بازار کار رشته مهندس صنایع

نوشته شده توسط

باجاب

بازار کار رشته مهندس صنایع

به طور کلی، رشته مهندس صنایع از سال 1347، به عنوان یکی از گرایش های جدید مهندسی، در کشور ما رایج و متداول گردید. برای وارد شدن به رشته مهندس صنایع و ادامه تحصیل در این رشته، از طریق آزمون سراسری گروه ریاضی می توان در این زمینه اقدام نمود.

به طور کلی، رشته مهندس صنایع از سال 1347، به عنوان یکی از گرایش های جدید مهندسی، در کشور ما رایج و متداول گردید. برای وارد شدن به رشته مهندس صنایع و ادامه تحصیل در این رشته، از طریق آزمون سراسری گروه ریاضی می توان در این زمینه اقدام نمود. بر این اساس، کاربرد مبانی و اصول مهندسی مدیریتی برای طراحی و نصب سیستم هایی که قابلیت ارائه خدمات و تولید کالاها، به صورت مطلوب و کارآمد را امکان پذیر می سازند، معنا و مفهوم مهندس صنایع را تداعی می کند. لازم به ذکر است که این سیستم ها، تجهیزات، انرژی، اطلاعات، مواد و انسان را در بر می گیرد. ناگفته نماند که به منظور کاربرد، ارزیابی و بررسی سیستم های مزبور، دانش ها و مهارت هایی مانند فنون طراحی مهندسی، علوم اجتماعی، علوم فیزیک و علوم ریاضی، بیش از پیش نیاز می شود.

استخدام مهندس صنایع

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام مهندس صنایع

در یک نگاه کلی، می توان اذعان نمود که مهندس صنایع، تلفیقی از دانش های مدیریت، اقتصاد، ریاضیات و مهندسی بوده که در جهت بهبود کارایی سازمان ها، فرآیندها و سیستم های تولیدی، تلاش و کوشش می نماید. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که از جمله وظایف مهم و حائز اهمیت مهندسان صنایع، بهینه سازی سیستم های پیچیده و فرآیندها به شمار می رود. به عبارت دیگر، مهندس صنایع، درصدد افزایش کیفیت خدمات و محصولات، به انضمام بهبود فرآیندها و کاهش هزینه های تولید بر می آید. ذکر این نکته ضروری به نظر می رسد که مهندسان صنایع از طریق اصول مهندسی، به یاری سازمان ها شتافته و با یافتن راهکارهای مناسب، محصول یا خدماتی با کیفیت و در عین حال کم هزینه را ارائه می نمایند. در این راستا، مهندس صنایع، از طریق کنترل کیفیت و مدیریت بهتر، برای بهبود محصولات، نهایت تلاش و کوشش خود را به کار می بندد.

ویژگی ها و مشخصات رشته مهندس صنایع

مهندس صنایع، راهکارهای جلوگیری از تلف شدن ماشین آلات، تجهیزات و مواد را در فرآیند تولید پیدا نموده و این راهکارها را به نحو مطلوب عملیاتی می سازد. بر این اساس، مهندسان صنایع همواره با مسائلی مانند تکنولوژی، روش ها، مدیریت منابع انسانی و افزایش بهره وری سر و کار دارند. شایان ذکر است که مهندس صنایع در زمینه ارائه خدمات یا تولید محصول، راه های به کارگیری بهینه و مؤثر انرژی، اطلاعات، مواد، ماشین آلات و نیروی کار، مشاوره ها و رهنمودهای لازم را به مدیران و متولیان صنایع ارائه می نماید. به همین جهت، مهندسان صنایع به مثابه پلی میان کارکنان، سیستم ها و مدیران سازمان ها تلقی می شوند. ناگفته نماند که شعاع کاری مهندس صنایع محصور و محدود به بخش های صنعتی نبوده، بلکه در سایر بخش های تجاری و خدماتی، به منظور ارتقای بهره وری، مدیریت، هدایت و انجام برنامه ریزی، اقداماتی را به عمل می آورند. بدون تردید، امروزه متاثر از رشد و پیشرفت روز افزون فناوری و مبدل شدن سیستم های خدماتی و تولیدی سنتی و کوچک به واحدهای صنعتی و کارخانجات بزرگ، متکی شدن به مدیریت سنتی برای پیشبرد، پیشرفت در کارها و اداره عرصه های صنعتی کفایت نمی کند. برای اداره و مدیریت بهتر سیستم های تولیدی و خدماتی، بهره مندی از روش های فنی و علمی نوین، بیش از پیش اهمیت و ضرورت می یابد. از طرف دیگر، تحت تاثیر بسط و گسترش گستره تولید و خدمات، رشته های مهندسی سنتی، برای برآورده ساختن نیازها جوابگو نمی باشند. به همین منظور و برای برطرف ساختن نیازها و مدیریت بهینه منابع و ارتقای بهره وری، بر روی مهندس صنایع حساب ویژه ای باز می کنند. این رشته مهندسی نسبتاً جدید، بسیار وسیع و گسترده بوده و مواردی همچون مدیریت، طراحی، تجزیه و تحلیل، کنترل و کیفیت و زمان سنجی را در بر می گیرد.

ویژگی ها و مشخصات رشته مهندس صنایع

نگاهی به حوزه های کاری مهندس صنایع

به طور کلی، مهندس صنایع، تلفیق و ترکیبی از مهندسی و مدیریت محسوب می گردد. به همین جهت، حوزه های کاری این رشته مهندسی زمینه های متنوعی را شامل می شود. بر این اساس، کنترل پروژه یا مدیریت پروژه، مهندسی سیستم های اطلاعاتی، مدیریت مهندسی، مهندسی کیفیت، مهندسی مالی، سیستم های تولیدی و مدیریت تولیدی، حوزه های مختلف مهندس صنایع را تشکیل می دهند. مهندسان تولید، به منظور دستیابی به مزیت های قابل توجه در عرصه رقابت جهانی، از اقتصاد، مهندسی مکانیک و مهندسی شیمی، به انضمام مهندس صنایع، برای اجرا و پیاده سازی سیستم های تولیدی پیشرفته بهره می برند. لازم به ذکر است که این رشته مهندسی، همواره با مدیریت واحدهای صنعتی و تولیدی در تعامل بوده تا ضمن بررسی و تحلیل مسائل و مشکلات واحد صنعتی، با یک نگرش و دیدگاه سازمان یافته، حداکثر خروجی را با حداقل ورودی مواد اجرایی نماید. از آنجایی که در اغلب موارد، طراحان یک واحد صنعتی و تولیدی، از مواردی مانند افزایش بهره وری و مسائل اقتصادی غافل می شوند، مهندس صنایع این موارد را مد نظر قرار داده و درصدد بهترین استفاده از نیروی انسانی و افزایش بهره وری واحد تولید بر می آید. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که در پرتو وجود مهندس صنایع، شکاف ایجاد شده میان مهندسان طرح و توسعه و مدیران اجرایی، به نحو مطلوب و مناسب پر می گردد. مهندسان صنایع در پروژه های مختلف و به منظور افزایش کارایی تولید، برای طراحی سیستم های تولیدی و اطلاعاتی، با تکیه بر روش ها و مدل های ریاضی اقدامات مقتضی و مناسب را به عمل می آورند. همچنین مهندس صنایع با بررسی و ارزیابی دقیق تجهیزات و ماشین آلات تولید، به دنبال پیدا کردن راهکارهای مناسب برای بهبود عملکرد و کاهش ضایعات، مبادرت می ورزد.

وظایف و مسؤولیت های حائز اهمیت مهندس صنایع

مهندس صنایع به منظور انجام بهینه فعالیت های محوله خود، ملزم به انجام شرح وظایف متعددی می باشد. از جمله شرح وظایف الزام آور در این زمینه می توان به ارائه خدمات با حداکثر کارایی و سنجش و ارزیابی چگونگی تولید محصولات، بهینه سازی و کنترل پروژه های خدماتی و صنعتی، امکان سنجی واحدهای تولید و تدوین برنامه های استراتژیک شرکت، اشاره نمود. علاوه بر این، برنامه ریزی عملیات صنعتی، طراحی سیستم جدید با برطرف ساختن معایب و مشکلات سیستم ها، تحلیل و ارزیابی سیستم های موجود در بخش های خدماتی و صنعتی، رعایت همه اصول و مبانی ایمنی در کار و طراحی سیستم های کنترلی برای هماهنگ ساختن فعالیت ها و برنامه ریزی تولید، به منظور اطمینان حاصل کردن از سطح کیفی مناسب محصولات، از دیگر وظایف حائز اهمیت مهندس صنایع به شمار می رود. شایان ذکر است که مهندسان صنایع به منظور نحوه انجام مؤثرتر و مطلوب تر کارها، بر روی عواملی مانند ایمنی کارکنان، فناوری مورد نیاز، چگونگی انجام کار، رسیدن به نتایج مطلوب بدون خطا و تعداد نیروهای مورد نیاز معطوف می شوند. ناگفته نماند که یک مهندس صنایع همواره برای ارتقای بازده کاری و ارتقای بهره وری کارکنان، تولید محصول با کیفیت و برطرف نمودن مشکلات و مسائل یک واحد تولیدی و صنعتی، به دنبال یافتن بهترین راه می باشد. به همین جهت، ارزیابی فعالیت های بخش تولید، جریان کار تولید، مشخصات فنی و بازنگری جدول زمانبندی تولید، در حیطه وظایف و مسؤولیت های مهندسان صنایع قرار دارد. همچنین وظایف مهندس صنایع را همکاری و تعامل با مدیریت و مشتریان برای توسعه استانداردهای تولید و کاهش هزینه و حل مشکلات تولید، در پرتو اجرایی نمودن روش های کنترل کیفیت نیز شامل می شود. آموزش کارگران، سرپرستان و مدیران و توسعه سیستم های کنترل مدیریت به منظور تحلیل هزینه ها و برنامه ریزی مالی، از دیگر وظایف مهندس صنایع محسوب می گردد.

وظایف و مسؤولیت های حائز اهمیت مهندس صنایع

توانمندی های مورد نیاز برای تصدی شغل مهندس صنایع

بدون اغراق، برخورداری از تخصص مناسب و توانمندی لازم، از مؤلفه های حائز اهمیت برای در اختیار گرفتن شغل مناسب می باشد. شغل مهندس صنایع نیز از این قاعده مستثنا نبوده و برای موفقیت در این عرصه، بهره مندی از تخصص ها و مهارت هایی بیش از پیش لازم و ضروری می گردد. یکی از پیش نیازهای حائز اهمیت برای در اختیار گرفتن شغل مهندس صنایع، برخورداری از مهارت حل مسئله، به انضمام داشتن ذهنی جستجوگر و پویا می باشد. شایان ذکر است که خلاقیت و نوآوری، داشتن توان مدیریتی، بهره مندی از مهارت تجزیه و تحلیل مناسب و مهارت های ارتباطی خوب، مبنای کار مهندسان صنایع به شمار می رود. ناگفته نماند که از جمله وظایف مهم و اصلی مهندس صنایع، ارائه طرح جدید برای بهبود سیستم ها و برطرف ساختن مشکلات سیستم ها و دستگاه های تولیدی می باشد. این امر در پرتو برخورداری از قدرت خلاقیت و نوآوری محقق می شود. از دیگر توانمندی های لازم و ضروری برای تصدی شغل مهندس صنایع، توان مدیریت زمان می باشد. بدون تردید، تحویل به موقع خروجی مورد نظر سیستم و توجه به زمان، برای انجام هر کاری، از درجه اهمیت و ارزش بسیاری بالایی برخوردار می باشد. مهندس صنایع با درک نمودن این مورد و بهره گیری از تکنیک ها و روش هایی، مدیریت و توجه به زمان را در دستور کار قرار می دهد. دقت و توجه به جزئیات، توانایی تحمل فشار کاری زیاد، کار تیمی و توان عملی مناسب به ویژه در مباحث فیزیک، آمار و ریاضی، از دیگر توانمندی ها و مهارت های قابل توجه برای تصدی شغل مهندس صنایع محسوب می گردد. همچنین مسلط بودن به زبان انگلیسی برای برخورداری از اطلاعات به روز و اطلاع از آخرین دستاوردهای مهندس صنایع، به عنوان یک برگ برنده تلقی می گردد.

توانمندی های مورد نیاز برای تصدی شغل مهندس صنایع

نگاهی به بازار کاری و وضعیت استخدام مهندس صنایع

با توجه به وسعت و گستردگی رشته مهندس صنایع، قابلیت استخدام مهندس صنایع در واحدهای خدماتی، تولیدی، کارخانجات و مراکز صنعتی امکان پذیر می باشد. لازم به ذکر است که در بسیاری از مشاغل ارتقای بهره وری، مدیریت، هدایت و برنامه ریزی، نقش برجسته و پر رنگی ایفا می نماید. به همین جهت، استخدام مهندس صنایع در حوزه هایی مانند کشت و صنعت، کارخانجات، کشتیرانی، شرکت های هواپیمایی، صنعت بیمه، خدمات مشاوره و بانکداری، وجود دارد. بر این اساس، می توان اذعان نمود که بازار کاری و وضعیت استخدام مهندس صنایع در شرایط مطلوب و مناسبی به سر می برد. چرا که بسیاری از حوزه ها مانند عرصه های خدماتی، تجاری، صنعتی و سازمان های مختلف، به وجود مهندس صنایع، به منظور پیشبرد برنامه های خود نیاز مبرم پیدا می کنند. ناگفته نماند که برای استخدام مهندس صنایع، تجربه، مهارت، دانش و تخصص، از درجه اهمیت و ارزش بسیار بالایی برخوردار می باشد. همچنین با توجه به بسط و گسترش واحدهای تولیدی و صنعتی در اقصی نقاط کشور، مهندس صنایع از آینده کاری و شغلی مطلوبی بهره می برد. از سوی دیگر، به سبب گستردگی و وسعت کاری این رشته مهندسی و امکان انجام فعالیت آنها در عرصه های گوناگون، استخدام مهندس صنایع نیز با روند رو به رشدی همراه می باشد. در رابطه با درآمد مهندس صنایع باید خاطر نشان نمود که مهندسان شاغل در بخش های دولتی، حقوق آنها متناسب با قانون مصوب مدیریت خدمات کشوری پرداخت می گردد. در بخش های خصوصی، حقوق مهندسان صنایع متناسب با سابقه و سنوات کاری، تجربه، دانش و تخصص به آنها تعلق می گیرد. یک مهندس صنایع می تواند در سمت های مدیر، سرپرست و کارشناس، مدیر کارخانه، مدیر پروژه، سرپرست کنترل پروژه، کارشناس تضمین کیفیت، برنامه ریز و کارشناس فنی، در واحدهای مختلف فعالیت نماید.

نگاهی به بازار کاری و وضعیت استخدام مهندس صنایع

شخصیت و تیپ های متناسب با مهندس صنایع

دقت نظر بالا و استدلال منطقی، از مؤلفه های اساسی و مهم رشته های مهندسی محسوب می شود. از سوی دیگر، برخورداری از روابط عمومی بالا و برقراری ارتباط با دیگران، از توانایی های لازم در این زمینه به حساب می آید. مهندس صنایع نیز از این قاعده تبعیت نموده و با افراد و سایر مهندسان رشته های دیگر در ارتباط و تعامل می باشد. مهندسان صنایع از تحلیل های منطقی برای حل موضوعات مختلف و انجام برنامه ریزی های اصولی در پروژه ها، بهره می برند. برخورداری از آخرین اطلاعات روز، به عنوان یک مزیت شاخص در این رشته مهندسی محسوب می گردد. بر همین اساس، برای موفقیت و دستیابی به پیشرفت در شغل مهندس صنایع، آشنایی با ابزارهای جدید و مطالعه مقاله های روز دنیا، بسیار تاثیر گذار و مؤثر می باشد. افراد دارای تیپ های شخصیتی ISTP، با مشخصاتی مانند عملگرایی، کنجکاو و ساکت، برای این شغل مناسب می باشند. همچنین افراد دارای تیپ ESTP به عنوان شخصیت هایی مطمئن و جالب، قاطع و مبتکر، برای برخورداری از سمت مهندس صنایع واجد شرایط می باشند. همچنین از دیگر تیپ های واجد شرایط در این رشته مهندسی می توان به تیپ های ISTJ، ESTJ و INTJ، اشاره نمود. 

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی