آشنایی با شغل دامداری و میزان سود حاصل از پرورش گوسفند و گاو

نوشته شده توسط

باجاب

آشنایی با شغل دامداری و میزان سود حاصل از پرورش گوسفند و گاو

با توجه به نیاز روزانه بدن انسان ها به میزان پروتئین و انرژی و کالری، پرورش گوسفند و گاو و بز می‌تواند باعث تولید گوشت فراوان و به موجب آن برآورده کردن نیاز انسان ها باشد. البته در کنار تولید گوشت با پرورش دام عملا فرآورده های لبنی چون شیر، ماست، کشک، دوغ روانه بازار می شود.

 با این اوصاف باید به شما بگوییم که شغل دامداری و گاوداری امروزه شغل ضعیفی محسوب نمی شود بلکه اگر به صورت صنعتی و اصولی این شغل را در پیش بگیرید میتوانید سود کلانی در قبال پرورش گوسفند، گاو و بز به دست آورید. شغل دامداری علاوه بر اینکه سختی های خود را دارد اما  با توجه به نقدینگی بالا و همچنین تقاضای خرید گوشت گوسفندی، گاو، بز و فرآورده های لبنی می تواند شغل پر منفعت و خوبی محسوب شود.

استخدام در دامداری

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام در دمداری

پرورش گوسفند زنده نیاز به تجربه کافی دارد

برخلاف دیگر دام ها چون گاو و گوساله عملا پرورش گوسفند زنده نیاز به تجهیزات سنگین و گران قیمت ندارد و سود بالایی در پرواربندی گوسفندان به دست خواهید آورد اما این نکته را گوشزد کنیم که پرورش گوسفند به همین سادگی هم نیست. گوسفندان برخلاف دیگر دام ها بسیار در برابر بیماری حساس هستند از این رو بالا بردن اطلاعات و دانش خود در زمینه بیماری های گوسفندان کاملا ضروری و حیاتی است تا قبل از اینکه خسارات اقتصادی بالایی متحمل شوید نسبت به درمان بیماری و عدم همه گیری بیماری اقدام کنید.

هنگام خرید دام زنده بهتر است افراد خبره را با خود ببرید

خرید گوسفند و گاو نیاز به دانش کافی دارد و کسانی باید با خود ببرید که اطلاعات کافی در این زمینه داشته باشند بخصوص اینکه تشخیص سن گوسفند و گاو از روی دندان می تواند حائز اهمیت باشد. البته شما می توانید با نگاه کردن به دندان های گوسفند وگاو و همچنین شکل ظاهری و البته نوع پوست و پشم گوسفند به سالم و بیمار بودن دام پی ببرید بعنوان مثال کشیدن پشم گوسفند و عدم ریزش پشم نشان از سالم بودن گوسفند و ریزش آن حاکی از بیماری کبدی گوسفند است.

 1. با توجه به نیاز خود در فصول سال به خرید گوسفند و گاو بپردازید.
 2. خرید قوچ مولد بهتر است قبل از فصل جفت گیری صورت گیرد.
 3. خرید بره های شیری بهتر است در فصل تابستان انجام شود که قیمت پایین تری نسبت به دیگر فصول سال دارد.

نکات مهم که هنگام پرورش گوسفند زنده باید رعایت کنید

 1. رعایت بهداشت گوسفندان و تمیز کردن ساختمان گوسفندان قبل از ورود دام ها به داخل آن
 2. انجام حمام ضد کنه گوسفندان که باعث عدم بیماری گوسفندان به انواع انگل ها چون کنه، شپش و البته بیماری های پوستی چون گری، قارچ خواهد شد.
 3. تغذیه مناسب بره شیری در بدو تولد و تا رسیدن به سن بلوغ و فراهم کردن شرایط برای جفت گیری آنها
 4. تغذیه مناسب میش های آبستن در طول دوره آبستنی و پس از آن که ممکن است به بیماری تب شیر مبتلا شوند.
 5. خرید گوسفندان چند قلوزا چون رومانوف، سافولک، افشاری، مهربان، شال و کردی می تواند باعث افزایش تولید مثل گوسفندان شود.
 6. حتما ساختمان گوسفندان محل خوبی برای قرنطینه دام های جدید داشته باشد که قبل از ورود به گله توسط دامپزشک چک شود.
 7. همیشه دامپزشک در دسترس باشد تادر صورت کوچکترین علائم بیماری گوسفندان آنها را مطلع کنید.
 8. آموزش به کارگران دامداری برای سهولت در زایمان میش و همچنین جلوگیری از بیماری گله گوسفندان

نگران خرید و فروش گوسفند زنده نباشید

شغل دامداری یکی از مشاغلی است که همیشه می توانید سرمایه خود را نقد کنید. یعنی همین الان اگر نیاز به فروش گوسفند زنده داشته باشید به راحتی مشتری برای آن پیدا خواهد شد پس نگران نباشید. نگهداری از گوسفندان و تغذیه مناسب می تواند باعث افزایش زایمان میش و همچنین به دنیا آمدن بره های شیری و به موجب آن سود کلان در قبال فروش بره شیری برای شما داشته باشد.

دامداری را از حالت سنتی آن خارج کنید

برخی از دامداران همچنان مثل قدیم به روش سنتی به نگهداری گوسفندان و بره ها می پردازند در صورتی که ایجاد جایگاه و ساختمان از ضرورات است و باعث می شود که دام کمتر در معرض بیماری باشد. البته که حفظ اصول بهداشتی باعث می شود که شما بیشترین سود را از پرواربندی گوسفندان به دست آورید.

دامداری

شغل گاوداری چیست؟

شاید جالب باشد که بدانید 85 درصد از شیر خوراکی جهان توسط گاو تولید می شود که میتوان از میزان شیر تولید شده گاو فرآورده های لبنتی چون پنیر، ماست تولید کرد. نیاز انسان ها برای تامین کلسیم بدن با نوشیدن شیر و فرآورده های لبنتی فراهم می شود. از جمله مضررات کمبود کلسیم بدن پوکی استخوان است با این اوصاف شیر نقش مهمی در زندگی روزمره ما خواهد داشت پس با تاسیس گاوداری و پرورش گاوهای شیری می توانید سود خوبی به دست آورید.

پرورش گاوهای شیری بهتر است یا گاوهای گوشتی

گاو به مانند گوسفند و بز نژادهای مختلفی دارد و به دو دسته شیری و گوشتی تقسیم شده است. ارزش غذایی گوشت گوساله به مانند گوشت گوسفند است و شما می توانید با پرورش انواع گاوهای گوشتی چون هرفورد، براهما، برانگوس، شورت هورن، آنگوس، گالووی، لیموزین و سیمنتال به تولید گوشت بالایی برسید. در کنار این پرورش گاوهای شیری چون هلشتاین و گرنزی، براوون سوئیس می تواند حجم بالایی از تولید شیر روزانه را به شما بدهد که با فروش شیر گاو پول خوبی به جیب بزنید.

هنگام پرورش گاو حتما نکات مفید زیر را انجام دهید

 1. گاوداری را به صورت صنعتی پیش ببرید.
 2. به فکر تامین جیره غذایی دام باشید.
 3. حتما اصول بهداشتی در گاوداری به خوبی رعایت شود.
 4. برای بالا بردن میزان تولید شیر روزانه بهتر است به فکر بالا بردن تولید مثل گاو و زایش بیشتر گاو باشید.
 5. با روش های تلقیح مصنوعی گاو و رعایت اصول بهداشتی می توانید باعث زایمان به موقع گاو و تولد گوساله های سالم شوید.
 6. ضدعفونی کردن بند ناف گوساله و همچنین خوراندن شیر آغوز به گوساله را در بدو تولد فراموش نکنید.
 7. جایگاه و ساختمان گاوداری باید استاندارا باشد تا موجب راحتی دام و همچنین کاهش بیماری شود.
 8. حتما آبی که در ساختمان شیردوشی گاو مورد استفاده قرار می گیرد نباید آلوده باشد.
 9. خرید گوساله های بیمار را از برنامه خود حذف کنید.

برای خرید گوسفند و گاو و سایر حیوانات می توانید سایت دامداری بروید

سایت دامداری damdary.com یک سایت تخصصی در زمینه فروش دام زنده و سایر حیوانات خانگی است که توانسته است تا اینجای کار بستر را برای تمامی دامداران و گاوداران فراهم کند تا بتوانند به راحتی به خرید و فروش دام زنده بپردازند. البته این سایت عملا بدون واسطه امکان خرید و فروش گوسفند، گاو و دیگر حیوانات را به شما می دهد.علاوه بر این برای اطلاع از قیمت روز گوسفند زنده و گوساله می توانید وارد سایت شوید و اطلاعات دقیق از قیمت دام زنده را هر روز مشاهده کنید.

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی