوب کار کرده ام که بخواهم درخواست افزایش حقوق بدهم؟

چه کار خاصی این مدت انجام داده ام که لایق افزایش حقوق باشم؟ بازدهی برای شرکت یا اداره داشته ام؟ الان شرایط مناسبی برای دادن این درخواست هست؟ مبلغی که سازمان ها و شرکت های مشابه به کارکنانشان می دهند چقدر است؟

تحقیق و بررسی در مورد حقوق خودتان

بهتر است ابتدا به این فکر کنید که اصلا شرایط شرکت یا سازمان طوری هست که من این درخواست را مطرح کنم؟ شرکتی که در حال حاضر تو ضرر است قطعا با درخواست شما موافقت نخواهد کرد. پس بهتر است یک تحقیق کنید و بفهمید درآمد یکسال اخیر شرکت یا سازمان افزایشی بوده یا کاهشی ؟ اینکه کارکنان دیگر افزایش حقوق داشته اند؟ ایا شرکت های دیگر به کارکنانشان که مثل شما یک سری وظایف  دارند افزایش حقوق داده اند؟

بهترین زمان را برای مطرح کردن درخواست افزایش حقوق انتخاب کنید

اینکه در شرایط بحرانی و زمانی که سازمان یا شرکت به کار شما وابسته است و نیاز مبرم به کارهای انجام شده از سمت شما دارد اگر این درخواست مطرح کنید بدترین زمان است چرا که  مدیر فکر میکند می خواهید ازش باج بگیرید. همیشه در یک زمان مناسب درخواستتان را مطرح کنید و کاملا مودبانه این کار را انجام بدهید و حتما در جمع این کار را نکنید که خیلی بد می شود.

بدترین زمان برای مطرح کردن درخواست افزایش حقوق

 1. زمانی که از شما تعریف می شود با مطرح کردن درخواستتان عملا باعث می شوید که دیگه مدیر و ارشد شما ازتون تعریف نکند.
 2. زمانی که سازمان در حال سوددهی است این درخواست مطرح نکنید چونکه مدیر فکر میکند زمانی پول به مشامتان میرسد میاید این درخواست مطرح می کنید.

درخواست شفاهی باشد یا کتبی

قطعا باید شرایط شرکت یا سازمان را بسنجید برخی از سازمان های بزرگ اگر درخواست شفاهی مطرح شود هیچ پاسخی نخواهید گرفت و باید تنها کتبی این درخواست را مطرح کنید.

کوتاه صحبت کنید و از کلمات تهدید آمیز استفاده نکنید

بهتر است قبل از مطرح کردن درخواست افزایش حقوق تمرین کنید و به صورت کوتاه و مختصر درخواستتان را مطرح کنید چونکه پرحرفی فقط فقط مدیر را می گیرد و آنرا خسته می کند و البته فراموش نکنید که از کلمات تهدید آمیز استفاده نکنید. برخی از کارکنان فکر میکنند که مدیران به آنها وابسته هستند و اگر بگویند که حقوقم افزایش ندهید سریعا حقوقشان افزایش داده می شود خیر بلکه برعکس باعث عصبانیت مدیر خود خواهید شد.

بهتر است ابتدا شرایط را بسنجید و خود را جای مدیر بگذارید که اگر شما را بسنجد متوجه می شود که برای سازمان یا شرکت چه سودی داشته ایدو باعث فروش بیشتر یا پیشرفت در کار آنها شده اید.

در چه شرایطی درخواست افزایش حقوق شما رد خواهد شد؟

زمانی که توانایی کاری بالایی دارید و سرتان تو کار خودتان است قطعا مدیر از شما خوشش می آید. یک سری از ویژگی های زیر نه تنها نکات مثبتی نیست بلکه نکات منفی به حساب می آید.

 1. من دائماً به شما گزارش می‌دهم.
 2. هر اتفاقی می‌افتد به شما زنگ می‌زنم.
 3. کوچکترین مساله را با شما مطرح می‌کنم.
 4. حتی بد قولی‌های سایر همکاران را نیز به شما نمی‌گویم

زمانی که مدیر نقش موثری در رشد شما داشته است

قطعا برخی از کارکنان از صفر شروع کرده اند و توسط مدیران به مقام و منصب رسیده اند در این مواقع بهتر است قبل از اینکه درخواست افزایش حقوق دهید قدر دان زحمات مدیرتان باشید. چونکه اگر صریح سراغ درخواست بروید ممکن است با جمله ای چون این را ما بزرگش کردیم دم در آورده رو به رو شوید.

زمان های نامناسب برای اینکه درخواست حقوق دهید

 1. جلوی دیگران درخواست دهید.
 2. گفتن این جمله که فلان شرکت این مقدار حقوق به من می داد.
 3. فرستادن پیام در شرایط نامناسب و دیر وقت
 4. خود را با دیگران مقایسه کردن
 5. گفتن جمله اینکه پولی نیست به من می دهید
 6. تخریب دیگران

با چه تکنیک هایی شروع به صحبت کردن با مدیر برای درخواست افزایش حقوق کنیم؟

گفتن یک جمله مناسب و خوب مثل "  آقای مدیر من عرض مختصری در حد چند دقیقه داشتم، الان زمان مناسبی هست که خدمت شما مطرح کنم؟"  می تواند کاملا مودبانه باشد که بتواند به شما جواب دهد.

تحمل نه شنیدن داشته باشید

برخی از افراد و کارکنان وقتی درخواست افزایش حقوق می دهند متاسفانه سریعا عصبانی می شوند و حتی تهدید به رفتن می کنند که این کار نه تنها باعث نمی شود مدیر شما را نگه دارد بلکه از شما متنفر می شود.

شک نکنید مدیری موفق است که به هیچ کارمندی وابسته نباشد و کارها را با درایت خود پیش ببرد. قطعا تشویق کردن کارکنان خوب کار پسندیده از جانب مدیران است اما این بدان معنا نیست که همیشه وابسته به شما باشند.

زمان درخواست برای شغل دورکاری

امروزه شغل فریلنسینگ و دورکاری در منزل رواج یافته قطعا این شغل به صورت اینترنتی از طریق شبکه های تلگرام، واتساپ رخ می دهد پس مواظب باشید بد موقع به مدیرتان پیام ندهید و درخواست افزایش حقوق ندهید که قطعا با پاسخ نه مواجه خواهید شد.

 

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی