چگونه می توان به یک نقشه کش موفق تبدیل شد؟

نوشته شده توسط

باجاب

چگونه می توان به یک نقشه کش موفق تبدیل شد؟

آیا می خواهید در آینده در شرکت یا سازمانی بعنوان نقشه کش استخدام شوید؟ آیا تا بحال به زمینه های شغلی و تحصیلی و مهارت های مورد نیاز برای شغل نقشه کش اندیشیده اید؟ آیا شغل نقشه کشی از جمله حرفه های مورد علاقه شما در بازار کسب و کاری امروزی است؟ آیا از مهارت های نقشه کشان موفق آشنایی دارید؟

برای پاسخگویی به سوالات مورد نظر با ما همراه باشید. در این مقاله به بررسی صفر تا صد شغل نقشه کش خواهیم پرداخت. در این مقاله اطلاعات کوتاه و مختصری و اساسی در مورد الزامات و همچنین جزئیات مربوط به آموزش، وظایف شغلی و صدور گواهینامه شغل نقشه کش را خواهید دید و بعد از آن درخواهید یافت که آیا این حرفه مناسب اخلاقیات، مهارت ها و سلیقه ی شماست یا خیر؟

استخدام نقشه کش

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام نقشه کش

یک نقشه کش می تواند در تعدادی از رشته ها تخصص داشته باشد و در چندین صنعت کار کند از جمله مکان هایی که آنها عمدتا نقشه های فنی را طراحی می کنند. در ادامه به بررسی موارد زیر خواهیم پرداخت: ابتدا شغل نقشه کش را تعریف خواهیم کرد سپس وظایف شغلی، گزینه های اشتغال و اعتبار یک نقشه کش را بررسی خواهیم کرد.

توضیحات شغلی و بررسی اجمالی شغل نقشه کش

نقشه کش ها که به عنوان مهندسان نقشه کش نیز شناخته می شوند، نقشه ها و برنامه هایی را تهیه می کنند که در ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرد. نقشه کش ها را می توان در طیف وسیعی از زمینه ها از جمله معماری، هوانوردی، مهندسی عمران و الکترونیک یافت. تبدیل شدن به یک نقشه کش به طور معمول به آموزش در مورد نقشه کشی و روش های طراحی و تهیه نقشه(CADD) به کمک رایانه نیاز دارد.

توضیحات شغلی و بررسی اجمالی شغل نقشه کش

اطلاعات شغلی برای یک نقشه کش

مطابق اعلام دفاتر آماری در سال 2018 تقریبا نیمی از فرصت های شغلی برای نقشه کش ها در زمینه های معماری، مهندسی و خدمات بوده است.

طبق آماری که منتشر شده است، كسانی كه در زمینه نقشه کشی الکترونیکی و برقی مشغول به كار هستند بالاترین حقوق سالانه را بدست آوردند.

رشد شغلی برای نقشه کش ها اغلب به رشته تخصصی آنها بستگی دارد. پیش بینی می شود که نیاز به نقشه کش در معماری بین سال های 2016 تا 2026 هشت درصد افزایش یابد. انتظار می رود فرصت های نقشه کشی در حوزه برق و الکترونیک هفت درصد افزایش یابد. پیش بینی می شود دست اندرکاران آموزش در زمینه طراحی به کمک رایانه و تهیه نقشه فرصت های شغلی بهتری در این مدت پیدا کنند. رقابت بر سر شغل نقشه کشی زیاد خواهد بود.

اطلاعات شغلی برای یک نقشه کش

وظایف کاری یک نقشه کش موفق

بطور کلی وظیفه اصلی شغل نقشه کش تهیه ی نقشه های فنی بر اساس مشخصات و محاسبات معین است. نقشه کشان به طور معمول با متخصصان در حوزه خود همکاری می کنند، مانند دانشمندان، معماران و مهندسان، که جزئیات محصول یا ساختار را ارائه می دهند. نقشه کش این مشخصات را در نقشه ها و برنامه هایی که ممکن است در ساخت، نگهداری یا تعمیر محصول یا ساختار استفاده شود، درج می کند.

اغلب نقشه کش ها از سیستم های CADD برای ایجاد، ذخیره و مشاهده نقشه ها و برنامه های خود استفاده می کنند. بسته به پروژه، ممکن است نقشه کشان برای ایجاد نقشه های خود از روشهای سنتی تر نقشه کشی مانند نقاشی مداد و مربع T استفاده کنند. علاوه بر ایجاد نقشه ها، سایر وظایف یک نقشه کش می تواند شامل محاسبه مقاومت سازه، ارزیابی حدود ظرفیت ساختمان و برآورد هزینه ساخت باشد.

وظایف کاری یک نقشه کش موفق

گزینه های اشتغال نقشه کش

تهیه نقشه های عمرانی به طور معمول شامل تهیه نقشه های مکان های خاصی است که در پروژه های کارهای عمومی از جمله بزرگراه ها، سیستم های آبی و سیستم های فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد. نقشه کش عمران معمولا با مقامات محلی و مهندسان عمران کار می کنند.

نقشه کش های مکانیکی نقشه های فنی ایجاد می کنند که می تواند برای مونتاژ ماشین ها و سایر تجهیزات مکانیکی مورد استفاده قرار گیرد. این نقشه ها ممکن است برای نصب و تعمیر ماشین آلات یا کنار هم قرار دادن محصولات مصرفی مورد استفاده قرار گیرد.

نقشه کش های معماری، نقشه ها و برنامه هایی را برای پروژه های ساختاری تهیه می کنند. از نقشه های آنها می توان در ساخت و ساز یا بازسازی خانه ها، ساختمان های تجاری و کارخانه های صنعتی استفاده کرد.

برای تهیه نمودارهای مربوط به نصب و تعمیر سیستم های سیم کشی می توان از ترسیم برقی استفاده کرد. این نوع نقشه کشی در مکان های مختلفی از جمله منازل، ساختمان ها و نیروگاه ها استفاده می شود.

نقشه کشان هواپیمایی برنامه هایی را ایجاد می کند که در ساخت و نگهداری هواپیماهای مختلف یا اشیاء دیگر از آنها استفاده خواهد شد. این اشیاء می توانند شامل موشک و ماهواره باشند.

گواهینامه های مورد نیاز جهت شغل نقشه کشی

به دلیل ماهیت خواستار شغل نقشه کشی، برخی از کارفرمایان ترجیح می دهند که اعتبار حرفه ای کسب کنند. انجمن نقشه کشان طراحی در دنیا برای انواع مختلفی از نقشه کش ها، از جمله نقشه کش های کارآموز، طراحی، معماری و مهندسی گواهینامه های مخصوص ارائه می دهد.

همانطور که مشاهده کردیم، نقشه کش ها می توانند در صنایع برقی، هوانوردی، معماری، مکانیکی و عمرانی فعالیت کنند. صدور گواهینامه می تواند برای پتانسیل شغلی مفید باشد و نقشه کشان براساس تخصص خود به طور معمول یک نقشه به کمک رایانه تکمیل می کنند.

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که به یک معمار عنوان نقشه کش را داده باشید و یا برعکس. در این بخش به بررسی تفاوت های موجود بین شغل نقشه کشی و معماری می پردازیم.

معماران و نقشه کش ها می توانند روی پروژه های ساختمانی کار کنند و ممکن است با هم کار کنند. با این حال، این دو حرفه مسئولیت های مختلفی دارند و به مهارت ها و سوابق تحصیلی متفاوتی نیاز دارند. برای بررسی تفاوت بین معماری و نقشه کشی با ما همراه باشید.

گواهینامه های مورد نیاز جهت شغل نقشه کشی

معماران چه می کنند؟

هنگام تصمیم گیری برای انتخاب شغل معمار یا نقشه کش، در نظر گرفتن مواردی از قبیل وظایف شغلی، الزامات آموزشی و انتظارات مربوط به حقوق بسیار مهم است. معماران اموری از قبیل خانه سازی و طراحی را بر عهده دارند. این سازه ها می توانند شامل خانه ها، مدارس، ساختمان های اداری، اتاق ها و مجتمع هایی باشند که برای مصارف داخلی، فضای باز، عمومی یا خصوصی باشد. علاوه بر اینکه مسئولیت زیبایی شناسی کلی را بر عهده دارند، معماران باید اطمینان حاصل کنند که ساختمان ها ایمن، کاربردی و اقتصادی هستند. علاوه بر این، معماران غالبا در هر مرحله از پروژه های ساختمانی، از برنامه ریزی اولیه تا تکمیل پروژه، درگیر هستند.

معماران از ابزارها و نرم افزارهای طراحی و نقشه کشی(CADD) و همچنین مدل سازی اطلاعات ساختمان (BIM) به کمک رایانه برای ایجاد نقشه های ساختمانی استفاده می کنند. آنها باید اطمینان داشته باشند كه این نقشه ها از دستورالعمل هایی نظیر قوانین منطقه بندی، كدهای ساختمانی و مقررات آتش سوزی پیروی می كنند. همچنین ممکن است معماران اطمینان حاصل کنند که ساختمان مورد نظر مناسب افراد معلول است.

معماران چه می کنند؟

نقشه کش ها چه می کنند؟

نقشه کش هایی که به این عنوان خوانده می شوند، بعضی از کارهای مشابه معماران را انجام می دهند و اغلب با معماران کار می کنند. نقشه کش ها، مانند معماران، نقشه های CADD را تهیه می کنند. با این حال، نقشه کش می تواند علاوه بر ساخت و ساز و معماری، در بسیاری از مناطق دیگر نیز بکار گرفته شود. نقشه کش می تواند برای ایجاد نقشه های مداری یا طرح های مکانیکی مشغول شود. نقشه های CADD یک نقشه کش شامل مشخصات فنی و مشخصاتی مانند مواد، ابعاد و رویه ها است. علاوه بر استفاده از CADD، نقشه کش ها از ماشین حساب، جداول و کتابچه راهنمای فنی نیز استفاده می کنند.

نوع کاری که یک نقشه کش انجام می دهد بستگی به حوزه تخصص وی دارد. به عنوان مثال، نقشه کشان حوزه  معماری نقشه هایی را برای پروژه های جدید ساختمانی تولید می کنند. آنها ممکن است در ساختمان های مسکونی یا تجاری یا در نوع مصالح مورد استفاده مانند فولاد، چوب یا بتون تخصص داشته باشند. نقشه کشان عمران نقشه هایی را برای استفاده در پروژه های اصلی مهندسی عمران، مانند بزرگراه و ساخت پل، سیستم فاضلاب و پروژه های کنترل سیل آماده می کنند. سایر زمینه های تخصص نقشه کش شامل هوانوردی و الکترونیک است.

نقشه کش ها چه می کنند؟

چگونه می توان به یک نقشه کش موفق تبدیل شد؟

الزامات آموزشی معمار

معماران حداقل به لیسانس معماری نیاز دارند. الزامات آموزش و مجوز برای معماران بسیار بیشتر از نقشه کشان است. بیشتر معماران دارای مدرک لیسانس 5 ساله هستند. این مدرک برای دانشجویان بدون آموزش قبلی در زمینه معماری طراحی شده است. برخی از معماران مشتاق نیز می توانند مدرک کارشناسی ارشد این رشته را کسب کنند. مباحث درسی در یک برنامه معماری ممکن است شامل CADD، تاریخ معماری، روش های ساخت و ساز، ریاضیات و فناوری باشد. همچنین انتظار می رود دانشجویان معماری از طریق کارآموزی تجربه کار خود را بدست آورند.

واجد شرایط بودن برای صدور مجوز شامل کسب مدرک حرفه ای در معماری، گذراندن دوره کارآموزی و قبولی در آزمون ثبت نام معماران می باشد. مجوزها همچنین باید با تکمیل نوعی از ادامه تحصیل، مانند کلاس ها، همایش ها یا کارگاه ها بصورت دوره ای تمدید شوند.

الزامات آموزشی نقشه کش

کارفرمایان بیشتر نقشه کشان دارای آموزش کالج را ترجیح می دهند. گواهینامه ها، دیپلم ها یا مدارک تحصیلی کاردانی را می توانید از موسسات فنی و کالج های کشور کسب کنید. در برخی موارد، آموزش نقشه کشی حتی می تواند در خدمت سربازی نیز بدست آید. به طور کلی، مباحث مورد مطالعه می تواند شامل طراحی و CADD باشد. از آنجا که آموزش در مدارس متفاوت است، دفاتر آموزشی معتبر به دانشجویان توصیه می كنند كه دانشجویان را بررسی كنند تا نوع آموزش مورد ترجیح را قبل از ثبت نام در هر مدرسه تشخیص دهند. توجه به این نکته ضروری است که نقشه کش ها نیازی به مجوز ندارند.

چگونه می توان به یک نقشه کش موفق تبدیل شد؟

اطلاعات حقوقی در مورد شغل نقشه کشی و معماری

معماران به طور قابل توجهی بیشتر از نقشه کش ها درآمد کسب می کنند. بر اساس گزارشات آماری معماران با بالاترین درصد بیشترین درآمد را در بین سایر مشاغل کسب کرده اند.

حقوق نقشه کش ها بسته به نوع تخصص متفاوت است. براساس آمار نقشه کشان معماری در مقابل نقشه کش های برق و الکترونیک در مدت مشابه درآمد کمتری کسب کرده اند.

گزینه هایی برای پیشرفت در حوزه شغلی نقشه کشی و معماری

پس از چندین سال کار، می توان معماران را به پیشرفت و تبدیل شدن به مدیر معماری و مهندسی تبدیل کرد. این مشاغل از لحاظ هماهنگی پروژه و نظارت کارکنان مسئولیت های بیشتری را شامل می شوند. نقشه کشان ممکن است بتوانند با اخذ گواهینامه حرفه ای از انجمن های نقشه کشی و طراحی، چشم انداز شغلی خود را توسعه بخشند. حتی ممکن است نقشه کشان در یک منطقه تخصصی، مجوز مخصوصی بگیرند.

در حالی که معماران و نقشه کش ها برخی از وظایف شغلی یکسان را به اشتراک می گذارند، معماران باید آموزش های بسیار بیشتری بعد از دوره متوسطه را تکمیل کرده و الزامات مجوز را برآورده کنند. حقوق متوسط ​​نیز برای معماران بیشتر از نقشه کشان است.

گزینه هایی برای پیشرفت در حوزه شغلی نقشه کشی و معماری

فرصت های استخدام نقشه کش ها

از بین مشاغل مربوطه در حوزه ساخت و ساز و حوزه صنعتی استخدام نقشه کش از اهمیت و جایگاه خوبی برخوردار است. استخدام نقشه کش براساس نوع تخصص وی می تواند در اغلب سازمان و ارگان های تولیدی و دولتی و خصوصی از قبیل انواع نیروگاه های دولتی، انواع موسسات تولید خودرو و وسایل مکانیکی صورت بگیرد. براساس نوع تخصص مربوطه و نوع بازار رقابتی موجود در حرفه نقشه کشی میزان حقوق دریافتی متفاوت است. بسته به میزان هوش یادگیری افراد و میزان مهارت کار با رایانه، برای کسانی که در این زمینه از استعداد و علم بالایی برخوردار هستند، شغل نقشه کشی می تواند شغل مناسبی باشد.

استخدام این شغل در اغلب شهرک های صنعتی معمول تر است. نقشه کشان با یادگیری نرم افزار های رایج در حوزه صنعت مربوطه و در رابطه با تخصص مورد نظر خود می توانند مسیر پیشرفت شغلی خود را هموارتر کنند. اغلب اوقات بخش دفتری نسبت به نوع و کارکرد نرم افزارهای نقشه کشی آگاهی کافی ندارند و در نتیجه مهارت در انواع نرم افزارهای رشته مهندسی عمران نوعی مزیت برای نقشه کشان به شمار خواهد رفت.

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی