گرایش های مهندس پزشکی

نوشته شده توسط

باجاب

گرایش های مهندس پزشکی

هدف از نگارش این مقاله، پرداختن به گرایش های مهندس پزشکی است. شغل مهندسی پزشکی در کشور ایران و همچنین در تمام نقاط دنیا محبوب و پرطرفدار است. هر ساله تعداد زیادی از شرکت های مهندسی در تلاش هستند تا با استخدام مهندس پزشکی حیطه کاری خود را گسترش دهند و از جوانان پویا در عرصه علوم پزشکی و مهندسی بهره مند شوند. اگر گام به گام در این مقاله همراه ما باشید با گرایش های مهندس پزشکی ، شغل مهندس پزشکی ، استخدام این رشته آشنا خواهید شد. همچنین قصد داریم شما را با یکی از گرایش های با ارزش و مهم یعنی مهندس پزشکی بالینی، آشنا کنیم.

توضیحی در مورد رشته مهندسی پزشکی

مهندس پزشکی  یکی از رشته های مهم آموزشی است. این رشته با نام لاتین Biomedical engineering سعی دارد تا علوم پزشکی و مهندسی را به هم مرتبط سازد. حتما برای شما سؤال پیش می آید که این دو مقوله چگونه به هم ربط پیدا می کنند!

استخدام مهندس پزشکی در تهران

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام مهندس پزشکی در تهران

تا اواخر قرن نوزدهم برای درمان بیماری ها، بیما را مورد معاینه قرار می دادند و با توجه به مشکلات بیماری و عارضه هایی که فرد دچار می شده، بیماری را تشخیص می دادند.

اما امروزه با گرایش های مختلف مهندس پزشکی  توانسته اند افقی جدید بر روی دانش پزشکی بگشایند. تصور کنید که یک مهندس چگونه قبل از ساخت، ساختار سازه خود را مورد بررسی و شبیه سازی قرار می دهد و عوامل مشکل زا را حذف می کند. حال این اتفاق در علم پزشکی بیفتد!

اگر آناتومی بدن انسان را همچون یک نظام مهندسی پزشکی در نظر بگیرید که یک بیماری یا عارضه قصد بهم ریختن این نظم را داشته باشد می توانید کاملا مفهوم ارتباط بین مهندسی و علم پزشکی را درک کنید.

 

مهندس پزشکی  به عنوان یک رشته نوپا و جدید علمی است که ساختمان بدن یک انسان را مورد بررسی قرار می دهد و برای رفع عارضه ها و درمان بیماری ها روش های نوین را ارائه می دهد. این کار از طریق روش های زیر انجام می گیرد:

 • بررسی ساختمان بدن به صورت سیستمیک
 • مطالعه آناتومی بدن از طریق قوانین ریاضی و فیزیک
 • ارائه مدل برای روش های نام برده شده
 • درمان و بهبود بیماری

نکته مهم در علوم مهندسی پزشکی، تولید ابزارآلات پزشکی است که می تواند نیازهای علم پزشکی را برای تشخیص بیماری ها، پیشگیری آن و در نتیجه بهبود بیماران برطرف نماید.

ویژگی برتر علوم مهندسی پزشکی تولید سیستم های مهم پزشکی است که نبود آن ها می توانست مشکلات زیادی برای پزشکان جهت تشخیص و درمان بیماری ها به وجود آورد. مانند کسی که می داند باید چه کاری انجام دهد که از چاه بیرون آید اما لوازم مربوط به این کار را نداشته باشد.

توضیحی در مورد رشته مهندسی پزشکی

معرفی دستگاه های مهندسی پزشکی

همان طور که ذکر شد وجود سیستم ها و دستگاه های مهمی که توسط مهندسین علوم پزشکی و در واقع شغل مهندس پزشکی  ساخته شده است کمک شایانی به دانش پزشکی و پروسه درمان بیماران کرده است. از جمله این دستگاه ها می توان موارد زیر را نام برد:

 • ECG
 • EEG
 • MRI
 • CT-SCAN

همچنین موارد زیادی در زمینه تشخیص بیماری ها به کمک این دستگاه های مهندس پزشکی  می توان نام برد که در زیر به چندی بسنده می کنیم:

 • دیالیز
 • سمعک
 • اولتراسوند
 • کاربردهای لیزری
 • ونتیلاتور و ...

معرفی دستگاه های مهندسی پزشکی

فرصت های شغلی مهندس پزشکی

شغل مهندس پزشکی  از زمانی که پا به دنیای تکنولوژی گذاشت محبوبیت خود را در بین رشته های مهندسی ایجاد کرد. افرادی که به شغل مهندس پزشکی  علاقه مند هستند باید بدانند که گرایش های مهندسی پزشکی بسیار متعدد است. به همین دلیل  فرصت شغلی برای همه کسانی که در این عرصه پا گذاشته اند، فراهم است.

گرایش های مهم علوم مهندسی پزشکی به شرح زیر است:

 • علوم مهندسی مربوط به محاسبات دارای شاخه های:
 • ریاضیات مهندسی
 • علم فیزیک مهندسی

هر یک از این گرایش ها دارای شاخه های مختلفی مانند : " بهینه سازی، علم مواد، مکانیک، برق مخابرات و الکترونیک، مهندسی هسته ای، نرم افزار، مهندسی فرایند و ذخایر، مهندسی نقشه برداری و ژیومکانیک می باشد.

شغل مهندس پزشکی  با توجه به گرایش های این علم، می تواند بازار کار خوبی برای جوانان علاقه مند به رشته های مهندسی ایجاد کند. به دلیل گستردگی و تلفیق رشته مهندس پزشکی  با علوم دیگر همچون علم پزشکی مشاغل زیادی در حوزه های این رشته به وجود آمده که به صورت زیر است:

 • طراحی و تولید انواع لوازم و تجهیزات پزشکی در آزمایشگاه، سیستم های برقی و تصویرگری پزشکی، قطعات مصنوعی اندام های مختلف بدن انسان
 • نگهداری ، نصب و راه اندازی دستگاه های پزشکی و بهینه سازی آن ها با شناخت کافی و دقیق لوازم و عملکرد آن ها
 • خرید و فروش دستگاه و تجهیزات بدون نقص و با کیفیت مربوط به پزشکی که موجب قوی شدن اقتصاد هر کشور و سودآوری آن خواهد شد.

فرصت های شغلی مهندس پزشکی

 

تخصص های مختلف مهندس پزشکی

گستردگی رشته های مهندسی پزشکی به قدری است که صد ها مقاله درباره آن ها می توان نوشت.در این محتوا چند نمونه از تخصص های علوم مهندسی پزشکی را معرفی خواهیم کرد:

 • تخصص در بیومکانیک که مهندسان پزشکی در عرصه علوم مکانیکی، علوم زیستی و علوم پزشکی مهارت دارند. بیومکانیک برای آنالیز حرکتی، دینامیک سیالات، بررسی جریان های محیطی، منتقل کردن مواد در بین بدن موجودات زنده، ایجاد اندام های مصنوعی همچون قلب، دست، پا و ... ،رباتیک و دیگر زمینه ها کاربرد دارد.
 • تخصص در بیو مواد که هدف این تخصص مهندس پزشکی  ساخت و تولید موادی مانند: "پلیمر،کامپوزیت، طراحی و قالب گیری وسایل و تجهیزات پزشکی، تولید مواد فلزی و ... در علوم پزشکی است. این تخصص بسیار حساس و مهم است و دانش کافی برای ساخت مصنوعی جات بدن انسان و جایگزینی آن نیاز است.

بهبود ناحیه ای از بدننیاز به طراحی و ساخت قطعات پزشکی توسط این رشته دارد تا سلامت بیماران به خطر نیفتد.

 • تخصص پزشکی بالینی در علم مهندسی پزشکی همیشه مورد توجه قرار گرفت هاست. زیرا حساسیت ان نسبت به دیگر تخصص ها بالاتر  است. متخصصان در رشته مهندس پزشکی  بالینی می توانند گروه هایی متشکل از پزشکان، پرستاران و تکنسین ها باشند.

تخصص های مختلف مهندس پزشکی

کار اصلی رشته مهندس پزشکی  بالینی چیست؟

متخصصین رشته مهندس پزشکی  بالینی با به کار گرفتن فناوری روز دنیا در درمان پروسه بیماری و بالینی وارد عمل می شوند. مهندسین ای رشته با تولید تجهیزاتی با کیفیت و درجه یک، نیازهای اصلی یک بیمارستان یا هر مکان درمانی دیگر را در بخش های مختلف همچون آزمایشگاه، اتاق عمل، فراهم می کنند.

تمامی این ابزارآلات که متخصصین مهندس پزشکی  بالینی می بایست تولید کنند، قبل از هر چیز نیاز به طراحی در سیستم های رایانه ای دارد.

این نشان می دهد شغل مهندسی پزشکی خصوصا در زمینه تخصص مهندس پزشکی  بالینی از حساسیت ویژه ای برخوردار است و مهندسان و متخصصان تمام نکات ایمنی، خلاقیت، علم و دانش روز دنیا را برای بهره برداری اصولی و استاندارد به کار می برند.

بعد از طراحی توسط نرم افزارها باید همه چیز مورد بررسی ، تجزیه و تحلیل قرار گیرد تا بعد از اطمینان کامل از طراحی دست به تولید انبوه زنند. در میان تمامی رشته ها و تخصص های پزشکی همچون مهندسی بافت، مهندسی ورزش و ... مهندس پزشکی  بالینی از تخصص های اصلی و پایه ای مهندسی پزشکی است.

لازم به ذکر است که مهندس پزشکی  بالینی به عنوان مشاور نیز عمل می کند و می تواند تمامی نکات لازم برای استفاده درست از تجهیزات پزشکی را برای کارمندان بیمارستان توضیح دهد.

افراد متخصص این رشته سعی می کنند از دانش بالای خود استفاده کرده و به فکر طراحی و ساخت تجهیزات بروز تر و  ایده های برتر جهت پیشبرد عملیات موفق پزشکی و در نهایت بهبود بیماران باشند.

مهندس پزشکی  بالینی مانند رشته ای محکم و جداناپذیر بین تولید کننده و مصرف کننده قرار دارد و پیوند این دو را محکم می کند. این رشته سعی دارد محصولاتی عالی را تولید کند و به دست مصرف کننده برساند.

 اکثر بیمارستان های بزرگ دنیا سعی می کنند از متخصصن رشته های مهندس پزشکی  بالینی در بیمارستان بهره ببرند.

در نتیجه شغل مهندس پزشکی  بالینی قابلیت انعطاف پذیری دارد و استخدام این رشته در بیمارستان امکان پذیر است تا در مواردی همچون بهبود عملکرد تجهیزات پزشکی، ایمنی، الکترونیکی و ... از آن ها کمک گرفته شود.

کار اصلی رشته مهندس پزشکی بالینی چیست

وظایف مهندس پزشکی  چیست؟

آنچه که در ابتدا جزء وظایف اصلی مهندسی پزشکی است تحقیقات و بررسی های لازم علمی برای نیازهای یک مکان درمانی و سپس طراحی و تولید قطعات و دستگاه های پزشکی با کمک ایده های خلاقانه است. این طراحی باید واقع بینانه باشد و راه اندازی و نصب آن به خوبی انجام پذیر باشد.

از وظایف دیگر مهندسی پزشکی آموزش دادن به پرسنل یک بیمارستان یا درمانگاه یا مطب در زمینه استفاده  و یادگیری سیستم های پزشکی است.

یک وظیفه مهم دیگر این گرایش، نظارت بر عملکرد واردات و صادرات تجهیزات پزشکی است. زیرا این دستگاه ها و مربوط به جان انسان ها است و سلامت و کیفیت قطعات وارد شده یا تولید شده از اهمیت بالایی برخوردار است.

در حالت کلی مدیریت کل دستگاه های یک بیمارستان تحت نظارت مهندس پزشکی  است تا هر بار ایمنی آن ها را بازبینی کند طوری که رضایت مندی کارمندان و بیماران را در پی داشته باشد. مراقبت از عمر دستگاه ها بسیار با اهمیت است و اگر دستگاهی عمر کافی کرده است نیاز است با تحلیل مهندسی پزشکی مورد تعمیر یا تعویض قرار گیرد.

درخواست برای بالا بردن تکنولوژی وسایل و لوازم بیمارستان نیز از وظایف دیگر شغل مهندس پزشکی  است تا هم کارکرد پرسنل بهتر شود و هم بیماران راحت تر فرآیند درمانی را پشت سر بگذارند.

به طور کلی دسته بندی وظایف مهندسی پزشکی در یک بیمارستان به قرار زیر است:

 • آموزش صحیح
 • ارزیابی ایمنی تجهیزات
 • تعمیر، تعویض و نصب دستگاه ها
 • بررسی انبارهای مجهز به دستگاه های پزشکی
 • بررسی هزینه های مربوط به خرید و نصب تجهیزات
 • مدیریت دستگاه ها و کارشناسی های لازم برای خرید لوازم پزشکی
 • کارشناسی و بررسی مکان نصب دستگاه ها
 • نگهداری تمامی اطلاعات و عملکردهای خود
 • در ارتباط بودن با سازمان تجهیزات پزشکی مربوط به دانشگاه های علوم پزشکی

وظایف مهندس پزشکی چیست

سطوح مهندسی پزشکی دارای چه مشخصات فیزیکی و نیروی انسانی است؟

 • سطح شماره 2 مجهز به اتاق اداری، کارگاه و انبار است که فقط یک شخص اداری مسئولیت آن را بر عهده دارد.
 • سطح شماره 3  مربوط به اتاق اداری و دو کارگاه الکترونیک و مکانیک و یک انبار است که متشکل از یک مهندس پزشکی ، یک نفر پرسنل اداری، تکنسین و یک کارشناس مهندس پزشکی  برای یاد دادن مهارت و کالیبراسیون می باشد.
 • سطح های 4 تا 6 نیز دارای مشخصات فیزیکی شماره 2 است که علاوه بر آن موارد کارگاه دیگری مربوط به بخش اتاق عمل نیز به این سطوح افزوده می شود. نیروهای انسانی این سطوح نیز به ترتیب یک مهندس پزشکی ، دو نفر پرسنل اداری دو تکنسین، و یک کارشناس برای آموزش است.  

استخدام مهندس پزشکی

امروزه که اکثر نهادها تبلیغات مختلفی برای استخدام انجام می دهند، استخدام مهندس پزشکی  نیز به چشم می خورد با این تفاوت که این رشته بسیار حساس و با اهمیت است.

تقریبا همه افراد خصوصا آقایان به ساخت و ساز دستگاه و تجهیزات پزشکی علاقه مند هستند. به دلیل بیماری های مختلف و جدیدی که امروزه دامن گیر مردم می شود، وجود تجهیزات با کیفیت با ساختارهای خلاقانه و پرکاربرد می تواند کمک زیادی به تشخیص و درمان بیماری ها دهد.

در نتیجه با استخدام مهندس پزشکی  در عرصه علوم پزشکی و مهندسی می توان بیشتر نیازهای یک مرکز درمانی را برآورده کرد.


شرکت های بزرگ طراحی و ساختن تجهیزات پزشکی به طور آنلاین به کمک شبکه های بزرگ اجتماعی و سایت های معروف در صدد استخدام جوانان جویای کار در رشته ها و گرایش های مهندس پزشکی  می باشند.

آگهی استخدام این مراکز معتبر در اینترنت به چشم می خورد. این مراکز در زمینه های مختلف همچون فروش تجهیزات مهندسی پزشکی، کارشناسی و ارزیابی دستگاه ها، بررسی مسائل فنی و الکترونیکی قطعات مربوط به پزشکی، تسلط و تجربه در نصب و راه اندازی دستگاه ها و ... از افرادی که در زمینه رشته مهندسی پزشکی فارغ التحصیل شده اند یا تجربه و مهارت کافی دارند با ضوابط و شرایطی که عنوان می دارند دعوت به همکاری و استخدام به عمل می آورند.

 

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی