بازار کار شغل های نوظهور

نوشته شده توسط

باجاب

بازار کار شغل های نوظهور

متاثر از پیشرفت و گسترش ارتباطات و فناوری های روزافزون و به تبع آن وجود استارت آپ ها، بستر مناسب برای انواع شغل نوظهور و دارای درآمد بالا به خوبی فراهم شده است. از سوی دیگر، بازار کار این شغل ها نیز به تدریج در وضعیت مطلوب و مناسبی قرار گرفته است.

. به طور کلی، در دنیای کسب و کار، برخی از ایده ها و طرح های ارائه شده سبب تحول و به نوعی انقلاب در برخی از شغل ها شده است. این امر رشد و گسترش انواع شغل نوظهور و جدید را با خود به همراه دارد. لازم به ذکر است که تحولات دنیای دیجیتال، منجر به شکل گیری و ایجاد شغل های جدیدی و تازه ای شده که تا قبل از آن هیچگونه وجود خارجی نداشته است.

استخدام مشاغل اینترنتی

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام مشاغل اینترنتی

در گذشته تصور بر این بود که مشاغلی مانند وکالت و پزشکی تنها در زمره شغل های پردرآمد و دارای آینده ای روشن به حساب می آیند. با ورود فناوری های جدید و شکل گیری استارت آپ های متنوع و در پی آن ایجاد انواع شغل نوظهور، صاحبان این کسب و کارها به تدریج به سودها و ثروت های قابل توجهی دست پیدا کردند. امروزه در پرتو وجود ارتباطات و اینترنت بستر مناسب برای شکل گیری انواع شغل نوظهور به خوبی فراهم شده است. بر این اساس، در کشور ما با توجه به فراگیر شدن و رونق فضای اینترنت، مشاغل خدماتی که تحت تاثیر این فضا فعالیت می کنند، از جمله انواع مشاغل و شغل نوظهور و در عین حال پردرآمد محسوب می شوند. از سوی دیگر، رشد و گسترش استفاده از فناوری های جدید مانند هوش مصنوعی، رسانه های اجتماعی، تلفن های هوشمند و اینترنت پر سرعت، در ایجاد شغل های جدید و پردرآمد تاثیر بسزایی داشته است. از طرف دیگر، برخی از انواع شغل نوظهور با سرمایه کم و اندک رشد و فعالیت خود را آغاز نموده است.

بازار کار شغل های نوظهور

انواع شغل نوظهور در حوزه تکنولوژی

به طور کلی، رشد و تغییر و تحولات به وجود آمده در بسیاری از موضوعات و مسائل موجود در دنیا، سبب شکل گیری انواع شغل نوظهور در عرصه های گوناگون از جمله عرصه تکنولوژی شده است. در حال حاضر برخی از تخصص ها و شغل های جدید هستند که در حتی در 10 ساله گذشته نیز هیچگونه محلی از اعراب نداشته اند. در حوزه تکنولوژی و بازاریابی دیجیتال نیز کسب و کارهای جدیدی در طی این سال های پا به عرصه وجود گذاشته اند. در ادامه به بررسی برخی از انواع شغل نوظهور می پردازیم.

ویلاگر (Vlogger): ویلاگر به عنوان یک شغل نوظهور از تلفیق دو واژه بلاگ و ویدئو ساخته و پرداخته شده است. بر این اساس، کسی که در جلوی دوربین حضور یافته و تجربیات، دانش و تخصص خود را در قالب یک محتوای ویدئویی منتشر می سازد، در معنا و مفهوم ویلاگر تعبیر می گردد. در سالهای اخیر و با توجه به پیشرفت خیره کننده تلفن های همراه و دوربین و تجهیزات فیلم برداری، بازار کار ویلاگر رشد قابل توجهی را به خود دیده است. در حال حاضر این افراد با عنوان اینفلوئنسر شناخته می شوند. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که 5/15 میلیون دلار ارزش بزرگترین ویلاگر بر روی شبکه اجتماعی همچون یوتیوب به شمار می رود.

مدیر شبکه های اجتماعی: از دیگر شغل های نوظهور حال حاضر مدیر شبکه های اجتماعی بوده که متاثر از رشد شبکه های اجتماعی رونق قابل توجهی پیدا کرده است. بر اساس آمار و تحقیقات، در شبکه های اجتماعی رقمی در حدود 5/2 میلیارد نفر از مردم در اقصی نقاط جهان فعالیت همیشگی دارند. مدیر شبکه اجتماعی به عنوان یک شغل نوظهور، شبکه اجتماعی متعلق به یک مجموعه یا سازمان را مدیریت می کند. به روز بودن یکی از ویژگی های مهم برای موفقیت در این نمونه از شغل های نوظهور محسوب می شود.

انواع شغل نوظهور در حوزه تکنولوژی

بررسی سایر انواع شغل نوظهور

متخصص سئو: از دیگر انواع شغل نوظهور که درحال حاضر از جایگاه قابل توجهی برخوردار شده است، تحلیلگر یا متخصص سئو می باشد. این شغل نوظهور در راستای تولید محتوای مفید و بهینه سازی وب سایت یک شرکت یا سازمان کمک شایانی می نماید. در نتیجه این امر جایگاه وب سایت شرکت از بهبود مناسبی برخوردار می شود. سئوی سایت در جایگاه و رتبه سایت یک سازمان یا شرکت از درجه اهمیت بالایی برخوردار می باشد. متخصص سئو و سئو کار با تحلیل و تجزیه وضعیت سایت، در جهت ارتقا و بهبود رتبه سایت اقدامات مقتضی را انجام می دهد.

برنامه نویس و توسعه دهنده اپلیکیشن موبایل: برنامه نویس برنامه های موبایل، یک شغل نوظهور و در عین حال پردرآمد به شمار می آید. در واقع کسانی که کد نویسی و طراحی برنامه ها و اپلیکیشن های مختلف را متناسب با سیستم عامل گوشی های هوشمند انجام می دهند، به عنوان توسعه دهندگان اپلیکیشن شناخته می شوند. بر این اساس، برنامه هایی که در طول روز کاربران محصولات دیجیتال و گوشی های هوشمند از آنها استفاده می کنند، به وسیله توسعه دهندگان اپلیکیشن طراحی و ساخته می شود. برنامه های پشتیبانی، انواع سرگرمی ها و بازی ها و برنامه های روزمره در این دسته جای می گیرند.

مدیر محتوا: مدیر محتوا به عنوان یکی دیگر از انواع شغل نوظهور و پردرآمد به حساب می آید. امروزه بسیاری از شرکت های کوچک و بزرگ به مدیر محتوا نیاز مبرم و ضروری پیدا می کنند. نظارت بر محتوای تولید شده به وسیله کاربران، از وظایف مدیر محتوا محسوب می شود. مدیر محتوا باید از هماهنگی محتوای تولیدی با استانداردهای شرکت اطمینان حاصل نماید.

فریلنسر یا دستیار مجازی: از دیگر نمونه های یک شغل نوظهور، جذاب و پردرآمد میتوان به فریلنسر یا دستیار مجازی اشاره نمود. شرکت یا شخصی که وظایف خود را به صورت دورکاری انجام می دهد، با عنوان فریلنسر شناخته می شود.

بررسی سایر انواع شغل نوظهور

نگاهی به بازار کاری انواع شغل نوظهور

گفتنی است که در پرتو رشد و گسترش علم و تکنولوژی انواع شغل نوظهور یکی پس از دیگری ایجاد می شوند. برخی از این مشاغل با پیشرفت و موفقیت قابل توجهی مواجه می شوند. بر این اساس، بازار کار برخی از این شغل ها در وضعیت مناسب و مطلوبی به سر می برد. به عنوان نمونه شغل نوظهور برنامه نویسی و توسعه دهنده، در سال 2018 در ردیف شغل های پردرآمد قرار گرفته است. امروزه بسیاری از اپلیکیشن ها و نرم افزارهای مورد استفاده بسیاری از افراد بر روی گوشی های هوشمند قرار می گیرد. رونق و گسترش استفاده از تلفن های همراه، نیاز به متخصصان برنامه نویسی را بیش از پیش افزایش داده است. تولید گوشی های جدید و مدرن، تولید اپلیکیشن های جدید را نیز با خود به همراه خواهد داشت. برآورد می شود که توسعه دهندگان اپلیکیشن به عنوان یک شغل نوظهور در 10 سال آینده رشدی برابر با 21 درصد را تجربه نمایند. از انواع دیگر شغل های نوظهور که متاثر از رشد و پیشرفت فناوری های نوین، از بازار کار مناسبی در کشور ما برخوردار است، متخصص سئو می باشد. بسیاری از شرکت ها و سازمانها به منظور برخورداری از محتوای دست اول و یونیک و رسیدن به رتبه های اول موتورهای جستجو به یک متخصص سئوی مجرب نیاز دارند. در حال حاضر بسیاری از کسب و کارهای سنتی به سمت روش های اینترنتی و آنلاین سوق پیدا می کنند. بر همین اساس، آینده متعلق به انواع شغل نوظهور و در ارتباط با اینترنت می باشد. از آنجایی که در سال های اخیر بسیاری از کسب و کارهای اینترنتی و به تبع آن انواع شغل نوظهور رشد و گسترش قابل توجهی پیدا نموده اند، میتوان آینده کاری روشن و درخشانی را برای این مشاغل تصور کرد.

نگاهی به بازار کاری انواع شغل نوظهور

بررسی میزان درآمد انواع شغل نوظهور

بدون تردید، میزان درآمد انواع شغل نوظهور برای بسیاری از افراد به عنوان یک علامت سوال بزرگ در ذهنشان باقی مانده است. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که با توجه به آینده روشن و رو به رشد مشاغل و کسب و کارهای حوزه تکنولوژی، میزان درآمد این گونه مشاغل از وضعیت مناسب و مطلوبی برخوردار می باشد. بر اساس تحقیقات انجام شده میزان درآمد یک شغل نوظهور مانند توسعه دهندگان اپلیکیشن با میانگین سنی میان 31 الی 35 سال، رقمی در حدود 6000 دلار در ماه برآورد شده است. از سوی دیگر، میانگین میزان درآمد توسعه دهندگان در آمریکای شمالی، به صورت ماهانه در حدود 9400 دلار می باشد. شایان ذکر است که میانگین متوسط درآمد انواع شغل نوظهور در کشور آمریکا به صورت ماهانه 1000 دلار است. این در حالی است که میزان درآمد برنامه نویسان به طور متوسط و به صورت سالانه رقمی برابر با 76 هزار دلار می باشد. در کشور ما میزان درآمد شغل نوظهور مانند برنامه نویسان اندروید رقمی بین 2 الی 7 میلیون تومان متغیر است. بر اساس آمار و ارقام موجود میانگین درآمد این شغل در کشور رقمی در حدود 3 میلیون تومان اعلام شده است. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که رشد 21 درصدی برخی از انواع شغل نوظهور در سطح جهان، حکایت از رشد میزان درآمد بالای 97 هزار دلار در سال را می دهد. به طور کلی، اینگونه شغل ها با توجه به افزایش خیره کننده بستر اینترنت در تمام ابعاد و جنبه های زندگی انسان ها، تاثیر مطلوب و بسزایی در رشد و گسترش این مدل کسب و کارهای از خود برجای می گذارد. برای موفقیت هر چه بیشتر در مشاغل نوظهور کسب آگاهی و دانش کافی بسیار مؤثر و تاثیرگذار است.     

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی