بازار کار رشته روانشناسی

نوشته شده توسط

باجاب

بازار کار رشته روانشناسی

با توجه به تغییرات به وجود آمده در سبک و نوع زندگی افراد در جوامع مختلف و لزوم برخورداری از صحت و سلامت روح و روان، رشته روانشناسی بیش از پیش ضرورت و اهمیت یافته است. از طرف دیگر، تاثیر سلامت روان در ابعاد و جنبه های مختلف زندگی انسان ها را نمیتوان نادیده گرفت. این رشته در کشور ما گرایش های مختلفی را در بر می گیرد.

بدون تردید، رشته روانشناسی از جمله رشته های محبوب در میان داوطلبان رشته علوم انسانی به شمار می آید. به طور کلی، رشته روان شناسی، به بررسی و مطالعه اعمال و رفتارهای انسان مطابق با روش علمی می پردازد. بر این اساس، روانشناسی با مباحث و مفاهیمی مانند انگیزش، هیجان، حافظه، هوش، تفکر، شخصیت، ادراک و احساس سر و کار دارد. از آنجایی که این رشته با همه ابعاد زندگی و شخصیتی انسان مرتبط می باشد، در جوامع امروزی نقش و اهمیت دو چندانی پیدا نموده است. از سوی دیگر، بسیاری از داوطلبان کنکور سراسری نیز به روان شناسی توجه ویژه ای مبذول می دارند. شایان ذکر است که این رشته در بررسی، درمان و برطرف ساختن مشکلات و چالش های زندگی انسان ها تاثیر مطلوب و بسزایی از خود برجای می گذارد.

استخدام روانشناس

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام روانشناس

به عبارت دیگر، مطالعه و بررسی فرآیندهای ذهنی و رفتاری انسان ها در پرتو وجود علم روانشناسی معنا و مفهوم پیدا می کند. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که رشته روانشناسی به عنوان یک رشته کاربردی، مطالعه و تحقیق در مورد رفتار و اعمال انسان از بعد ذهنی و بر اساس تحقیقات و یافته های علمی را تحلیل می کند. این رشته با درک نیازها و توقعات طبیعی انسان ها، پیچیدگی ها و چالش های موجود در زندگی مردم را مورد مطالعه قرار می دهد. به عبارت دیگر، رشته روانشناسی واکنش ها، تعاملات، افکار، اعمال و رفتارهای انسان ها را تجزیه و تحلیل می نماید. ذکر این نکته ضروری به نظر می رسد که رشته روان شناسی از جمله رشته های پرطرفدار و در عین حال مهم در دانشگاه های اقصی نقاط جهان محسوب می شود. علاوه بر این رشته روانشناسی یک رشته چند وجهی بوده که زمینه ها و گرایش های مختلفی مانند فرآیندهای شناختی، رفتارهای اجتماعی، سلامت بالینی، ورزش و توسعه انسانی را در بر می گیرد.

رشته روانشناسی

نگاهی به بازار کار و وضعیت استخدام رشته روانشناسی

به طور کلی، رشته روانشناسی در زمره رشته های کاربردی و در عین حال پردرآمد قرار دارد. چراکه با گسترش بیماری های مختلف روحی و روانی و چالش ها و مشکلات به وجود آمده در جوامع انسانی، نیاز به روانشناسان حاذق و مجرب بیش از پیش اهمیت و ضرورت یافته است. بر همین اساس، بازار کار این رشته همواره با افزایش تقاضا همراه بوده است. گفتنی است افرادی که در رشته روانشناسی تحصیل می نمایند، میتوانند پس از فارغ التحصیل شدن ضمن اشتغال به کار، از درآمد مناسبی نیز برخوردار شوند. شایان ذکر است که روانشناسان متناسب با گرایش و تخصص خود میتوانند در بخش های مختلفی مانند شرکت ها و سازمان ها، واحد تحقیقات دانشگاهی، مراکز مشاوره، مهدکودک ها، مراکز توانبخشی، زندان ها، مدارس و بیمارستان ها مشغول به کار شوند. از سوی دیگر، روند رو به رشد مسائل و مشکلات روحی، ذهنی و فکری شکل گرفته برای انسان ها، وضعیت استخدام رشته روان شناسی را با سیر صعودی همراه ساخته است. بر این اساس، پیش بینی می شود که در سال های آتی وضعیت کار و استخدام فارغ التحصیلان رشته روانشناسی با رشد قابل توجهی همراه گردد. لازم به ذکر است که قابلیت به کارگیری روانشناسان در مجموعه های مختلفی مانند کلینک های مشاوره ای و درمانی، مراکز درمان اعتیاد، کانون های اصلاح و تربیت، نیروی انتظامی، شهرداری و بهزیستی امکان پذیر می باشد. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که با توجه به شکل گیری حوزه های تخصصی در مسائل مختلف فرصت های شغلی گسترده و قابل توجهی برای فارغ التحصیلان رشته روان شناسی در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا موجود می باشد. به طور کلی، بسیاری از فارغ التحصیلان رشته روانشناسی در مراکز مختلفی مانند سازمان ها و شرکت ها، موسسات و آموزش و پرورش با عنوان کارشناس روان شناسی مشغول به فعالیت می شوند.

نگاهی به بازار کار و وضعیت استخدام رشته روانشناسی

بازار کار گرایش های مختلف رشته روانشناسی

با توجه به تغییرات به وجود آمده در سبک و نوع زندگی افراد در جوامع مختلف و لزوم برخورداری از صحت و سلامت روح و روان، رشته روانشناسی بیش از پیش ضرورت و اهمیت یافته است. از طرف دیگر، تاثیر سلامت روان در ابعاد و جنبه های مختلف زندگی انسان ها را نمیتوان نادیده گرفت. این رشته در کشور ما گرایش های مختلفی را در بر می گیرد. روانشناسی بالینی یکی از گرایش های این رشته بوده که درصدد کمک به افراد دارای بیماری های روانی نظیر وسواس، اضطراب و افسردگی بر می آید. این گرایش رشته روانشناسی از بازار کار مناسبی برخوردار می باشد. همچنین، امکان جذب فارغ التحصیلان این گرایش در کلینیک ها، بیمارستان ها و مراکز درمانی فراهم می باشد. در این مراکز فارغ التحصیلان گرایش روان شناسی بالینی حل و درمان اختلالات و مشکلات روانشناختی را در دستور کار قرار می دهند. همچنین حل تعارضات ایجاد شده میان فرزندان و والدین، مشاوره قبل از ازدواج و برطرف ساختن مشکلات شکل گرفته میان زوجین، از دیگر زمینه های فعالیت این رشته محسوب می شود. از دیگر گرایش های رشته روانشناسی میتوان به کارشناسی ارشد روان سنجی اشاره نمود. فارغ التحصیلان این رشته میتوانند در دانشگاه ها، مدارس، کلینیک ها، اداره ها و سازمانها به منظور اجرای آزمون های مرتبط با مباحث روان شناسی مشغول به فعالیت شوند. کارشناسی ارشد روان شناسی تربیتی از دیگر گرایش های رشته روانشناسی بوده که در زمینه مشاوره و راهنمایی در مراکز مشاوره، مدارس و آموزش و پرورش به عنوان معلم انجام وظیفه می نمایند. علاوه بر این، بازار کار این گرایش با توجه به نیاز جامعه به مقوله آموزش و پرورش در سال های آینده مناسب پیش بینی می گردد. در مجموع، وضعیت کاری رشته روانشناسی با توجه به نیاز جامعه و انسانها به این رشته، در سالهای اخیر روند رو به رشدی را تجربه نموده است.

بازار کار گرایش های مختلف رشته روانشناسی

وضعیت کار و استخدام رشته روانشناسی در دیگر کشورها

بر اساس گزارش ها و بررسی انجام شده از طریق موسساتی مانند اداره کار آمریکا، در مقایسه با سایر مشاغل، به شغل های مرتبط با رشته روانشناسی نیاز بیشتری احساس می شود. به همین جهت و به منظور برآورده ساختن این نیاز سالانه افراد زیادی به سمت تحصیل در رشته روانشناسی گرایش پیدا می کنند. از سوی دیگر، نرخ بیکاری در این رشته در مقایسه با سایر رشته ها بسیار پایین می باشد. بر اساس آمار و ارقام های موجود، در کشور آمریکا بیشترین رضایت شغلی در میان سایر مشاغل، به روانشناسان اختصاص دارد. از سوی دیگر، رشته روانشناسی در این کشور در زمره شغل های پردرآمد و دارای درآمد بالا تلقی می گردد. در این کشور 22 درصد نرخ اشتغال روانشناسان اعلام شده است. لازم به ذکر است که متوسط درآمد سالانه روانشناس صنعتی و سازمانی در این کشور برابر با 98000 دلار، مهندسی روان شناسی 79818 دلار، روانشناس ورزشی مابین 45000 الی 80000 دلار، روانشناس بالینی برابر با 72540 دلار، روانشناس مدرسه معادل 59500 دلار و حقوق متوسط سالانه یک مشاور برابر با 47500 دلار می باشد. این اعداد و ارقام به خوبی مؤید و نمایانگر رونق وضعیت کاری رشته روانشناسی در کشور آمریکا است. بازار کار رشته روان شناسی در کشور آلمان نیز مطلوب و مناسب اعلام شده است. اگرچه توانایی ها، مهارت، تخصص و مقطع تحصیلی در میزان درآمد روانشناسان در کشور آلمان تاثیرگذار است، اما متوسط درآمد رشته روانشناسی در این کشور برابر با 57953 دلار عنوان گردیده است. از دیگر کشورهای برخوردار از فرصت های شغلی مناسب برای رشته روانشناسی کشور انگلیس می باشد. به همین جهت، بسیاری از فارغ التحصیلان این رشته در انگلیس به راحتی جذب بازار کار می شوند. به طور کلی، کشور انگلیس در زمینه تولید علم و فناوری ، از کشورهای پیشرو و پیشگام در سرتاسر جهان محسوب می شود.

وضعیت کار و استخدام رشته روانشناسی در دیگر کشورها

میزان درآمد فارغ التحصیلان رشته روانشناسی

به طور کلی، در میزان درآمد فارغ التحصیلان رشته روانشناسی، مؤلفه های مختلفی مانند دولتی یا خصوصی بودن محیط کاری، شهر محل کار، تجربه و دانش علمی تاثیرگذار و مؤثر است. بر این اساس، روانشناسانی که در قسمت های دولتی به فعالیت مشغول هستند، حقوق و مزایای خود را بر اساس، قانون مدیریت خدمات کشوری دریافت می دارند. میزان درآمد فارغ التحصیلان رشته روانشناسی که در مراکز و مؤسسات خصوصی مشغول به فعالیت هستند، بر اساس معیارهایی مانند توافق صورت گرفته، تجربه، مهارت و میزان دانش، متغیر می باشد. در بعد بین المللی نیز فارغ التحصیلان رشته روان شناسی از درآمدهای متفاوتی برخوردار هستند. بر این اساس، در کشور آمریکا، درآمد یک روانشناس متناسب با حوزه تخصصش متفاوت است. بر اساس آمار و ارقام ارائه شده، 4692 دلار در ماه و حدود 56307 دلار در سال، میانگین درآمد یک روانشناس در کشور آمریکا می باشد. از سوی دیگر، میانگین درآمد یک روانشناس ماهر و حاذق در این کشور برابر 11000 دلار در ماه می باشد. این در حالی است که درآمد یک فارغ التحصیل تازه کار رشته روانشناسی، در حدود 3432 دلار برای هر ماه است. در کشور استرالیا درآمد سالانه یک روانشناس برابر با 60000 دلار و در کشور انگلستان برابر با 61000 دلار می باشد. این رقم برای روانشناسان ارشد برابر با 122000 دلار و برای روانشناسان بخش دولتی بین 39000 تا 52000 دلار متغیر می باشد. برآورد می شود که در فاصله میان سال های 2014 الی 2024 وضعیت استخدام رشته روان شناسی رقمی در حدود 19 درصد رشد نماید. بر اساس آمار و ارقام موجود، در کشور ما مراجعه به روانشناس و مشاور رقمی در حدود 20 درصد افزایش داشته است. همچنین فارغ التحصیلان رشته روانشناسی با کسب مجوز از بهزیستی میتوانند نسبت به تاسیس سرای سالمندان و مهد کودک اقدام نمایند.            

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی