ویژگی های شغل مربی رانندگی

نوشته شده توسط

باجاب

ویژگی های شغل مربی رانندگی

تغییر و تحول در سبک زندگی و در پی ان ایجاد انضباط و امنیت در سطح شهر، دلایل منطقی برای استخدام افراد حرفه ای، متخصص و کاردان در سِمت مربی رانندگی است. رشد فزاینده تحولات اخیر در صنعت خودرو موجب شده است، تغییرات چشمگیر در اهمیت خرید خودرو، برای خانواده ها و افراد به وضوح نمایان شود

اگر نگاهی به گذشته داشته باشیم خانواده هایی را تصور خواهیم کرد با یک ماشین انچه که امروز به ندرت یافت می شود.  و اکثر خانواده ها حداقل مالکیت دو خودرو را در اختیار دارند. یک نتیجه گیری ساده بیان می کند،  با افزایش  نیاز به خودرو و خرید خودرو،  استفاده از آن نیز به مراتب بیشتر از گذشته شده است. در واقع این فرایند به قدری به یکباره و ناگهانی رخ داده است که گاهی فکر می کنیم خیابان ها و جاده ها همیشه همین طور شلوغ بوده اند و دیگر خلوتی جاده ها و خیابان های بدون ترافیک،  حتی در ذهن ها و خاطرات نیز کم رنگ شده اند.

استخدام مربی رانندگی

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام مربی رانندگی

نیاز به افزایش استخدام مربی رانندگی:

آنچه مسلم است وقتی تعداد خودرو بیشتر می شود،  نیاز به شخصی که خودرو را براند و نقش راننده را ایفا کند نیز بیشتر می گردد. این ارتباط مستقیم در نهایت منجر به افزایش نیاز به  استخدام مربی رانندگی، و توجه بیشتر به شغل رانندگی می شود. و در واقع اینگونه شد که شغل مربی رانندگی در مرکز توجه قرار گرفت.

از طرف دیگر ازدحام و ترافیک در خیابان ها ممکن است عواقب ناخوشایندی  را در ارتباط با امنیت و آرامش در جامعه داشته باشد. در این میان  وجود یک استراتژی موثر و راهبردی به صورت بنیادی، که  مشکلات  و نقاط ضعف را مشخص کند و برای از بین بردن مشکلات راه حل هایی موثر ارایه دهد، به شدت مورد نیاز است.

به نظر می رسد تعلیم و تربیت، آموزش  و فرهنگ سازی،  راهکاری مناسب برای ارتقای نظم، کاهش ترافیک و تصادف،  و در نهایت امنیت اجتماعی باشد.  بی شک توانایی نفوذ یک فرهنگ  به سطح آموزش عمومی و تخصصی کشور بستگی دارد. در  حوزه  آموزش رانندگی،  رعایت اصول و قوانین رانندگی،  مقررات ترافیکی،  امنیت و ایمنی در حمل و نقل، و  رعایت حقوق شهروندی  و... مباحثی است که در کنار زیر ساخت های مناسب  و مرتبط با رانندگی و خودرو می تواند آنچه مد نظر یک جامعه مدرن و با فرهنگ است را عرضه کند.

نیاز به افزایش استخدام مربی رانندگی

مسئولیت سنگین مربی رانندگی در قبال امنیت جامعه:

 تعلیم و تربیت رانندگانی صبور، رانندگانی با مهارت بالا و در عین حال منضبط، رانندگانی مسلط به قوانین راهنمایی و رانندگی، و رانندگانی با فرهنگ و آشنا به رعایت حقوق شهروندی، در سایه فردی مدبر و شایسته که سمت مربی رانندگی را در اختیار دارد دور از دسترس نیست. انچه مسلم است مسئولیت سنگینی است که شغل مربی رانندگی در قبال امنیت جامعه بر عهده دارد.

ارزیابی  و بررسی کیفیت رانندگی شهری و جاده ای، آمار تصادفات، وجود یا عدم وجود نظم در ماهیت رانندگی افراد جامعه، گویای این نکته است که  آیا مسیر طی شده  از ابتدا، یعنی ثبت نام در آموزشگاه  رانندگی، نحوه آموزش، چگونگی انتخاب و استخدام مربی رانندگی، صلاحیت و امکانات آموزشگاه های رانندگی، به درستی و با دقت و به طور تخصصی انجام شده است یا خیر؟

به راستی اگر به فرهنگ کشور و مردم خود،  رجوع کنیم  و اطلاعاتی درباره آن کسب کنیم، خواهیم دید، صفاتی چون:  مهربانی، گذشت و فداکاری،  جوانمردی، تعارف، و همدردی جز ویژگی هایی هستند که در فرهنگ مردم ما جایگاه والایی دارند.  انقدر که یک چنین فرهنگ غنی را کمتر می توان در سایر کشورها و فرهنگ ها مشاهده کرد. پس چرا براستی در مقوله رانندگی این صفات کمرنگ شده اند؟

  ریشه یابی  این موضوع می تواند به طور بنیادی هنر رانندگی و رعایت قوانین رانندگی را ارتقا دهد، و شغل مربی رانندگی را مرتبط با وابستگی اجتماعی تعریف کند، تا شهروندان با حس تعلق به جامعه، و با تقویت صفات ایرانی،  اثر گذارتر از همیشه وارد عرصه آموزش رانندگی  شوند،  و با پذیرش فرهنگ "درست برانیم" و " به حقوق شهروندی و قوانین کشور احترام بگذاریم"، گامی بزرگ و موثر برداریم.

مسولیت سنگین مربی رانندگی در قبال امنیت جامعه

ویژگی های مربی رانندگی:

مولفه های زیادی در ارتباط با اصول صحیح  تعلیم و تربیت،  و آموزش حرفه ای  به کاراموزان  رانندگی،  وجود دارد.  ولیکن استفاده و استخدام مربی رانندگی و فرهنگ سازی بین مردم دو مولفه ارزشمندی  می باشند،  برای اینکه به اهمیت رانندگی در زندگی روزمره نگاه  ویژه ای شود.

هنگامی که فرهنگ سازی در حوزه نظم اجتماعی،  به زیبایی در جامعه نهادینه شود آنوقت نگاه به مبدا این رفتار زیبا و اجتماعی نشان می دهد که از ابتدا آموزش به نحو شایسته،  توسط یک مربی رانندگی آگاه و دانا اتفاق افتاده است،  مربی رانندگی که علاوه بر تسلط به قوانین راهنمایی و رانندگی، روحیه ای  صبور و متین دارد و توانسته است این ویژگی ها را به  کارآموز خود نیز از طریق آموزش موثر انتقال دهد.

به نظر می رسد شخصی که فرایند آموزش و تعلیم را بر عهده دارد،  قبل از هر چیزی باید شیفته کار خود باشد رضایت از شغل مولفه ای است که نتایج درخشانی را به بار می اورد. مربی رانندگی اگر به حرفه  خود به عنوان شغلی موثر در جامعه نگاه کند و آگاه باشد که تا چه حد زیادی،  نقش مثبتی در نظم و انضباط شهری دارد، بهتر می تواند کارآموزان خود را تعلیم و آموزش دهد. و این علاقه به کار و جدیت،  موجب خواهد شد کاراموز نیز درک کند که راهی حساس و پر اهمیت را برای رسیدن به هدف که همانا اخذ گواهی رانندگی است خواهد داشت.

 توجه به تفاوت های فردی  و درک این تفاوت ها در حین آموزش رانندگی به کارآموزان، از نقاط قوت یک مربی رانندگی است. صفاتی چون جرات  داشتن،  ترسو و یا  نترس بودن،  با حوصله  بودن، صبور  بودن، خجالتی بودن،  کم حرف یا پرحرف بودن، تمرکز یا عدم تمرکز ذهنی افراد،  ذاتا خشن و عصبانی بودن، مهربان و آرام بودن و....  تفاوت های اشکاری است که در شخصیت های مختلف یافت می شود. حال آنکه نحوه برخورد با هر یک از این افراد و همچنین نحوه اموزش و تعداد ساعات لازم برای اموزش،  همان موضوعی است که  یک مربی رانندگی حرفه ای و کاربلد را از مربی رانندگی ناشی و ناکارآمد جدا می کند.

توجه به سن و تحصیلات کاراموز نیز از نگاه یک مربی رانندگی حرفه ای و مدبر،  دور نخواهد ماند. زیرا هر سنی ویژگی ها و رفتارهای خاص خود را می طلبد و خواهان  ارتباط گفتاری و رفتاری مطابق و سازگار با سن است.  لذا توجه به این نکته می تواند درک ارتباط بین مربی  رانندگی  و هنرجو را بهتر و موثرتر بیان کند.

ثبات شخصیتی در رفتار و گفتار، اخلاق و سلوک اجتماعی منطبق با عرف جامعه، سلامت جسمی و روحی، داشتن ظاهری مرتب منطبق بر عرف جامعه،  اشتیاق به آموزش دادن و تربیت،  اشراف کامل داشتن بر مباحث و موضوعات کاری خود، داشتن اعتماد به نفسی که نشات گرفته از علم و دانش وی در حوزه کاریش باشد،  تجربه کافی در هدایت و راهنمایی نکات پر اهمیت،  کاستن از پیچیدگی مراحل اموزش و در واقع راهکارهایی برای تسهیل در مراحل یادگیری و رشد، تلاش هوشمندانه و آگاهانه  برای کاهش استرس و اضطراب کاراموز،  داشتن تجربه کافی در انتقال مفاهیم به کارآموز، انتقال صحیح مهارت های رانندگی در مدت زمان طی شده، ترغیب و تشویق کاراموز و جلوگیری از دلسردی و ناامیدی  هنرجو طی مراحل آموزش، ارائه راهکارهایی برای آمادگی قبل از آزمون اصلی، رعایت استانداردهای آموزشی و ایمنی در تمام مراحل آموزش رانندگی، تقویت تصمیم گیری در لحظات اضطراری و یا پرخطر، شناخت روحیه کاراموز با استفاده از تجربه و آشنایی با اصول رفتار شناسی، آموزش دانش پایه ای  تعمیرات خودرو به هنرجو، آموزش اطلاعات مفید درباره قطعات اصلی خودرو،  تعهد به کار، تسلط کامل به تمام علائم راهنمایی و رانندگی و انتقال آن به زبان ساده به کارآموز، و.... ویژگی هایی است که برای استخدام فرد در شغل مربی رانندگی بسیار پر اهمیت است.

سطح تحصیلات تا مقطع دیپلم برای استخدام مربی رانندگی کافی است آنچه اهمیت دارد تجربه فرد در تعلیم و تربیت و خصوصیات ذکر شده است که حتما برای استخدام در نظر گرفته می شود.

ویژگی های مربی رانندگی

مدارک و شرایط مورد نیاز برای استخدام مربی رانندگی:

مربی رانندگی و شغل رانندگی، نیز برای استخدام و شروع به کار مانند هر شغل دیگری نیاز به ارایه یک سری مدارک  و شرایط دارد.  از طرفی شرایط و ضوابطی نیز برای موسس و یا مدیر آموزشگاه رانندگی،  تعیین شده است. که رعایت این شرایط از دو طرف، کمک بزرگی به برقراری صحیح و ریشه ای مسائل آموزش و تعلیم مهارت رانندگی در کشور خواهد کرد. مهارت آموز،  با استفاده از امکانات آموزشگاه رانندگی از  جمله:  وجود یک کلاس مناسب  و مجهز به رایانه، در کنار مربی رانندگی با مهارت بالا در دانش و فن بیان،  مطمئنا نتیجه مناسبی را از اموزش و ساعت های تعیین شده برای تعلیم رانندگی کسب خواهد کرد.  و در واقع وقت و انرژی و پول وی به هدر نخواهد رفت. البته ذکر این نکته ضروری است که گاهی اموزش به بهترین نحو به کارآموز انجام می شود و وی مدرک گواهینامه رانندگی خود را دریافت می کند،  ولی چون اکثرا در سن 18 سالگی این اتفاق میافتد لذا مواردی چون جوانی، کم تجربگی و خامی می تواند مشکل ساز شود.  در این دوره،  رفتار و آموزش خانواده و صحبت های پدر و مادر  و اطرافیان نزدیک در منزل می تواند،  تا حدود زیادی تاثیر مثبت روی رفتار  جوانی که  به تازگی موفق به اخذ گواهینامه رانندگی شده است بگذارد.

هر شغلی مزایا و معایب خاص خود را دارد،  در واقع برای رسیدن به هر نقطه ای از زندگی تلاش و کوشش و علاقه حرف اول را می زند،  لذا شغل مربی رانندگی نیز با مشکلات خاص خود روبرو است.

با توجه به وجود انواع اموزشگاه های رانندگی در کشور از جمله: آموزشگاه رانندگی موتورسیکلت، آموزشگاه رانندگی پایه دوم،  آموزشگاه رانندگی پایه سوم،  آموزشگاه رانندگی پایه یکم،  اموزشگاه رانندگی ویژه، مربی رانندگی باید در یکی از این مهارت ها به درجه مربیگری رسیده باشد تا بتواند با توجه به مدرک و توانایی و تخصص خود در یکی از این اموزشگاه های رانندگی استخدام و مشغول به کار شود.

مدارک و شرایط مورد نیاز برای استخدام مربی رانندگی

مدیریت و شغل مربی رانندگی:

مدیریت یک سازمان و یا سیستم در ابعاد بزرگتر،  شرایط خاص خود را دارد از جمله برنامه ریزی، هماهنگی،  نظم و انضباط،  ارزیابی و سنجش که اگر بخواهیم شغل مربی رانندگی را در حوزه مدیریت بررسی کنیم خواهیم دید که تمام موارد ذکر شده،  به نوعی باید در سیستم مورد نظر پیاده شود. در واقع اصول کار مدیریت در همه جا یکسان است،  آنچه ایجاد کننده چالش است محیط های متفاوتی است که نقش مدیر را متمایز و منحصر به آن مکان می کند.

داشتن تابعیت جمهوری اسلامی، حداقل سن 25، شرط تاهل برای مردان، مسلمان یا پیرو یکی از ادیان رسمی، داشتن سواد و فاقد نقص عضو موثر برای شغل مربی رانندگی، عدم اعتیاد، از مدارک مورد نیاز ثبت نام برای شغل مربی رانندگی است. نکات قابل توجه:

 مربیان مرد در صورتی که قرار باشد به کاراموز زن اموزش دهند،  حتما باید یکی از محارم کاراموز حضور داشته باشد.

مربیان زن،  در این حوزه صرفا مجاز به آموزش به کارآموزان زن می باشند. موارد بالا اهم مدارک و شرایطی است که برای استخدام شغل مربی رانندگی لحاظ شده است. متاسفانه شنیده ها و گفته های مربیان رانندگی حاکی از نبود امنیت شغلی،  در این حوزه است که امیدواریم مسئولین مربوطه تلاش خود را جهت برقراری حقوق و دستمزد متناسب با شرایط جامعه، بیمه، از کار افتادگی، و در نهایت رضایت شغلی مربیان مبذول دارند.

مدیریت و شغل مربی رانندگی

انتخاب مربی رانندگی با توجه به حوزه منابع انسانی:

نگاه تخصصی به حوزه منابع انسانی،  کمک شایانی خواهد کرد برای یافتن مربیان صبور، متخصص، مدبر، منظم،  علاقه مند به کار،  متعهد به کار،  پایبند به اصول و ارزشهای اسلامی،  و  پایبند  به عرف جامعه،  و سایر ویژگی های شخصیتی که در شغل مربی رانندگی حائز اهمیت است.  براستی اگر منابع انسانی به درستی و شایستگی انتخاب شوند نه تنها در این عرصه،  که مستقیما به نظم جامعه و سلامت و ایمنی افراد بستگی دارد بلکه در تمام عرصه ها می تواند معجزه ای در سلامت شغلی جامعه باشد. جایگاه درست افراد و به کارگیری صحیح تخصص ها و تیپ های شخصیتی،  موضوعاتی است که نتایج پرباری را در جامعه خواهد گذاشت. 

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی