بازار کار مهندس شیمی

نوشته شده توسط

باجاب

بازار کار مهندس شیمی

برای افرادی که می خواهند در آینده به عنوان مهندس شیمی در صنایع مختلف مشغول به کار شوند، می توانند از طریق کنکور سراسری در رشته مهندسی شیمی تحصیل نمایند. لازمه موفقیت و یکی از پیش شرط های اصلی و مهم برای موفقیت در حوزه مهندس شیمی، قوی بودن پایه ریاضی می باشد. به طور کلی، حوزه فعالیت و شعاع کاری این رشته مهندسی، بسیار گسترده و وسیع می باشد.

بر همین اساس، شغل مهندسی شیمی می تواند مسؤولیت های مختلفی مانند مهندسی فرآیند یا مدیر کارخانه را عهده دار شود. همانطور که همگان اشراف و اطلاع کامل دارند، کشور ما به عنوان یکی از کشورهای نفت خیز و سرشار از منابع نفتی و گازی به شمار می رود. بر همین اساس، بسیاری از شاخه های و رشته های مهندسی مرتبط با این موضوع، در دانشگاه های سراسر کشور تدریس می گردد. مهندس شیمی نیز در زمره این رشته ها قرار دارد. از سوی دیگر، بسیاری از افراد به تحصیل در رشته شیمی علاقه زیادی نشان داده و در انتخاب رشته خود بر روی این رشته معطوف می شوند.

استخدام مهندس شیمی در تهران

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام مهندس شیمی در تهران

در یک نگاه کلی، مهندس شیمی، با تکیه و کاربرد علومی نظیر اقتصاد، شیمی، فیزیک و ریاضیات، درصدد تبدیل ساختن مواد خام به مواد سودمند و با ارزش بر می آید. بر همین اساس، با وجود مهندس شیمی، مفاهیمی مانند علم موازنه حرکت، موازنه انرژی و موازنه جرم عجین شده است. تولید و ساخت محصولات بهتر و مطلوب تر در پرتو استفاده از علم شیمی، یکی از اهداف مهم و اصلی مهندس شیمی به شمار می رود. در عصر حاضر، مهندسان شیمی علاوه بر تولید محصولات متنوع و با ارزش، در فرآیندهای تولید مواد اولیه نیز حضوری چشمگیر و مشهود دارند. محصولات تولیدی به وسیله مهندس شیمی، در حیطه های مختلفی مانند صنایع نظامی، محیط زیست، صنایع الکترونیک، پزشکی و خودروسازی مورد استفاده قرار می گیرد.

آشنایی بیشتر با مهندس شیمی

قدمت رشته مهندس شیمی بالغ بر صد سال می شود. بر همین اساس، از رشته های دارای قدمت و عقبه بالا به شمار می رود. در قرن های گذشته این رشته به عنوان زیر شاخه های دیگر رشته مهندسی یعنی مهندسی مکانیک محسوب میشد. به تدریج و با گذشت زمان، رشته مهندسی شیمی، به عنوان رشته ای مستقل و مجزا به حیات خود تداوم بخشید. یکی از وظایف مهندس شیمی تبدیل نمودن مواد اولیه خام، به مواد و مصالح کاربردی و مناسب می باشد. ناگفته نماند که مهندسان شیمی، همانند سایر مهندسان حوزه های دیگر، برای حل مشکلات فنی، دست به دامن علومی مانند اقتصاد، فیزیک و ریاضی می شوند. مضاف بر این، یک مهندس شیمی از یافته های علم شیمی در کنار این علوم نیز استفاده به عمل می آورد. لازم به ذکر است که رشته شیمی از دو بخش صنایع شیمی و علم شیمی تشکیل شده است. بر این اساس، ردپای علم شیمی به منزله بخشی از علوم پایه، در بسیاری علوم مانند داروسازی، دندانپزشکی، پزشکی، بیوتکنولوژی و بیولوژی به صورت مشهود و ملموس به چشم می خورد. در سوی مقابل صنایع شیمیایی، صنایع تبدیل مواد اولیه به محصولات جدید را در بر می گیرد. بنابراین، صنایع شیمیایی، در صنایع تولید لوازم خانگی، بهداشتی و آرایشی، الیاف مصنوعی، پتروشیمی، داروسازی و صنایع غذایی کاربرد گسترده ای دارد. شایان ذکر است که کنترل آزمایشگاهی فرآیندهای شیمیایی، ساختار و ویژگی های مواد و بررسی و مطالعه ترکیب آن، در حوزه های مطالعه مهندس شیمی قرار دارد. بر این اساس، مهندس شیمی با کارخانجات و فرآیندها، جداسازی، مهندسی واکنش و اختلاط ارتباط دارد. مهندسان شیمی در به کارگیری، ساخت و طراحی یک واحد صنایع شیمیایی تاثیر بسزایی برجای می گذارند. به همین جهت، حضور یک مهندس شیمی در یک پالایشگاه، به منظور بررسی و پیاده سازی بهترین فرآیند تبدیل مواد خام به محصولات با ارزش پتروشیمی صورت می گیرد.

آشنایی بیشتر با مهندس شیمی

نگاهی به مسؤولیت ها و وظایف مهندس شیمی

در بسیاری مواقع یک مهندس شیمی در قسمت تولید یا بخش تحقیق و توسعه یک مجموعه فعالیت های خود را شروع می کند. در این راستا به منظور پیشبرد اهداف سازمان و رسیدن به افق های روشن، شرح وظایف و مسؤولیت هایی برای مهندس شیمی در نظر گرفته می شود. بر این اساس، از جمله وظایف در این زمینه، از بین بردن مواد زائد در پرتو بسط و توسعه روش های ایمن و سازگار با محیط زیست، به انضمام برنامه ریزی به منظور نحوه انتقال نمونه های آزمایشگاهی به محیط کار، به شمار می رود. همچنین یک مهندس شیمی وظیفه دارد از مدل های کامپیوتری استفاده نموده تا به روش های تولید مقرون به صرفه تر و ایمن تر دستیابی پیدا نماید. در این میان، مهندسان شیمی، از آزمایش راه های جدید برای توسعه محصولات در آزمایشگاه، غافل نمی شوند. شرح وظایفی که عنوان گردید، به وظایف یک مهندس شیمی هنگام ایفای نقش در بخش تحقیق و توسعه مربوط می شود. چنانچه مهندسان شیمی در قسمت تولید یک واحد صنعتی مشغول به کار شوند، شرح وظایف آنها نیز با تغییراتی همراه می باشد. بر این اساس، داشتن تعامل و همکاری با متخصصان واحد مزبور، به منظور ایجاد ابزارهای کنترل فرآیند تولید، تجهیزات و بررسی و نظارت فرآیندهای شیمیایی و فیزیکی موجود در تولید، از وظایف مهم و حائز اهمیت مهندس شیمی محسوب می گردد. لازم به ذکر است که وظایف و مسؤولیت های مهندسان شیمی به همین موارد ختم نشده و ابعاد دیگری را نیز در بر می گیرد. بر این اساس، طراحی دستگاه ها و سیستم های مورد نیاز در فرآیند تولید، در کنار اقدام برای بهینه سازی فرآیند تولید از لحاظ کیفیت، در پرتو همکاری و تعامل نزدیک با مدیران قسمت های سلامت، ایمنی و کنترل کیفیت، از دیگر وظایف قابل توجه یک مهندس شیمی تلقی می گردد.

نگاهی به مسؤولیت ها و وظایف مهندس شیمی

توانمندی ها و ویژگی های مهندس شیمی

برخورداری از استعداد ذاتی در موضوعات شیمی، فیزیک و ریاضیات، از مهارت ها و ویژگی های مهندس شیمی محسوب می گردد. چرا که زیربنای اصلی مهندسی شیمی بر پایه این علوم ساخته و پرداخته شده است. از دیگر ویژگی های مهندس شیمی، می توان به برخورداری از مهارت کافی و لازم در تجزیه و تحلیل و حل مسائل، اشاره نمود. از آنجایی که مهندس شیمی، کنترل و طراحی فرآیندهای تولیدی را مورد بررسی قرار می دهد، باید توانایی تحلیل و حل کردن فرآیندها را داشته باشد. همچنین در مواقع بروز مشکلات در فرآیندهای تولید، باید به نحو مطلوب مشکل ایجاد شده را برطرف سازد. توانایی تصمیم گیری، سازماندهی و برنامه ریزی، از دیگر ویژگی های مهندس شیمی قلمداد می گردد. به علت کلیدی و حساس بودن، مهندس شیمی به منظور پیشبرد فرآیندهای تولید، باید از مهارت های لازم در زمینه سازماندهی و برنامه ریزی کارها بهره مند باشد. داشتن مهارت مدیریت بودجه، افراد و پروژه نیز در زمره ویژگی های مهندس شیمی قرار دارد. بر همین اساس، مهندس شیمی در بسیاری از پالایشگاه ها و کارخانجات، مسؤولیت اصلی پروژه ها را به دوش می کشد. بنابراین، لازم است که در زمینه مدیریت کارکنان و پروژه ها، از قدرت و تسلط کافی برخوردار باشد. داشتن روابط عمومی بالا و مهارت های خوب ارتباطی، جزئی لاینفک و جدا نشدنی از وجود یک مهندس شیمی به شمار می آید. بر این اساس، مهندسان شیمی باید با مدیران ارشد، کارکنان و سایر مهندسان، ارتباط و تعامل مناسبی برقرار سازند. از دیگر مهارت های لازم و الزامی برای مهندس شیمی، توانایی انجام کار تیمی می باشد. از آنجایی که مهندسان شیمی برای انجام بهتر کارهای خود، با اغلب افراد مشغول در واحد کاری ارتباط دارند، برای رسیدن به بهترین فرآیند تولید، هماهنگی و همکاری آنها با دیگران بسیار تاثیر گذار و مؤثر می باشد.

توانمندی ها و ویژگی های مهندس شیمی

دانش و تخصص مورد نیاز برای تصدی شغل مهندس شیمی

به طور معمول، فردی که شغلی را مورد انتخاب قرار می دهد، برای موفقیت و پیشرفت در شغل مزبور، باید از دانش و تخصص کافی، به انضمام مهارت های موردنیاز برخوردار باشد. بر همین اساس، برای در اختیار گرفتن سمت و شغل مهندس شیمی، فرد باید موفق به اخذ مدرک تحصیلی مهندسی شیمی شده باشد. معمولاً کسب مدرک در گرایش های مختلف و متنوع رشته شیمی، زمینه مناسب برای در اختیار گرفتن شغل مهندس شیمی را فراهم می آورد. مهندسی شیمی گرایش پلیمر، گرایش زیست پزشکی، گرایش داروسازی، گرایش صنایع غذایی، گرایش صنایع پتروشیمی و مهندسی شیمی گرایش نانو فناوری، بخشی از گرایش های مهندس شیمی به شمار می روند. از دیگر موارد حائز اهمیت برای واجد شرایط شدن در شغل مهندس شیمی، آشنایی با نرم افزارهای تخصصی این رشته و داشتن تسلط کافی می باشد. نرم افزار رسم نمادهای شیمی و ساختمان مولکول، نرم افزار طراحی و شبیه سازی، نرم افزار بهینه سازی فرآیندهای شیمیایی و نرم افزار شبیه سازی فرآیندهای شیمیایی، بخشی از این موارد به حساب می آیند. از دیگر موارد قابل توجه برای تصدی شغل مهندس شیمی، برخورداری از مهارت های استدلالی و ذهنی می باشد. همچنین علاقه ذاتی و قلبی فرد به موضوعات و مباحث علم شیمی، می تواند در موفقیت شغلی و کاری او تاثیر بسزایی از خود برجای گذارد. فراگیری مهارت هایی مانند مدیریت پروژه، سازماندهی و برنامه ریزی، توانایی حل مسئله، روابط عمومی قوی و توانایی کار تیمی، از دیگر مؤلفه های تاثیر گذار برای موفقیت یک مهندس شیمی محسوب می گردد.

دانش و تخصص مورد نیاز برای تصدی شغل مهندس شیمی

نگاهی به بازار کار و وضعیت استخدام مهندس شیمی

وضعیت استخدام مهندس شیمی، به سبب گستردگی و وسیع بودن گستره این رشته، همواره خوب و مطلوب ارزیابی می شود. بر این اساس، یک مهندس شیمی می تواند دائما در حیطه کاری خود فعالیت نماید. با احداث و ساخته شدن هر کارخانه و واحد صنعتی و تولیدی، استخدام مهندس شیمی، یکی از اولویت های واحدهای مزبور می باشد. چراکه هر واحد تولیدی در قسمت کنترل کیفیت، به یک مهندس شیمی بیش از پیش نیاز دارد. وضعیت استخدام مهندس شیمی در سازمان ها و کارخانجات موجود در کشور نیز در شرایط مطلوبی به سر می برد. بر این اساس، فارغ التحصیلان رشته مهندسی شیمی می توانند به عنوان کارشناس در بخش ها و مراکز مختلف مشغول به کار شوند. وزارتخانه های آموزش و پرورش، صنایع نفت، صنایع سنگین، صنایع و معادن، صنایع شیمیایی، صنایع کشاورزی، آموزشگاه های شیمی و فرهنگ و آموزش عالی، از جمله مراکز مهم برای استخدام مهندس شیمی به شمار می آیند. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که یک مهندس شیمی به سبب شعاع کاری گسترده و مرتبط بودن با بسیاری از صنایع، قابلیت استخدام شدن در بسیاری از زمینه های پژوهشی و تولیدی را دارا می باشد. ناگفته نماند که یک مهندس شیمی در بخش های مختلفی نظیر پتروشیمی، نساجی، صنایع دارویی، انرژی، معدنی و غذایی، می تواند تجربیات خود را در اختیار واحد تولیدی و صنعتی قرار دهد. مهندسان شیمی با کسب تجربه و تبحر بیشتر در حوزه های مختلف، می توانند در سمت هایی مدیریتی و نظارتی مانند مدیر کارخانه، مدیر قسمت تحقیق و توسعه، مهندس طراح و ناظر تولید، مشغول به فعالیت شوند. لازم به ذکر است که در مورد وضعیت استخدام مهندس شیمی در کشور ما آمار و ارقام دقیق و کاملی به چشم نمی خورد. با این حال، صنایع نفت و گاز و پتروشیمی، در این زمینه سرآمد می باشند.

نگاهی به بازار کار و وضعیت استخدام مهندس شیمی

میزان درآمد مهندس شیمی

به طور معمول، در میزان درآمد و حقوق تعلق یافته به هر فرد، میزان تجربه و تخصص، به انضمام دانش و مهارت، از درجه اهمیت و ارزش بسیار زیادی برخوردار می باشد. درآمد مهندس شیمی نیز از این قاعده مستثنا نبوده و با وجود هر کدام از مؤلفه های عنوان شده، میزان درآمد مهندس شیمی نیز با تغییراتی همراه می شود. ذکر این نکته ضروری به نظر می رسد که حقوق یک مهندس شیمی در بخش دولتی، متناسب با قانون مدیریت خدمات کشوری پرداخت می گردد. از سوی دیگر، درآمد مهندس شیمی، در بیرون از شهر و مناطق نفتی، به علت قرار گرفتن در زمره سختی کار، با افزایش همراه می باشد. ناگفته نماند که حقوق یک مهندس شیمی در شرکت های خصوصی، متناسب با توان مالی، سیاست ها و هداف شرکت صورت می گیرد. از سوی، دیگر در تعیین میزان درآمد مهندس شیمی، به ویژه در بخش خصوصی، تخصص خوب در کنار دانش لازم، از عوامل کلیدی و تاثیر گذار محسوب می شود. بر همین اساس، این عامل به عنوان یکی از مؤلفه های مهم برای کسب درآمد بالا در شرکت  های خصوصی تلقی می گردد. شایان ذکر است که یک مهندس شیمی، در همه کارخانجات از جمله واحدهای تولید سرامیک، سیمان و نیروگاه ها، قابلیت فعالیت و مشغول به کار شدن را دارد. همچنین مهندسان شیمی گرایش صنایع غذایی پس از اخذ مدرک تحصیلی، می توانند در کارخانجات داروسازی یا تولید مواد غذایی فعالیت نمایند.  

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی