بازار کار مهندس پلیمر چگونه است؟

نوشته شده توسط

باجاب

بازار کار مهندس پلیمر چگونه است؟

در این مقاله قصد داریم به معرفی و بازار کار مهندسی پلیمر بپردازیم و اینکه رشته مهندسی پلیمر دارای چه ویژگی های است که شما می توانید در آن تحصیل داشته باشید. آیا شما با گذراندن کنکور، می خواهید برای خود رشته ای خوب و آینده دار انتخاب کنید؟ آیا شغل مهندس پلیمر را دوست دارید؟ آیا با رشته مهندسی پلیمر آشنا هستید؟

یکی از رشته هایی که در دانشگاه های کشور تدریس می شود، رشته ی پلیمر می باشد. یک مهندس پلیمر باید حداقل 8 ترم در دانشگاه مد نظر خود در رشته کارشناسی پلیمر تحصیل نماید تا بتواند در آخر مدرک مهندسی و کارشناسی خود را دریافت نماید.

استخدام مهندس پلیمر در تهران

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام مهندس پلیمر در تهران

این رشته در برخی از دانشگاه ها بدون کنکور است و شما می توانید بدون محدودیت در انتخاب رشته کنکور وارد این رشته شوید. اما در برخی دیگر از دانشگاه ها، همانند دانشگاه های دولتی، شما باید آزمون سراسری را با موفقیت و رتبه مورد نیاز برای خواندن رشته مهندس پلیمر، گذرانده باشید تا بتوانید در رشته مورد علاقه خودتان تحصیل نمایید.

رشته مهندسی پلیمر چیست ؟

رشته ای که یک مهندس پلیمر باید آن را بخواند نسبت به دیگر رشته ها تقریبا جوان است و رشد و شکوفایی آن تقریبا از بعد از جنگ جهانی دوم آغاز شد. این رشته به این علت که دارای کاربردهای زیادی بود، به مرور زمان رشد کرد.

امروز رشته مهندسی پلیمر به یکی از رشته های مهم و کاربردی کشورهای پیشرفته و صنعتی تبدیل شده است. در این کشور ها استخدام مهندس پلیمر تضمینی است و از این رشته میتوانید وارد بازار کار شوید.

همانطور که گفتیم این رشته در اکثر دانشگاه های کشور تدریس می شود، از جمله دانشگاه سراسری ( دولتی ) و دانشگاه های آزاد که هر کدام برای ورود یک مهندس پلیمر، دارای شرایط خاصی هستند که شما در صورت تمایل باید این شرایط را در خود داشته باشید.

رشته مهندسی پلیمر

آشنایی بیشتر با شغل مهندس پلیمر

کنکور یکی از مراحل زندگی جوانان در ایران است که نقش بسیار تعیین کننده ای می تواند در آینده همه جوانان داشته باشد. هر سال انواع کنکور به صورت سراسری برای رشته های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری برگزار می گردد و افراد زیادی نیازمند انتخاب رشته هستند.

یک مهندس پلیمر برای اینکه وارد دانشگاه شود، قطعا باید از این غول بزرگ که بر سر راهش قرار گرفته است به خوبی عبور کند تا بتواند به رشته مورد علاقه اش در دانشگاه بپیوندد.

اکثرا رشته های نظری دارای قابلیت انتخاب رشته های مختلف از جمله کارشناسی پلیمر را دارند. البته چون این رشته، یک رشته مهندسی و فنی است در علوم ریاضی بیشتر قرار می گیرد. البته مهندس پلیمر از قبل از کنکور باید تصمیم خود را گرفته باشد که دوست دارد این رشته را انتخاب کند و آن را در دانشگاه بخواند یا خیر؟

البته برخی از داوطلبان هم هستند که بعد از کنکور به بررسی اولویت هایشان برای انتخاب رشته از جمله رشته مهندس پلیمر می پردازند. این کار بستگی به خودتان خواهد داشت که می خواهید چگونه وارد این رشته از رشته های دانشگاهی شوید.

هر ساله همانطور که مستحضر هستید، کنکور سراسری برگزار می شود و داوطلبان زیادی بعد از اعلام نتایج کنکور، باید به تعیین رشته خود بپردازند. یکی از رشته هایی که در تعیین رشته به چشم میخورد، رشته ای است که در آینده یک مهندس پلیمر به بازار کار ارائه می دهد، یعنی رشته کارشناسی پلیمر.

البته سوال های زیادی در مورد شغل مهندس پلیمر در این برهه از زمان پیش می آید. این سوال بسیار پاسخ مهمی دارد، چرا که اکثرا برای اینکه وارد بازار کار شوند نیاز به یک مدرک تحصیلی آینده دار دارند. اما آینده بازار کار برای مهندس پلیمر مناسب است یا خیر؟ در ادامه به بررسی این موضوع می پردازیم.

آشنایی بیشتر با شغل مهندس پلیمر

کاربرد مهندسی پلیمر و وظایف یک مهندس پلیمر

برای اینکه یک مهندس پلیمر بتواند وارد دانشگاه شود، باید از کنکور سراسری عبور نماید. البته برای رسیدن به رشته کارشناسی پلیمر باید در رشته های ریاضی و شیمی موفق عمل کنید و درصد های خوبی در آزمون سراسری کسب نمایید. این دو رشته بیشترین کاربرد و ارتباط را با رشته مهندسی پلیمر دارند.

وظایف شغل مهندس پلیمر این است که محصولاتی را که صنعت به آنها نیاز دارد را وارد چرخه تولید کند. محصولات پلیمری که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد، به دو دسته طبیعی و مصنوعی تقسیم می شوند که در ادامه به هرکدام از آنها اشاره می کنیم.

پلیمرهای مصنوعی، همانطور که از نامشان پیدا است به صورت مصنوعی ساخته می شوند و مهندس پلیمر برای تولید این محصولات از روش های صنعتی بهره می گیرد. مواد اولیه محصولات پلیمری، نفت می باشد که با استفاده از آن محصولاتی از قبیل انواع پلاستیک، لاستیک، الاستومر، چسب، رزینو و غیره به تولید می رسند.

پلیمرهای طبیعی، در طبیعت به صورت طبیعی موجود هستند از قبیل چوب، کاغذ، پشم و غیره که شغل مهندس پلیمر با استفاده از آنها به فرآوری مواد پلیمری می پردازد.

پلیمر علاوه بر کاربرد در صنایع، در پزشکی و پیراپزشکی هم کاربردهای مختلفی دارد. از جمله برای ساخت چشم مصنوعی، دندان های مصنوعی، لنزهای چشمی و موادی از این قبیل، از پلیمرها و مواد پلیمری مورد استفاده قرار می گیرد. پس شغل مهندس پلیمر به مهندسی پزشکی نیز مرتبط است.

مواد پلیمیر علاوه بر صنعت پزشکی در دیگر صنایع نیز دخیل است. از جمله صنایع حمل و نقل، هوایی، دریایی، کشاورزی، بسته بندی، نظامی و حمل و نقل زمینی کاربردهای مواد پلیمری به وضوح روشن است.

نقش مهندس پلیمر در پوشاک، تولید پاپوش، تن پوش و کفپوش ها است که کاربرد های بسیاری در زندگی روزمره انسان ها دارد.

یک مهندس پلیمر باید در دانشگاه بتواند با کاربرد های پلیمر آشنا شود تا بتواند با استفاده از آن به تولید انواع مواد پلیمری مختلف بپردازد. مهندسان این رشته برای ورود به بازار کار باید توانایی تولید و طراحی انواع مواد پلیمری را داشته باشند.

دانشگاه ساخت مواد پلیمری را به مهندس پلیمر یاد می دهد، از جمله، خمیر دندان ها، مسواک ها، دمپایی پلاستیک، قطعات و تجهیزات تلویزیون، پوشاک و ظروف پلاستیکی تا آمادگی لازم را در زمینه تولید محصولات پلیمری داشته باشد.

کاربرد مهندسی پلیمر و وظایف یک مهندس پلیمر

گرایشات رشته کارشناسی پلیمر برای یک مهندس پلیمر

هر یک از دروس کارشناسی که باید توسط دانشجویان گذرانده شود، دارای گرایش هایی است که می تواند آن را به صورت اختصاصی در کارشناسی ارشد آن را دنبال نماید. مهندس پلیمر بعد از اینکه توانست هشت ترم کارشناسی را بگذراند، می تواند برای خود گرایش هایی را که علاقه دارد برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دنبال کند، انتخاب نماید.

این گرایش ها دارای دو دسته هستند:

  • گرایش صنایع پلیمر
  • گرایش تکنولوژی و علوم رنگ

هر کدام از این گرایشات دارای بازار کار مختلفی هستند و از بابت تخصص می توانند برای یک مهندس پلیمر شغل و بازار کار ایجاد نمایند.

گرایش های مهم صنایع پلیمر را برای شما توضیح می دهیم تا بتوانید هر کدام را که بیشتر دوست دارید، انتخاب نمایید.

  • گرایش صنایع پلیمر

این رشته دارای دروس تخصصی است که باید در مقطع کارشناسی ارشد گذرانده شود و پایان نامه آن بر اساس این موضوع نگارش و دفاع شود.

دروس تخصصی که برای آموزش به مهندس پلیمر در این رشته تدارک دیده شده اند، عبارتند از : مهندسی الاستومر، مهندسی پلاستیک، تکنولوژی کامپوزیت ها، تکنولوژی الیاف، رئولوژی پلیمرها و خواص فیزیکی الیاف می باشد.

مواردی که به صورت عملی در این گرایش آموزش داده می شوند، عبارتند از ساخت کلیه محصولات پلیمری از قبیل لاستیک، پلاستیک، الاستومر، رزین و غیره که دانشجویان به صورت کامل آنها را یاد می گیرند.

  • گرایش تکنولوژی و علوم رنگ

دروس تخصصی که در این رشته باید توسط یک مهندس پلیمر گذرانده شوند، عبارتند از مهندسی رزین های صنعتی، تکنولوژی تولید رنگ، کنترل رنگ، تکنولوژی مواد رنگزا، شیمی و تکنولوژی جوهرهای چاپ که در دسته بندی تخصصی جای می گیرند.

آموزش دانشجویان به صورت عملی به دو بخش تقسیم می شود.یک بخش آن در مورد واکنش مواد رنگزا است که در صنایع مختلف از جمله الیاف، نساجی، چرم سازی و چاپ کاربرد دارد.

بخش دومی که در این گرایش به مهندس پلیمر آموزش داده می شود، در پوشش دهی است که روی سطوح فلزی یا غیر فلزی مانند پلیمرها، چوب یا بتن استفاده می گردد.

رشته ای که یک مهندس پلیمر می خواند دارای 144 واحد است که باید برای دریافت مدرک کارشناسی باید تمام این واحد ها گذرانده شود که 8 واحد آن به صورت معرفی به استاد می باشد و می توانید در ترم های پایانی آنها را بگذرانید. 22 واحد از این 144 واحد مربوط به دروس عمومی می شود. 32 واحد درسی مربوط به دروس پایه، 45 واحد دروس اصلی اجباری، 43 واحد درسی آن به دروس تخصصی مرتبط می شود و 2 واحد درسی نیز به صورت اختیاری باید پاس شود.

گرایشات رشته کارشناسی پلیمر برای یک مهندس پلیمر

دروس اصلی رشته مهندسی پلیمر که یک مهندس پلیمر باید آنها را بگذراند!

دروس اصلی که در رشته مهندسی پلیمر دیده می شوند و یک مهندس پلیمر باید آنها را بگذراند، عبارتند از :

ریاضیات‌ عمومی‌، کارگاه‌ عمومی‌، خواص‌ فیزیکی‌ و مکانیکی‌ پلیمرها، تکنولوژی‌ و خواص‌ فیزیکی‌ الیاف‌، مهندسی‌ و کارگاه‌ الاستومر، مبانی‌ مهندسی‌ برق‌، موازنه‌ انرژی‌ و مواد، فیزیک‌ عمومی‌، شیمی‌ عمومی‌ ، مکانیک‌ سیالات‌، انتقال‌ جرم‌، عملیات‌ واحد، کنترل‌ فرآیندها، اقتصاد و طرح‌ مهندسی‌، نقشه‌کشی‌ صنعتی‌، رئولوژی‌ پلیمرها، تکنولوژی‌ و کارگاه‌ کامپوزیت‌ها، موازنه‌ انرژی‌ و مواد، عملیات‌ واحد، سینتیک‌ و طرح‌ راکتور، کنترل‌ فرایندها، شیمی‌ فیزیک‌،، شیمی‌ آلی‌، اصول‌ مهندسی‌ پلیمریزاسیون‌، استاتیک‌ و مقاومت‌ مصالح‌، ترمودینامیک‌ مهندسی‌، مکانیک‌ سیالات‌، ، برنامه‌نویسی‌ کامپیوتر، ترمودینامیک‌ مهندسی‌، شیمی‌ پلیمریزاسیون‌، انتقال‌ حرارت‌، انتقال‌ جرم‌، ریاضیات‌ مهندسی‌، روش‌های‌ اندازه‌گیری‌ کمیت‌های‌ مهندسی‌، شیمی‌ فیزیک‌ پلیمرها، شیمی‌ سینتیک‌ پلیمریزاسیون‌، وسائل‌ اندازه‌گیری‌ مشخصات‌ مولکولی‌ پلیمرها، روش‌های‌ اندازه‌گیری‌ مشخصات‌ پلیمرها، مهندسی‌ و کارگاه‌ پلاستیک‌، خواص‌ و کاربرد پلیمرهای‌ طبیعی‌.

دروس اصلی رشته مهندسی پلیمر که یک مهندس پلیمر باید آنها را بگذراند!

ادامه تحصیل در فوق لیسانس و دکتری برای مهندس پلیمر

مهندس پلیمر برای اینکه بخواهد برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر از کارشناسی، اقدام نماید، این امکان برای وی فراهم است. این رشته تا دکتری دارای مقطع می باشد و می توان در آن تحصیل نمود.

امکان تحصیل در رشته مهندسی پلیمر در خارج از کشور هم موجود است و می توان با دریافت بورسیه یا ویزای تحصیلی در کشورهای مختلف از جمله آلمان، ایتالیا، فرانسه، کانادا و دیگر کشورها به تحصیل پرداخت.

برای اینکه مهندس پلیمر، تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی ارشد ادامه دهد، نیازمند این است که 32 واحد درسی را گذرانده باشد. 9 واحد از این 32 واحد مرتبط با پایان نامه می باشد.

گرایشاتی که در مقطع کارشناسی ارشد برای ادامه تحصیل وجود دارد، گرایش صنایع رنگ، مهندسی رنگ، فرآیند پلیمریزاسیون، نانو پلیمر، مهندسی علوم و فناوری چاپ و غیره می باشد.

برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری، مهندس پلیمر باید حداکثر 48 واحد درسی را گذرانده باشد که 24 واحد آن مرتبط با رساله دکتری می باشد.

گرایشات موجود در مقطع دکتری برای ادامه تحصیل عبارتند از : گرایش صنایع پلیمر، صنایع رنگ، فرایندهای پلیمریزاسیون، مهندسی رنگ و گرایش رنگ و چاپ می باشد که این امکان را به دانشجویان پلیمر می دهد که در رشته های دلخواه خود به ادامه تحصیل بپردازند و مدرک دکتری خود را پس ارائه رساله دکتری، دریافت نمایند.

ادامه تحصیل در فوق لیسانس و دکتری برای مهندس پلیمر

بررسی بازار کار و شرایط استخدام مهندس پلیمر

یک سوالی که قبل از انتخاب رشته همه داوطلبان را درگیر می کند، این است که بازار کار مهندس پلیمر چگونه است؟ آیا شرایط استخدام در دستگاه های دولتی و اجرایی امکان پذیر است؟

صنایع مختلفی هستند که به مهندس پلیمر نیاز مبرم دارند. شاید یکی و شاید چند تا که اگر بتوانید در دروس خود و بحث عملی آن خوب عمل کنید، شرایط استخدامتان فراهم است.

استخدام مهندس پلیمر در صنایع مختلفی از جمله مهندسی پزشکی، نظامی، حمل و نقل زمینی، هوایی، ریلی و دریایی، صنایع پوشاک، کشاورزی و غیره امکان پذیر است که بسته به شرایط شغلی موجود در بازار نیز دارد. ممکن است در مقاطعی دولت هم برای تکمیل دستگاه های دولتی و شرکت های دانش بنیان، آزمون ها سراسری برگزار کند که با قبولی در آن می توان در دستگاه های دولتی استخدام شد و به بازار کار رفت.

گرایش های مختل مهندسی پلیمر می توانند با توجه به تخصص و گرایشی که در آن به تحصیل پرداخته اند، در صنایع مختلف مشغول به کار شوند. مثلا مهندس پلیمر گرایش صنایع رنگ، می تواند در کارخانجات  ، استخدام گردد.

شغل مهندس پلیمر، نسبتا آینده خوبی دارد، چون همه صنایعی که در حال فعالیت هستند به نوعی با مهندسی پلیمر در ارتباط هستند و به یک یا چند مهندس در این زمینه نیاز دارند. همه مواردی که برای آشنایی با رشته پلیمر نیاز بود برای شما بیان شد. حال این بستگی به شما و علاقه شما خواهد داشت که بخواهید در این رشته ادامه تحصیل دهید یا خیر؟

 

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی