بازار کار رشته مدیریت بازرگانی

نوشته شده توسط

باجاب

بازار کار رشته مدیریت بازرگانی

متاثر از رشد و گسترش قابل توجه واحدهای تجاری و نیاز این واحدها به مدیر بازرگانی، بازار کار رشته مدیریت بازرگانی را در وضعیت خوبی قرار داده است. ارائه آگهی های روزانه استخدامی در سایت ها و نشریات معتبر، به خوبی بر این امر صحه می گذارد. مدیر بازرگانی برای پیشبرد اهداف و موفقیت یک سازمان نقش مطلوب و برجسته ای ایفا می نماید

رشته مدیریت بازرگانی، از جمله رشته های پرطرفدار علوم انسانی به شمار می آید. از سوی دیگر، در میان زیر شاخه های مدیریت، رشته مدیریت بازرگانی، از محبوبیت قابل توجهی برخوردار می باشد. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که این رشته هر ساله توجه داوطلبان زیادی، به ویژه در کنکور سراسری را به سوی خود معطوف  می سازد.

استخدام رشته مدیریت بازرگانی

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام رشته مدیریت بازرگانی

به طور کلی، در یک سازمان و مجموعه تجاری، بخش های مدیریتی از درجه اهمیت و ارزش بسیار بالایی برخوردار می باشند. به عبارت دیگر، بازده و راندمان و به تعبیری ادامه حیات یک کسب و کار، به میزان زیادی به مدیر بازرگانی آن وابسته است. بر این اساس، مدیر بازرگانی برای پیشبرد اهداف و موفقیت یک سازمان نقش مطلوب و برجسته ای ایفا می نماید. از سوی دیگر، با توجه به رشد و گسترش چشمگیر مؤسسات، شرکت ها و سازمان های تجاری، برای رشته مدیریت بازرگانی آینده شغلی روشنی برآورد می شود. این رشته به عنوان زیر مجموعه ای از مدیریت عمومی، در زمینه های مختلف مانند کسب و کار، مدیریتی و علمی بسیار کاربرد دارد. از آنجایی که کسب سود و پیشرفت در اغلب قریب به اتفاق شرکت ها و سازمان های دولتی و خصوصی، از مؤلفه های اساسی و مهم محسوب می شود، رشته مدیریت بازرگانی در جامه عمل پوشاندن به این امر کمک شایانی می نماید. از طرف دیگر، مقوله فروش و بازاریابی در کنار تولید، از ارکان مهم و حیاتی هر مجموعه و سازمان تجاری قلمداد می گردد. با توجه به رقابت شدید ایجاد شده در عرصه کسب و کار، مسلط شدن بر روش های فروش و بازاریابی بیش از پیش اهمیت و ضرورت پیدا می کند. یکی از راهکارهای مفید و مطلوب برای محقق ساختن این امور، وارد شدن به رشته مدیریت بازرگانی می باشد. ناگفته نماند که یکی از گرایش های قدیمی رشته مدیریت، به رشته مدیریت بازرگانی اختصاص پیدا می کند.

رشته مدیریت بازرگانی

وضعیت بازار کار رشته مدیریت بازرگانی در ایران 

متاثر از رشد و گسترش قابل توجه واحدهای تجاری و نیاز این واحدها به مدیر بازرگانی، بازار کار رشته مدیریت بازرگانی را در وضعیت خوبی قرار داده است. ارائه آگهی های روزانه استخدامی در سایت ها و نشریات معتبر، به خوبی بر این امر صحه می گذارد. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که فارغ التحصیلان این رشته میتوانند در سمت های مختلفی مانند مشاور مدیریت، مدیران اجرایی در شرکت های دولتی، صنعتی و بازرگانی به فعالیت مشغول گردند. لازم به ذکر است که رشته مدیریت بازرگانی گرایش های مختلفی مانند مدیریت استراتژیک، مدیریت بازرگانی دریایی، تجارت الکترونیک، بازاریابی بین الملل و بازاریابی را شامل می شود. در این میان، گرایش بازاریابی از لحاظ بازار کار و وضعیت استخدام در وضعیت مناسب و مطلوبی به سر می برد. این امر جایگاه و اعتبار قابل توجهی را برای گرایش بازاریابی به وجود آورده است. گفتنی است که با توجه به تغییر و تحولات شکل گرفته در عرصه کسب و کار و رقابتی شدن بیش از پیش این حوزه، در مقایسه با بازار کار سایر مشاغل، رشته مدیریت بازرگانی در این زمینه از جایگاه مطلوبی برخوردار می باشد. همچنین بسیاری از کارشناسان، رشد قابل ملاحظه ای را برای بازار کار و وضعیت استخدام این رشته پیش بینی می کنند. چراکه همه سازمانها و شرکت ها اعم از خصوصی و دولتی، به یک مدیر بازرگانی حاذق و توانا نیاز مبرم پیدا می کنند. این امر به خوبی حکایت از رشد و رونق بازار کار رشته مدیریت بازرگانی می دهد. ناگفته نماند که فارغ التحصیلان این رشته علاوه بر توانایی حل مشکلات و چالش های یک سازمان، در گرفتن تصمیمات بهتر و در جهت پیشرفت کسب و کارها بسیار تاثیرگذار می باشند. انجام کارهای پژوهشی و تحقیقاتی، امور بازاریابی، امور مالی، کارگزینی، اداره امور و تدارکات، برخی از زمینه های کاری فارغ التحصیلان رشته مدیریت بازرگانی محسوب می شود.

وضعیت بازار کار رشته مدیریت بازرگانی در ایران

وضعیت کار و استخدام رشته مدیریت بازرگانی در آمریکا

لازم به ذکر است که رشته مدیریت بازرگانی در کشور آمریکا از رونق و وضعیت بسیار مطلوبی برخوردار است. از آنجایی که کشور آمریکا در زمره قدرت های بزرگ اقتصادی دنیا محسوب می شود، فرصت های شغلی مناسبی در این کشور برای تاسیس شرکتها و سازمان های مختلف، سرمایه گذاری و اشتغال افراد وجود دارد. بر همین اساس، رشته مدیریت بازرگانی از رشته های محبوب و پرطرفدار در این کشور به حساب می آید. از سوی دیگر، وارد شدن به این رشته علاوه بر درآمد بالا، مزایای قابل توجهی را با خود به دنبال دارد. فرصت های شغلی موجود برای مدیریت بازرگانی در این کشور در بخش های گوناگون مانند مدیریت فناوری و اطلاعات، مدیریت کار آفرینی، مدیریت اجرایی، مدیریت منابع انسانی، مدیریت استراتژیک، مدیریت مالی و مدیریت بازاریابی مهیا می باشد. لازم به ذکر است که یک مدیر بازرگانی باید توانایی ارائه روش های مشخص برای رسیدن به اهداف کوتاه مدت و بلند مدت به منظور پیشرفت سازمان را داشته باشد. علاوه بر این، درآمد فارغ التحصیلان رشته مدیریت بازرگانی در کشور آمریکا نیز بسیار مناسب و مطلوب می باشد. بر اساس آمار و ارقام موجود میانگین درآمد این رشته در سال 2018 برابر با 113300 دلار به صورت سالانه بوده است. البته مؤلفه هایی مانند سابقه کار مفید نیز در تعیین میزان درآمد تاثیر گذار است. این در حالی است که در سال 2019 میانگین درآمد در این کشور برابر با 60754 دلار برآورد شده است. ذکر این نکته ضروری به نظر می رسد که بر اساس تحقیقات به عمل آمده از جانب دانشگاه هاروارد و آکسفورد، فوق لیسانس رشته مدیریت بازرگانی، به عنوان یکی از مشاغل پردرآمد و پول ساز معرفی شده است. بر این اساس، فارغ التحصیلان و دانش آموختگان رشته مدیریت بازرگانی، در مقایسه با فارغ التحصیلان لیسانس این رشته، در حدود 35 درصد بیشتر درآمد کسب می کنند.

بازار کار رشته مدیریت بازرگانی در سایر کشورها

لازم به ذکر است که رشته مدیریت بازرگانی در بسیاری از کشورها از بازار کار و وضعیت استخدام مطلوب و رو به رشدی برخوردار است. به عنوان نمونه در کشور آمریکا برای این رشته 14 درصد رشد از سال 2010 الی 2020 برآورده شده است. در سایر کشورهای دنیا نیز مدیریت بازرگانی از جمله مشاغل دارای بازار کار مناسب و پر رونق محسوب می شود. بر اساس آمار و ارقام موجود این رشته در کشور استرالیا با رشدی در حدود 34 درصد به ویژه در پنج سال گذشته همراه شده است. رشد 4/5 درصدی رشته مدیریت بازرگانی، رونق گرفتن بازار کاری و وضعیت استخدام در کشور استرالیا را به دنبال داشته است. از دیگر مباحث قابل توجه در این زمینه میزان درآمد تعیین شده برای این رشته می باشد. شایان ذکر است که متوسط درآمد در کشور استرالیا 66500 الی 77500 دلار در سال می باشد. از دیگر کشورهایی که از بازار کاری مناسبی برای رشته مدیریت بازرگانی برخوردار است، میتوان به کشور انگلستان اشاره نمود. وجود صنایع مختلف و رونق کسب و کارها در این کشور، رونق و وضعیت مناسب این رشته را در پی داشته است. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که میزان درآمد فارغ التحصیلان تازه کار و مبتدی رشته مدیریت بازرگانی در این کشور بین 27500 الی 33500 دلار می باشد. این در حالی است که همانند بسیاری از کشورها، در انگلستان نیز سابقه و تجربه کاری در افزایش میزان درآمد بسیار تاثیرگذار و مؤثر است. بر این اساس، افراد دارای تجربه از متوسط درآمدی در حدود 38000 الی 61000 دلار در طول سال بهره می برند. علاوه بر این، متوسط درآمد سالیانه برای مدیران رشته مدیریت بازرگانی، در حدود 76000 دلار برآورد شده است.

بازار کار رشته مدیریت بازرگانی در سایر کشورها

میزان درآمد مدیریت بازرگانی در ایران

گفتنی است که در بازار کار حال حاضر، رشته مدیریت بازرگانی همواره جزئی ثابت و دائمی از آگهی های استخدامی را به خود اختصاص داده است. این امر نشأت گرفته از احساس نیاز مراکز، سازمان ها و مراکز خصوصی و دولتی به فارغ التحصیلان این رشته می باشد. از سوی دیگر، برای بسیاری از افراد میزان درآمد شاغلان رشته مدیریت از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که از لحاظ میزان درآمد، در اغلب شرکت ها و پس از مدیر عامل، بیشترین حقوق به رشته مدیریت بازرگانی تعلق می گیرد. از سوی دیگر، برخورداری از تجربه و سابقه کاری، از دیگر مؤلفه های مؤثر و تاثیرگذار برای برخورداری از میزان درآمد بالا در هر شغلی به حساب می آید. این رشته هم از این قاعده مستثنا نمی باشد. ذکر این نکته ضروری به نظر می رسد که خرید و فروش و بازاریابی از گرایش های جذاب و پردرآمد مدیریت بازرگانی محسوب می شوند. این گرایش ها از نظر وضعیت استخدام و بازار کار نیز در وضعیت مطلوب و مناسبی به سر می برند. چراکه مقوله فروش و بازاریابی یکی از ارکان کلیدی برای پیشرفت و ادامه حیات یک کسب و کار به شمار می روند. بر این اساس، با توجه به گسترش واحدهای تولیدی و صنعتی در کشور و در طی سال های اخیر، نیاز به یک مدیر بازرگانی حاذق و مجرب بیش از پیش ضرورت و اهمیت احساس می شود. ناگفته نماند که از طریق رشته مدیریت بازرگانی زمینه مناسب برای وارد شدن به عرصه کار آفرینی و ایجاد کسب و کار فراهم می باشد. ذکر این نکته ضروری به نظر می رسد که اکثر کارآفرینان به نوعی سابقه تحصیل در این رشته را در پرونده تحصیلی خود دارند. این امر اهمیت و محبوبیت رشته مدیریت در میان افراد را به خوبی نمایان می سازد.              

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی