استخدام و شرایط کار کارشناس فروش

نوشته شده توسط

باجاب

استخدام و شرایط کار کارشناس فروش

به طور کلی، فراهم آوردن زمینه مناسب برای توسعه و تسهیل میزان فروش یک محصول یا خدمات، در حیطه وظایف و مسئولیت های یک کارشناس فروش تلقی می شود. بدون تردید، درآمد زایی و کسب سود به منظور دستیابی به اهداف کوتاه مدت و بلند مدت یک واحد کسب و کار، از درجه اهمیت و ارزش بسیار بالایی برخوردار می باشد.

یکی از راه های متداول و رایج در این زمینه، به منظور پیشرفت و توسعه یک کسب و کار، نهایی کردن فرآیند فروش است. به عبارت دیگر، گسترش و بقای یک واحد کسب و کار با میزان فروش آن رابطه تنگاتنگ و عمیقی دارد. از سوی دیگر، برای فروش یک محصول، ترغیب و متقاعد کردن مشتریان بیش از پیش اهمیت و ضرورت پیدا می کند. به منظور معرفی هرچه بهتر کالاها و خدمات، برای افزایش میزان فروش، برخورداری از یک کارشناس فروش مجرب و زبده بسیار مؤثر و تاثیرگذار است.

استخدام کارشناس فروش

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام کارشناس فروش

یکی از ارکان های حائز اهمیت برای رشد و توسعه هر واحد کسب و کاری، حول محور فروش آن مجموعه می چرخد. از طرف دیگر، با توجه به رقابتی شدن این حوزه و تنوع بسیار بالای کالا و خدمات و همینطور عقب نماندن از قافله رقبا، نیاز به یک کارشناس فروش بیش از پیش احساس می شود. لازم به ذکر است که فعالیت و کار کارشناسان فروش پیرامون روند افزایش میزان فروش محصول و اتخاذ راهکارهایی برای سهولت در امر فروش صورت می گیرد. علاوه بر این، یک کارشناس فروش از روش های مختلفی نظیر شیوه های حضوری و تلفنی در این زمینه استفاده به عمل می آورد. همچنین متاثر از رشد و رونق بستر اینترنت، این مهم در نهایی کردن پروسه فروش، به کارشناس فروش کمک شایانی می نماید. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که بخش اعظمی از فعالیت ها و کارهای یک کارشناس فروش به تعامل با مشتریان اختصاص پیدا می کند.

ضوابط لازم برای احراز شغل کارشناس فروش

برخورداری از شرایط و ضوابط لازم و مورد نیاز، شانس افراد برای تصدی شغل کارشناس فروش را با افزایش همراه می سازد. به طور کلی، برای نهایی شدن پروسه استخدام در هر شغلی، احراز شرایط و ضوابط مانند ویژگی ها، تجربه و تحصیلات، از مؤلفه های مهم و حائز اهمیت قلمداد می گردد. شغل مربوط به کارشناس فروش هم از این قاعده تبعیت می کند. بر این اساس، محقق ساختن و احراز شایستگی ها، میتواند یک گام مؤثر و تاثیرگذار در این زمینه محسوب شود. از آنجایی که یک کارشناس فروش همواره با مقوله فروش، سروکار دارد، برخورداری از مهارت ها و توانمندی های مرتبط با بازاریابی، بسیار کمک کننده و اثر بخش تلقی می گردد. لازم به ذکر است که یکی از شرایط مهم و ضروری برای احراز شغل کارشناس فروش، روابط عمومی بالا و قوی می باشد. برقراری ارتباط و تعامل با مشتریان و جذب مشتریان جدید، در این شغل از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. از دیگر ضوابط مورد نیاز و مهم برای شغل کارشناس فروش بهره مندی از فن بیان مناسب می باشد. چراکه برای نهایی ساختن فرآیند فروش و ارائه کالا و خدمات به مشتریان، جلب رضایت و متقاعد کردن آنها نقش بسزایی ایفا می نماید. علاوه بر این، مهارت داشتن در مذاکره و فروش، از دیگر ضوابط مورد نیاز برای تصدی این شغل می باشد. در پرتو برخورداری از این ویژگی، کارشناس فروش میتواند ضمن تاثیرگذاری مثبت بر روی مشتری، اقدامات لازم در جهت جلب رضایت و نظر خریدار را فراهم آورد. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که نوع و نحوه مذاکره در موفقیت و نهایی کردن پروسه فروش تاثیر مطلوب و بسزایی از خود برجای می گذارد. ارائه راهکارهای لازم به منظور تسهیل روش فروش، ایده پرداز بودن و خلاقیت داشتن، از دیگر ضوابط مؤثر برای یک کارشناس فروش محسوب می شود.

وضعیت و شرایط استخدام کارشناس فروش در ایران

در محافل استخدامی، استخدام کارشناس فروش، همواره پر رنگ و بارز به نظر می رسد. چراکه شرکت و سازمان ها به منظور افزایش فروش خود در حوزه های جدید، به راهکارهای جدید و نوین بیش از پیش نیاز دارند. لازم به ذکر است که شرکت ها برای توسعه فروش در بازارهای مختلف، نیازمند استفاده از تجربیات یک کارشناس فروش هستند. بر همین اساس، بسیاری از سازمان ها به منظور تدوین برنامه منسجم برای تنظیم جامعه هدف و تعیین اهداف و خط مشی خود، فرآیند استخدام کارشناس فروش را در دستور کار قرار می دهند. شایان ذکر است که مقوله فروش و بازاریابی از ارکان لاینفک و جدایی ناپذیر هر واحد کسب و کار محسوب می شوند. بدون تردید، هر واجد کسب و کاری برای ارائه کالا و خدمات خود، برخورداری از یک کارشناس فروش متبحر و توانا را به صورت ملموس و مشهود احساس می کند. از سوی دیگر، با توجه به گسترش یافتن واحدهای تجاری و تولیدی در کشور ما، یافتن بازارهای مصرف به منظور ارائه خدمات و محصولات، از دغدغه های اصلی کارفرمایان این حوزه به شمار می رود. بر همین اساس، وضعیت استخدام و کار کارشناس فروش در کشور ما همواره خوب و مثبت ارزیابی می شود. از آنجایی که در کشور ما بستر مناسب برای تولید کالاها و خدمات متنوع و مختلف فراهم شده است، نیاز واحدهای تولیدی به استفاده از کارشناس فروش با روند صعودی در طی این سال ها همراه بوده است. بر همین اساس و در حال حاضر، بخش عمده ای از آگهی های استخدامی و فرصت هایی شغلی روزنامه ها و کاریابی ها به حوزه فروش و بازاریابی مربوط می شود. با توجه به نیاز بسیاری از واحدهای کسب و کار، در حال حاضر استخدام کارشناس فروش در واحدهای مختلفی صورت می گیرد. همچنین با توجه به افزایش تولید محصولات داخلی در کشور، آینده روشنی برای کارشناس فروش برآورده می شود.

شرایط کار کارشناس فروش در سایر کشورها

در کشورهای مختلف جهان، یک کارشناس فروش از لحاظ کاری و سطح درآمد در وضعیت مناسب و مطلوبی قرار دارد. بر اساس آمار و ارقام ارائه شده به وسیله اداره کار کشور آمریکا، متوسط درآمد ماهانه کار در این کشور رقمی در حدود 5000 دلار  در سال 2019 بوده است. بر این اساس، کشور آمریکا در رتبه چهارم کشورهای پردرآمد جهان محسوب می شود. وضعیت کار کارشناس فروش هم از این قاعده مستثنا نبوده و در وضعیت مطلوب و مناسبی به سر می برد. همچنین متوسط درآمد سالیانه مشاغل مرتبط با فروش مانند مدیر فروش، در این کشور رقمی برابر با 120000 دلار می باشد. از طرف دیگر، متوسط درآمد یک کارشناس فروش با تجربه کاری سه تا پنج سال در حدود 110000 دلار برآورد شده است. کارشناسان حوزه فروش و بازاریابی در کشور آمریکا، همواره از بخت بلندی برای یافتن شغل برخوردار می باشند. از نظر فرصت های شغلی و شرایط کار، کشور انگلستان در زمره کشورهای مطلوب و مناسب در سطح جهان قلمداد می گردد. 27000 پوند متوسط درآمد سالانه در این کشور، به خوبی این ادعا را به اثبات می رساند. از سوی دیگر، کارشناس فروش و بازاریابی در این کشور در ردیف شغل های پردرآمد و دارای درآمد بالا محسوب می شود. بر این اساس، متوسط درآمد کارشناسان فروش در کشور انگلستان رقمی برابر با 87890 پوند در سال می باشد. ناگفته نماند که یک مدیر فروش در این کشور درآمدی در حدود 1397 پوند در هفته دریافت می کند. در کشور کانادا نیز یک کارشناس فروش از وضعیت مطلوب و مساعدی برخوردار است. مشاغل مرتبط با فروش از جمله مشاغل مناسب و مطلوب در کشور کانادا به حساب می آیند. حقوق پایه در نظر گرفته شده برای یک کارشناس فروش در این کشور رقمی حدود 64000 دلار در نظر گرفته شده است.

تیپ شناسی و ویژگی های شخصیتی کارشناس فروش حرفه ای

بدون تردید، مقوله فروش از مفاهیم و موضوعات مهم و حائز اهمیت در عرصه کسب و کار به شمار می آید. از سوی دیگر، میزان موفقیت یک واحد کسب و کار در مقایسه با دیگر رقبا، از آمار و ارقام فروش آن واحد ناشی می شود. یک کارشناس فروش حرفه ای، در موفقیت یک واحد کسب و کار نقش برجسته و بارزی را بر عهده دارد. علاوه بر این، داشتن ارتباط مستمر و سازنده با مشتری، در این زمینه از مؤلفه های کلیدی و تاثیرگذار تلقی می گردد. بر همین اساس، توانایی ها و شایستگی کارشناسان فروش در محقق ساختن زمینه مناسب برای موفقیت و اعتلای یک واحد کسب و کار بیش از اهمیت و ضرورت پیدا می کند. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که استخدام یک فرد ناتوان و نامناسب، هزینه ای در حدود 20 برابر مزایا و حقوق سالانه فرد مزبور را به واحد مربوطه تحمیل می کند. به همین جهت، اعتماد به نفس بالا، جزئی نگری و توجه به جزئیات، توانایی انجام کار گروهی و استقامت، از ویژگی های مهم یک کارشناس فروش حرفه ای محسوب می شود. علاوه بر این، داشتن دیدگاه باز نسبت به مسائل مثبت و منفی محل کار، سازگاری، اخلاق در کار و صداقت، از دیگر شاخصه های کارشناسان فروش به حساب می آید. شایان ذکر است که فروش محصول از یک سو و متقاعد کردن و جلب رضایت مشتریان از سوی دیگر، نیازمند برخورداری از یک همت عالی و پشتکار بالا می باشد. همچنین، علاقه به امر فروش، در کنار مثبت اندیش بودن، توانایی حل مسائل با کمک خلاقیت، صبور بودن، ارائه روش های کاربردی به منظور اقناع سازی مشتری و پیگیر بودن، از خصوصیات شخصیتی یک کارشناس فروش قلمداد می گردد.

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی