بررسی شغل کارشناس اجتماعی

نوشته شده توسط

باجاب

بررسی شغل کارشناس اجتماعی

شغل کارشناس اجتماعی به بررسی روابط بین افراد اجتماع می پردازد و از آن جایی که هر فردی در اجتماع برای برطرف نمودن نیازهای خود باید با دیگر افراد جامعه ارتباط برقرار کند، از این جهت برای برطرف نمودن نیازهای اجتماعی و فردی یک سری مشکلات ایجاد می شود. برای برطرف نمودن این گونه از مشکلات و رسیدن به سطح رفاهی مطلوب اجتماعی نیاز به شغل کارشناس اجتماعی در جامعه می باشد. برای آشنایی بیشتر با شرایط شغلی تا انتهای مقاله ما را همراهی نمایید.

کارشناس اجتماعی کیست؟

از آن جایی که انسان برای زندگی در دنیای امروزی نیاز به برقراری ارتباط با سایر افراد و اجتماع دارد، از این جهت است که رشته علوم اجتماعی به بررسی این روابط و برطرف کردن مشکلات اجتماعی می پردازد. از جمله مشکلاتی که برای افراد در اجتماع به وجود می آید می توان به مسائلی از جمله مسکن، مشکل اشتغال، مسائل بهداشت و آموزشی افراد اشاره نمود. در رشته علوم اجتماعی فرد به بررسی و مطالعه در این زمینه برای رسیدن به سطح رفاهی افراد می پردازد. در ضمن کارشناس اجتماعی در برنامه ریزی های کشوری برای افراد نیز دارای فعالیت است. رشته علوم اجتماعی دارای گرایش های مختلفی است و فردی که در این زمینه شغلی مشغول به فعالیت می شود می تواند در زمینه های پژوهشگری و برنامه ریزی اجتماعی، تعاون و رفاه اجتماعی، خدمات و رفاه اجتماعی و مددکاری اجتماعی مشغول شود. از دیگر زمینه های شغل کارشناس اجتماعی، گرایش تعاون و رفاه اجتماعی است که به به بررسی تعدیل و قدرت اجتماعی در اجتماع می پردازد. هدف از این گرایش شغلی بیشتر تربیت کارشناسانی است که از طریق تشکل های انسانی به توزیع منصفانه ثروت و قدرت در جامعه می پردازد. هر چیزی که مربوط به تعاون است و در زمینه چگونگی تاسیس و مدیریت و هم چنین فوایدی که تعاونی ها برای اجتماع دارند مورد بررسی قرار می دهد.

استخدام کارشناس اجتماعی

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام کارشناس اجتماعی

زمینه های کاری شغل کارشناس اجتماعی

یک کارشناس اجتماعی می تواند در زمینه های مختلفی در اجتماع مشغول به فعالیت گردد از جمله محل های فعالیتی که حضور یک کارشناس اجتماعی ضروری است در نهادهای سیاست گذاری جامعه، نهادهای فرهنگی و اجتماعی، شهرداری ها و فرهنگ سراها و هم چنین در انجمن های خصوصی و دولتی، وزارتخانه های ارشاد و هم چنین در آموزش و پرورش، سازمان اقتصاد و دارایی، در گمرک و بازار بورس، مرکز آمار و هم چنین در اداره ارتباطات و هم چنین فناوری اطلاعات، در وزارت بهداشت و وزارت کشور، کمیته امداد و بسیاری از مراکز دیگری که برای برطرف نمودن مشکلات کاری خود نیاز به تخصص علوم اجتماعی دارند.

توانایی های لازم برای کسب شغل

برای موفقیت در هر شغلی نیاز به کسب مهارت های لازم در این زمینه است از جمله توانایی های لازم در این حوزه فعالیتی، قوی بودن فرد در درس ریاضی برای موفقیت در سایر درسها از جمله اقتصاد، جامعه شناسی، امور مالی و حسابداری است. توانایی ارتباط خوب برقرار نمودن با سایر افراد، داشتن ثبات عاطفی، قابلیت همکاری و همیاری با دیگران، داشتن جسمی سالم برای انجام دادن فعالیت کاری بسیار مهم است.

وضعیت بازار کار و درآمد شغل کارشناس اجتماعی

در حال حاضر رشته علوم اجتماعی در کشور از گستردگی بالایی برخوردار است و در بسیاری از شرکت های دولتی و خصوصی وظیفه دارند در زمینه تحقیقات اجتماعی فعالیت داشته باشند. در عین حال فارغ التحصیلان این رشته تحصیلی در زمینه های تعاون و هم چنین در سایر زمینه هایی که بر مبنای قانون یکی از بخش های اقتصادی ایران را تشکیل می دهند، می توانند مشغول به فعالیت شوند. در ضمن در وزارتخانه ها و هم چنین شرکت های خصوصی و دولتی نیز می توان مشغول به کار شد. در بسیاری از تعاونی های شرکت ها و وزارت خانه های متفاوت از جمله تعاونی های تولیدی، مسکن می توان به عنوان مدیریت برنامه ریزی مشغول به فعالیت شد. هم چنین یک کارشناس اجتماعی می تواند با بدست آوردن دیدگاه های خوب در این زمینه کاری می توانند در سه بخش دولتی و عمومی و خصوصی مشغول به فعالیت شوند. از جمله زمینه هایی که یک کارشناس اجتماعی می تواند به صورت مستقل فعالیت داشته باشد در زمینه تحقیقات شهری، روستایی و منطقه ای است که با بدست آوردن تجربه در این زمینه شغلی می تواند موفق به کسب درآمد شود.

وظایف کارشناسان امور اجتماعی

از جمله وظایفی که می توان برای کارشناسان اجتماعی بیان نمود شامل:

  • بررسی و هم چنین شناسایی مشکلات و آسیب های اجتماعی در شهر و یا ارگان مربوطه و ارائه راهکار در این زمینه
  • تهیه و هم چنین تدوین گزارش های مورد نیاز برای دفاتر امور اجتماعی و هم چنین شوراهای استاندارد
  • برگزاری سیاست ها و برنامه های تدوینی دفاتر امور اجتماعی و سایر ارگان های ذی صلاح
  • بررسی شکایات و مشکلات بین مردم و رسیدگی به آن ها بر مبنای قوانین و مقررات
  • تلاش در زمینه اجرای سیاست های اجتماعی دولتی در راستای افزایش سازمان های مردم نهاد
  • اقدام در راستای افزایش مشارکت های مردمی در امور اجتماعی و هم چنین کارهای عام المنفعه
  • نظارت برعملکرد سازمان های مردمی براساس مقررات ذیر ربط
  • نظارت و هماهنگی در ارتباط با وظایفی که مدیریت به کارشناس محول می کند
  • تهیه آمار های مربوط به اطلاعات کاری کارکنان و مردم و بررسی عملکرد آن ها و در نهایت ارسال گزارش به دفتر امور
  • تلاش در زمینه اجرای سیاست های اجتماعی دولت از طریق افزایش سازمان های زیر ربط توسط مردم

شرایط تحصیل در رشته علوم اجتماعی

رشته علوم اجتماعی دارای گرایش های مختلفی است و از جمله گرایش های مختلف علوم اجتماعی می توان پژوهشگری و برنامه ریزی اجتماعی، تعاون و رفاه اجتماعی، خدمات و رفاه اجتماعی و مددکاری اجتماعی است. فارغ التحصیلان این رشته در مقطع کارشناسی می توانند در گرایش های مردم شناسی، جامعه شناسی و جمعیت شناسی، توسعه روستایی، جامعه شناسی انقلاب اسلامی و مطالعات فرهنگی و ایرانشناسی مشغول به تحصیل شوند. در ادامه به بررسی گرایش های مختلف علوم اجتماعی می پردازیم.

گرایش پژوهشگری اجتماعی

 در این نوع گرایش تحصیلی هدف بیشتر بر مبنای انسان های جامعه شناس است که می توان بر مبنای مطالعات نظری و عملی سطح آگاهی اجتماعی افراد را بالا برده و هم چنین پاسخگوی نیاز های مراکز آموزشی و پژوهشی و خدماتی شد. دروسی که در گرایش پژوهشگری اجتماعی آموزش داده می شود در سه شاخه دسته بندی می شوند یک شاخه در زمینه عملیات تحقیقی است، شاخه دیگر اصول جامعه شناسی است که مبنای علم جامعه شناسی را بررسی می نماید و شاخه آخر نیز بر اساس جمعیت شناسی توضیح داده می شود که به بررسی و تحلیل جمعیت و حرکت های جمعیتی و هم چنین کاربردهای جمعیت شناسی در مباحث اجتماعی و اقتصادی می پردازد. دانشجویان این گرایش تحصیلی باید در زمینه تحقیق های نظری و عملی علاقه مند باشد و در ضمن در ارتباط با نظریه های اجتماعی نیز تسلط داشته باشد تا بتواند آن ها را مورد نقد و بررسی قرار دهد. از دیگر توانمندی های لازم در این گرایش تحصیلی می توان به دقیق فکر کردن در ارتباط با پژوهش های اجتماعی اشاره نمود.

گرایش برنامه ریزی اجتماعی

در رابطه با مسائل اجتماعی و برنامه ریزی اجتماعی و انسان است. به عنوان مثال در زمان ساخت یک مجتمع آپارتمانی، فرد متخصص در زمینه مسائل اجتماعی شروع به برنامه ریزی می کند تا بتواند حقوق مربوط به افراد ساکن در مجتمع را حفظ نماید و ساکنان مجتمع از حداقل مشکلات و مسائل برخوردار شوند. از جمله مسائلی که یک فرد در این گرایش باید تسلط داشته باشد برنامه ریزی در ارتباط با قرار گیری مراکز اقتصادی و یا سایت های صنعتی در محوطه است که از ایجاد مشکلات جلوگیری نماید. فارغ التحصیل این گرایش باید در زمینه تحقیقات میدانی فعالیت خوبی داشته باشد و از سلامت جسمانی بالایی برخوردار باشد تا بتواند تحقیقات لازم را انجام دهد.

گرایش تعاون و رفاه اجتماعی

این گرایش تحصیلی شامل دروس مختلف از جمله اقتصاد، جامعه شناسی و مردم شناسی، امور مالی و مدیریت و تعاون است و هم چنین هدف آن تربیت متخصصینی است که بتوانند از طریق تشکل انسانی موجب توزیع ثروت و هم چنین قدرت در اجتماع شود. در این گرایش تحصیلی علوم اجتماعی هر چیزی که مربوط به تعاون باشد مورد بحث و بررسی قرار می گیرد که می توان به انواع تعاونی ها و هم چنین نحوه احداث و ایجاد تعاونی ها اشاره نمود. فارغ التحصیلان این گرایش نیز از توانمندی های لازم بین دو گرایش بالا باید برخوردار باشند بدین صورت که باید اطلاعات بسیار قوی در زمینه ریاضی و حسابداری داشته باشند و هم چنین در زمینه جامعه شناسی و یا مردم شناسی نیز علاقه مند باشند تا بتوانند از عهده مسئولیت های لازم در این شغل برآیند.

گرایش مردم شناسی

در این شاخه از علم اجتماع به بررسی و مطالعه فرهنگ های مختلف اجتماعی پرداخته می شود. در این میان به تغییر و تحول فرهنگ و دلایل تغییرات فرهنگی در جامعه های مختلف پرداخته می شود. به همین دلیل است که علوم اجتماعی بدون شناخت مردم شناسی و یا انسان شناسی هر گز نمی تواتد مسائل مربوط به جامعه را حل نماید و با مشکلات زیادی در این زمینه روبرو خواهد شد. پس فرهنگ هر جامعه ای نقش بسیار مهمی در نوع مشکلات اجتماعی آن دارد پس لازمه اصلی در مطالعات اجتماعی فرهنگ هر جامعه است. افراد متخصص در این زمینه باید از صبر و تحمل در ارتباط با کارهای میدانی برخوردار باشند و هم چنین روابط اجتماعی بالایی خوبی نیز داشته باشند تا بتوانند با گروه های مختلف مردمی ارتباط برقرار نمایند.

مطالب پایانی

با توجه به افزایش روز افزون جمعیت مشکلات اجتماعی نیز در حال گسترش است و برای حل این مشکلات نیز به افراد متخصص در این زمینه است که با پژوهش و برنامه ریزی و هم چنین تحقیق در این زمینه بتوانند میزان رفاه جامعه را فراهم نمایند. امیدواریم با مطالعه این مقاله با تمام شرایط شغل کارشناس اجتماعی آشنا شده باشید و بتوانید در این زمینه تصمیم گیری درستی داشته باشید.

 

 

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی