ویژگی های یک مدرس موسیقی

نوشته شده توسط

باجاب

ویژگی های یک مدرس موسیقی

در جامعه همیشه افرادی که فرهیخته ترند، لزوماً سخنوران درخشانی نیستند. پوچی و بیهودگی موضوع‌هایی که یکی پس از دیگری مطرح می‌شود اشتیاق صحبت کردن را در آنها بر نمی انگیزد برای مثال اگر مدرس موسیقی شما فردی پروژه بتن می باشد این دلیلی بر آن می باشد که این مدرس موسیقی دارای دانش کم و ضعیف می باشد.

در جامعه همیشه افرادی که فرهیخته ترند، لزوماً سخنوران درخشانی نیستند. پوچی و بیهودگی موضوع‌هایی که یکی پس از دیگری مطرح می‌شود اشتیاق صحبت کردن را در آنها بر نمی انگیزد برای مثال اگر مدرس موسیقی شما فردی پروژه بتن می باشد این دلیلی بر آن می باشد که این  مدرس موسیقی دارای دانش کم و ضعیف می باشد، زیرا برخی از مدرس های موسیقی نیز هستند که با وجود با وجود صحبت های فراوان و جالب از توانایی علمی خوبی برخوردار نمی باشند.

استخدام مدرس موسیقی

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام مدرس موسیقی

با تکامل سازها و شکل گیری تدریجی ارکستر در سده‌های هجدهم و نوزدهم میلادی در اروپا ، سازهای ارکستر در گروه های زهی بادی چوبی و برنجی و مسی و کوبه ای رده بندی شدند. این رده‌بندی با وجود مفید بودن بسیار فراوان نیاز روزمره انسانها را به مدرس موسیقی بیشتر نشان می‌دهد و متوجه می شویم که تدریس موسیقی در عصر حاضر یکی از ملزومات اساسی بشریت است، برخی از موسیقی شناسان این رده بندی نه تنها ناکافی بلکه غیر منطقی می دانند و فقط نقش این سازها در موسیقی ارکستری قرن‌های ۱۸ و ۱۹ میلادی نشان داده شده است، یکی از مهمترین ویژگی های هر نظام هر نظام رده بندی پیروی آن از یک منطق ثابت است و رده‌بندی مذکور فاقد این منطق می‌باشد.

بنابراین انسان ها لزوم وجود یک مدرس موسیقی را بیش از پیش احساس مردند و دریافتند که بدون تدریس نمی توانند به راحتی موسیقی را که در سده های اخیر دچار پیچیدگی فراوان شده است را فراگیرند.

ویژگی های اصلی شغل مدرس موسیقی

1- حرفه ای کسی است که هنرجو را تحت فشار قرار ندهد و از او به اجبار برای تمرین موسیقی کار نکشد یک مدرس موسیقی خوب کسی است که بتواند با ایجاد انگیزه و علاقه در هنرجو او را به ادامه کار و فراگیری موسیقی تشویق کند

2- یک مدرس موسیقی حرفه ای از روشهای مختلفی برای تدریس موسیقی استفاده می کند تنها خود را محدود به یک روش نمی کند و هنر جو را تشویق می کند تا حتی به صورت آزمایشی روشهای مختلف را امتحان کند و از خطا نترسد

3- همانطور که میدانید شغل تدریس موسیقی یکی از مشاغل سخت در دنیا به حساب می آید و اصلی ترین دلیل سخت بودن آن روش تدریس استاد مو می باشد، یک  مدرس موسیقی باید بتواند یک توضیح کارآمد و مفید در زمان اندک در کلاس ارائه دهد و در همان مدت زمان اندک مطمئن شود که هنرجو به خوبی مفاهیم را فرا گرفته است.

4- یک مدرس موسیقی حرفه ای تقلید از بزرگان موسیقی را به طور کامل کنار نمی گذارد بلکه به صورت گزینشی به صورت هوشمندانه قطعاتی مفید را و مشهور از بزرگان تقلید کرده و از قدرت خلاقیت خود نیز در خلق و آموزش موسیقی استفاده می کند البته ناگفته نماند که در سال های اخیر روش تدریس موسیقی به کلی تغییر پیدا کرده است برای مثال اگر در گذشته از روش سیم بسینه استفاده می شد یا همان روشی که هنرجو به طور کامل درس را از استاد تقلید می نمود امروزه این روش منسوخ شده است و مدرس موسیقی تنها وظیفه دارد تا دروس  را به شاگردش در کلاس آموزش دهد و از شاگردان بخواهد که با قدرت نوازندگی خود و با استفاده از خلاقیت  در خانه تمرین کند.

ویژگی های شغل مدرس موسیقی

دیگر ویژگی های شغل مدرس موسیقی

1- یک مدرس موسیقی هیچگاه یک روش را و یک کتاب آموزشی را برای تدریس موسیقی استفاده نمی کند بلکه او باید بتواند مجموعه‌ای از دروس و آثار موسیقی بزرگ جهان را گردآوری کند و طبق استعداد خاص هر هنرجو قسمتی از آنها را به او آموزش دهد برای مثال اگر  مجموعه ای  از قطعات معروف را در دسترس دارد نباید همه  آن را به هر هنرجویی آموزش دهد زیرا قدرت نوازندگی برخی از هنرجویان بسیار کمتر بوده و برخی از آنان نیز از قدرت نوازندگی بیشتری برخوردار می باشند

2- این باور غلط را کنار بگذارید که باید یک مدرس موسیقی هیچ اشتباه سهوی و یا عمدی در نحوه تدریس خود نداشته باشد زیرا برخی از مدرسان به دلیل شلوغی محل کلاس یا مشکلات کاری و خانوادگی خود ممکن است مثل هر انسان دیگری دچار حواس پرتی و یا فراموشی شوند این موضوع ارزش کاری یک مدرس موسیقی را زیر سوال نمی برد بلکه در این مواقع یک هنرجو باید شرایط استاد خود را درک کند و با صبر و حوصله به ادامه کار بپردازد زیرا هیچ یک از این عوامل از مهارت و استعداد خاص استاد موسیقی کم نمی کند.

3- شاید شما هم از جمله کسانی باشید که فکر می کنید درجه اعتبار یک مدرس  موسیقی تنها به آموزش قطعه نوازی بستگی دارد البته باید بدانید که یک مدرس موسیقی خوب علاوه بر آنکه باید در آموزش قطعات موسیقی حرفه‌ای عمل کند بتواند مسائل تئوری موسیقی را نیز به صورت کامل و با دقت به هنرجوی خود ارائه شده است مسائلی مانند گام نوازی، آنالیز موسیقی و خوانش ریتم و نوت بسیار مهم می باشد در صورت نبود این دانش ها یک هنرجو حتی اگر بتواند قطعه نوازی خوبی را ارائه دهد هیچ گاه نمی تواند به تنهایی ریتم ها را بخواند و نوت ها را اجرا کند.

شغل مدرس موسیقی

مفاهیم روان شناختی مرتبط به انتخاب یک مدرس موسیقی

توافق و همدلی موجب می شود تا همه کسانی که به واسطه همانندی بینش و ادراک شان به یکدیگر نزدیک می کند به گفتگو بنشیند هر فردی از اینکه بشنود اندیشه هایش تایید و تشویق می شوند بعد از اینکه فرصتی یافته تا نظریاتش را مطرح کند و بسط دهد قدر رضایت و خرسندی می شود یک مدرس موسیقی سعی بر آن دارد تا با هنرجویان خود به گفتگو بنشیند و حس همدلی و توافق را میان خود و هنرجویان اش برقرار کند یک مدرس موسیقی حرفه ای به خوبی می داند که بحث و گفت و گو باعث خلاقانه تر شدن نوازندگی های هنرجویان می شود. اگر یک استاد موسیقی هیچ ارتباط کلامی با هنرجویان اش برقرار نکند این نکته باعث دوری شاگردان  از استاد موسیقی می شود و شاگردان علاقه کمتری به یادگیری نشان خواهند داد البته آگاهی از اینکه در مورد چه چیز باید صحبت کرد، نخستین شرط لازم برای تسلط گفتاری یک مدرس موسیقی می باشد زیرا مفاهیم باید در ارتباط با کلاس و نواختن قطعات مختلف باشد تا عامل تحریک کننده ای برای شکوفایی استعداد شاگردان باشد. عده زیادی دوست دارند که پشت سر هم حرف بزنند بی آنکه در مورد آن آگاهی داشته باشند فرصتی استفاده می کنند تا رشته کلام را در دست گیرند اینگونه افراد در عرصه موسیقی و استخدام مدرس موسیقی شانس زیادی نخواهند داشت زیرا صحبت بیش از حد و بی ارتباط به موضوعات اصلی نشان دهنده بی اطلاعی می باشد و این گونه افراد نمی توانند در کلاس نیز یک مدرس موسیقی خوب باشند زیرا با صحبت های بیهوده خود وقت کلاس را به هدر می دهند و روند درسی کلاس به عقب می افتد.

مفاهیم روان شناختی مرتبط به انتخاب یک مدرس موسیقی

یک مدرس موسیقی تنها نقش یک راهنما را دارد

توجه داشته باشید که یک مدرس موسیقی خوب می توانند کلاس را به خوبی اداره کند بدون آنکه همهمه و شلوغی هنرجویان مانع از تدریس او بشود یک مدرس موسیقی میتواند علاوه بر آنکه قوانین کلاس را برای هنرجویان مطرح کند و از آنها خواهش کند که در رعایت آن کوشا باشند ، باید با بیان نکاتی ریز و خلاقانه کلاس را کمی از حالت خشک و رسمی خارج کند و باعث شود تا حد معینی از صمیمیت بین  هنرجویان و استاد ایجاد شود.

توجه داشته باشید که مدرک تحصیلی یک معلم موسیقی هیچ تاثیری در نحوه تدریس او نخواهد داشت، زیرا برخی از مدرس های موسیقی آموزش موسیقی را به صورت تجربی یاد گرفته و برخی دیگر به صورت آکادمیک این دوره را گذرانده اند بنابراین نمی‌توان این دورا برای رقابت با یکدیگر در مقابل هم  گذاشت و انتظار مقایسه از نحوه تدریس و مهارت هایشان داشت. این باور غلط را در مورد مدرس موسیقی خود را کنار بگذارید که میزان معروفیت او در نحوه تدریس او نیز اثر خواهد داشت زیرا یک مدرس موسیقی تنها نقش یک راهنما را در عرصه موسیقی برای شاگردان خود ایفا می کند و میزان موفقیت هنرجویان به میزان تمرین و تلاش آنها بستگی دارد به بیانی دیگر حتی اگر معروف ترین استاد جهان مسئولیت تدریس موسیقی را به گروهی از جوانان که هیچ تمرین و تلاشی ندارند را بر عهده گیرد هیچ موفقیتی حاصل نمی گردد زیرا  مدرس موسیقی تنها مانند یک چراغ برای روشنایی راه می باشد و مسلماً این شما هستید که باید با تلاش خود این راه را بپیماید. برخی دیگر نیز اعتقاد دارند که باید دید که یک مدرس موسیقی نحوه تدریس موسیقی را نزد چه کسی فرا گرفته است، که این باور غلط باعث شده است هنر موسیقی در چندین سال اخیر با خطر جدی نابودی مواجه شود.

یک مدرس موسیقی تنها نقش یک راهنما را دارد

ویژگی های یک مدرس موسیقی دلسوز

یک مدرس موسیقی دلسوز و فداکار علاوه بر آنکه از تمام توانایی های خود برای تدریس موسیقی به هنرجویان استفاده می کند. سعی در آن دارد که تمام نکات را با جزئیات به شاگردان خود ارائه دهد بیشتر استادان موسیقی جهان علاوه بر آنکه سعی در تدریس موسیقی به شیوه درست داشته‌اند .از هر فرصتی برای نشان دادن مهارت های هنرجویان شان استفاده می کنند آنان هر مراسم و جشنی را برای برگزاری جلسات موسیقی مناسب می دانند زیرا در این جلسات باعث میشوند  که شاگردان هنر خود را به نمایش ‌گذارندو  عده زیادی از کسانی که به موسیقی علاقه دارند به حمایت از آنان بر می خیزند و این حمایت علاوه بر آنکه آینده هنری آن فرد را تعیین می کند باعث آن می شود که کشور از ظرفیت ها و نخبه های موسیقی خود بهره کامل را ببرد و این توانایی های جوان از چشم ها دور بمانند.

یک مدرس موسیقی دلسوز از تمام لحظات کلاس برای آموزش شیوه های مختلف موسیقی استفاده می کند و قطعات معروف و جوان را به هنرجویان معرفی می کند زیرا بیشتر این استادان عقیده دارند که تنها قطعه نوازی برای موفقیت در زمینه موسیقی کافی نمی باشد فواید مسائل تئوری آنالیز ای نیز به خوبی بیان شود.

یک مدرس موسیقی باید مباحث موسیقی را گام به گام و با توجه به ظرفیت های فردی هر شخص در کلاس ارائه دهد برای مثال قبل از آنکه ریتم خوانی را به هنرجو آموزش دهد نباید به سراغ دروس مرتبط به آنالیز نت ها و موسیقی برود او باید سعی در آن داشته باشد که برکنار آثار کلاسیک جهان هنرجو را با قطعات مدرن نیز آشنا کند.

ویژگی های یک مدرس دلسوز

شرایط استخدام مدرس موسیقی در آموزشگاه ها

همانطور که میدانید شغل تدریس موسیقی یکی از مشاغل مهم و پربار  در تاریخ هنر و نوازندگی در تمامی کشورها می باشد .شاید شما فکر کنید که تنها داشتن مهارت لازم و یک مدرک تحصیلی برای برای استخدام یک مدرس موسیقی کافی می باشد. اما حقیقت آن است که بیشتر آموزشگاه ها به دنبال یک مدرس موسیقی با اخلاق و با مسئولیت هستند که علاوه بر داشتن مهارت لازم باید بتوانند از ایجاد مشکلات و فساد های اخلاقی در عرصه هنر و محیط کلاس جلوگیری کنند معروف بودن و مشهور بودن هیچ دلیلی موجهی نمی باشد برای حرفه ای بودن، یک معلم موسیقی خوب قبل از آن که تدریس را آغاز کند دسته از قطعاتی که آن روز قرار است به هنرجویان آموزش دهد را جمع آوری کرده و مورد بررسی دقیق قرار می دهد تا با اعتماد به نفس وارد محیط کلاس شود و نشان دهد که برای هنرجویان ارزش و احترام قائل است و برای شان وقت گذاشته است یک مدرس موسیقی مانند استادهای حرفه های دیگر باید در کار خود پشتکار و تلاش داشته باشد.

یک مدرس موسیقی نباید بی حوصله و عجول باشد بلکه باید با تحمل فراوان توضیحات کارآمدی را به هنرجویان خود در زمینه موسیقی و نوازندگی ارائه دهد تا حتی اگر هنرجو  پس از گذشت سال ها نیز بخواهد حرفه نوازندگی را ادامه دهد از مهارت کافی برخوردار باشد.

یک مدرس موسیقی خود را محدود به تدریس و آموزش یک روش و یک کتاب نباید بکند و علاوه بر روش‌های مختلف باید سبک های مختلف را نیز به شاگردانش آموزش دهد تا آنان با توجه به استعداد و مهارت و علاقه خود یکی از این سبک ها را برای یادگیری حرفه ای دنبال کنند.

همانطور که اشاره شد یک مدرس موسیقی مانند یک راهنما برای انسان ها می باشد بنابراین باید از اطلاعات کافی برای راهنمایی کردن هنرجویان خود برخوردار باشد.

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی