آشنایی با شغل کد نویس

نوشته شده توسط

باجاب

آشنایی با شغل کد نویس

امروزه شغل کد نویسی و استخدام کد نویس در ایران بسیار افزایش پیدا کرده است زیرا تکنولوژی های کامپیوتری بسیار توسعه پیدا کرده است. از این رو اگر شما نیز به دنبال استخدام در این شغل هستید و می خواهید با فرﺁیندهای استخدام اشنا شوید می توانید این مقاله را مطالعه نمایید.

ما در این مقاله می خواهیم در مورد شرایط شغل کد نویس، استخدام کد نویس و شرایط این شغل با شما صحبت نماییم. بنابراین اگر شما علاقه مند به این رشته یا به دنبال استخدام کد نویس و شرایط استخدام کد نویس هستید پیشنهاد می کنیم که با ما در این مقاله همراه باشید.

استخدام کد نویس

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام کد نویس

آشنایی با شغل کد نویس

امروزه بسیاری از شرکت ها به دنبال استخدام کد نویس هستند. شغل کد نویس یا همان برنامه نویس کامپیوتر شخصی است که کدهای برنامه های نرم افزاری را می نویسد. تمام برنامه هایی که ما از طریق کامپیوتر می توانیم مشاهده کنیم از بازی های کامپیوتری گرفته تا سیستم های عامل هایی نظیر ویندوز و برنامه هایی چون  Office همگی این ها از جمله محصولات نرم افزاری هستند که بخش اعظم این برنامه ها از طریق کد نویسان یا همان برنامه نویسان کامپیوتری تولید شده است و در دسترس عموم قرار گرفته است.

کد نویس یا برنامه نویس که در اصلاحات انگلیسی به programmer یا coder معروف است به کسی گفته می شود که آزمایش برنامه های کامپیوتر را برای مطمئن شدن از اینکه به نتیجه مورد نظررسیده است انجام می دهد همچنین این شخص کسی است که  پروسه های نوشتن، اشکال زدایی و نگهداری کد منبع برنامه کامپیوتر را انجام می دهد. این کد منبع با یک زبان برنامه نویسی نوشته شده است که ممکن است این کد تغییر داده شده باشد یعنی یک قبلی یا یک کد کاملا جدید باشد. هدف کد نویس ساخت یک برنامه است که رفتار خواسته شده ای نمایش دهد.

آشنایی با شغل کد نویس

استخدام کد نویس

مهندسان و تحلیلگر های نرم افزار برنامه ای را طراحی و تهیه می کنند و سپس کد نویس این برنامه را به دستورالعمل های مناسب کامپیوتر تبدیل می کند و پس از آن کد نویس برنامه ها و کدهای تولید شده را تست و اشکال زدایی می کند تا از این طریق به نتایج دلخواه و مورد نظر برسد. رابطه کد نویس و طراح نرم افزار بسیار نزدیک به هم است به طوری که برخی مواقع در بعضی از حوزه ها کار آن ها مشترک نیز می باشد. بدین شکل که کد نویس می تواند برخی از کارهای معمولی طراح مانند طراحی برنامه ها را انجام دهد. زمان نوشتن برنامه ها متفاوت است مثلا برخی از برنامه ها ساده هستند مانند برنامه های موبایل و بر ای این گونه برنامه ها زمان کمی برای نوشتن لازم است. برخی برنامه ها پیچیده اند مانند سیستم ها عامل کامپیوترها  که نوشتن و کامل کردن این برنامه ها حدود یک سال و حتی بیشتر از یک سال زمان لازم دارد.

استخدام کدنویس

بازار کار و استخدام کد نویس

امروزه به دلیل پیشرفت علم ﺁی تی استخدام کد نویس و تقاضای نیروی متخصص در این حرفه بسیار رایج شده و رو به افزایش است. در این قسمت می خواهیم با حقوق، جایگاه، بازار کار و استخدام کد نویس در ایران و جهان آشنا شویم. از ﺁن جایی که کد نویسی یکی از شغل ها و مهارت های بسیار مهم در زمینه ﺁی تی است و با پیشرفت روز افزون این بخش این رشته نیز افزایش یافته لذا استخدام کد نویس امروزه بسیار متداول شده است.

شغل کد نویس

لازم به ذکر است که بدانید معمولا کد نویس به تنهایی کار می کند ولی در پروژه های بزرگ کدنویس به صورت تیمی با سایر متخصصان کامپیوتر همکاری می کند. افرادی که به دنبال استخدام کد نویس هستند بدانند از ﺁن جایی که این شغل به گونه ای است که در هر جا و مکانی می توان آن را انجام داد لذا اکثر کد نویسان به صورت دور کاری مشغول به انجام این فعالیت هستند و به اصطلاح ﺁزاد کار هستند.

صنعت کامپیوتر و فناوری اطلاعات علمی است که همیشه در جهان رو به رشد می باشد. به همین علت همیشه تقاضا برای ساخت و تولید انواع برنامه های نرم افزاری جدید در صنایع مختلف وجود دارد و این روند رو به افزایش است. علاوه بر این به دلیل توسعه روز به روز کامپیوتر و نفوذ این سیستم به داخل خانه ها و شرکت ها و به تبع آن به و جود ﺁوردن وابستگی بیشتر جوامع به این تکنولوژی بزرگ، باعث شده که حوزه و مهارت های کد نویسی کامپیوتر نیز در حال رشد باشد. از این رو زمینه های کاری و بازار کاری خوبی می توان براین این مهارت تصور نمود. زمینه های کاری و بازار کار شغل کد نویس بسیار وسیع است از کار کردن در بخش فناوری اطلاعات در ادارات دولتی گرفته تا کار کردن در شرکت های خصوصی تولید کننده محصولات نرم افزاری و یا حتی کار کردن در پروژه های بزرگ و شخصی، زمینه های شغلی کد نویس و مکان های استخدام کد نویس است. علاقه مندان به شغل کدنویسی توجه داشته باشند که مهم ترین عامل در یافتن یک شغل مناسب در این حوزه داشتن تجربه، مهارت، تخصص و مسلط بودن به تکنولوژی و زبان های کد نویسی روز دنیا است.

شغل کدنویس

مهارت های کد نویس

سال های اخیر در ایران میزان استخدام کدنویس و خصوصا کد نویسانی که از مهارت و تخصص و تسلط بالایی در امر زبان های کد نویسی و برنامه نویسی برخوردار هستند به میزان قابل توجهی در حال افزایش بوده است. همچنین پیش بینی می شود که به دلیل توسعه صنعت نرم افزار در داخل کشور این روند ادامه دار و حتی افزایش نیز داشته باشد. اگر افرادی که وارد رشته کامپیوتر می شوند به این دلیل جذب بازار کار می شوند تا بتوانند شغل و مهارت کدنویسی را دنبال کنند. این شغل به شرطی که مهارت ها و تسلط لازم در این حوزه را داشته باشید می تواند بسیار پر درآمد باشد.

استخدام کد نویس در برخی از کشورهای دنیا

  • استخدام کد نویس در آمریکا: میزان استخدام کد نویس ها در این کشور به گونه ای است که از سال 2012 تا کنون با رشد 8 درصدی مواجه شده است به طوری که متوسط رشد استخدام تمام شغل ها در این کشور رشدی 11 درصدی داشته اند.
  • استخدام کد نویس در استرالیا: میزان استخدام کد نویس ها در ۵ سال گذشته در این کشور رشدی 2/24 درصدی داشته است در صورتی که این رقم در مقایسه با متوسط رشد سایر مشاغل  1/10 بوده است.

شناخت شغل کد نویسی

کد نویسان کامپیوتر دستورالعمل هایی با جزئیات کامل می نویسند و آن ها را آزمایش و سپس پشتیبانی می کنند. این دستورالعمل ها که کامپیوتر برای کار کردن باید از آن ها پیروی کند برنامه نام دارد.

زبان های کد نویسی

 از آنجا که نوآوری های جدیدی در حوزه کد نویسی و برنامه نویسی مانند ابزار های پیچیده کد نویسی و فن آوری های پیشرفته محاسبه و زبان ها به وجود ﺁمده باعث شده که شغل کد نویس نقشی جدید به خود بگیرد و این عوامل بسیاری از کارهای امروزی کد نویسان را به وجود آورده است. عنوان و توصیف شغل و مهارت کد نویس بسته به نوع سازمانی که در ﺁن مشغول به کار هستند متفاوت است. این کد نویسان هستند که به کامپیوتر می گویند چه کار باید انجام دهند. حقوق و درآمد کد نویس ها با هم متفاوت است. کد نویسی که در بخش دولتی استخدام و مشغول شده است طبق قانون مدیریت خدمات کشوری حقوق دریافت می کند.

زبان های کدنویسی

شرایط استخدام کد نویس

استخدام کد نویس در شرکت های کد نویسی و برنامه نویسی شرایط خاص خود را دارد. کد نویس برای حاضر و آماده شدن برای مصاحبه و استخدام در شرکت های کد نویسی به چیزهایی بیشتر از دانش و مهارت کد نویسی نیازمند است. در زمان استخدام کد نویس هر شرکتی بسته به شرایط خود پروسه استخدام خاصی را برای استخدام کد نویسان خود در نظر می گیرد. فرﺁیند استخدام کد نویس در شرکت های کد نویسی به گونه ای است که در سال های اخیر میزان استخدامشان خصوصا کد نویسان وب و گوشی های هوشمند در ایران بسیار افزایش یافته است. از این رو و به دلیل بازار کار پر درآمد این شغل افراد زیادی علاقه مند به یادگیری زبان های کد نویسی شده اند. از آن جایی که در بازار کاری هر شغل و حرفه ای وجود افراد کم تجربه و مبتدی حس می شود این شغل نیز مستثنی نمی باشد و کد نویسانی هستند که هنوز تجربه کافی برای ورود به بازار کار را ندارند و از دانش فنی پایینی نیز برخوردار می باشند لذا در زمان استخدام کد نویس در شرکت های کد نویسی و برنامه نویسی، کارفرمایان فقط به رزومه و نمونه کارهای کد نویس توجه نمی کنند و برای اینکه از مهارت های کارجویان و داوطلبان مطمئن شوند فرآیندهای گوناگونی را طراحی کرده اند.

از این موارد در می یابیم که استخدام کد نویس جدید مهم ترین چالش شرکت های کد نویسی است. از این رو شرکت های کد نویسی و برنامه نویسی از روش های مختلفی برای استخدام کد نویس استفاده می کنند که در ادامه به برخی از این روش ها اشاره می کنیم.

شرایط استخدام کدنویس

استخدام کد نویس در شرکت های کد نویسی از طریق مصاحبه های پی در پی

یکی از رایج ترین و معروف ترین روش های ارزیابی کارجویان که در اکثر شرکت های کد نویسی انجام می شود مصاحبه برای استخدام کد نویس است. روش های مصاحبه امروزه تغییر کرده اند و دیگر تک بعدی و یک مرحله ای نمی باشند و بلکه در چندین مرحله انجام می شود. این مورد بدین معنی است که کد نویسان باید آمادگی مصاحبه با چندین نفر را داشته باشند. این روش برای این است که کد نویسان را از جهات مختلف مانند میزان مهارت های نرم و فنی، انتظارات از ﺁینده شغلی و ... ارزیابی کنند. برخی از این مصاحبه ها به شکل هایی مانند مصاحبه یا تیم مدیر فنی، مصاحبه با مدیریت نیروی انسانی و یا مصاحبه با مدیر عامل انجام می شود.

هر شرکتی بسته به اهداف و اولویت های خود مصاحبه های گوناگونی با کارجویان جهت استخدام کد نویس انجام می دهند. این شرکت ها معمولا افرادی که دارای رزومه قوی و قابل قبول و همچنین واجد شرایط برای استخدام در این شرکت ها هستند را برای مصاحبه فرا می خوانند.

استخدام کد نویس در شرکت های کد نویسی از طریق انجام و ارائه پروژه های کد نویسی

برخی از شرکت های کد نویسی نیز برای استخدام کد نویس از این روش استفاده می کنند که با دادن پروژه ای خاص به کد نویسان از آن ها می خواهند که این پروژه را در مدت مشخص آماده و تحویل دهند. سطح این پروژه ها معمولا متوسط و رو به بالا است. کارفرمایان این شرکت ها با این روش میزان کیفیت، خلاقیت و شیوه کد نویسی کارجو را ارزیابی می کنند.

 

از آنجایی که امکان دارد این کارجویان پروژه های خود را به شخص دیگری بدند تا برایشان انجام دهد لذا پس از ارزیابی پروژه های دریافتی کارجویان از افرادی که پروژه هایشان مورد قبول بود دعوت می شود تا دلایل استفاده از روش ها و مراحل طراحی و همچنین سایر موارد مرتبط با پروژه را در مقابل تیم فنی ارائه دهند. در این مرحله کارجویان باید توانایی و قدرت لازم برای دفاع از پروژه خود و همچنین پاسخگویی به سوالات فنی مرتبط را داشته باشند. بر اساس این روش کارفرمایان از میزان مهارت کد نویس آگاه شده و با خیالی راحت به استخدام کد نویس مورد نظر می پردازند.

استخدام کد نویس در شرکت های کد نویسی از طریق تعیین دوره های کارآموزی مدت دار 

برخی از شرکت های کد نویسی به روش های مصاحبه پی در پی و پروژه های اختصاصی برای استخدام کد نویس اعتقادی ندارند و به این دو روش بسنده نمی کنند. آن ها می گویند درست که این روش ها مهارت های فنی و ارتباطی کد نویسان را به چالش می کشد اما نمی تواند عملکرد آن ها را در دراز مدت تضمین کند. از این رو آن ها برای استخدام کد نویس از روشی به نام تعیین دوره های کارآموزی مدت دار استفاده می کنند. این روش از بهترین روش هایی است که می توان افراد جدید کارجو را از هر جهت ارزیابی کرد و مهارت آن ها را تشخیص داد.

استخدام در این روش به گونه ای است که ابتدا حقوق پایه مشخصی برای کد نویس مشخص می شود. سپس کد نویس برای به دست آوردن مزایایی چون افزایش حقوق، ارتقاء سمت، بهرمندی از مزایا و در نهایت استخدام دائمی و رسمی باید دوره مشخصی کارآموزی را بگذراند. کد نویس نیز باید در این زمان تعیین شده خود را به عنوان فردی مثبت و تاثیر گذار اثبات کند. معمولا این دوره های کارآموزی 3 ماهه، 6 ماهه و حتی یک ساله نیز می باشند.

بهترین پیشنهاد برای افراد کد نویسی که علاقه مند به استخدام هستند این است که برای رسیدن به هدفشان بهتر است که پله پله پیش روند. این افراد پس از یادگیری و آموزش باید به کسب تجربه و مهارت عملی بپردازند. بهترین راه رسیدن به مهارت و تجربه، استخدام در شرکت های بزرگ کد نویسی و برنامه نویسی به عنوان کارآموز است.

 

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی