بررسی شغل طراح وب

نوشته شده توسط

باجاب

بررسی شغل طراح وب

با گسترش تکنولوژی در دنیای کنونی برای پیشرفت در شغل های امروزی نیاز به استفاده از وب سایت برای رشد و توسعه است. به هر حال با استفاده از خلاقیت و یادگیری در مورد مباحث کامپیوتری می توان با استمرار در این زمینه شغلی مهارت کاملی کسب نمود و موقعیت شغلی بسیار خوبی بدست آورد. در ادامه به بررسی شغل طراح وب می پردازیم برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید

طراح وب کیست؟

 طراح وب به فردی گفته می شود که یک وب سایت را به لحاظ گرافیکی طراحی می نماید که باید از لحاظ طراحی و گرافیکی نیز دارای مهارت باشد. پس هر فردی در شغل طراح وب باید در زمینه نرم افزار و یا گرایش های مختلف کامپیوتری دارای اطلاعات باشد و هم چنین در مورد ابزارهای جدید برنامه نویسی از اطلاعات خوبی برخوردار باشد. طراح وب باید در زمینه کاری خود اطلاعات خود را به روز نماید و همیشه در تلاش باشد که در زمینه کاری خود اطلاعات کاملی دریافت نماید. شغل طراحی وب معمولا در زمینه های متفاوتی فعالیت دارد و از جمله زمینه های فعالیتی وی می توان به برنامه نویسی وب، تحت وب، گرافیست تحت وب یا تلفیقی از این دو اشاره نمود. یک طراح وب با استفاده از قدرت خلاقیت خود می تواند طراحی وب سایت را انجام دهد و برای زیبایی بیشتر سایت از مواردی هم چون رنگ، تایپوگرافی و روابط اجزا استفاده نماید.

استخدام طراح وب

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام طراح وب

بررسی جایگاه اجتماعی شغل طراح وب:

این شغل به لحاظ موقعیت شغلی در اجتماع از جایگاه بسیار خوبی برخوردار است و فردی که در این موقعیت شغلی مشغول به فعالیت می شود در زمینه مهندسی و یا نرم افزار نیز می تواند متخصص باشد و همیشه از پیشرفت شغلی بسیار خوبی برخوردار باشد. شغل طراحی وب می تواند در موقعیت های مختلفی از جمله شرکت های طراحی و برنامه نویسی وب استخدام گردد. در ضمن در پروژه های مختلف تحت وب و یا مربوط به وب فعالیت داشته باشد. از دیگر موقعیت های اجتماعی برای طراح وب می توان از طریق نت و یا بازاریابی نام برد و از فضای اتاق برای محیط کاری خود استفاده نمود. در ضمن می توان در زمینه تدریس نیز مشغول به کار شد.

مهارت های لازم برای شغل

 برای اینکه یک فرد بتواند در زمینه طراحی وب موفقیت لازم را بدست آورد باید دارای مهارت های لازم در این زمینه شغلی باشد که شامل:

 • آشنایی در زمینه نرم افزارهای کامپیوتری از جمله فتوشاپ و هم چنین نرم افزار flash
 •  تسلط بر نرم افزارهای HTML, CSS, JavaScript
 • تسلط نسبی بر نرم افزارهای DreamWeaver تحت عنوان ابزار اصلی است که برای طراحی وب بسیار ضروری است.
 • آشنایی نسبی با یکی از زبان های برنامه نویسی مانند Net,Asp,Php
 • تسلط بر یکی از نرم افزارهای بانک اطلاعاتی مانند MySql,AccessSql

تحصیلات مورد نیاز برای ورود به شغل طراحی وب

اگر فردی علاقه مند به زمینه شغل طراح وب است باید بعد از اخذ مدرک لیسانس کامپیوتر و یا مهندسی نرم افزار و یا کسب مدرک کارشناسی ارشد در هر یک از گرایش های کامپیوتری، در این زمینه آموزش های لازم را ببیند. بعد از آن باید در زمینه کد نویسی و برنامه های گرافیکی اطلاعات لازم را آموزش ببیند. هم چنین در گرایش تحصیلی کار و دانش در رشته طراح گرافیست در دانشگاه علمی کاربردی رشته طراحی وب تدریس می شود. فارغ التحصیلان رشته های مرتبط گرافیک رایانه ای و برخی از رشته های دیگر نیز می توانند در این زمینه شغلی وارد شوند. این نکته را باید مد نظر قرار داد برای ورود به این شغل اصلا نیازی به گرفتن مدرک دانشگاهی نیست و می توان از طریق مراکز آموزشی این حرفه را به صورت کامل فرا گرفت. فرد باید در زمینه برنامه نویسی وب آموزش ببیند و در عین حال کد نویسی را نیز انجام داده باشد.

وظایف شغل طراح وب

یک طراح وب دارای یک سری وظایفی است که این وظایف بر اساس مکان فعالیت می تواند متفاوت باشد. اگر طراح وب در یک تیم فعالیت داشته باشد به لحاظ کاری تخصصی تر عمل می کند. در صورتی که فرد تمام کارهای مربوط به سایت و طراحی سایت را انجام دهد، دایره فعالیتی وی تخصصی تر می شود. از جمله وظایفی که طراح وب می تواند داشته باشد شامل این موارد است:

 1. ارتباط برقرار کردن با مشتریان و صحبت با آن ها در ارتباط  کار و هم چنین مخاطبین سایت برای افزایش درک بهتر خواسته ها و انتظارات مشتریان
 2. ایجاد یک طرح که نشان دهنده ساختار سایت و هم چنین نحوه ارتباط با بخش های مختلف سایت باشد. این طرح می تواند هم بر روی کاغذ باشد و هم می تواند به صورت الکترونیکی ایجاد شود که پایه و اساس کار طراحی وب است.
 3. طراحی در مورد متن، رنگ ها و پس زمینه های مورد نیاز برای بخش های مختلف سایت نیز با استفاده از نظر کارفرما انجام می شود.
 4. طراحی صفحات و آیکون ها و هم چنین لینک های طراحی نرم افزار نیز از دیگر وظایف شغلی طراح وب است که برای ایجاد چنین فضایی از نرم افزارهایی مانند Dream viewer استفاده می نماید.
 5. برای افزایش جذابیت سایت می توان از امکاناتی مانند فیلم، صدا و یا انیمیشن به سایت استفاده نمود که برای ایجاد چنین فضاهایی برای سایت از نرم افزارهای مختلفی استفاده می شود.
 6. اصلاح و آزمایش سایت در صورتی که این کار مورد نیاز باشد.
 7. قرار دادن سایت بر روی سرور برای آغاز نمودن کار و تحویل آن به کارفرما در صورتی که نیاز باشد.

نکاتی که باید طراحان وب رعایت نمایند

طراح وب باید مراحل طراحی وب را به گونه ای توضیح دهد که برای مشتری نیز راحت و قابل درک باشد و بتواند نتیجه نهایی از سایت را متوجه شود. در ضمن در زمان طراحی سایت همه عوامل و هم چنین تاثیر آن ها را بر نحوه عملکرد بر روی سایت باید مد نظر قرار داد. هر فرد در موقعیت شغل طراح وب باید سایت را به صورت کامل و جامع طراحی نماید و نباید سایت را به صورت جداگانه کد نویسی نماید و باید تمام مراحل را به صورت یک جا طراحی کند و آماده داشته باشد. در ضمن در زمان طراحی وب می توان از توسعه دهنده وب کمک گرفت و اگر اطمینان نداشته باشد می تواند از فونت مورد نظر خود در طراحی استفاده نماید. طراح وب باید از عناصر طراحی در فرمت های مناسب وب و با رزولوشن مناسب استفاده نماید.

تفاوت طراح وب با توسعه دهنده وب

طراح وب فردی است که با استفاده از طرح های تصویری در تلاش است که وب سایت را به لحاظ دیداری ارتقا دهد و برای این کار همیشه از کد نویسی استفاده نمی کند. در ضمن طراح وب برای جذابیت سایت خود از قدرت خلاقیت خود استفاده می نماید. در مقابل توسعه دهنده وب تمرکز بیشتری بر روی کد نویسی دارد و اغلب بر روی زیباسازی سایت تمرکز زیادی ندارد. وی اغلب به جزئیات سایت دقت می کند و معمولا با برنامه های کد نویسی سر و کار دارد. در صورتی که در یک شرکت این دو نوع شغل با یکدیگر مشغول به فعالیت شوند سایت شرکت به لحاظ نظم و ترتیب منسجم تر خواهد بود و در نهایت کد های تمیز تری را ارائه می نماید.

شرایط کاری طراح وب

یک طراح وب می تواند به صورت تمام وقت در یک شرکت مشغول به کار شود، ولی نکته ای که باید در نظر گرفت این است که طراح وب می تواند به صورت آزاد و مستقل مشغول به فعالیت گردد و به لحاظ ساعات کاری اختیار با خود فرد می باشد. گاهی بر اساس یک پروژه و یا ایجاد برخی از مشکلات در سایت طراح موظف است غیر از ساعات کاری فعالیت داشته باشد. یک طراح وب می تواند در منزل شخصی خود مشغول به فعالیت شود و یا اینکه در یک شرکت فعالیت کند. این شغل از جمله مشاغلی است که در کشور و سایر کشورهای جهان از استقبال بسیار بالایی برخوردار است و به لحاظ بازار کار بسیار قوی می باشد.

بازار کار و شرایط استخدامی طراح وب

با پیشرفت تکنولوژی و کامپیوتری شدن بیشتر سیستم کاری شرکت ها، می توان این انتظار را داشت که شغل هایی مانند طراحی سایت می تواند از آینده شغلی بسیار خوبی برخوردار باشد. طراح وب می تواند در شرکت های دولتی و یا خصوصی و یا به صورت آزاد مشغول به فعالیت گردد. در صورت اشتغال در شرکت های خصوصی می تواند در سمت های مدیریت تیم طراحی و یا مدیر محتوای سایت مشغول شود. در حال حاضر بیشتر وزارت خانه ها و هم چنین سازمان های دولتی دارای وب سایت هستند و اطلاعات سازمانی خود را از طریق همین وب سایت ها اعلام می کنند. اغلب وب سایت های سازمان ها نیز به سه شیوه طراحی می شوند: یکی اینکه توسط واحد انفورماتیک سازمان طراحی شده باشد، دوم اینکه از طریق شرکت های طراحی سایت صورت گرفته باشد و یا اینکه از طریق یک فردی که تخصص طراحی وب دارد سایت طراحی شده باشد. در ضمن بسیاری از پایگاه های اطلاع رسانی، سایت های هنری و انواع سایت های دیگر در زمینه طراحی وب سایت نیاز به تخصص طراحی وب دارند. پس با این توضیحات این شغل از جمله مشاغل پر طرفداری است که با پیشرفت تکنولوژی از وضعیت استخدامی بسیار خوبی برخوردار است.

مطالب پایانی:

با تمام توضیحاتی که در این مقاله ارائه شد اگر فردی هستید که در زمینه کامپیوتر دارای استعداد هستید و در عین حال به فعالیت های خلاقانه علاقه بسیاری دارید، می توانید در این حوزه شغلی مشغول به فعالیت شوید. به هر حال با مجازی شدن دنیای امروز نیاز به شغل طراح وب هر روز در حال افزایش است و با کسب مهارت در این زمینه می توان موفق شد. امیدواریم مطالب این مقاله برای شما تاثیرگذار باشد.

 

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی