بررسی استخدام و کار مهندس صنایع

نوشته شده توسط

باجاب

بررسی استخدام و کار مهندس صنایع

هدف از نگارش این محتوا آشنایی بیشتر شما با شغل مهندس صنایع است. لذا ما در این مطلب به بررسی موضوعات مختلفی اعم از معرفی مهندس صنایع، وظایف مهندس صنایع، اهمیت شغل مهندس صنایع، بازار کار مهندس صنایع و وضعیت استخدام این شاخه پرداختیم. حال اگر شما علاقه مند به این رشته مهندسی هستید می توانید با ما در این مطلب همراه باشید.

هدف از نگارش این محتوا بررسی استخدام و کار مهندس صنایع است. لذا برای آشنایی بیشتر شما ابتدا به معرفی این شغل و سپس تشریح وظایف مهندس صنایع و همچنین میزان درآمد و وضعیت استخدام مهندس صنایع می پردازیم. لذا اگر تمایل دارید که اطلاعات خود را در مورد وضعیت استخدام مهندس صنایع و بازار کار این شغل افزایش دهید با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

استخدام مهندس صنایع در اصفهان

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام مهندس صنایع در اصفهان

در ابتدا اگر تمایل به تحصیل در این شاخه دارید باید در ﺁزمون سراسری گروه ریاضی شرکت کنید و ادامه تحصیل دهید. این شاخه از مهندسی شامل اصول و تکنیک هایی است که با استفاده از آن سبب طراحی و نصب سیستم هایی می شود که این تکنیک ها برای فراهم کردن شرایط مناسب تولید کالاها و ارائه خدمات می باشد. در واقع برای ارزیابی سیستم ها و شناخت کاربردهای آن ها نیازمند به علوم ریاضی و فیزیک و اجتماعی است. علاوه بر این علوم باید به تکنیک ها و فن های طراحی مهندسی نیز مسلط باشید.

با این شرایط می توان گفت که یک مهندس صنایع رابط و پلی بین اهداف مدیریت و عملکرد عملیاتی سازمان ها است. ما در ادامه مطلب قصد داریم رشته مهندسی صنایع را به طور کامل معرفی کنیم تا افرادی که خواهان ادامه تحصیل در این رشته هستند از بازار کار آن اطلاعات لازم را کسب کنند.

آشنایی با رشته مهندس صنایع

رشته مهندسی صنایع یکی از شاخه های مهندسی صنایع است که هدف از این شاخه بهبود کارآیی سیستم‌ های تولیدی، فرایندها و سازمان‌ ها با تلفیق ریاضیات و مهندسی و اقتصاد و مدیریت است. در واقع نکات مد نظر این شاخه کارایی، اثربخشی، کیفیت و بهبود مستمر کالاها، سودآوری، پاسخگویی و خدمات است. از جمله وظایف مهندسان صنایع طراحی و پیاده سازی و همچنین بهبود سیستم ها و انسان و انرژی و تجهیزات می باشد و در واقع افزایش بهره وری در مدیریت انسانی و تکنولوژی را بر عهده می گیرد. لذا می توان گفت که مهندسی صنایع تنها شاخه مهندسی است که انسان، مولفه اصلی آن می باشد.

وظیفه مهندس صنایع فقط به این موارد ختم نمی شود بلکه مهندسان صنایع در زمینه های استفاده موثر از نیروی کار، ماشین آلات، تولید محصول و مواد نیز به مدیران شرکت ها و کمپانی ها و پروژه ها مشاوره می دهند. شرح وظایف مهندسان صنایع را می توان به گونه ای دیگر نیز تشریح کرد که در ادامه توضیح می دهیم.

شرح وظایف مهندس صنایع

همان طور که می دانید بازار امروز بازار رقابتی است و از این رو صاحبان و مدیران شرکت ها و کسب و کارها برای بقا و همچنین رسیدن به اهداف خود باید منابع خود اعم از منابع مالی و غیر مالی را به صورت بهینه استفاده کنند تا با این کار بتوانند در هزینه های خود صرفه جویی کنند. علاوه بر کاهش هزینه ها، عوامل دیگری نیز بر موفقیت سازمان ها و شرکت ها موثر است که تلاش کردن برای افزایش کیفیت محصولات و خدمات و همچنین استفاده از نوآوری های مختلف از جمله آن می باشند.

بنابراین می توان گفت که مهندسی صنایع شغلی است که با استفاده از در شرکت ها و سازمان ها می توان به مدیران و صاحبان شرکت ها در انجام موفقیت آمیز موارد ذکر شده در بالا یاری کرد. حوزه فعالیت مهندسان صنایع در سازمان ها و شرکت ها در جهت کاهش منابع تلف شده مثل زمان و پول و انرژی و مواد اولیه می باشد. علاوه بر این این مهندسان در زمینه امور برنامه ریزی و نصب و کنترل و بهبود فعالیت های شرکت ها و سازمان ها نیز مشغول هستند.

از دیگر فعالیت هایی که این رشته با ﺁن ها مرتبط است شامل نوآوری در محصولات، حمل و نقل و تولید و ارائه خدمات می باشد. این وظایف سبب شدند که مهندسان صنایع بتوانند کار گروهی و تخصص های مختلف را هموار نمایند و سبب شوند که کارها در سازمان ها و شرکت ها به طور منظم انجام شود. از این رو یک مهندس صنایع همیشه به دنبال بهترین راه برای تولید محصول، حل مسائل و مشکلات یک واحد صنعتی یا خدماتی است. همچنین اگر یک مهندس صنایع در کارخانه ای مشغول به کار باشد که در آن کارگران و ماشین آلات زیادی مشغول به کار هستند همیشه به این فکر است که چگونه می تواند بیکاری ماشین آلات را به حداقل برساند و از نیروی انسانی به بهترین شکل ممکن استفاده کند و در نهایت کارخانه کمترین ضایعات را داشته باشد.

اهمیت مهندس صنایع

با این وظایفی که در مورد شغل مهندسی صنایع ذکر کدیم درمیابیم که امروزه این شغل از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. اهمیت این رشته مهندسی به قدری زیاد است که معمولا بخش اقتصادی سازمان ها و موسسات تولیدی و شرکت ها و خدمات در بازار به این رشته نیازمند هستند. منابعی که این رشته بر ﺁن ها تاثیرگذار است شما منابع انسانی و مالی و ماشین ﺁلات و مواد و منابع اطلاعاتی می باشد.

همان طور که می دانید تولید و نگه داشتن این منابع هزینه زیادی را برای سازمان ها و شرکت ها به وجود می آورد و لذا شرکت و سازمانی در مسیر کاری خود موفق است که بتواند این هزینه ها را حتی الامکان کاهش دهد و در نهایت سود بیشتری به دست می آورد. به دلیل تغییر و تحولات اقتصاد جهانی شرکت و سازمانی می تواند در کسب و کار خود موفق باشد که توان رقابت کردن را داشته باشد. که این وظیفه در حوزه کاری یک مهندس صنایع است.

در واقع اهمیت بسیار بالای شغل مهندس صنایع سبب شد که این شغل امروزه با عنوان های مختلفی در بازار کار مشغول به کار شوند.

عناوین شغلی مختلف مهندس صنایع در بازار کار کشور

همان طور که اشاره نمودیم وجود رقابت در بازار کار سبب می شود که هر سازمان و شرکت و موسسه تجاری و خدماتی برا بقا در بازار و موفقیت در کسب و کار خود نیازمند مهندس صنایع باشد. این مساله نشانده بازار کار خوب و وضعیت استخدام مهندس صنایع در کشور است. البته افرادی که به دنبال استخدام مهندس صنایع هستند باید توجه داشته باشند که به شرطی می توانند در این شغل به موفقیت برسند که از تخصص، دانش، مهارت و تجربه خوبی برخوردار باشند.

در خصوص آینده شغلی این رشته هم می توان گفت که از آنجایی که کشور ما در حال حاضر در جهت رشد و توسعه صنایع و تولیدات مختلف پیش می رود و علاوه بر این وارد عرصه های جدیدی مثل تجارت و بانکداری الکترونیکی نیز شده است لذا آینده شغلی بسیار خوبی برای مهندسان صنایع در کشور پیش بینی می شود. همچنین در بالا ذکر کردیم که مهندسی صنایع تلفیقی از مدیریت و مهندسی است لذا از جمله زمینه های کاری که یک مهندس صنایع با ﺁن درگیر است می توان به

برنامه ریزی استراتژیک و عملیاتی سازمان، مهندس ارزش و مهندس مالی، مهندس سیستم های اطلاعاتی و کیفیت، مدیریت پروژه و مدیریت مهندسی و مدیریت تولید، مهندسی لجستیک، مهندسی سیستم های بهره وری و طراحی فرایندها و ساختارهای سازمانی اشاره کرد.

مهارت های نرم افزارهای تخصصی مهندس صنایع

یکی از مهم ترین ابزارهای کمکی که امروزه سبب موفقیت مهندسان صنایع شده است و در رسیدن به اهداف به آن ها بسیار کمک می کند نرم افزارهای کامپیوتری هستند. اگر می خواهید از اهمیت این موضوع مطمئن شوید کافی است نگاهی به آگهی های استخدام مهندس صنایع بیاندازید تا متوجه شوید که امروزه یکی از مهم ترین معیارها برای کارفرماها و مدیران شرکت ها و سازمان ها در زمان جذب و استخدام مهندس صنایع، تسلط او بر نرم افزارهای مربوط به حوزه مهندسی صنایع است.

بنابراین اگر علاقه مند به شغل مهندسی صنایع هستید و تمایل دارید که سریعا وارد این حرفه شوید و همچنین در این حوزه از حقوق و مزایای بالا برخوردار باشید و یا اگر در این حوزه مشغول به فعالیت هستید و می خواهید سریعا پله های ترقی را در این حوزه شغلی طی کنید بهترین راه برای شما یادگیری و تسلط بر نرم افزارهای تخصصی مهندسی صنایع است.

تحصیلات لازم برای ورود به شاخه مهندس صنایع و آینده شغلی و وضعیت استخدام مهندس صنایع

اگر شما علاقه مند هستید که وارد شغل مهندسی صنایع شوید باید بدانید فارغ التحصیلان رشته های مهندسی صنایع  اعم از کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری و همچنین مقاطع مختلف مدیریت صنعتی می توانند در این حوزه مشغول به کار شوند.

از نظر ﺁینده شغلی و وضعیت استخدام مهندس صنایع همان طور که ذکر کردیم این شغل دارای حوزه کاری بسیار گسترده ای است. این مساله سبب شد که امروزه بتوان از مهندسان صنایع در زمینه های کاری مختلف مثل مراکز و کارخانجات صنعتی و تولیدی و خدماتی بهره گرفت.

علاوه بر این از مهندسان صنایع در مشاغل دیگر اعم از بانکداری، بیمارستان ها، کارخانجات، خدمات شهری، استادیوم های ورزشی، کشت و صنعت، بیمه، شرکت های هواپیمایی و در کل هر شغلی که نیازمند به برنامه‌ریزی، هدایت، مدیریت و ارتقا است کاربرد دارد.

همچنین از آنجایی که شغل مهندسی صنایع شبیه به مدیریت صنعتی است لذا افرادی که در این رشته تحصیل کرده اند می توانند در حوزه های مدیریتی نیز مشغول به کار شوند.

درآمد و حقوق مهندس صنایع

همان طور که گفتیم مهندسی صنایع دارای گستردگی فراوانی در زمینه شغلی است لذا درآمد این شغل نیز بسته به این تنوع و گستردگی متفاوت است. مهندسان صنایعی که با توجه به دانششان در بخش های دولتی مشغول به کار هستند حقوقشان بر اساس قانون مدیریت خدمات کشوری حقوق تعیین می شود. ولی مهندسینی که در بخش های خصوصی مشغول هستند حقوقشان بر اساس تجربه و مهارت و سابقه و دانش فنی و تخصصشان تعیین می شود.

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی