آشنایی با شغل طراح گرافیست

نوشته شده توسط

باجاب

آشنایی با شغل  طراح گرافیست

گرافیست چه کسی است؟ چه کاری انجام می دهد و چه قابلیت هایی دارد. شاید جالب باشد که بدانید در کارهایی که یک طراح گرافیست می تواند انجام دهد محدودیتی نیست، چرا که رشته گرافیست زیر شاخه هنر بوده و هنر از قواعد یا محدودیت خاصی پیروی نمی کند.

گرافیست چه کسی است؟ چه کاری انجام می دهد و چه قابلیت هایی دارد. شاید جالب باشد که بدانید در کارهایی که یک طراح گرافیست می تواند انجام دهد محدودیتی نیست، چرا که شغل گرافیست زیر شاخه هنر بوده و هنر از قواعد یا محدودیت خاصی پیروی نمی کند. گرافیست یعنی یک هنرمند دایره کاری آن بسیار گسترده است و از خط گرفته تا هر گونه طرح و نقش و نگار اعم از دوبعدی، سه بعدی و برجسته را شامل می شود. افراد بسیاری در جامعه شناخت خوبی از گرافیست ندارند و شاید تصورشان از گرافیست در حد طراحی های بنر و پوسترها باشد اما حقیقت چیزی فراتر از این حرف هاست. یک گرافیست در واقع می تواند یک خطاط چیره دست، یک نقاش ماهر، یک ایده پرداز قدرتمند و یک هنرمند خوش ذوق باشد که هرگونه نقش و نگاری را بر روی هر جسمی پیاده کند. در این نوشتار به توضیح کامل و جامعی در رابطه با شغل گرافیست ارائه خواهیم داد تا اگر قصد پا گذاشتن در این مسیر را دارید از تمامی پیچ و خم آن آگاهی کامل یابید.

استخدام گرافیست

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام گرافیست

گرافیست از کجا باید شروع کند؟

معمولا افرادی که قدرت ریاضیاتی بالایی دارند افرادی هوشمند شناخته می شوند اما در رشته گرافیک این طور نیست. اینجا خلاقیت، ذوق هنری و پشتکار است که نتیجه می دهد. اگر قصد دارید از طریق تحصیلات دانشگاهی به یک گرافیست تبدیل شوید، بهتر است این رشته را از دوران متوسطه آغاز کنید، چرا که بیشتر آموزش های پایه ای در این دوره داده شده و در دانشگاه این مهارت های آموزش داده شده ارتقا می یابند. کار بسیار سخت خواهد بود اگر از رشته ای دیگر به رشته گرافیک مراجعه کنید، چرا که در دانشگاه به ارتقاء سطح آموخته های قبلی می پردازند و اگر این مهارت ها را از قبل فرا نگرفته باشید به مشکل برخورد خواهید کرد. اگر با ریاضیات مشکل دارید و نمی توانید نتیجه ی خوبی در دروس ریاضی و فیزیک و امثال اینها به دست آورید بهتر است بدانید که در رشته گرافیک خبری از ریاضی، فیزیک و شیمی نیست. چیزی که نیاز دارید با توجه به دنیای امروز، یادگیری کار با نرم افزارهای مختلف گرافیکی مانند فتوشاپ، کورل دراو، ایلستریتور، تیری دی مکس و... می باشد که صد البته اگر از ایده های خوب و ذوق هنری و دانش گرافیک بهره مند نشده باشید قادر نخواهید بود تا خروجی خوبی ایجاد کنید.

یک طراح گرافیست با ابزار کاری

گرافیست چه آموزش هایی می بیند ؟

1. آموزش عکاسی

یک گرافیست گاهی اثری را تماما خلق می کند و گاهی یک اثر را با کلاژ کردن می سازد. گاهی نیاز دارد تا طرحی را با دست یا به وسیله کامپیوتر رسم کند یا گاهی لازم دارد تا از آن تصویر برداری کند. عکاسی یکی از بخش های مهم رشته گرافیک می باشد و شاید بتوان گفت مهارت گرافیست ها در عکاسی دسته کمی از افرادی که در رشته عکاسی تحصیل می کنند ندارد. گرافیست ها آموزش عکاسی می بینند و پس از این آموزش قادر هستند تا به سبک های مختلف هنری مانند رئالیست، سور رئال، مینیمال و... به عکاسی بپردازند. گرافیست ها با اصول نور آشنا شده و می آموزند تا چگونه سرعت شاتر و میزان ISO را نسبت به شرایط مختلف تنظیم کنند. همچنین آموزش می بینند تا با موضوعات مختلفی چون بیان فرهنگی، عکاسی خبری، عکاسی طبیعت و... عکسبرداری کنند تا هر عکس بتواند مفهوم خود را به خوبی بیان کند. آن ها قادر هستند تا پس از عکاسی با برش دادن عکس مفهوم آن را تغییر دهند یا با نرم افزار هایی چون لایت روم کیفیت عکس را بالا ببرند یا فضای آن را مصنوعی کنند.

عکاسی کمک می کند تا گرافیست فید کار خود را تهیه کند

2. آموزش حجم سازی

آیا تا به حال شده که در مترو به طرح ها و نقش های برجسته و زیبا برخورد کنید؟ کمی بعید می رسد که تا به حال همچنین طرح هایی را مشاهده نکرده باشید. خوب است بدانید که این گونه طراحی ها توسط طراح گرافیست انجام می شود. گرافیست ها در ابتدا آموزش می بینند طرحی را ایجاد کرده و با کمک لیزر روی فوم با نقشه ای از پیش تعیین شده برش دهند. بنابراین چند لایه فوم روی هم چسبیده و بخش هایی از آن بیشتر و بخش هایی از آن کمتر برش می خورد و در محفظه ای از جنس  شیشه  یا ام دی اف قرار می گیرد، بنابراین بعد از این که بخش های برش خورده با چیزی مثل گچ پر شود، پس از سفت شدن و خشک شدن گچ طرح هایی زیبا و برجسته به وجود می آید که با جدا کردن فوم ها قابل مشاهده است. البته این ساده ترین و ابتدایی ترین آموزش های حجم سازی است. با پیشرفت در این مقوله هنرجو قادر خواهد بود تا طرح هایی بزرگ تر در قالب هایی بزرگتر و چندبار مصرف ایجاد نماید.

آموزش حجم سازی

3. آموزش خط و آموزش طراحی

خوشنویسی و طراحی حروف یکی از مهمترین بخش های گرافیک است. گرافیست در اینجا آموزش می بیند تا با استفاده از خطوط و حروف مخلتف به طراحی بپردازد. یکی از این طراحی های مهم لوگو تایپ است که با استفاده از حروف نوشتاری ایجاد می شوند و اغلب تصویری هندسی به خود می گیرند. هنر طراحی اصولی لوگو نیازمند آن است تا طراح گرافیست با انواع خطوط آشنایی داشته باشد و بتواند با ایده های خلاقانه و خوب آن ها را در جای درست به کار بگیرد. طراحی لوگو یکی از داغ ترین موضوعات گرافیست است که تسلط داشتن به همین کار میتواند مخارج زندگی طراح گرافیست را به خوبی تامین کند. در واقع طراحی لوگو کاری است که فقط از یک گرافیست ماهر بر می آید و هرکسی که چند عکس را در فتوشاپ ادیت کرده قادر نخواهد بود که به طراحی لوگو بپردازد. مورد بعدی در طراحی، ایجاد پوستر و بنر و استفاده از کلاژ کردن می باشد. گرافیست باید قادر باشد تا مواد کلاژ خودش را تهیه کند و این مواد خاص خودش باشد. گاهی پیش می آید که گرافیست ها اشیایی را سفارش می دهند تا برای آن ها ساخته شود یا خود دست به این کار می زنند و با استفاده از عکاسی به گونه ای فید کلاژ خود را تهیه می کنند. طراح گرافیست می آموزد تا اثرگذار و با مفهوم طراحی کند به گونه ای که هرفردی با هر زبان و فرهنگی می تواند زبان طراحی گرافیست را بفهمد.

4. آموزش کار با نرم افزار های گرافیکی

با این که بسیاری از گرافیست ها امروزه طراح گرافیست کامپیوتری شده اند اما یک گرافیست ماهر قادر است تا با یک کاغذ و مداد طرح خود را خلق کند. البته که استفاده از تکنولوژی کارها را بسیار قوی تر و ماهرانه تر کرده و با به کار گیری درست از رایانه در مسیر طراحی، گرافیست ها قادر خواهند بود تا با دردسر کمتر در زمان کمتر آثاری فوق العاده را خلق کنند. کشور ما ایران، بهشت گرافیست هاست و گرافیک های داخل ایران به راحتی می توانند از گرافیست های خارجی پیشی بگیرند. شاید کمی برایتان عجیب به نظر برسد اما به دلیل عدم وجود قانون کپی رایت در ایران شما می توانید با هزینه ناقابل ده هزار تومانی فتوشاپ، کورل دراو، تیری دی مکس، ایلستریتور و ... را یکجا تهیه کنید، مجموعه ای که یک فرد خارجی شاید لازم داشته باشد برای تهیه کردن آن چند ده هزار دلار هزینه کند. تمامی این نرم افزار ها با هم مرتبط هستند و کار با چند نرم افزار خروجی خوبی خواهد داشت. برای مثال نرم افزار کورل دراو برای کشیدن و خلق تصاویر قدرت فوق العاده ای دارد اما در ویرایش آن ها چندان چنگی به دل نمی زند، در حالی که فتوشاپ حرف اول را در ویرایش و کلاژ می زند اما اگر بخواهید طرحی را که در کورل دراو سی ثانیه ای کشیدید با فتوشاپ ایجاد کنید شاید 10 دقیقه زمان ببرد و به خوبی کورل دراو ایجاد نشود. نرم افزار تیری دی مکس ابرقدرت بی چون چرای دنیای سه بعدی است و ایلستریتور نیز ترکیبی از کورل و فتوشاپ است تا نیاز گرافیست را به خوبی مرتفع نماید.

 

5. نظارت بر چاپ و آشنایی با اصول کار با رنگ ها و ابعاد

بسیاری از تصاویر طراحی شده گرافیکی چاپ نمی شوند و در وبسایت ها یا شبکه های اجتماعی به کار گرفته می شوند. در این حالت گرافیست لازم است تا بداند با چه قواعدی و چه رنگ هایی و در چه اندازه هایی به طراحی بپردازد. رنگ های دسته RGB در دنیای مجازی به کار گرفته می شوند و گستره بسیار بالایی را شامل می شوند. گرافیست با استفاده از این رنگ ها طرح هایی را ایجاد می کند که قرار نیست چاپ بشوند و درشبکه های اجتماعی و وبسایت ها به کار گرفته می شوند. در مقابل دسته رنگ های CMYK  را داریم که شامل گستره ی بسیار بسیار پایین تری هستند و قابل چاپ در دستگاه های چاپگر می باشند. جایی که قرار است طرح چاپ شود گرافیست با چالش های بسیاری چون کادر بندی با توجه به صحافی، اندازه محصول و نظارت برای چاپ با بهترین و متناسب ترین متریال و مناسبترین قیمت رو به روست. پس از گذراندن دوره های نظارت بر چاپ، طراح گرافیست با انواع ابعاد صحافی، انواع کاغذ و روش های چاپ آشنا خواهد شد و قادر خواهد بود تا بر دستگاه های چاپ غول آسا نظارت کند تا چاپ با استفاده از بهترین روش و با کمترین هزینه صورت پذیرد. گرافیست با مفاهیمی چون رنگ، جوهر و مرکب به خوبی آشنا شده و به یک کارشناس چاپ تمام عیار بدل خواهد شد. طراح پس از آموزش نظارت بر چاپ می داند که برای هر نوع چاپی چه روشی متناسب است و چه کاغذی برای چه کاری استفاده می شود. جالبتر این که گرافیست می تواند هزینه چاپ یک کتاب را قبل از پردازش مراحلی چون چاپ و صحافی محاسبه کرده و این هزینه را هوشمندانه کاهش دهد یا موجب افزایش آن شود. گرافیست به خوبی می داند که با توجه به سرعت بسیار بالای دستگاه های چاپ یک اشتباه کوچک برابر است با دسته کم 5000 چاپ اشتباه که باعث هزینه سنگینی می شود. ناظر چاپ می تواند با هوشمندی با کم کردن یک صفحه هزینه ها را به طرز عجیبی کاهش دهد.

نظارت بر چاپ و آشنایی با اصول کار با رنگ ها و ابعاد

طراح گرافیست چگونه باید در کار خود پیشرفت کند؟

یک کلام، مطالعه! مطالعه ی آثار سایر هنرمندان، آثار طراحی های باستانی، آشنا شدن با انواع خط ها، آشنا شدن با انواع اشکال هندسی می تواند به طراح گرافیست کمک کند تا در کار خود پیشرفت نماید. یک طراح گرافیست باید قادر باشد تا از محیط پیرامون خود الهام گرفته و دست به طراحی بزند. مطالعه زندگینامه گرافیست های موفق می تواند به پیشرفت در راه گرافیک کمک شایانی کند و مشاهده آثار آنان می تواند الهام بخش باشد. مورد بعدی که از اهمیتی بسیاری در پیشرفت کار گرافیست برخوردار است شناخت رنگ هاست. یک گرافیک موفق خاصیت روانشناسی رنگ ها را می داند و برای هر طرحی از رنگ های مناسب استفاده می کند. برای مثال استفاده از طرح هایی با رنگ زرد یا قرمز در جایی که مخصوص بیماران اعصاب و روان است اصلا گزینه مناسبی به نظر نمی آید. مورد بعدی شناخت ترکیب رنگ هاست یک گرافیست خوب باید بر مبحث کنتراست مسلط باشد و بداند که رنگ هایی که استفاده می کند با هم علاوه بر سازگاری کنتراست خوبی هم داشته باشند. طبیعت نمونه خوبی از سازگاری رنگ ها را به ما نشان می دهد. سازگاری رنگ قرمز درخت آلبالو با برگ های سبز و تنه قهوه ای رنگ درخت یا آسمان آبی با ابرهای سفید نمونه ای از این سازگاری رنگ ها در طبیعت هستند. کنتراست رنگ اثر بسزایی خواهد داشت و افرادی که وارد این حرفه می شوند به خوبی با این موارد آشنا خواهند شد.

طراح گرافیست چگونه باید در کار خود پیشرفت کند؟

استخدام گرافیست و موقعیت های شغلی آن

با این که به اصطلاح در بازار طراحی گرافیک دست زیاد شده است اما آمار بسیار کمی طراح گرافیست واقعی هستند و این طراح های ماهر بدون شک کارهایی بسیار قویتر ارائه داده و درآمدهای بسیار بالاتری خواهند داشت. بهتر است بگوییم اگر یک طراح مسلط و قوی باشید این شما نیستید که به دنبال کار می گردید، بلکه این شغل گرافیست است که به دنبال شما خواهد آمد. برای مثال افرادی که در زمینه طراحی سه بعدی در ایران کار می کنند بسیار کمتر از دو بعدی کارها هستند و طراحی سه بعدی جایگاه ویژه ای دارد. با مدلسازی ساختمان ها قبل از ساخت طراح می تواند پول خوبی به جیب بزند. ضمن این که اگر مهارت طراحی سه بعدی خود را بالاتر برده و انیمیشن سازی کند به ازای هر ثانیه انیمیشن میلیونی درآمد خواهد داشت. مورد بعدی طراحی لوگو است که نیاز هر سازمان یا کسب و کاری است و به مانند یک هویت می باشد. بازار طراحی لوگو همیشه داغ است و دست در آن زیاد نیست، چرا که هرکسی قادر به طراحی لوگوهایی قدرتمند نخواهد بود. خبر خوب این که طراح گرافیست با حداقل امکانات در منزل می تواند به درآمد زایی بپردازد و بازار کارش به گستردگی کل فضای مجازی و پیج هایش، سایت ها و صفحه هایش می تواند باشد. حتی اگر گرافیست به دنبال کار طراحی نرود با نظارت بر چاپ می تواند درآمد خوبی را کسب کند و نظارت بر چاپ یکی از انواع شغل گرافیست است که کار به دنبال شما خواهد گشت. بگذارید به طور خلاصه بگوییم، چیزی به اسم گرافیست بیکار وجود ندارد، به عنوان یک طراح به خوبی آموزش و ببینید چطور با عزت و احترام استخدام خواهید شد، چطور درآمدهای بالا کسب خواهید کرد و چه زندگی مرفهی خواهید ساخت. به یاد داشته باشید، دنیای گرافیک بخشی از دنیای هنر است، بنابراین هیچ محدودیتی در آن وجود ندارد.

مشاهده آگهی  استخدام گرافیست 

 

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی