ویژگی یک مدرس آواز چیست ؟

نوشته شده توسط

باجاب

ویژگی یک مدرس آواز چیست ؟

تدریس آواز توسط یک مدرس آواز حرفه ای می تواند تجربه ای لذت بخش و به یاد ماندنی برای هر فردی در طول زندگی اش باشد. اگر که شما می خواهید ویژگی های یک مدرس آواز را بشناسید تا بر اساس آن تصمیم بگیرید که چه استادی مناسب شما است یا می خواهید به عنوان یک مدرس آواز موفق عمل کنید ، این مقاله برای شما مفید واقع خواهد شد.

ویژگی یک مدرس آواز چیست ؟

اینکه یک مدرس آواز چه ویژگی‌ هایی باید داشته باشد یکی از مهم ترین مسائلی است که شما به عنوان یک هنرجو یا به عنوان یک فرد حرفه ای در زمینه آواز باید به آن توجه داشته باشید. اگر که شما به عنوان یک مدرس آواز مشغول به فعالیت هستید مطالعه نکات زیر به شما کمک می کند تا به عنوان یکی از حرفه ای ترین و بهترین مدرس های آواز به فعالیت حرفه ای خود بپردازید. علاوه بر این مساله این مقاله به آموزشگاه های موسیقی نیز در راستای استخدام مدرس های حرفه ای و کارآمدتر کمک خواهد کرد. در ادامه به بررسی ویژگی های یک مدرس آواز خواهیم پرداخت.

استخدام مدرس آواز

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام مدرس آواز

همانطور که در قسمت بالا مطرح شد، مدرس آواز باید ویژگی هایی را داشته باشد در ادامه ابتدا به صورت خلاصه این ویژگی ها را مورد بررسی قرار داده و در نهایت مهمترین آن ها را به تفصیل برای شما شرح خواهیم داد.

·   دانش موسیقایی قدرتمند

·   گوش موسیقایی قوی

·   شناخت ابزار موسیقی

·   اشتیاق

·   صبر

·   درک قدرتمند صدا

·   مهارت ارتباطی موثر

·   قدرت انتقال مطلب و تدریس

·   مهارت سازماندهی

·   انعطاف پذیری

·   ایجاد انگیزه در هنرجو

·   اداره کردن کلاس

ویژگی یک مدرس آواز چیست ؟

دانش موسیقایی قدرتمند

هیچ گاه نمی توان گفت که یک استاد موسیقی یا استاد آواز بدون آنکه موسیقی را بشناسد می تواند تدریس کند. نخستین ویژگی یک مدرس آواز حرفه ای شناخت کامل تئوری ها و متد های موسیقی است. در واقع مدرس آواز باید با موسیقی زندگی کند تا بتواند موسیقی را به هنرجویان خود آموزش دهد. علاوه بر این مدرس آواز باید درک صحیحی از تئوری ها داشته باشد تا بتواند انتقال مطالب را به خوبی انجام دهد. دانش موسیقیایی به معنای شناخت تئوری نیست، بلکه انتقال این دانش به نحو احسنت نیز حائز اهمیت است.

گوش موسیقیایی خوب ، نخستین ویژگی یک مدرس آواز

مهمترین ویژگی یک مدرس آواز مهارت شنوای بالا است. در واقع یک مدرس آواز حرفه ای کسی است که گوش موسیقایی قوی دارد. منظور از گوش موسیقایی یا توانایی بالا در شنیدن موسیقی این است که یک مدرس آواز باید بتواند نت ها را تشخیص دهد و بر اساس آن بتواند هنرجو خود را ارزیابی کرده و به هنرجو به نحوی که شایسته است تدریس موسیقی را انجام دهد. پیش از هر چیزی یک مدرس آواز یا یک استاد آواز باید بتواند تمامی نت ها را در گام های متفاوت تشخیص دهد. در واقع اگر یک مدرس آواز این ویژگی را نداشته باشد صلاحیت تدریس موسیقی را نخواهد داشت. گوش موسیقیایی خوب به یک مدرس آواز کمک می کند تا به سرعت ایرادهای هنرجویان خود را تشخیص داده و در صدد رفع ایران ها بر بیاید.

شناخت ابزار کمکی به جهت آموزش

یک استاد آواز ماهر تمامی ابزاری که می تواند به یک هنرجو کمک کند تا مهارت موسیقیایی خود و آواز خواندن را افزایش دهد می شناسد. در واقع اگر شما یک مدرس آواز هستید و می خواهید در حرفه خود موفق شوید باید تمامی ابزارهای کمکی را شناسایی کنید و به واسطه این ابزارها به تدریس موسیقی بپردازید. هر اندازه که شما در شناخت ابزارهای به روز تر باشید، قدرت شما در تدریس بیشتر خواهد شد. علاوه بر این در زمان استخدام  مدرس آواز ، دانش وی در رابطه با ابزارهای مرتبط به جهت آموزش روند استخدام را تسریع خواهد کرد.

توجه داشته باشید که یک مدرس آواز موفق و حرفه ای کسی است که با توجه به شرایط هنرجویان خود تمرین های آواز را پیشنهاد می کند. علاوه بر این مدرس آواز با توجه به نقاط ضعف و نقاط قدرت یک هنرجو به او پیشنهاد استفاده از ابزارهای خاصی را ارائه می دهد. در نهایت باید به این نکته توجه داشت که نمی توان برای تمامی هنرجوها از یک سبک و ابزار استفاده کرد.

شناخت ابزار کمکی به جهت آموزش

اشتیاق به جهت آموزش

اشتیاق ابتدایی ترین اصل به جهت آموزش موسیقی است. هیچ آموزشی بدون اشتیاق امکان پذیر نیست. یک مدرس آواز موفق  فردی است که اشتیاق آموزش دادن را دارد و این اشتیاق را می تواند به سادگی به هنرجویان خود انتقال دهد. در نتیجه اشتیاق یکی از مهم ترین ویژگی های یک مدرس موفق در زمینه آواز به شمار می رود. اگر که مدرس آواز اشتیاق آموزش را نداشته باشد در این زمینه نمی تواند به موفقیت برسد.

صبر، کلید آموزش آواز

مدرس آواز باید فردی صبور باشد، زیرا آموزش آواز از جمله آموزش هایی است که نمی توان در مدت زمان کوتاه و بدون صبر در آن به نتیجه رسید. گاها در طی آموزش آواز نیاز است که یک مدرس بارها و بارها یک مطلب را تکرا کند تا هنرجو متوجه آن شود. در نتیجه صبر یکی از کلیدی ترین ویژگی های مدرس آواز است.

درک قدرتمند صدا ، کاربردی ترین ویژگی استاد آواز

یکی از مهم ترین مهارت هایی که یک استاد آواز باید به آن تسلط کامل داشته باشد، درک واضح صدا است. یک استاد آواز موفق کسی است که میتواند صدای هنرجوی خود را دنبال کند و به آن ها بیاموزد که چگونه می توانند صدای خود را در یک راستا هدایت کنند. به عنوان مقال مدرس آواز حرفه ای قادر است که رنگ طبیعی صدا هنرجو خود را تشخیص دهید و بر اساس رنگ صدا با صدای هنرجو بازی کند تا هنرجو بتواند بین آلتو و سوپرانو آواز بخواند.

یکی از ویژگی های مدرس صدا کشف جنس صدا و قدرت صدا است. به هیچ وجه در طول آموزش آواز نباید به حنجره بیش از حد فشار وارد شود زیرا این کار سبب آسیب زدن به حنجره خواهد شد.

مهارت نواختن پیانو را داشته باشد

نواختن پیانو یکی از مهارت هایی است که استادهای آواز باید به آن توجه لازم را داشته باشند. حتی اگر شما به عنوان استاد آواز از جمله پیانیست های حرفه ای نیستید باید بتوانید با استفاده از کلیدهای پیانو به هنرجویان خود درس آواز را بیاموزید. در واقع برای تدریس آواز نیاز به نوازندگی حرفه ای پیانو نیست اما از جمله ویژگی های مهم یک مدرس آواز این است که بتواند به واسطه کلید های پیانو به هنرجویان خود درک درستی از آواز خواندن را ارائه دهد.

مهارت سازماندهی

زمان کلاس های موسیقی و آواز معمولا محدود است و این هنر یک مدرس آواز است که بتواند زمان کلاس خود را سازماندهی کند. در واقع سازماندهی به جا و موثر می تواند یکی از تاثیرگذارترین ویژگی های تدریس آواز باشد. مدرس آواز باید بداند که شروع کلاس از کدام بحث خواهد بود، تمرین ها به چه صورتی پیش می روند و در نهایت چه نتیجه ای در پایان زمان کلاس باید حاصل شود. نمی توان بدون سازماندهی کلاس آموزش موسیقی موفقی را انتظار داشت.

رفتار اجتماعی و مناسب

مدرس آواز باید بتواند حرفه ای رفتار کند. در واقع نوع رفتار مدرس آواز سبب می شود که هنرجویان به آواز خواندن علاقه مند شوند. در صورتی که رفتار چنین فردی نامناسب باشد در مرور زمان، علاقه هنرجویان به رشته آواز از بین خواهد رفت. به همین دلیل یکی از نکات مهم در زمان استخدام مدرس آواز این نکته است که او از نظر رفتاری در سطح معقولی قرار گرفته باشد.

مدرس آواز باید بداند که چگونه موضوعات متفاوت را درک کند و در چه زمانی چه رفتاری را باید در مقابل هنرجو داشته باشد. برقراری روابط انسانی در حوزه تدریس موسیقی می تواند به هنرجویان کمک کند تا به سادگی مهارت های مورد نیاز خود را از اساتید حرفه ای همچون استاد آواز فرا بگیرند. مدرس آواز موفق کسی است که بتواند در هنرجویان خود به واسطه رفتار حرفه ای علاقه ایجاد کند و بتواند با توجه به توانایی هنرجویان کار را پیش ببرد.

درک قدرتمند صدا ، کاربردی ترین ویژگی استاد آواز

مدرس آواز خود باید دارای مهارت آواز خوانی حرفه ای باشد

زمانی که شما تصمیم به آموزش موسیقی می‌ گیرید نخستین نکته ای که به نظرتان می آید این نکته است که آیا فردی که می خواهد به شما تدریس کند خودش از پس کاری که شما می خواهید برآمده است یا نه. در نتیجه مهم ترین نکته ای که مدرسان آواز باید در نظر داشته باشند این نکته است که بر روی مهارت صدای خودشان کار کنند تا همواره در سطح بالایی از مهارت آواز خواندن باقی بمانند. اگر که یک مدرس آواز نتواند اصولی که آموزش می دهد را به خوبی اجرا کند، هیچ هنرجویی به او اعتماد نخواهد کرد.

مدرس آواز نیاز ندارد که به عنوان یک خواننده مشهور یا موفق عمل کند، تنها نکته ای که در این قسمت حائز اهمیت است، این نکته است که مدرس آواز باید بتواند نت ها را به خوبی اجرا کرده و تمام تکنیک های آموزشی را خودش بتواند اجرا کند تا هنرجویان از وی پیروی کنند.

رساندن مفهوم بدون استفاده از کلمات

گاهی اوقات مدرسان نیاز ندارند تا برای رساندن مفاهیم مورد نظر خود از کلمات استفاده کنند. مدرس آواز موفق کسی است که بتواند به سادگی با عملکرد خود به هنرجو بگوید که چه می خواهد و این کار نیاز به بیان هیچ واژه ای نخواهد داشت. در واقع متدهای موثری در تدریس آواز وجود دارد که به مدرس با استفاده از تمرینات ویژه ای اجازه می دهد تا مفاهیم را به هنرجویان انتقال دهند.

به عنوان مثال یک مدرس آواز حرفه ای هیچگاه از عبارات توصیفی مانند قرار دادن صدا در این منطقه یا غیره استفاده نمی کند، بلکه به هنرجو با استفاده از صدای خود و تمرینات نشان می دهد که باید چگونه آواز را اجرا کرد. علاوه بر این مدرس آواز باید بتواند احساسات هنرجویان خود را درک کند، زیرا درک احساسات در طول فرایند تدریس می تواند کمک به سزایی در اجرای آموزش موفق داشته باشد.

ایجاد انگیزه در هنرجو

کلیدی ترین نکته در موفقیت یک هنرجو در آموزش موسیقی در رشته آواز این است که انگیزه داشته باشد. بخشی از این انگیزه توسط خود هنرجو و علاقه اش ایجاد می شود و بخش دیگر متعلق به قدرت استاد آواز است. استاد آواز باید بتواند در هنرجوی خود ایجاد انگیزه نماید. در واقع هنرجویان نیاز دارند برای ادامه در یادگیری آواز انگیزه داشته باشند و بخشی از این انگیزه توسط مدرس آواز ایجاد می شود.

اداره موفق کلاس

یکی از وظایف مهم مدرس آواز این است که بتواند کلاس موسیقی را اداره کند. در واقع مدرس آواز نه باید آنقدر جدی باشد که جو کلاس آواز خشک شود و نه باید آنقدر بیخیال باشد که هنرجو کنترل کلاس را در دست بگیرد. مدرس آوازی موفق است که بتواند اداره کلاس را به نحو احسنت انجام دهد و کلاس در کنار جذابیت و لذت بخش بودن حاوی محتوای مفید برای هنرجو باشد. قدرت یک مدرس آواز در اداره کلاس حائز اهمیت است.

انعطاف پذیری

انعطاف پذیری در تدریس آواز به معنی بیخیال بودن و عدم اهمیت به کلاس نیست. بلکه مدرس آواز باید بتواند با توجه به شرایط هنرجو نهایت سازگاری را داشته باشد. برخی از هنرجویان به سبک خاصی می توانند موسیقی را فرا بگیرند. یک مدرس موفق در این زمینه کسی است که بتواند از نظر روحی و شخصیتی هنرجویان خود را بشناسد و با توجه به ویژگی های شخصیتی هنرجویان تصمیم بگیرد که چه سبک آموزشی برای هنرجو می تواند مفید باشد. برخورد چکشی و محکم شاید برای برخی از هنرجویان پاسخ دهد اما برای برخی دیگر تنها دلزدگی و دلسردی به همراه خواهد داشت. به همین منظور انعطاف پذیری به عنوان یکی از ویژگی های مهم مدرس آواز به شمار می رود که حتما باید به آن توجه کرد.

 

اگر شما یک مدرس آواز هستید و می خواهید که در بهترین آموزشگاه ها استخدام شوید، باید مهارت های ذکر شده در قسمت های بالا را پرورش دهید. در واقع این مهارت ها به شما کمک می کند تا تبدیل به یک فرد حرفه ای شوید. اگر شما یک مدرس آواز نیستید و به عنوان یک هنرجو به دنبال یک مدرس آواز معتبر و حرفه ای می گردید باید ویژگی های مدرس آواز موفق را بشناسید تا زمان خود را به بهینه ترین شکل ممکن مورد استفاده قرار دهید. در نهایت اگر که شما به دنبال استخدام و جذب یک مدرس آواز حرفه ای هستید، باید تمامی موارد ذکر شده را در فرد مراجعه کننده بسنجید و سبک آموزش وی را مورد بررسی قرار دهید تا بتوانید مدرسی حرفه ای و کارکشته را در آموزشگاه خود داشته باشید.

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی