بررسی شغل کارشناس وب سایت

نوشته شده توسط

باجاب

بررسی شغل کارشناس وب سایت

شغل کارشناس وب سایت از جمله مشاغلی است که فرد باید در زمینه علوم کامپیوتر از علاقه بسیار بالایی برخوردار باشد و بتواند در مورد برنامه نویسی سایت از تخصص خود استفاده نماید. به هر حال یک کارشناس سایت باید در انواع طراحی های مربوط به سایت از توانایی بالایی برخوردار باشد و یا اینکه در این زمینه آموزش های لازم را دیده باشد. برای تکمیل اطلاعات خود در این نوع از شغل بهتر است تا انتهای مقاله با ما همراه شوید.

تعریف شغل

اگر فردی هستید که در ارتباط با کامپیوتر دارای استعداد و خلاقیت هستید و از انجام این شغل لذت می برید می توانید وارد این شغل شوید. یک کارشناس وب سایت باید این توانایی را داشته باشد که ظاهر یک سایت را در درون مغز خود تصویرسازی نماید تا بتواند درک کند که سایت مورد نظر چگونه کار می کند. طراح وب لزوما نیازی به داشتن مدرک تحصیلی ندارد و اغلب کارشناسان در زمینه وب سایت دارای تجربه های کاری هستند و یا اینکه در مراکز آموزشی دوره های لازم را گذرانده اند.

استخدام مشاغل وب

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام مشاغل وب

در اصل برای تولید یک وب سایت باید از مهارت های متخصصین مختلفی در این حوزه استفاده نمود که یکی از این افراد کارشناس طراح سایت است. وی با استفاده از تخصصی که دارد شروع به طراحی و برنامه نویسی لایه ظاهری سایت مورد نظر می پردازد و برنامه نویس های دیگر شروع به کد نویسی در این زمینه می پردازند که در جهت تولید محتوا، کنترل و پردازش محتوا در بخش های مختلف وب سایت می باشد. کارشناس وب سایت اگر در شرکت های خصوصی و دولتی مشغول به فعالیت باشد به صورت تمام وقت فعالیت می نماید. اما تعدادی از کارشناسان هستند که به صورت آزاد کاری فعالیت می نمایند و میزان ساعت کاری در اختیار خودشان است. گاهی ضروری است که به خاطر شرایط کاری یک پروژه و یا به علت بروز برخی از مشکلات در سایت اضافه کاری نیز داشته باشند. محل کار یک کارشناس سایت نیز می تواند بر حسب نوع فعالیت در شرکت و یا در منزل باشد. طراحی وب سایت از جمله مشاغلی هستند که امروزه در ایران و در سایر کشورهای جهان طرفداران زیادی پیدا نموده و به لحاظ موقعیت شغلی در جایگاه نسبتا خوبی قرار دارد.

وظایف شغل کارشناس وب سایت

از جمله وظایف کارشناس وب سایت می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. ارتباط با مشتریان به صورت حضوری برای صحبت کردن در مورد کار و نوع مشتری هایی که از سایت بازدید دارند، در جهت اینکه از درخواست ها و انتظارات مشتری های خود برای تولید وب سایت اطلاع داشته باشند.
 2. تهیه طرح اولیه که نشان دهنده ظاهر سایت و چگونگی ارتباط با بخش های مختلف سایت است که این طرح می تواند به صورت کاغذی و یا اینکه به شکل الکترونیکی ایجاد گردد که این طرح پایه و اساس کاری کارشناس وب سایت است.
 3. گرفتن تصمیم در ارتباط با نوع متن، رنگ ها و پس زمینه های مورد استفاده که همه این موارد با نظر کارفرما ایجاد می شود.
 4. تولید صفحات، آیکون ها و لینک های مربوط به سایت از طریق نرم افزارهای طراحی وب که از تعداد بسیار زیادی برخوردار هستند و می توان با استفاده از این نرم افزارها لینک های مناسب سایت را ایجاد نمود. از جمله این نرم افزارها می توان به نرم افزار Dream viewer اشاره نمود.
 5. قرار دادن امکاناتی از جمله فیلم، صدا و انیمیشن به وب سایت که برای افزایش جذابیت سایت استفاده می گردد و برای اضافه نمودن این امکانات نیز از نرم افزارهای مخصوصی استفاده می گردد.
 6. امتحان نمودن سایت قبل از بارگزاری و انجام اصلاحات لازم
 7. قرار دادن سایت بر روی سایت جهت شروع کار و در نهایت تحویل آن به کارفرما

مهارت های لازم برای احراز شغل

برای ورود به شغل کارشناس وب سایت نیاز به دانستن یک سری مهارت هایی است که در این قسمت به توضیح این موارد می پردازیم:

 • تسلط بر زبان های برنامه نویسی که در ارتباط با سایت است
 • تسلط کامل بر اینترنت و هم چنین اصول مربوط به سایت و آشنایی با نرم افزارهای مربوط
 • داشتن خلاقیت برای خلق ایده های جدید و ارائه طرح های جدید به بازار
 • داشتن مهارت در ارتباط با حل مسائل و داشتن یک رویکرد منطقی در این موضوع
 • قابلیت ارائه توضیحات خوب و واضح نکات فنی برای افرادی که در این زمینه از اطلاعات بسیار پایینی برخوردار هستند مانند مشتریان و کارفرمایان سایت
 • قابلیت تحویل و ارائه به موقع پروژه ها، به علت اینکه در صورت بروز تاخیر در ارائه این پروژه ها ممکن است کارفرما از سایت رضایت نداشته باشد و یک تبلیغات منفی برای کارشناس به همراه داشته باشد.
 • توانایی درک درست از قوانین و مقررات اینترنتی برای دسترسی به وب سایت
 • اطلاع داشتن از آخرین تغییرات تکنولوژیکی و نرم افزاری
 • قابلیت کار با نرم افزارهایی از جمله اسکنرها و تجهیزات دیجیتال صوتی و تصویری
 • در صورت مستقل کار کردن نیز نیاز به داشتن مهارت مدیریت در کسب و کار و قدرت مذاکره دارید.

تحصیلات مورد نیاز برای شغل

چنانچه قصد ورود به شغل کارشناس وب سایت را داشته باشید باید در زمینه علوم کامپیوتر، مهندسی نرم افزار، فناوری اطلاعات دارای مدرک کارشناسی باشید. یا اینکه در زمینه ارشد در یکی از گرایش های مهندسی کامپیوتر، فناوری اطلاعات فارغ التحصیل شده باشید. اما باید این نکته را مد نظر قرار دهید که دانش و اطلاعات لازم در ارتباط با شغل داشتن برخی از زبان های برنامه نویسی و برنامه گرافیکی است که اغلب این موارد در دانشگاه ها تدریس نمی شود و باید آن را در محیط خارج از دانشگاه یاد گرفت. البته می توان این رشته تحصیلی را در دانشگاه علمی و کاربردی و یا در شاخه کار و دانش فرا گرفت. اغلب دانشجویان فارغ التحصیل در رشته های مرتبط مانند گرافیک رایانه ای و برخی از رشته های دیگر هنری می توانند به این حوزه شغلی وارد شوند. در هر صورت برای ورود به این شغل نیازی به داشتن مدرک خاصی از دانشگاه نمی باشد و می توان با گذراندن دوره های آموزشی در آموزشگاه های آزاد مشغول به فعالیت شد. نکته دیگری که در ارتباط با این شغل باید بیان نمود این است که برای موفقیت در این شغل نیاز به خلاقیت و یا مهارت های فنی است که بتوان سایت و اطلاعات مورد نیاز را در قالب های مختلف به مدیران شرکت و یا مشتریان ارائه نمود. پس برای ارائه این اطلاعات نیاز به دانستن زبان های برنامه نویسی وب مانند HTML , CSS است و در عین حال باید در زمینه کد نویسی نیز از تسلط نسبتا خوبی برخوردار باشد.

فرصت های شغلی و بازار کار شغل کارشناس وب سایت

فردی که متخصص در این حوزه باشد می تواند در شرکت های مختلف طراحی وب و یا در بخش های فناوری اطلاعات و یا در سازمان های بزگ دولتی و شرکت های خصوصی مشغول به فعالیت گردد و یا اینکه با استفاده از تخصص خود به صورت مستقل فعالیت کند. اگر کارشناس در یک شرکت مشغول به فعالیت شود می تواند در سمت های مدیریتی تیم طراحی و یا مدیریت محتوای سایت فعالیت داشته باشد و با کسب تجربه و مهارت های لازم در این شغل می تواند به صورت مستقل فعالیت نماید. این روزها با پیشرفت تکنولوژی و شبکه های کامپیوتری و استقبال بسیار افراد به این زمینه، می توان تا حدود بسیار زیادی توقع داشت از لحاظ شغلی دارای پیشرفت خوبی باشد. در حال حاضر اغلب وزارت خانه ها و سازمان های دولتی دارای وب سایت های رسمی هستند و اطلاعات خود را از طریق سایت به مشتریان خود ارائه می دهند. در یک توضیح کلی می توان گفت که سایت ها در سه طرح متفاوت قابل ارائه هستند که شامل: واحد انفورماتیک سازمان سایت مورد نظر را طراحی کرده باشند، طرح دوم اینکه یک شرکت طراحی وب سایت در یک قالب یک قرارداد  طراحی را انجام داده باشند و یا اینکه سایت سازمان توسط یک فرد راه اندازی شده باشد. در هر یک از مواردی که بیان شد یک کارشناس وب سایت می تواند این فعالیت ها را انجام دهد. از دیگر موقعیت های شغلی که می توان برای کارشناس وب سایت بیان کرد طراحی پایگاه های اطلاع رسانی، تولید وب سایت های هنری و تخصصی و هم چنین توسعه صدها نوع وب سایت که در حال حاضر دارای نمونه های بسیار زیادی در فضای مجازی فارسی زبان وجود دارد.

بررسی وضعیت استخدام کارشناس سایت درسایر کشورهای جهان

 • آمریکا: بر اساس آمار ارائه شده در این کشور پیش بینی می گردد که میزان استخدام برای این شغل در سال های 2012 تا 2022 تا حدود 20 درصد افزایش داشته است، در صورتی که متوسط رشد برای استخدام در سایر مشاغل در حدود 11 درصد می باشد.
 • استرالیا: در بازه 5 سال گذشته این میزان استخدام در حدود 11.6 درصد رشد داشته است که برای سال های آینده رشد بسیار زیادی را برای این شغل پیش بینی نموده اند.

مطلب پایانی

با ارائه مطالب در این مقاله متوجه شدید که شغل کارشناس وب سایت از لحاظ پیشرفت شغلی در شرایط بسیار خوبی قرار گرفته است و با پیشرفت تکنولوژی این میزان در حال افزایش است. ولی یک نکته را باید مد نظر قرار داد که فردی می تواند در این شغل از موفقیت برخوردار باشد که در زمینه کامپیوتر و علوم وابسته به آن دارای علاقه بسیار زیادی باشد و بتواند از قدرت خلاقیت خود در ارائه سایت های جذاب برای جلب مشتری استفاده نماید. به هر حال امیدواریم مطالبی که در این مقاله ارائه شد برای انتخاب مسیر شغلی تان موثر بوده باشد.

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی