بررسی شغل کارشناس متخصص شبکه

نوشته شده توسط

باجاب

بررسی شغل کارشناس متخصص شبکه

با توجه به پیشرفت تکنولوژی استفاده از کامپیوتر در هر ارگان و سازمانی مطرح می باشد، پس وجود یک کارشناس شبکه ضروری است تا بتواند مشکلات فنی سیستم های کامپیوتری را بررسی نماید. برخی از این افراد در زمینه فناوری اطلاعات یک شرکت و یا ارگان مشغول به فعالیت می شوند و بر شبکه آن سازمان نظارت می نمایند. در ادامه می خواهیم مطالب تکمیلی بیشتری در ارتباط با شغل متخصص شبکه ارائه نماییم، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

کارشناس شبکه کیست؟

فردی که در زمینه شبکه و فناوری اطلاعات فعالیت می نماید باید با شبکه های متصل کننده کامپیوتر آشنایی داشته باشد و بتواند شبکه های گسترده  (WAN) و محلی (LAN) را تهیه و پشتیبانی نماید. محدوده کاری یک کارشناس متخصص شبکه می تواند از یک طبقه ساختمان تا چندین کشور باشد و در این زمینه از تکنولوژی های مختلفی مانند فیبرهای نوری و یا مایکروویوی استفاده می نماید. هم چنین در مواقعی که حجم داده ها افزایش می یابد به داده های امنیتی نیاز است که متخصص شبکه باید یک سری راه حل هایی در این مورد برای تغییرات سیستم های امنیتی راه اندازی نماید.

استخدام کارشناس متخصص شبکه 

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام کارشناس متخصص شبکه

در ضمن یک کارشناس شبکه وظیفه دارد بررسی نماید که آیا شبکه سیستم ظرفیت لازم برای جوابدهی به نیازهای مخاطبین را داشته باشد. در عین حال باید توانایی بررسی امنیت شبکه را نیز داشته باشد و در این راستا باید به سیستم ها و روش های امنیتی تسلط داشته باشد. به طور کلی متخصص شبکه باید توانایی های لازم در مورد سازماندهی و فناوری اطلاعات را داشته باشد و در عین حال قدرت برقراری را با سایر افراد داشته باشد تا بتواند به راحتی مشکلات فنی را تشخیص داده و برطرف نماید. کارشناس شبکه با چهار سیستم مختلف کار می کند که شامل این موارد است:

 • سیستم محلی (LAN): در این شبکه اکثر رایانه ها و سیستم های کامپیوتری در یک محیط محدود مانند اداره و یا در یک ساختمان به یکدیگر متصل می شوند.
 • سیستم شهری (MAN): این نوع از سیستم، می تواند سیستم های محلی یک شهر را به یکدیگر متصل نماید.
 •  سیستم گسترده (WAN) : در این نوع سیستم، شبکه های درون مرزی به یکدیگر متصل می شود.
 • سیستم جهانی (GAN): سیستم با موقعیت های جغرافیایی نامحدود به یکدیگر وصل می شود و برای این فعالیت نیز از تکنولوژی های بی سیم و ماهواره ای استفاده می شود.

شرح وظایف شغل متخصص شبکه

 1. اجرای سخت افزارها و نرم افزارهای جدید برای ارتقاء شبکه و راه اندازی آن
 2. ارائه حساب های کاربری و تعیین محدوده دسترسی برای اشخاصی که در ناحیه شبکه از آن امکانات استفاده نمایند.
 3. برقراری امنیت شبکه برای اینکه استفاده کاربران راحت تر باشد و هیچ گونه مشکلی ایجاد نشود. موضوع امنیت شبکه برای سیستم های بانکی بسیار حائز اهمیت است.
 4. تشخیص مشکلات شبکه و برطرف نمودن آن ها
 5. تنظیم برنامه های زمان بندی شده برای نگهداری و هم چنین تعمیر شبکه
 6. برنامه ریزی برای ارائه خدمات فنی به مخاطبین نهایی. گاهی از مواقع کارکنان شبکه با یک سری مشکلات روبرو می شوند که متخصص شبکه باید برای برطرف نمودن این مشکلات اقدام نماید.
 7. نظارت و بررسی روزانه بر روند استفاده از سیستم شبکه
 8. بررسی و استفاده از تکنیک های بروز برای کارایی بیشتر شبکه های تحت کنترل و در ضمن افزایش امکانات شبکه برای استفاده بیشتر کاربران

مهارت های مورد نیاز برای شغل

 • داشتن توانایی بالا در حل مساله: به علت اینکه اجرای هر پروژه از پروژه دیگری متفاوت است و برای اینکه هر پروزه کاملا بهینه باشد، باید در راستای حل مسائل هر پروژه نیاز به راه کارهای مخصوصی است. به عنوان مثال برای راه اندازی هر سیستم شبکه کامپیوتری باید در مورد چیدمان نوع دیوارها، حجم کامپیوترهایی که برای شبکه مورد نیاز است، جایگاه استقرار آن ها و مکان استقرار سرور را مورد بررسی قرار داد و متناسب با هر شبکه راهکار مناسبی را ارائه نمود.
 • داشتن توانایی فناوری اطلاعات در زمینه سخت افزار و نرم افزارهای مربوط به شبکه
 • توانایی مدیریت در اولویت های وظایف مدیران شبکه
 • مهارت توضیح دادن واضح موضوعات فنی برای مدیران فعال در هر پروژه
 • داشتن مهارت تیمی کارکردن: در اغلب موارد نیاز است که برای انجام بسیاری از پروژه های شبکه با همکاری سایر افراد شرکت اجرا گردد که برای مدیریت و ادامه دادن به این صورت نیاز به توانایی کارکردن گروهی است.
 • بروز نمودن اطلاعات سیستم ها بر حسب آخرین تکنولوژی مورد استفاده

شرایط محیط کاری کارشناس شبکه

متخصصین شبکه اغلب در بخش انفورماتیک و واحد فناوری اطلاعات مشغول به فعالیت هستند و مسئولیت نظارت بر سازمان را بر عهده دارند. اغلب کارشناس شبکه در شرکت هایی فعالیت می نماید که به صورت تخصصی در حوزه شبکه مشغول به فعالیت هستند و به صورت تخصصی نیز با دیگر کارشناسان خدمات خدماتی در خصوص شبکه به مخاطبین ارائه می نمایند. البته برخی از کارشناسان نیز هستند که به صورت مستقل و شخصی فعالیت می کنند و درآمد کسب می نمایند.

                                                                                                         دیدن آگهی های استخدام کارشناس متخصص شبکه 

تحصیلات مورد نیاز برای احراز شغل متخصص شبکه

اغلب دانشجویانی که از مقطع لیسانس در علوم کامپیوتر، مهندسی کامپیوتر، مهندسی فناوری اطلاعات فارغ التحصیل می شوند و یا در مقطع ارشد در رشته های تحصیلی مهندسی کامپیوتر، مهندسی فناوری اطلاعات و یا رشته شبکه های کامپیوتری فارغ التحصیل می شوند می توانند وارد این حرفه شوند. البته یک سری از افراد بدون گذراندن تحصیلات دانشگاهی، می توانند با سپری نمودن یک سری دوره های آموزشی وارد این حرفه شوند. دوره های آموزشی که نیاز است برای ورود به این شغل سپری نمود شامل: MCSA  که بر پیاده سازی، مدیریت و برطرف نمودن مشکلات سیستم ویندوزی نظارت دارد و دوره MCSE که شامل دوره MCSA و طراحی سیستم های ویندوزی است.

بررسی بازار کار کارشناس شبکه

متخصصین شبکه همیشه می توانند در سازمان ها و هم چنین شرکت های متفاوت دولتی و خصوصی مشغول به فعالیت شوند و اغلب نیز در حوزه فناوری اطلاعات نیز می توانند شروع به کار نمایند. با عقد قرارداد با این شرکت ها و کسب تجربه کاری می توان بعد از مدتی به رده های بالاتری در این حوزه شغلی رسید. بر مبنای تحقیقات اخیر آمار بسیار دقیقی در ارتباط با میزان استخدام متخصصین شبکه در کشور وجود ندارد. اما بر اساس پیشرفت تکنولوژی هایی که اخیرا بدست آمده است می توان انتظار داشت که از بازار کار خوبی برخوردار باشد و نسبت به سایر مشاغل بالاتر باشد. تنها دلیل رونق داشتن بازار کار در این زمینه شغلی می توان به افزایش کاربرد کامپیوتر و نرم افزار به صورت گسترده در سال های اخیر در کشور اشاره نمود. امروزه نمی توان هیچ گونه سازمان و یا ارگانی را پیدا کرد که بدون استفاده از سیستم های کامپیوتری کار کند. پس برای راه اندازی و برطرف کردن مشکلات فنی این سیستم ها نیاز به کارشناس شبکه است. در ضمن می توان پیش بینی نمود که با وابستگی هر چه بیشتر شرکت ها به سیستم های کامپیوتری، می توان انتظار داشت که نیاز به تخصص شبکه در حال گسترش است و می توان آینده خوبی را برای وضعیت متخصص شبکه انتظار داشت.

بررسی درآمد متخصص شبکه در ایران و جهان

هر فردی که در شغل متخصص شبکه مشغول به فعالیت است می تواند هم در بخش دولتی و هم در بخش خصوصی مشغول به فعالیت گردد. چنانچه در بخش دولتی مشغول به فعالیت شود بر پایه قوانین کشوری حقوق دریافت می نماید. در بخش خصوصی نیز بر مبنای پارامترهایی از جمله میزان تخصص، دانش و تجربه کاری فرد میزان درآمد تعیین می شود. بر مبنای آخرین تحقیقاتی که صورت گرفته است، در اواخر سال 92 توسط افرادی در زمینه های مختلف شغلی میزان درآمد مورد بررسی قرار گرفته است. در این تحقیق بعضی از گرایش های مختلف شبکه مورد بررسی قرار گرفته که شامل کارشناس شبکه، ادمین شبکه، پشتیبان شبکه، مسئول شبکه و مدیر شبکه است. برای شغل متخصص شبکه در هر پست و در هر موقعیت سازمانی حداقل و حداکثر و متوسط درآمد ماهیانه در نظر گرفته شده است. بر فرض مثال چنانچه متخصص شبکه در سمت مدیریت شبکه مشغول به فعالیت باشد بر اساس تحقیقات سال 92، از حداقل درآمد 1100000 تومان، حداکثر درآمد 4680000 تومان و متوسط درآمد در حدود 2000000 تومان است. در بررسی هایی که برای میزان درآمد متخصص شبکه در سایر کشورهای جهان انجام شده است نشان دهنده این است که در کشورهایی از جمله آمریکا، متوسط درآمد ماهیانه برای متخصص شبکه در سال 2010 میلادی، در حدود 69160 دلار است و در سال 2013 در حدود 73000 دلار است. در کشور استرالیا میزان درآمد سالیانه در حدود 72 هزار دلار است. در کشور انگلستان نیز متوسط درآمدی که برای این شغل در نظر گرفته شده است برای افراد مبتدی بین 27000 تا 42500 دلار است، برای افراد پر تجربه از 42500 تا 60500 دلار تعیین می گردد و برای مهندسین ارشد در حدود 91000 دلار است.

مطلب پایانی:

با مطالعه مطالب این مقاله به این نتیجه خواهیم رسید افرادی می توانند در این زمینه شغلی مشغول شوند که علاقه به دانش نرم افزار و سخت افزار کامپیوتر دارند. هم چنین دارای مهارت های سازماندهی و فناوری اطلاعات قوی هستند. در ضمن می بایست با درستی با سایر افراد ارتباط برقرار نماید تا بتواند مشکلات فنی مربوط به شبکه سازمان را برطرف نمایند. امیدواریم با مطالبی که در این مقاله ارائه شد توانسته باشیم در راستای آشنایی با این شغل به شما کمک کرده باشیم.

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی