بررسی استخدام و شرایط کار معلم زبان انگلیسی

نوشته شده توسط

باجاب

بررسی استخدام و شرایط کار معلم زبان انگلیسی

یکی از شغل های مورد توجه برای بسیاری از فارغ التحصیلان زبان انگلیسی، شغل معلم زبان انگلیسی می باشد. به طور کلی، فارغ التحصیلان این رشته میتوانند در گرایش های مختلف مانند ادبیات زبان انگلیسی، آموزش و مترجمی زبان انگلیسی مشغول به فعالیت شوند. همچنین یک معلم زبان انگلیسی میتواند در مشاغل مرتبط با آموزش غیر حضوری و آنلاین، آموزشگاه های زبان، ترجمه متون و تدریس فعالیت نماید.

شایان ذکر است که به منظور برقراری ارتباط و تعامل با زبان دیگر کشورها و ایجاد روابط سیاسی و اجتماعی، زبان انگلیسی از درجه اهمیت و ارزش بسیار بالایی برخوردار می باشد. آشنایی و یادگیری مفاهیم و موضوعات مهم زبان انگلیسی در پرتو وجود معلم زبان انگلیسی معنا و مفهوم پیدا می کند. متناسب با این نیاز و در جهت ایجاد بستر مناسب برای زبان بین المللی، همه ساله داوطلبان زیادی به منظور یادگیری آکادمیک، در کنکور زبان انگلیسی شرکت می کنند. بدون تردید، در حال حاضر و در جهان مدرنیته کنونی یادگیری زبان انگلیسی از مؤلفه های مهم و حائز اهمیت تلقی می گردد.

استخدام معلم زبان انگلیسی

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام معلم زبان انگلیسی

برای یادگیری مناسب و اصولی این زبان، بهره مندی از معلم زبان انگلیسی کمک شایانی می نماید. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که رشته زبان و ادبیات انگلیسی از جمله رشته های جذاب و محبوب محسوب می شود. علاوه بر این، زبان و ادبیات انگلیسی، گرایش های مختلفی مانند دبیری یا معلم زبان انگلیسی، مترجمی زبان انگلیسی و زبان و ادبیات انگلیسی را شامل می شود. لازم به ذکر است که هدف بسیاری از داوطلبان برای وارد شدن به رشته دبیری زبان انگلیسی، وارد شدن به حوزه آموزش و پرورش به عنوان معلم زبان انگلیسی می باشد. امروزه با توجه به اهمیت پیدا کردن یادگیری زبان انگلیسی، بازار کار معلم زبان انگلیسی به ویژه در آموزشگاه های خصوصی از وضعیت خوب و مطلوبی بهره می برد.

معلم زبان انگلیسی

اهمیت استخدام معلم زبان انگلیسی

بدون اغراق، فراگیری زبان انگلیسی به عنوان مهمترین زبان بین المللی برای بسیاری از افراد بیش از پیش اهمیت و ضرورت یافته است. علاوه بر این، برای همگام شدن با تحولات روز دنیا و به روز بودن در زمینه های مختلف فرهنگی، سیاسی و علمی، فراگیری زبان انگلیسی بسیار مؤثر و تاثیرگذار است. از بهترین راهکارهای مطلوب و مفید در این زمینه بهره مندی از معلم زبان انگلیسی می باشد. شایان ذکر است که هدف اصلی و نهایی از استخدام و به کارگیری دبیران زبان انگلیسی، آشنایی دیگران با این زبان بین المللی و مهم به شمار می رود. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که نماد و نمایانگر هویت یک ملت، به زبان آن کشور بر می گردد. از سوی دیگر، استخدام معلم زبان انگلیسی برای آشنایی داوطلبان و تقویت مهارت زبان خارجه آنها بسیار لازم و ضروری تلقی می گردد. شایان ذکر است که در بعد جهانی، زبان انگلیسی در ردیف 6 زبان رسمی دنیا و سازمان ملل قرار دارد. از سوی دیگر، زبان انگلیسی، زبان رسمی 67 کشور مختلف دنیا محسوب می شود. علاوه بر این، زبان انگلیسی در روابط تجاری و سیاسی میان دولت ها، به عنوان زبان رایج و معمول مورد استفاده قرار می گیرد. بر این اساس، برخورداری از معلم زبان انگلیسی برای حضور در جوامع بین المللی و به عنوان ملزومات زندگی مدرن امروزی تلقی می گردد. امروزه آموزش علوم جدید، تجارت جهانی و گسترش ارتباطات بین المللی از طریق زبان انگلیسی صورت می گیرد. همچنین اطلاعات مبادله شده و اخبار رسمی سطح دنیا بر پایه زبان انگلیسی مخابره می شود. مضاف بر این، 70 درصد ایمیل های سطح دنیا، 80 درصد وب سایتها و 80 درصد اطلاعات کامپیوترها مبتنی بر زبان انگلیسی می باشد. این امر به خوبی استخدام معلم زبان انگلیسی در جوامع مختلف را توجیه می نماید.

اهمیت استخدام معلم زبان انگلیسی

شرایط مورد نیاز برای تصدی شغل معلم زبان انگلیسی

برخورداری از دانش بالا و به روز بودن روش و نحوه آموزش، از شرایط لازم و ضروری برای تصدی شغل معلم زبان انگلیسی محسوب می شود. از آنجایی که نحوه آموزش ها در سطح دنیا همواره در حال تغییر و تحول می باشد، مدرس زبان انگلیسی، باید از به روزترین متدهای آموزشی آشنایی داشته باشد. به طور کلی، معلم ها از جمله افراد تاثیرگذار در زندگی اشخاص به شمار می روند. بر همین اساس، مسلط بودن معلم زبان انگلیسی به محتواهای آموزشی، در افزایش بازده و یادگیری داوطلبان نقش بسزایی از خود برجای می گذارد. منظم و منعطف بودن، از دیگر ملاک های حائز اهمیت برای وارد شدن به شغل معلم زبان انگلیسی محسوب می شود. چراکه پروسه آموزش زبان، یک پروسه زمان بر و طولانی می باشد. برخورداری از مهارت های ارتباطی خوب و روابط عمومی بالا، از دیگر ویژگی های مهم برای یک معلم زبان انگلیسی به شمار می آید. از آنجایی که مدرسان زبان انگلیسی با بسیاری از افراد در تعامل می باشند، برای اثرگذاری و تاثیرگذاری بیشتر بر روی افراد باید از مهارت های ارتباطی مناسب بهره مند باشند. همچنین یکی از فاکتورهای مهم در آموزش زبان، داشتن مهارت های ارتباطی خوب می باشد. برخورد صحیح و بروز رفتار مناسب، در کنار توانایی مدیریت، از دیگر مؤلفه های لازم و ضروری برای دستیابی به شغل معلم زبان انگلیسی قلمداد می گردد. همچنین مدیریت زمان، خوش خلقی و صبور بودن، از ویژگی های قابل توجه و مطلوب در این زمینه به شمار می رود. کسب صلاحیت های حرفه ای مورد نیاز و گذراندن دوره های مهارت آموزی، میتواند به عنوان یک امتیاز ویژه برای استخدام و تصدی شغل معلم زبان انگلیسی محسوب شود. همچنین فارغ التحصیلان رشته زبان انگلیسی برای استخدام شدن به عنوان معلم زبان انگلیسی، میتوانند شانس خود را در آزمون های استخدامی آموزش و پرورش امتحان کنند.

شرایط مورد نیاز برای تصدی شغل معلم زبان انگلیسی

وضعیت و شرایط کار معلم زبان انگلیسی

در مقایسه با سایر رشته ها، بازار کار معلم زبان انگلیسی در وضعیت مطلوب و مناسبی قرار دارد. یکی از مهمترین عوامل برای رونق شرایط کار مدرسان زبان، علاقمندی و گرایش بسیاری از اقشار جامعه به سمت فراگیری زبان انگلیسی می باشد. بازار اصلی کار رشته زبان و ادبیات انگلیسی، همکاری با مراکز آموزشی، مراکز علمی، دانشگاه ها و آموزشگاه های خصوصی و دولتی می باشد. یک معلم زبان انگلیسی میتواند در زمینه های مختلف کاری مانند تدریس در آموزشگاه آزاد زبان، تدریس در مدارس غیر انتفاعی و دولتی و مراکز علمی و پژوهشی مشغول به فعالیت شود. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که فارغ التحصیلان رشته زبان انگلیسی میتوانند از طریق قبولی در آزمون های استخدامی آموزش و پرورش، به عنوان دبیر رسمی و معلم زبان انگلیسی در مدارس دولتی انجام وظیفه نمایند. از دیگر زمینه های کاری برای یک دبیر زبان انگلیسی میتوان به تدریس خصوصی اشاره کرد. افزایش سفرها به کشورهای خارجی، اهمیت زبان در آزمون سراسری و دانشگاه و ضعف عمومی دانش آموزان، از مهمترین دلایل برای استفاده از معلم زبان انگلیسی برای تدریس خصوصی محسوب می شود. همچنین متاثر از گسترش و رونق کسب و کارهای آنلاین و غیر حضوری در سطح کشور، بسیاری از اپلیکیشن های موبایل، شبکه های اجتماعی مختلف و سایت های اینترنتی، فرآیند آموزش آنلاین را در دستور کار قرار داده اند. معلم زبان انگلیسی میتواند با استفاده از این بستر ضمن آموزش و فراگیری زبان به دیگران، به کسب درآمد مرتبط با تخصص و زمینه کاری خود مشغول گردد. لازم به ذکر است که متناسب با افزایش توجه افراد به فراگیری زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم، استفاده از معلم زبان انگلیسی در این زمینه با روند رو به رشدی همراه شده است. ناگفته نماند که در زمینه تدریس در مدارس و آموزشگاه های مختلف، موقعیت های شغلی مناسبی برای یک معلم زبان انگلیسی موجود می باشد.

وضعیت و شرایط کار معلم زبان انگلیسی

وضعیت بازار کار معلم زبان انگلیسی در سایر کشورها

در کشور آمریکا فرصت های شغلی بسیاری زیادی برای یک معلم زبان انگلیسی وجود دارد. چراکه این کشور در برخی از ایالت های خود با کمبود نیرو در این زمینه مواجه می باشد. بر این اساس، مدرسان زبان انگلیسی در این کشور از شرایط مناسب و درآمد مطلوبی برخوردار هستند. میانگین درآمد سالانه مدرسان زبان در کشور آمریکا برابر با 43878 دلار است. برخورداری از سابقه و تجربه کاری در افزایش میزان درآمد این دسته از افراد بسیار تاثیرگذار و مؤثر می باشد. بر این اساس، متوسط درآمد یک معلم زبان انگلیسی دارای سابقه کار بیش از 4 سال، برابر با 63000 دلار عنوان شده است. در کشور کانادا اگرچه فرصت های شغلی برای دبیران زبان انگلیسی کمی پایین است، اما میزان درآمد این افراد در وضعیت مطلوب و مناسبی قرار دارد. در کشور کانادا معلمان زبان انگلیسی در حدود 20 الی 30 ساعت در هفته مشغول به فعالیت هستند. متوسط درآمد یک معلم زبان انگلیسی در این کشور معادل 35100 دلار در سال می باشد. در قاره آسیا نیز برخی از کشورها شرایط و میزان درآمد بسیار مناسبی را برای دبیران زبان انگلیسی در نظر گرفته اند. در کشور کره جنوبی حقوق ماهیانه یک معلم زبان در حدود 1000 الی 15000 دلار متغیر می باشد. کشور چین هم برای دبیران زبان انگلیسی شرایط مطلوبی را مهیا نموده است. در این کشور برای هر معلم پس از پرداخت کلیه هزینه های زندگی، مبلغی در حدود 500 الی 1500 دلار به صورت ماهانه به عنوان پس انداز کسب می شود. کشورهای عربی حوزه خلیج فارس نیز برای معلم زبان انگلیسی شرایط زندگی و درآمدی بسیار خوبی را فراهم آورده اند. بر این اساس، علاوه بر معافیت مالیاتی در نظر گرفته شده، 2000 الی 5000 دلار میزان درآمد ماهیانه یک معلم زبان انگلیسی در این کشورها می باشد. 

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی