بهترین ویژگی های مهندس شبکه

نوشته شده توسط

باجاب

بهترین ویژگی های مهندس شبکه

هدف از نگارش این مقاله ما بیان بهترین ویژگی های مهندس شبکه است. امروزه به دلیل استفاده از اینترنت و شبکه های کامپیوتری نیاز به این متخصصین بیشتر از پیش احساس می شود. به همین دلیل است که این شغل در جوامع امروزی بسیار اهمیت دارد. اگر شما نیز مشتاق یادگیری این تخصص هستید این مقاله را مطالعه نمایید.

ما در این مقاله می خواهیم به بررسی موضوعاتی همچون مهندس شبکه، بهترین ویژگی های مهندس شبکه، استخدام مهندس شبکه، مهندس شبکه کامپیوتری و امنیت شبکه بپردازیم. از این رو در ابتدا به معرفی مهندس شبکه می پردازیم و تشریح می کنیم که یک مهندس شبکه دارای چه وظایفی است؟ در چه رشته و تا چه مقطعی باید تحصیل نماید و در چه مکان هایی می تواند مشغول به کار شود. اصلا آیا این شغل از اهمیت و جایگاه خوبی در جوامع برخوردار می باشد یا خیر؟

استخدام مهندس شبکه در تهران

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام مهندس شبکه در تهران

اگر می خواهید پاسخ این سوال ها را متوجه شوید و درباره این شغل اطلاعات خود را بیشتر کنید پیشنهاد می کنیم که ما را در ادامه این مقاله همراهی بفرمایید.

مهندس شبکه کیست؟

همه ما می دانیم که زندگی امروزه تمام جوامع به رسانه های اجتماعی، کامپیوتر، موبایل، اینترنت و ... گره خورده است. همچنین امروزه شبکه های کامپیوتری بخش بزرگی از زندگی مردم را تشکیل می دهند. در واقع می توان گفت که تمام کارهای امروزی با توجه به سیستم و شبکه های کامپیوتری است و بدون آن بسیاری از کارها مختل می شود.

شاید تا اینجای کار متوجه شده باشید که مهندس شبکه کیست. همان طور که اطلاع دارید امروزه بنای هر شرکت و سازمان و بزرگ و کوچکی را شبکه های کامپیوتری تشکیل می دهند و بدون شک بدون این شبکه ها این شرکت ها و سازمان ها نمی توانند کار خود را از پیش ببرند. به همین دلیل است که امروزه تقاضا برای جذب متخصصان خدمات کامپیوتری و مهندسان شبکه و شغل های وابسته به این رشته بسیار زیاد شده است و این شغل ها بسیار مورد توجه و استقبال قرار گرفته اند.

چرا که کار یک مهندس شبکه تاسیس و ساخت سیستم IT یک شرکت و سازمان و برنامه ریزی آن است. مراحل راه اندازی این شبکه ها به مهارت این مهندسان بستگی دارد. وقتی سیستم شبکه یک سازمان یا شرکتی از کار می افتد، کسب وکار و فعالیت آن سازمان و شرکت نیز از کار می افتد و تا زمانی که این شبکه برقرار نشود عملا کار این سازمان ها نیز غیر ممکن است. به همین علت راه اندازی شبکه های این سازمان ها و شرکت ها به مهارت مهندس شبکه بستگی دارد. از این رو امروزه تمام کمپانی ها و سازمان ها به متخصصن و مهندسی شبکه ماهر نیازمند هستند.

بنابراین متوجه شدیم که از مهم ترین و کلیدی ترین وظایف یک مهندس شبکه بسته به شرکت و کمپانی مورد نظر، ایجاد شبکه های کامپیوتری، بررسی و برطرف کردن مشکلات به وجود آمده در شبکه سازمان ها و شرکت ها، تحقیق و ادغام فناوری ها روز دنیاست.

مهندسی شبکه به دو شاخه مهندسی نرم افزار شبکه و مهندسی سخت افزار شبکه تقسیم بندی می شود. که این مهندسین از این نرم افزار ها نگه داری و پشتیبانی می کنند. لازم به ذکر است که بدانید نرم افزار شامل برنامه و سیستم عامل هایی است که روی سیستم نصب می شود و سخت افزار تجهیزاتی است که باعث متصل شدن کاربران به سیستم می شود. در واقع اولویت یک مهندس شبکه پشتیبانی و بررسی روزانه شبکه های کامپیوتری است تا زمانی که شبکه ها بدون توقف به کارشان ادامه دهند.

مهندس شبکه کیست؟

شبکه چیست؟

قبل از معرفی شغل مهندس شبکه ابتدا باید بدانید که اصلا شبکه یعنی چه؟ منظور از شبکه همان شبکه کامپیوتری است. به ارتباط دو یا چند کامپیوتر که اطلاعاتی را با هم رد و بدل می کنند و به اشتراک می گذارند شبکه کامپیوتری گفته می شود. که این شبکه ها را مهندسان شبکه ایجاد و راه اندازی می کنند. این ارتباط بین کامپیوتر ها می تواند در یک خانه ایجاد شود یا در یک شرکت و کمپانی و یا حتی در سطح جهانی انجام شود.

اینترنت را می توان یکی از بزرگترین شبکه های کامپیوتری بشمار آورد. زیرا که این شبکه کامپیوتری متشکل از هزاران کامپیوتر است که اطلاعات خود را به صورت شبکه ای به اشتراک می گذارند. از آنجایی که شبکه های کامپیوتری خدمات زیادی به بشر داشته اند و زندگی انسان ها را دگرگون کرده اند لذا مهندسی و تخصص شبکه یکی از برجسته ترین شغل های دنیا محسوب می شود.

با وجود این شبکه افراد می توانند از داخل خانه کودکان خود را چک کنند یا حتی می توانند به تجارت و کسب و کار خود بپردازند. یا حتی شرکت ها می توانند از نقاط مختلف دنیا در شرکت خود باشند و با هم ارتباطات ویدیویی داشته باشند و با هم ارتباط داشته باشند و اطلاعات کاری خود را رد و بدل کنند. این موارد بخشی از دگرگونی ها و تغییراتی است که این شبکه ها در زندگی انسان به وجود آورده اند.

امروزه شبکه های کامپیوتری در هر مکانی که مراجعه کنید وجود دارد از مدارس و هتل ها و موسسات و دانشگاه ها گرفته تا فروشگاه ها شرکت های بزرگ و کوچک و کارخانجات و پتروشیمی ها این شبکه های کامپیوتری استفاده می شوند. از مهم ترین خدمات و ویژگی هایی که این شبکه ها به بشر هدیه داده است حذف محدودیت های جغرافیایی است.

شبکه چیست؟

معرفی شغل مهندس شبکه

همان طور که در بالا نیز ذکر نمودیم مهندس شبکه کسی است که سخت افزار و نرم افزار شبکه های کامپیوتری را پشتیبانی و بررسی می کند. بنابراین اگر در خود دیدید که می توانید مسائل و مشکلات این نرم افزارها را حل کنید و به این رشته علاقه دارید می توانید وارد این تخصص شوید. با توجه به موارد ذکر شده مهندس شبکه کامپیوتری ارتباط بین چندین کامپیوتر را برای رد و بدل کردن اطلاعات را به وجود می آورد.

سپس باید از این شبکه پشتیبانی های لازم را انجام دهد. این پشتیبانی می تواند در زمان مشکلات و اختلالات احتمالی به وجود آمده باشد که در این صورت یک مهندس شبکه باید این مشکلات را آنالیز و برای حل آن راهکارهای مناسب ارائه دهد. بنابراین یک مهندس شبکه کامپیوتری حرفه ای کسی است که بتواند این مشکلات را پیش بینی و برنامه و راهکارهایی برای جلوگیری یا کمتر اسب دیدن شبکه برنامه ریزی و اجرا نماید.

در مطالب قبلی گفتیم که یک شبکه کامپیوتری می تواند کوچک و در یک خانه باشد و هم می تواند در سطح جهانی باشد پس متخصص یا کارشناس یا همان مهندس شبکه می تواند این شبکه ها را به صورت گسترده یا همان WAN ایجاد کند و هم می تواند در سطح محلی و کوچک یا همان LAN تشکیل دهد.

این مهندسان برای ایجاد این شبکه ها می توانند از تکنولوژی هایی چون فیبر نوری یا مایکروویوی استفاده کنند. از جمله این شبکه ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • شبکه های محلی یا همان LAN: وظیفه یک مهندس شبکه کامپیوتری در این فضا متصل کردن شبکه های کامپیوتری در یک محیط کوچک همچون خانه یا اداره است.
  • شبکه شهری یا همان MAN: که متصل شدن این شبکه های محلی، درون شهری می باشد.
  • شبکه های گسترده WAN: متصل کردن شبکه های درون مرزهای ملی است
  • شبکه جهانی GAN: این شبکه ها مرز جغرافیایی نامحدود دارند و برای متصل کردن این شبکه ها تکنولوژی های بی سیم و ماهواره مود استفاده قرار می گیرد.

دقت داشته باشید که هر چه حجم اطلاعاتی که به این شبکه ها منتقل می شوند افزایش یابد باید امنیت آن نیز بیشتر شود چرا که جرائم کامپیوتری روز به روز در حال افزایش است. لذا یک مهندس شبکه مسئول برقراری امنیت شبکه نیز می باشد. بنابراین این مهندسان باید راهکارهایی برای جلوگیری از این جرائم و ایجاد امنیت داشته باشند.

معرفی شغل مهندس شبکه

بهترین ویژگی های شغل مهندس شبکه

اگر جزء افرادی هستید که تمایل دارید وارد حرفه مهندسی شبکه شوید و به این شغل علاقه دارید داشتن ویژگی های زیر شما را برای رسیدن به این شغل و حتی در زمان فعالیت در این شغل موفق تر می کند این ویژگی ها عبارتند از:

  • اخذ مدرک کارشناسی: معمولا اغلب کمپانی ها و شرکت ها تمایل دارند که افرادی که در حوزه علوم یا مهندسی کامپیوتر و یا سیستم های اطلاعاتی دارای مدرک کارشناسی هستند را جذب کنند. البته برخی از نهاد ها و سازمان ها بسته به شرایط خود به دنبال افرادی هستند که دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته های مدیریت کسب و کار(MBA)  یا علوم کامپیوتر هستند.
  • کسب تجربیات لازم در زمینه های مرتبط: شاید لازمه ورود به این شغل مدرک باشد ولی این ویژگی کافی نیست تا بتوانید در این شغل موفق شوید. مهارت داشتن در این شغل نیز مانند سایر شغل بسیار مهم است. بنابراین یکی از بهترین شاخصه ها و ویژگی هایی که می تواند یک مهندس شبکه داشته باشد این است که مهارت لازم در خصوص فناوری های اطلاعات را داشته باشد. بهترین راه برای کسب این مهارت ها هم این است که در ابتدا با مفاهیم مهارت های پایه ای ﺁشنا و آن ها را بیاموزید. مثلا می توانید به عنوان یک دستیار متخصص IT مشغول به کار شوید. یا می توانید دوره های کارآموزی را بگذرانید. برای کسب تجربه و مهارت های بیشتر می توانید در پروژه های مختلف مشغول شوید و حتی با سایر متخصصین شبکه ارتباط داشته باشید.
  • فعالیت در حوزه های تخصصی تر شبکه: این ویژگی نیز یک از بهترین ویژگی های شغل مهندس شبکه کامپیوتری است که می تواند آن را به دست آورد. اگر می خواهید که یک مهندس شبکه موفق باشید بهتر است که نقش خود را در شاخه هایی چون فضای ابری، امنیت شبکه و یا معماری شبکه تخصصی کنید.
  • تکمیل مهارت خود با گذراندن دوره های آموزشی کسب گواهینامه های فناوری اطلاعات، داشتن توانایی های کار تیمی و ارتباط با دیگران علاوه بر داشتن توانایی های فنی چرا که بسیاری از کارکنان در این حوزه کار تیمی را حتی از تحصیلات دانشگاهی نیز مهم تر می دانند. و در صورت نداشتن فرصت کافی برای گذراندن دوره های آموزشی فیزیک گذراندن دوره های آموزشی مجازی از جمله ویژگی هایی هستند که می تواند یک مهندس شبکه موفق داشته باشد.

لازم به ذکر است که بدانید درست است که شغل مهندس شبکه با مدیر شبکه مرتبط با هم است و هر دو در حوزه آی تی وظیفه حفاظت و نگه داری و امنیت شبکه کامپیوتری یک نهاد را دارند ولی کار و وظیفه یکسانی ندارند. مهندس شبکه نسبت به مدیر شبکه از گستردگی وظایف بیشتری برخوردار است و مسئولیت بیشتری دارد. به همین دلیل است که یک مهندس شبکه حتی از مدیر شبکه نیز باید تجربه و تحصیلات بالاتری داشته باشد.

بهترین ویژگی های شغل مهندس شبکه

وظایف شغل مهندس شبکه چیست؟

در کل می توان گفت که یک مهندس شبکه وظیفه طراحی و مدیریت و امنیت شبکه های کامپیوتری مختلف دارد. این مهندسان مسئولیت نصب، طراحی، راه اندازی، آنالیز، عیب یابی و نگه داری، سرورها، سوئیچ ها، لینک های ارتباطی، نرم افزارهای کاربردی شبکه، رفع مشکلات فنی و ارائه خدمات پشتیبانی و حتی مشاوره شبکه نیز دارند. به دلیل این گستردگی وظایف کاری است که این مهندسان را معماران شبکه نیز می دانند.

وضعیت استخدام مهندس شبکه و درآمد آن

به دلیل نیاز تمام سازمان ها، شرکت ها و موسسات به شبکه های کامپیوتری و به تبع آن نیاز این نهاد ها به یک مهندس شبکه ماهر نتیجه گرفته می شود که تقاضا برای این حرفه زیاد است و وضعیت استخدام مهندس شبکه نسبت به سایر شغل ها چه در ایران و چه در سایر کشورها بهتر است. چرا که استفاده از کامپیوتر و نرم افزار روز به روز در حال افزایش است و اغلب کارها به اینترنت و کامپیوتر وابسته است.

 تمام کارهای مالی و اداری و دیگر مشاغل چون هتل ها و فرودگاه ها و فروشگاه ها همه و همه نیازمند این شبکه های کامپیوتری هستند به همین دلیل برای بهره برداری و استفاده مناسب از این تکنولوژی به متخصصین این رشته خصوصا مهندس شبکه نیازمند می باشد. می بینم که این شغل امروزه از جایگاه و اهمیت ویژه ای در بین سایر مشاغل برخوردار است.

یک مهندس شبکه کامپیوتری مانند سایر مشاغل هم می تواند در بخش های دولتی و هم خصوص مشغول به کار شود. همچنین این متخصصان می توانند در شرکت های آی تی مشغول به کار شوند و یا حتی به صورت قراردادی با چند شرکت به این حرفه بپردازند.

درآمد این متخصصین نیز متفاوت است. اگر در بخش دولتی مشغول به کار هستند که حقوقشان بسته به قانون مدیریت خدمات کشوری است و اگر در بخش های خصوصی مشغول هستند بسته به فاکتورهای مختلفی همچون سابقه، تجربه، مهارت، دانش و فن و علم حقوق دریافت می کنند.

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی