بررسی و تحلیل ویژگی های مربی مهد کودک

نوشته شده توسط

باجاب

بررسی و تحلیل ویژگی های مربی مهد کودک

بدون تردید، نقش بارز و برجسته مربی مهد کودک در اجتماعی شدن و ارتقای اعتماد به نفس کودکان را نمی توان نادیده گرفت. از سوی دیگر و بر اساس تحقیقات صورت گرفته، کودکانی که در محیط های آموزشی نظیر مهد کودک حضور دارند، در سال هایی که وارد مجموعه بزرگ تری به نام مدرسه می شوند، میزان یادگیری آنها در مقایسه با سایرین بسیار بالاتر و بیشتر می باشد.

بدون تردید، شناخت استعدادها و رشد هوشی، گفتاری و آموزش پیش از دبستان برای کودک، از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. برای برآورده ساختن این نیازها، مربی مهد کودک نقش برجسته و پر رنگی را ایفا می نماید. بر این اساس، مربی مهد کودک در رشد و پروش عاطفی، خلاقیت، رشد رفتاری و جسمی کودکان، کمک شایانی می کند. امروزه فرآیند اجتماعی شدن و آماده شدن کودک برای وارد شدن به جامعه و وفق پیدا نمودن با آن، بسیار مهم و حائز اهمیت تلقی می شود. از سوی دیگر، شکوفایی پرورش استعدادها و مهارت های کودکان و هدایت آن به مسیر صحیح، از الویت های اصلی و تاثیر گذار برای والدین به شمار می آید. به همین جهت، بسیاری از والدین برای شناخت هر چه بیشتر مهارت های کودک دلبند خود، به ویژه در سنین پیش از دبستان، انرژی و وقت بسیاری را صرف می کنند. یک راهکار بسیار هوشمندانه و در عین حال کاربردی و مؤثر در این زمینه، سپردن کودک به محیط های آموزشی نظیر مهد کودک می باشد. در این محیط ها به سبب حضور پیوسته مربی مهد کودک، تاثیر بسزایی در اجتماعی شدن و شناخت هر چه بیشتر استعدادها و مهارت های کودک از خود برجای می گذارد. مربی مهد کودک ساعاتی را که در کنار کودکان حضور پیدا می کند، علاوه بر مراقبت و محافظت از کودکان، به نوعی وظیفه پرورش روحی و جسمی آنها را نیز بر عهده دارد.

استخدام مربی مهد کودک

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام مربی مهد کودک

بدون اغراق، یک مربی مهد کودک باید مهارت های لازم و مناسب برای برقرار کردن تعامل درست و صحیح با کودکان را فرا گرفته باشد تا بتواند در مسیر آموزش و فراگیری آموزه های جدید به آنها قدم گذارد. همچنین در این شرایط، مدیریت و کنترل مشکلات و چالش های ایجاد شده برای کودکان نیز به خوبی امکان پذیر می گردد.

بررسی و تحلیل ویژگی های مربی مهد کودک

نقش مربی مهد کودک در تعلیم و تربیت کودکان

بدون تردید، نقش بارز و برجسته مربی مهد کودک در اجتماعی شدن و ارتقای اعتماد به نفس کودکان را نمی توان نادیده گرفت. از سوی دیگر و بر اساس تحقیقات صورت گرفته، کودکانی که در محیط های آموزشی نظیر مهد کودک حضور دارند، در سال هایی که وارد مجموعه بزرگ تری به نام مدرسه می شوند، میزان یادگیری آنها در مقایسه با سایرین بسیار بالاتر و بیشتر می باشد. کودکان در پرتو وجود یک مربی مهد کودک، راهکارهای برقراری ارتباط، تعامل و مهارت های کلامی را به خوبی فرا می گیرند. همچنین در این محیط ها فراگیری مشارکت فعال و کنار آمدن با دیگران به نحو مطلوب میسر می شود. بسیاری از والدین راه و روش های مختلفی را به منظور فراگیری نحوه ارتباط مثبت و مؤثر کودکان با دیگران در نظر می گیرند. در بسیاری مواقع این روش ها با آنچه که مورد نظر و مطلوب والدین می باشد، همخوانی و توازن ندارد. در چنین شرایطی استفاده از فضای مهد کودک و تعامل با مربی مهد کودک، نیازهای ایجاد شده در این زمینه را به خوبی برآورده می سازد. بر همین اساس، حضور کودک در مهد کودک ها مزیت های زیادی را با خود به همراه دارد. از مزیت های مهم آن می توان به افزایش توان اجتماعی، بروز شکوفایی، استعدادها و رشد خلاقیت کودک را عنوان نمود. ناگفته نماند که در اثر تعامل کودک با مربی مهد کودک، اختلالات رفتاری او نیز به میزان قابل توجهی تعدیل می یابد. در اغلب موارد، اختلالات رفتاری کودک نشأت گرفته از رفتارهای و اعمال ناآگاهانه والدین می باشد. بر همین اساس، علاوه بر تعدیل شدن این رفتارها، به شکوفایی و پرورش استعدادهای کودک نیز کمک شایانی می گردد.

نقش مربی مهد کودک در تعلیم و تربیت کودکان

نیم نگاهی به شغل مربی مهد کودک

به طور کلی، برای تصدی بسیاری از مشاغل داشتن تخصص و مهارت های لازم، به عنوان یک پیش نیاز اصلی و حائز اهمیت محسوب می شود. شغل مربی مهد کودک نیز از این قاعده مستثنا نبوده و برای در اختیار گرفتن این شغل، فراگیری مهارت ها و تخصص هایی ضرورت و اهمیت بسزایی پیدا می کند. برای مربی مهد کودک شدن گذراندن دوره ها و فراگیری آموزش هایی نظیر روانشناسی کودک، کار دستی، قصه گویی و رشد و پرورش خلاقیت کودک لازم و ضروری می باشد. بنابراین، پس از گذراندن و طی نمودن این آموزش ها و اخذ کارت مربیگری، شخص می تواند برای در اختیار گرفتن شغل مربی مهد کودک اعلام آمادگی نماید. لازم به ذکر است که برای اخذ مدرک مربیگری مهد کودک هیچگونه محدودیت سنی اعمال نمی شود، اما برخورداری از مدرک تحصیلی حداقل دیپلم، الزامی و اجباری به شمار می رود. مدارک لازم برای گرفتن کارت مربی مهد کودک شامل مدرک دیپلم، عکس، کارت ملی و شناسنامه می باشد. ناگفته نماند که ارگان هایی که اقدام به ارائه مدرک مربیگری مهد کودک می نمایند، مراکز علوم بهزیستی و جهاد دانشگاهی می باشند. از آنجایی که مربی مهد کودک با بچه ها و کودکان زیر شش سال برخورد دارد، در نگهداری و مراقبت از آنها و همینطور فراگیری آموزه های جدید به کودکان باید به دقت و حساسیت عمل نماید. بر همین اساس، وظیفه مربی تنها محدود و محصور به نگهداری از کودک خلاصه نمی شود، بلکه مربی باید بر تمام ابعاد پرورش معنوی و جسمی کودک متمرکز شود. همچنین مربی مهد کودک باید بستر مناسب برای بروز استعدادها و مهارت های کودکان را فراهم آورد. شایان ذکر است که یکی از وظایف و مسؤولیت های شغل مربی مهد کودک، انتقال مهارت، اصول فرهنگی، اجتماعی، اخلاقی، مذهبی و ارزش ها در پرتو آموزش صحیح و مناسب به کودکان می باشد.

مربی مهدکودک

سایر جزئیات مربوط به شغل مربی مهد کودک

ناگفته نماند که مربی مهد کودک تا زمانی که کودکان در مهد کودک حضور دارند، به نوعی وظایف مادران آنها را عهده دار می باشد. بر همین اساس، از جمله مؤلفه های مناسب مربی مهد کودک برقراری ارتباط مؤثر و درست با کودکان است. همچنین مربی ضمن خوش اخلاق بودن، مهربانی و صبر داشتن، باید در مواقع بروز رفتارهای نادرست و ناخوشایند، به درستی و اصولی با کودکان برخورد نموده و آنها را کنترل و مدیریت نماید. به طور معمول، ساعت های کاری یک مربی مهد کودک تمام وقت می باشد، اگرچه امکان همکاری پاره وقت نیز برای مربی میسر است. در هر صورت مدیریت شرایط و رسیدگی به کودکان برای مربی بسیار مهم و حائز اهمیت می باشد. همانطور که اشاره شد، برای تصدی شغل مربی مهد کودک نیاز به گذراندن یک دوره و فراگیری دروسی الزامی می باشد. آشنایی با کمک های اولیه، آشنایی با اختلالات رفتاری و عاطفی کودکان، روش های قصه گویی به کودکان، آشنایی با بیماری های شایع در کودکان، فراگیری مفاهیم دینی و اجتماعی، بازی و اسباب بازی و روانشناسی کودک، دروس در نظر گرفته شده برای مربی مهد کودک می باشد که پس از گذراندن این دروس و کسب نمره قبولی در امتحانات، مدرک مربیگری به شخص اعطا می گردد. همچنین امتحانات در نظر گرفته شده برای مربی مهد کودک به صورت عملی و تئوری انجام می گیرد. به دلیل افزایش آمار والدین شاغل به ویژه مادران، توجه و نگاه خانواده های به مهد کودک ها بیش از پیش جلب شده است. بر همین اساس، تقاضا برای شغل مربی مهد کودک روند رو به رشدی را به خود گرفته است. ناگفته نماند که یک مربی مهد کودک در مراکز آموزش و پرورش، سازمان بهزیستی و پیش دبستانی های خصوصی و دولتی می تواند فعالیت نماید.

سایر جزئیات مربوط به شغل مربی مهد کودک

نگاهی به وظایف مهم و حائز اهمیت مربی مهد کودک

از آنجایی که مربی مهد کودک پیوسته با کودکان کم سن و سال سرو کار دارد، برای مدیریت و کنترل مناسب رفتار و برخوردهای کودکان، از وظایف و تعهداتی برخوردار می باشد. بر این اساس، مراقبت، نگهداری مداوم از کودکان و آموزش آموزه های جدید به آنها با استفاده از روش هایی مانند ابزارهای آموزشی و بازی، از جمله وظایف مهم و بارز مربی مهد کودک تلقی می گردد. همچنین در این زمینه آموزش مهارت های گوناگون به کودکان مانند ریاضیات، ادبیات و مهارت های زندگی را نیز نباید از یاد برد. کنترل رفتارهای نامناسب و تشویق و حمایت از رفتار و اعمال های خوب کودکان، خوش خلقی، مهربان و صبور بودن، قابلیت توانایی مدیریت و کنترل بچه ها، برخورد مناسب با کودکان در هنگام بروز رفتار های چالشی و نامناسب، توانایی مدیریت زمان و برخورداری از توانایی سازماندهی، رعایت عدالت میان بچه ها و توانایی برقراری تعامل خوب و مثبت با بچه ها و والدین آنها، از دیگر وظایف حائز اهمیت و قابل توجه مربی مهد کودک محسوب می شود. به طور کلی، وظایف و مسؤولیت های مربی به ویژه در فضای مهد کودک بسیار وسیع و گسترده می باشد. به همین جهت، نظارت بر وضعیت بهداشت فردی بچه ها، اجرای صحیح و مناسب برنامه مربوط به تغذیه کودکان، توجه ویژه به مسئله حضور و غیاب بچه ها و اعلام به مدیر مجموعه در صورت غیبت آنها، تشخیص معضلات و مشکلات احتمالی به وجود آمده در کودکان، در جریان گذاشتن والدین از روند پیشرفت کودک، اعمال تغییرات لازم متناسب با وضعیت و روحیات کودکان به ویژه در هنگام شروع کلاس های آموزشی و اجرای صحیح برنامه در نظر گرفته شده برای کودکان، در برگیرنده سایر وظایف مربی مهد کودک می باشد.

 وظایف مهم مربی مهد کودک

بررسی وضعیت استخدام مربی مهد کودک

همانگونه که ابراز گردید، در حال حاضر، تقاضای خانواده ها برای استفاده از خدمات مهد کودک ها روند افزایشی به خود گرفته است. چرا که بالا رفتن آگاهی خانواده ها سبب مشهود شدن نقش و اهمیت تاثیر گذار فضای مهد کودک در آینده کودک شده است. از طرف دیگر، تعداد مادران شاغل نیز افزایش چشمگیری داشته است. در نتیجه، تقاضای استخدام مربی مهد کودک سیر صعودی به خود گرفته است. بر همین اساس، افراد دارای مدرک مربیگری در مواقع استخدام مربی مهد کودک و مشغول شدن در مراکز و پیش دبستانی های خصوصی و دولتی، در الویت قرار دارند. ناگفته نماند که آمار دقیقی از میزان حقوق و درآمد مربی مهد کودک در سطح کشور موجود نمی باشد، اما متناسب با گفته و صحبت های مربیان شاغل در این مراکز، در مقایسه با زحمت و انرژی و وقتی که آنها صرف می نمایند، حقوق دریافتی آنها غالباً کم بوده و در برخی مواقع جوابگوی نیازهای ایجاد شده نمی باشد. به طور کلی، وضعیت استخدام مربی مهد کودک با توجه به سوق پیدا کردن والدین به سمت استفاده از مهد کودک ها، در وضعیت نسبتاً مطلوبی به سر می برد. لازم به ذکر است که یک مربی مهد کودک در صورت برخورداری از سرمایه و تجربه کافی، قادر است با گرفتن مجوزهای لازم از نهادهای مربوطه، اقدام به تاسیس مهد کودک نموده و به طور کاملاً مستقل فعالیت خود را آغاز نماید. کار کردن در مراکزی نظیر مهد کودک ها به صورت پاره وقت و تمام وقت صورت می گیرد.

بررسی وضعیت استخدام مربی مهد کودک

ویژگی ها و مشخصات مربی مهد کودک

بدون اغراق، از دوره های مهم و حائز اهمیت تحصیل هر کودکی، دوران مهد کودک قلمداد می گردد. به عبارت دیگر، نخستین سال تعلیم و تربیت یک کودک، مقطع مهد کودک محسوب می شود. کودک در این مقطع و به منظور فراگیری مهارت های مفید و کاربردی به یک معلم خوب و مربی مهد کودک بیش از پیش نیاز پیدا می کند. بر این اساس، شکل گیری نظر کودک در مورد یادگیری و مدرسه، در پرتو وجود یک مربی مهد کودک خوب محقق می شود. یکی از ویژگی های یک مربی خوب، صبر داشتن می باشد. معمولاً بچه ها از جنب و جوش و کنجکاوی زیادی برخوردار می باشند. این کنجکاوی به ویژه در هنگام آموزش های درسی سبب پرت شدن حواس آنها از موضوع درس می گردد. از سوی دیگر، سرعت فرآیند یادگیری همه بچه ها به یک صورت و یکسان نمی باشد. در این شرایط صبر و حوصله مربی مهد کودک از درجه اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد. ویژگی مهم دیگری که یک مربی باید آن را سرلوحه کار خود سازد، احترام گذاشتن به بچه ها و والدین آنها می باشد. احترام قائل شدن برای کودکان، زمینه مناسب برای تعامل و احترام دو سویه را فراهم می آورد. همچنین احترام گذاشتن به بچه ها منجر به رشد و پیشرفت آنها می شود. از دیگر ویژگی های مناسب مربی مهد کودک، انعطاف پذیر بودن در شرایط و موقعیت های مختلف می باشد. بر این اساس، مربی باید آمادگی لازم برای مواجه شدن با شرایط غیر قابل پیش بینی را داشته و متناسب با وضعیت به وجود آمده، تغییراتی را در برنامه های خود اعمال نماید.

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی