هر آنچه که باید راجع به شغل گویندگی بدانید

نوشته شده توسط

باجاب

هر آنچه که باید راجع به شغل گویندگی بدانید

شاید شما فکر کنید که بیشتر جاهایی که اقدام به استخدام گوینده میکنند ملاکشان صدا و یا تناژ صدای فرد میباشد . اما لازم به ذکر است که تنها داشتن صدای خوب برای فعالیت در این خرفه کافی نمی باشد. گویندگی شغلی جذاب است و در صورت موفقیت در آن به بازار کار و درآمدی متناسب دست خواهید یافت.

شاید شما نیز از جمله کسانی باشید که به شغل گویندگی علاقه دارید و یا اینکه بعضی از اطرافیان شما به فکر شغل گویندگی و شکوفایی استعداد ها و کسب مهارت های لازم برای کار کردن در این حرفه فکر میکنند. شاید شما فکر کنید که بیشتر جاهایی که اقدام به استخدام گوینده میکنند ملاکشان صدا و یا تناژ صدای فرد میباشد . اما لازم به ذکر است که تنها داشتن صدای خوب برای فعالیت در این خرفه کافی نمی باشد. گویندگی شغلی جذاب است و در صورت موفقیت در آن به بازار کار و درآمدی متناسب  دست خواهید یافت.

استخدام گوینده

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام گوینده

اگر شما فردی متواضع و خجالتی هستید بهتر است بدانید اگر دوست دارید یک گوینده تلوزیون و یا حتی یک گوینده رادیو خوب شوید ، باید این عادت خود را کنار بگذارید و توانایی مصاحبه و معاشرت با اطرافیان و دوستانتان را بیشتر کنید تا بتوانید با مهمانان برنامه خود و یا مخاطبانتان به راحتی ارتباط برقرار کنید.

اگر علاقه مندی شما به شغل گویندگی آنقدر زیاد است که این امکان را برای شما ایجاد میکند تا توانایی های ارتباطی تان را افزایش دهید، مسلما شما فردی موفق در این عرصه خواهید بود. یک گوینده تلوزیون همانطور که شاید بارها متوجه شده باشید تنها نقش گویندگی را ایفا نمی کند و در برخی از موارد به عنوان یک مجری توانمند باید استعداد های اجرایی خود را برای مخاطبانش به نمایش بگذارد .

گاهی نیاز است تا یک گوینده رادیو بدون آنکه تصاویری از خود به شنوندگان ارائه دهد ، طوری با استعداد گویندگی خود برنامه را هدایت و کنترل کند که مخاطب در ذهن خود به طور کامل برنامه را در ذهن خود تصور کند.

هر آنچه که باید راجع به شغل گویندگی بدانید

نیازمندی های عمومی شغل گویندگی

شغل گویندگی نیازمند آن است که علاوه بر تقویت مهارت ارتباطات ، مهارت های گفتاری و نوشتاری نیز در گوینده وجود داشته باشد. برای مثال یک گوینده تلوزیون در برنامه ی اخبار که برنامه های معمول برای تمام اجتماعات می باشد باید بتواند خبر های مشروحی را که در مقابلش قرار دارد با صدایی رسا و کلامی معنادار و روان بیان کنید. گویندگی شغلی است که در هر نوع آن فرد باید بتواند به تنهایی مدیریت زمان را در دست داشته باشد، زیرا در صورت بروز هر گونه مشکلی و عدم توانایی در مدیریت زمان ، بخش هایی عمده و اصلی برنامه از دست میرود و مخاطبان را ناراضی میکند.

از ملزومات اصلی حرفه ی گویندگی آن است که گوینده با زبان فارسی که زبان رسمی کشور است آشنایی کامل داشته باشد تا با تسلط کامل بر ساختار و محتوای کلمات ادبی ، پیام خود را به گوش تمام مردم برساند.

نیازمندی های عمومی شغل گویندگی

چگونه یک گوینده باید به روشنی سخن بگوید؟

شغل گویندگی به گونه ای میباشد که افرادی که به آسانی افکار خود را بیان میکنند و آزادی کامل بیان را از کودکی برای خود ایجاد کرده اند بسیار مناسب می باشد.

البته باید این نکته را نیز بیان کرد که تنها جرات داشتن برای گویندگی کافی نیست، بلکه باید بتوانید منظورتان را به درستی بفهمانید و در چند کلمه ی کوتاه توضیحات لازم را ارائه دهید بدون آن که به اصل موضوع چیزی اضافه یا کم کنید. گویندگی شغلی می باشد که شما باید اتفاق یا وضعیتی را بازگو کنید ، اطلاعات و دستور ها را دقیق و روشن، به گونه ای نقل کنید و در اختیار مخاطب بگذارید که بی درنگ به هدف اصلی شما پی ببرند. برای آنکه اصل شغل گویندگی را بهتر به شما معرفی کنیم مثالی می آورم تا فهم  مطلب آسان تر سود .

همه ی ما در برخورد های کوچک روزمره شاهد آن بوده ایم که صراحت و روشنی کلام در هر مکانی مانع از بروز گرفتاری و کدورت حتی موجب صرفه جویی در وقت نیز میشود. از همین اصل مهم برای شغل گویندگی نیز استفاده میشود ، تمام مفاهیم و مطالب به روشی مفید و در مدت زمانی معین به مخاطبان ارائه میگردد.

چگونه یک گوینده باید به روشنی سخن بگوید

در شغل گویندگی چگونه میتوان مخاطبان فراوانی را جذب کرد؟

این خواسته ی همه ی انسان ها می باشد که میخواهند در هر گفتگویی به شیوه ای جذاب شرکت نمایند. عده ای حتی اگر موانعی را که تاثیر منفی بر مسیرشان می گذارند را به شیوه ای مناسب از میان برمیدارند. در شغل گویندگی بیشتر افراد خوش برخورد و شیرین سخن که پیوسته سخن میگویند موفقیت بیشتری خواهند داشت. ثمره ی داشتن این بیان زیبا و جذاب آن است که میان گوینده و مخاطب به روشی غیر مستقیم محبت و همدلی ایجاد می گردد.

در حرفه ی گویندگی بسیاری از افراد هستند که با وجود نقص جسمانی با جذابیت تمام صحبت میکنند و به عنوان یک گوینده رادیو به راحتی در عرصه ی شغل گویندگی در میان مردم جامعه فعالیت می کنند. برای تجربه ی کاری گویندگی و موفقیت در آن بهتر است به کمک نیروی جاذبه ی بیان و با پرورش صدا سعی کنید که قدرت تلفظ واژگان در ذهن خود را بالا ببرید. در این حالت ناگهان متوجه خواهید شد که به تعداد مخاطبان برنامه شما افزوده شده است و آنان علاقه مند به صحبت های شما و شنیدن صدایتان هستند.

شغل گویندگی در زندگی اجتماعی شما نیز تاثیر بسزایی خواهد داشت . برای مثال حتی در زندگی اجتماعی مانند شرکت در جمع دوستان، مهمانی، ضیافت ها، دید و بازدیدهای خانوادگی و…... شاهد آن می باشیم که کسانی که فرصت را غنیمت می شمارند و با اعتماد بنفسشان توانایی گفتاری خود و استعداد گویندگی شان را در جمع نشان میدهند از احترام و بازخورد های مناسبی برخوردارند.

در شغل گویندگی چگونه میتوان مخاطبان فراوانی را جذب کرد؟

بوسیله ی شغل گویندگی چگونه میتوان در مخاطبان نفوذ پیدا کرد؟

همانطور که میدانید توانایی نفوذ در فکر و وضعیت روحی اطرافیان، بسیار مطلوب است و این مطلوبیت در شغل گویندگی دو چندان می گردد. در حرفه گویندگی اگر تنها ظاهر کلام گوینده متقاعد کننده باشد و از قاعده های سفسطه چینی پیروی کند ، گفتار او همچون تلقین کردن در ذهن مخاطبان می نشیند.

برای مثال همه ی ما میدانیم که حالت روحی بیمار تا چه حد در نیروهای درمانگر او بازتاب دارد  اگر گوینده نیز همانند یک پزشک بتواند هنر قوت قلب و روحیه بخشیدن به مخاطبش را بیاموزد ، متوجه خواهید شد که پس از گویندگی او در شرایط روحی مردم بهبود حاصل خواهد شد. ممکن است هیچ گاه در کنار بستر شخصی فلج ، پزشکی وجود نداشته باشد اما اعضای خانواده او دارای استعداد گویندگی باشند میتوانند حال روحی او را تا حدی بهبود دهند.

انسان هایی که مشوش، عصبی و نا آرام هستند و در هر شرایط کوچک و بزرگی از خود واکنش نشان میدهند، از قاعده ی اجتماعی دور می ماند و هیچ کس علاقه ای به شنیدن گفتار آنان نخواهد داشت. پس با توجه به مثال های بالا در شغل گویندگی به این نکته پی میبریم که آرامش بخشیدن ، و استفاده از جملات و عبارات پر معنا و تسکین دهنده میتواند مخاطبان فراوانی را در شغل گویندگی برای گوینده فراهم آورد.

بوسیله ی شغل گویندگی چگونه میتوان در مخاطبان نفوذ پیدا کرد؟

فرد گوینده باید بتواند در معنی دقیق واژه ها دقت کند

برای آنکه بتوانید به درستی افکار و مطالب خود را در حرفه گویندگی  بیان کنید لازم است تا از دو نکته مهم پیروی کنید:

1-در اختیار داشتن دامنه وسیعی از واژگان

2-دانستن معنای درست و دقیق هر واژه برای آنکه بتوانید آگاهانه آنها را در جای مناسب به کارببرید، نه اینکه واژه های دیگری را بکار ببرید که معنای مانند ندارند.

بنابراین در شغل گویندگی سعی کنید تا از معنی دقیق واژه های مطمئن نشده اید آن را رها نکنید. آموختن عبارتی که برای شما تازگی ندارد بی درنگ توجهتان را به کلمات دیگری را که  آهنگ مشابه جذب خواهد کرد. در حرفه ی گویندگی چنانچه به کلمه ای توجه کافی کنید جایگاه آن را نیز در حافظه تان قوی تر کرده اید.

به شکل ترسیمی و بعد توازن صوتی هر واژه به خوبی دقت کنید. مفهوم و محتوای هر واژه را مجسم کنید . در پایان چندین جمله را که در آنان این کلمات وجود دارند را در نظر بیاورید.

همچنین می توانید ساختار جمله را نیز تجزیه کنید، ریشه واژه ها و پسوند و پیشوند ها رامشخص کرده و اگر این کار شما را ناخوشایند کرد سعی کنید به تلاشتان ادامه دهید زیرا به زودی این کار برایتان لذت بخش و اسان خواهد شد.

در حرفه گویندگی هنگامی که به راز صدها عبارت متداول پی ببرید ، دیگر هیچ عبارتی پیدا نخواهد شد که عبارت های شناخته شده را برایتان تداعی نکند.

فرد گوینده  باید بتواند در معنی دقیق واژه ها دقت کند

تاثیر خویشتن شناسی بر پیشرفت در کار گویندگی

اساس پیشرفت در هر کاری از جمله گویندگی آن است که شخص نوعی بازبینی نسبت به حرفه ی خود داشته باشد، به کمک انتقاد ها که امکان شناخت کمبودهایمان را برایمان میسر می کند می توانیم آنها را خیلی زود جبران کنیم.

سعی کنید در زمان های معین که فواصلی طولانی بین آنان ایجاد نشود پیشرفت هایتان و موارد ضعفتان را در حرفه گویندگی ارزیابی کنید . امکان گفتاری خود را به دقت بررسی کنید و هنگام صحبت کردن و گویندگی به سخنان خود گوش دهید و نقاط ضعف و قوتتان را یادداشت کنید.

اگر قصد پیشرفت در شغل گویندگی را دارید بهتر است زودرنج بودن را کنار بگذارید و حتی اگر انتقادی نابجا به شما نسب داده شد ، اعتماد بنفستان را از دست ندهید و از خود برخوردی عاطفی بروز ندهید. زیرا زودرنجی همیشه با مقداری عصبانیت همراه میباشد و به طور کلی بر تاثیر نادرست احساس حقارت در شما گواه میدهد.

بنابراین هنگامی که به گویندگی مشغول هستید و با انتقادی تند روبرو میشوید به حفظ آرامش ، پذیرای داوری ها باشید و بنا بر سازگاری و انطباقی که با واقعیت دارند یا سطحی و عجولانه بودنشان، به آنها اهمیت دهیم . زودرنجی بیش از حد در شغل گویندگی مانع از حرف زدن می شود و آرامش و خونسردی و حضور ذهنمان را برای موفقیت در حرفه گویندگی مختل میکند.

درست جمله سازی کنید!

برای موفقیت در شغل گویندگی باید توجه داشته باشید برای اینکه دیگران به خوبی منظور شما را درک کنند، باید بتوانید بی وقفه از اصل جمله سازی استفاده کنید. در ابتدا باید بتوانید افکارتان را مشخص و مرتب کنید تا وقتی که به گویندگی مشغول هستید ، سخنانتان برای دیگران قابل فهم باشد.

سعی کنید برای افزایش قدرتتان، توان مطالعه هر روزتان را بیشتر کنید و بیشتر به خواندن روزنامه و کتاب بپردازید در این حالت است که شما پس از خواندن و مطالعه میتواند مطالب را به اطرافیانتان توضیح دهید تا میزان قدرت گویندگی خود را بسنجید.

در هنگام تمرین جمله سازی بهتر است نگران زیبایی و ظرافت جمله ها نباشید ، زیرا شما در مرحله ی دستیابی به اعتماد بنفس هستید و هنوز به عنوان یک گوینده حرفه ای مشغول به کار نشده اید. سعی کنید تا از عبارت های پر لاف و گزاف، لفظ قلم حرف زدن، واژه های نامتداول و هر اصطلاحی که به راستی برایتان جا نیفتاده است دوری کنید زیرا این اعمال آینده کاری شما را در حرفه گویندگی به خطر بیندازد.

دست به کار شوید!

برای شروع کار گویندگی شاید تا همین دیروز دچار هراس شدید بوده اید، بهتر است شک را کنار بگذارید و با افراد و سازمانهایی که به دنبال استخدام گوینده هستند ارتباط برقرار کنید و شانستان را امتحان کنید.

با خوشرویی و مهربانی وارد محیط کار شوید و از تصور آنچه که دیگران ممکن است راجع به شما تصور کنند خودداری کنید. برای گویندگی در حضور جمع بهتر است از واژه های ساده و بی کنایه استفاده کنید و لحنی  آرام و مثبت را برگزینید.

هیچ کس در دنیا نباید در شما این حس را برانگیزد که از صحبت کردن با او می هراسید. با در نظر گرفتن تمام جنبه های متن گویندگی تان ، قاطعانه و جسورانه صحبت کنید. چندی نخواهد گذشت که شما در شغل گویندگی با رعایت این نکات محبوبیت خاصی پیدا خواهید کرد.

در هر شغلی که دوست دارید مشغول به کار شوید ، بهتر است صبرو حوصله فراوانی داشته باشید و انتظار نداشته باشید تا بلافاصله به مقصودتان برسید ، شغل گویندگی نیز مانند دیگر مشاغل نیاز به صبرو حوصله و انجام دادن گام به گام مهارت ها دارد ، تا شما را به هدفتان برسانند. عجول نباشید و خستگی را کنار بگذارید و مشغول به تلاش شوید.

بیشتر کسانی که در حرفه گویندگی در تمام جهان معروف شده اند با تلاش بسیار و صبر و حوصله ی فراوان شروع به کار کردند و هیچ گاه اعتماد بنفس خود را در مقابل حرفهای دیگران از دست ندادند. شما و اطرافیانتان نیز میتوانید هر لحظه که بخواهید گویندگی را با پشتکار فراوان شروع کنید و برای مقابله با خطرات احتمالی در این مسیر خود را آماده کنید و هراس به دل خود راه ندهید.

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی