بررسی شغل کارواشکار

نوشته شده توسط

باجاب

بررسی شغل کارواشکار

کارواشکاری از جمله مشاغلی است که اکثر افرادی که به دنبال شغل هستند و تجربه کاری خاصی ندارند می توانند وارد این حرفه شوند. محیط کارواش هم از جمله مکان هایی است که اغلب خودروهای سواری در طول یک ماه حداقل یک بار برای تمیز نمودن خودرو به آن جا می روند. این شغل در کلان شهرها بسیار پر درآمد است و برای راه اندازی آن نیازی به تحصیلات خاصی ندارد. در این مقاله قرار است در مورد شغل کارواشکار و شرایط ایجاد یک کارواش توضیحات کامل تری را ارائه نماییم، با ما همراه باشید.

معرفی شغل کارواش

استفاده از کارواش و یا مراکزی که مسئول شستشوی ماشین ها هستند این روزها از رونق بالایی برخوردار است و اغلب افراد به علت این که این مکان های شستشو با سرعت بیشتر و خیلی راحت تر خودروها را تمیز می کنند به این مراکز مراجعه می نمایند و ان را به شستشوی دستی ماشین های خود ترجیح می دهند. اگر فردی بتواند سرمایه مناسبی تهیه نماید به راحتی می تواند با تاسیس یک کارواش برای خود شغلی را راه اندازی نماید زیرا که نیازی به تحصیلات و هم چنین تخصص خاصی ندارد و تنها نیازی که برای راه اندازی یک کارواش وجود دارد چند دستگاه شستشو و هم چنین چند کارگر است که می توانند با کمترین هزینه بیشترین درآمد را کسب نمایند. تنها عامل مهم در این شغل داشتن اعتبار است و با داشتن حداقل سرمایه ده میلیونی به غیر از اجاره مکان کارواش می توان از یک درآمد نسبتا خوبی برخوردار بود.

استخدام کارواشکار

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام کارواشکار

 بررسی انواع محیط های کارواش

هر فردی که می خواهد در آینده این شغل را انتخاب نماید باید در ابتدا تصمیم بگیرد که چه نوع از کارواش را می خواهد راه اندازی نماید. این روزها انواع مختلفی از کارواش وجود دارند که بر مبنای بودجه و هم چنین شرایط محیطی کار تعریف می شوند. هر کس بر مبنای نوع تجربه شخصی خود تصمیم می گیرد که یک نوع از کارواش را راه اندازی نماید. در ادامه می خواهیم به بررسی انواع کارواش های موجود در شهر بپردازیم و در مورد مزایا و معایب هر یک توضیح خواهیم داد. در کل کارواش ها به چهار دسته تقسیم می شوند که شامل:

  • کارواش سنتی
  • کارواش اتوماتیک-تونلی
  • کارواش بخار
  • کارواش سیار

کارواش سنتی

در این نوع از کارواش افراد به صورت دستی به تمیز کردن خودرو می پردازند و هر فردی که قرار است این حرفه را انتخاب نماید می تواند با یک هزینه کم و به راحتی کارواش را تاسیس کند و این شغل مورد استقبال افرادی است که از سرمایه کمی برخوردار هستند. تنها نکته منفی که این نوع از کارواش دارد این است که در ابتدا باید خودرو یک بار با مواد شوینده شسته شود و بعد از این مرحله باید با استفاده از دستگاه های فشار آب قوی آبکشی شود. به همین علت است که در این روش مصرف آب بسیار بالا است و احتمال دارد رنگ ماشین در قسمت هایی مانند سپر از بین برود. لکه ها و چربی ها در این روش به راحتی پاک نمی شوند و نقاط کور مانند دریچه کولر، داخل داشبورد و... قابل تمیز کردن نیست.

کارواش تونلی

 در این نوع از مدل کارواش از طریق یک تسمه نقاله، ماشین را ما بین چندین دستگاه تمام خودکار عبور می دهند و به این طریق خودرو را شستشو می دهند. این روش دارای مزیتی است و آن هم تمام اتوماتیک بودن آن است. در این روش شستشو بسیار راحت است و از دستگاه های تمام اتوماتیک استفاده می شود و هیچ فردی به صورت دستی در شستشو دخالتی ندارد. کارواشکار برای کار در این نوع مدل کارواش نیاز به سرمایه بالایی برای خرید دستگاه  دارد و تنها افرادی می توانند این کار را انجام دهند که قادر به تامین این سرمایه باشند. در ضمن چون روش شستشو به صورت اتوماتیک است احتمال دارد برخی از نواحی خودرو کاملا شسته نشود و باید به صورت دستی تمیز شود.

کارواش بخار

در این نوع از مدل کارواش شستشوی خودرو از طریق بخار انجام می شود و موجب فراهم نمودن شرایط بسیار مناسب برای صاحبین کار و مشتریان شده است چرا که در مصرف آب بسیار صرفه جویی می شود و استفاده از بخار آب در شستشو موجب از بین رفتن انواع میکروب ها از خودرو می شود. علاوه بر این چون میزان بخار آب کم است به همین علت بعد از شستشو به راحتی با دستمال رطوبت خودرو از بین می رود. در این نوع از کارواش به علت عدم استفاده از برس رنگ ماشین هیچ گونه تغییری ندارد و در قسمت آینه و شیشه های خودرو هیچ گونه خراش و ساییدگی ایجاد نمی شود. در ضمن به دلیل اینکه از مواد شوینده استفاده نمی شود می تواند در حفظ محیط زیست نیز تاثیرگذار باشد. از دیگر مزیت های این نوع کارواش هزینه پایین تر دستگاه کارواش بخار به نسبت کارواش اتوماتیک است و با استفاده از این دستگاه ها می توان به راحتی چند خودرو را به صورت همزمان تمیز کرد. به هر حال راه اندازی یک کارواش بخار می تواند یک ایده بسیار مناسب برای کسب و کار باشد و در عین حال از سود نسبتا خوبی نیز برخوردار است.

کارواش سیار

یکی دیگر از انواع کارواش، کارواش سیار است که می توان خودرو را در محل مورد نظر شستشو داد. در این نوع کارواش شستشو به روش های مختلفی انجام می شود از جمله: کارواش نانو، سنتی و بخار شوی سیار. در همه این موارد کارواشکار شستشوی خودرو را در محل انجام می دهد. اغلب در شستشوی های سیار از کارواش بخار استفاده می شود و علت آن نیز به خاطر عدم تولید فاضلاب توسط دستگاه بخارشوی کارواش و هم چنین عدم استفاده از مواد شوینده که از ایجاد کثیفی در محل جلوگیری می نماید. از دیگر مزایایی که این نوع کارواش برای افراد دارد این است که نیازی به استفاده از مکان ثابت نیست و می توان در هر محلی این کار را به راحتی انجام داد.

میزان درآمد شغل کارواشکار

میزان هزینه ای که بابت شستن خودرو دریافت می شود بسته به شستشوی داخلی و خارجی محیط خودرو، مدل خودرو و اینکه برای شستن خودرو از چه خدماتی استفاده شود بستگی دارد. ولی به صورت کلی در کارواش سنتی میزان هزینه ای که برای شستن خودرو دریافت می گردد در حدود 10 هزار تومان تا 60 هزار تومان است و برای کارواش های بخار از 25 هزار تومان شروع می شود و تا 200 هزار تومان هم می رسد. میزان سودی که بابت شغل کارواشکار می توان در نظر گرت در حدود 20 تا 25 میلیون تومان در ماه است.

تاسیس کارواش به چه فضایی نیاز دارد؟

برای راه اندازی یک کارواش نیاز به فضایی است که خروجی و ورودی مناسبی برای خودروها داشته باشد و اگر فرد برای راه اندازی کارواش از یک محیط بسیار کوچک استفاده می نماید، می تواند برای بهره بری بیشتر از محیط، فضای خشکشویی را از محیط شستشوی اصلی جدا کند. هم چنین در محیط کارواش باید برای هر ایستگاه یک فضایی مد نظر قرار داد تا خودرو به آسانی شسته شود. یک فضای جداگانه برای تاسیسات کارواش مانند جاروبرقی، برس، مواد شوینده و انواع پمپ های باد و واتر جت باید در نظر گرفت. اگر در محیط کارواش امکان دارد بهتر است یک فروشگاهی برای فروش ابزاری مانند اسپری، لوازم لوکس برای تزئین خودرو تاسیس نمود. از دیگر فضاهای لازم برای کارواش یک فضایی برای انتظار مشتریان، استراحت کارکنان، سرویس بهداشتی هم برای کارکنان و هم مشتریان می باشد.

ابزار و مجوزهای مورد نیاز برای شغل

افرادی که قصد دارند در شغل کارواشکار مشغول به فعالیت شوند، به یک سری ابزار نیازمند هستند که شامل: پمپ باد، پمپ کارواش، بخارشوی، جارو برقی، صندلی شوی، دستگاه کف ساز، مواد شوینده، انواع مواد خوشبوکننده و سطل زباله و ... مورد نیاز است. علاوه بر این ابزارها، برای راه اندازی کارواش نیاز به یک سری مجوز است که شامل این موارد است: کارت پایان خدمت برای آقایان، داشتن حداقل مدرک تحصیلی، نداشتن سوء پیشینه، عدم اعتیاد به مواد مخدر و داشتن یک فضایی برای راه اندازی کارواش که دارای حداقل دو ایستگاه باشد.

عوامل موثر برای افزایش درآمد کارواش

عوامل بسیاری در میزان درآمد یک کارواش تاثیرگذار است که می توان به این موارد اشاره نمود:

  • مدیریت صحیح محیط کارواش
  • بازبینی منظم تجهیزات و برطرف نمودن نقص های دستگاه
  • نظارت بر مصرف درست مواد شوینده و جلوگیری از استفاده بیش از حد
  • افزایش دادن کیفیت کاری برای جلب رضایت مشتری
  • پیش بینی های لازم برای مقابله با مشکلات احتمالی  در فصل های مختلف سال

مطلب پایانی:

شغل کارواشکار از جمله مشاغل سود آوری است که این روزها از استقبال بسیاری از افراد جویای کار برخوردار است و همان طور که در مقاله ارائه شد نیازی به تجربه و تخصص خاصی نمی باشد و می توان در این شغل مشغول به فعالیت شد. البته باید این نکته را بیان کرد که اغلب افرادی که در این حوزه مشغول به فعالیت می شوند و به عنوان کارگر در یک محیط کارواش مشغول هستند حقوقی دریافت نمی کنند و درآمدی که بدست می آورند از طریق انعام مشتریان است. میزان درآمدی که می توانند بدست بیاورند از 50 هزار تومان تا 100 هزار تومان متغیر است. البته اگر فردی خود صاحب کارواش باشد به لحاظ درآمدی در جایگاه بالاتری قرار می گیرد و می تواند سود خوبی را بدست بیاورد. به هر حال امیدواریم با ارائه مطالب این مقاله توانسته باشیم در انتخاب مسیر شغلی تان موثر بوده باشیم.

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی