بررسی شغل طراح گرافیست

نوشته شده توسط

باجاب

بررسی شغل طراح گرافیست

طراح گرافیست به شغلی گفته می شود که به بررسی فرآیند ارتباط ما بین طراحی حروف و تصویر سازی و عکاسی و یا هرگونه چاپی است، می پردازد. طراحی گرافیست در اصل فرآیند ارتباط بصری و بررسی کردن حل مسئله از طریق تایپ و تصویر و رنگ می باشد، به نوعی دیگر رشته طراحی گرافیک شاخه‌ای از طراحی ارتباطات در نظر گرفته می شود. برای تکمیل اطلاعات در این زمینه تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

طراح گرافیست کیست؟

شغل طراح گرافیست یا در اصطلاح گرافیک دیزاین از روش های مختلفی برای ایجاد رابطه بین کلمات، نمادها و تصاویر استفاده می شود تا بتوان یک ایده یا پیامی را ایجاد نمود. یک طراح گرافیست با استفاده از ترکیب تایپوگرافی، هنرهای بصری و هم چنین تکنیک های صفحه آرایی برای ایجاد یک طرح جذاب برای بیان حرف ها استفاده می نماید. طرح های گرافیکی به ارتباط بین فرآیند ایجاد طرح و نوع محصولی که ایجاد شده است اشاره می نماید. شغل طراح گرافیست در زمینه های طراحی لوگو و نام تجاری شرکت ها، در انتشارات مجلات، روزنامه ها و کتاب ها و هم چنین تبلیغات چاپ، بیلبوردها مورد استفاده قرار می گیرد. در ضمن برای بسته بندی محصولات نیز از طرح های گرافیکی برای جذاب تر شدن محصولات استفاده می گردد. طراح گرافیک همیشه از زمان گذشته یک فرهنگ مکتوب و کتابت وجود داشته است. صفحه آرایی و انواع خط و هم چنین تصاویر مربوط به نسخ خطاطی می توان به عنوان یک طرحی در حرفه گرافیکی محسوب کرد.

استخدام طراح گرافیست

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام طراح گرافیست

مهارت های لازم برای شغل:

طراحی گرافیکی شامل نوع سبک و ایجاد متن و تصویر توسط یک گرافیست کار می باشد که توسط این طرح می تواند پیام خود را ارائه نماید. هنر می تواند در دو نوع سنتی و دیجیتال ارائه گردد که در هر دو نوع می توان از هنرهای تجسمی، تایپوگرافی و تکنیک های صفحه آرایی برای بیان نظریات بهره برد. در کل داستان یک روزنامه با روزنامه نگاران و عکاسان خبره آغاز می شود. بعد از این مرحله نیز کار طراح گرافیکی شروع می شود. در هر مقاله با استفاده از طرح های مناسب و هم چنین تعیین عناصر گرافیکی مورد نیاز آغاز می گردد. طراح گرافیست یا در اصطلاح مدیریت هنری مجله به افرادی که عکاسی مجله را بر عهده دارند ماموریت می دهد که با ارائه تصاویر مورد نیاز آن مجله، وی را در صفحه آرایی مجله کمک نمایند. از دیگر مهارت هایی که یک طراح گرافیست باید داشته باشد مهارت جستجو، تجزیه و تحلیل در ارتباط با یک اثر هنری است و در عین حال باید بتواند به صورت همزمان طراحی های گرافیک مربوط به مجله را با شیوه های کاملاً نوین بررسی نماید. در ضمن یک طراح باید قدرت متقاعد کردن مخاطب  برقراری ارتباط و هم چنین فروش را نیز داشته باشد.

گرایش های تخصصی طراح گرافیست

فردی که در زمینه طراح گرافیست مشغول به تحصیل می شود می تواند در زمینه های مختلف شروع به فعالیت نماید از جمله: ارتباط بصری، طراحی های مختلفی مانند پوستر، جلد، علامت و یا لوگو های مربوط به شرکت، طراحی های حروف، آگهی های تبلیغاتی، صفحات وب، چاپ برای بسته بندی و طراحی های کاتالوگ، بروشور، فولدر، اوراق اداری، تصویر سازی برای انواع کتاب های علمی از جمله کتاب های کودک، کتاب های علمی و آموزشی، تصویر سازی برای انواع نشریات، تصویر سازی در زمینه انواع صفحات وب در حیطه کاری یک گرافیست کار می باشد.

وظایف شغل:

افرادی که در این زمینه شغلی مشغول به فعالیت می شوند یک سری وظایفی را بر عهده دارند که می توان به این موارد اشاره کرد از جمله باید توانایی طراحی، چاپ و نشر، تبلیغات و هم چنین روابط عمومی بسیار قوی را داشته باشند. از دیگر وظایف اصلی شغل طراح گرافیست قراردادن عناصر بصری در یک رسانه است. این شغل در هر کشوری دارای قوانین مربوط به خود می باشد و در هر کشوری یک طراح گرافیک می تواند مدیریت هنری، مدیریت خلاقیت، انیماتور و در ضمن هنرمند تولید داخلی باشد. در عین حال می تواند در زمینه دانشیاری گرافیک نیز فعالیت داشته باشد. از دیگر وظایفی که می توان برای یک طراح بیان کرد شامل رهبری کردن، تصویر سازی و عکاسی در زمینه های مختلف کاری است. برخی از شرکت ها در زمینه های مختلف از جمله چاپ و نشر، بازاریابی و هم چنین در شرکت های ارتباطی دیگر فعالیت می نمایند. در ضمن این افراد در بسیاری از زمینه های غیر طراحی نیز کار می کنند به عنوان مثال می توانند در خانه طراحی نیز مشغول شوند. از دیگر وظایف شغل طراح گرافیست می توان مدیریت هنری و هم چنین رسانه های ارشد خلاق را نیز مد نظر قرار داد که در این موقعیت شغلی به صورت مستقیم با مشتریان در ارتباط هستند.

بازار کار شغل طراح گرافیست

تقاضا برای کار گرافیست تقریبا بسیار زیاد و مناسب است و در اغلب سازمان ها و هم چنین در شرکت های کوچک و بزرگ برای کار گرافیست فرصت شغلی وجود دارد. زیرا که برای معرفی کارهای شرکت نیاز به طراح گرافیست می باشد تا بتواند کارهای مربوط به تبلیغات محصول و کالای شرکت را بر عهده بگیرد. در عین حال برخی از شرکت ها نیاز به افراد متخصص در این زمینه هستند تا بتوانند به صورت حرفه ای در شرکت مشغول به فعالیت شوند. از دیگر فرصت های شغلی برای طراح گرافیست می توان به طراحی روی جلد کتاب، صفحه آرایی مجلات و هم چنین روزنامه ها و تبلیغات در زمینه های مختلف کاری اشاره نمود. در کل در کشور ایران دو زمینه عمده برای فعالیت یک طراح گرافیست وجود دارد یکی در زمینه چاپ که بدین صورت که یک طرحی را برای تهیه یک آرم و نشانه در حوزه کاری یک متخصص قرار دارد و با استفاده از تجربه کاری در این زمینه فعالیت نمود.

درآمد شغل طراح گرافیست

فردی که در این زمینه شغلی مشغول به فعالیت می باشد بستگی به محلی که در آن فعالیت می کند میزان درآمد متفاوتی نیز خواهد داشت. ممکن است یک فرد در این زمینه توانایی تاسیس یک دفتر تبلیغاتی را داشته باشد که می تواند از سطح درآمدی بالاتری نیز برخوردار شود. بر مبنای تحقیقاتی که در سال 95 صورت گرفته است میزان درآمد یک گرافیست می تواند در حدود 1800000 تومان باشد که بر مبنای تخصص و تجربه ای که در این زمینه دارد این میزان حقوق متغیر است. البته باید این نکته را نیز مد نظر قرار داد میزان درآمد در شرکت های مختلف و در تهران و سایر شهرستان ها می تواند متغیر باشد. به هر حال یک گرافیست می توان به لحاظ درآمدی رشد قابل ملاحظه ای داشته باشد ولی عاملی که بسیار تاثیرگذار است یاد گرفتن نرم افزارهای مختلفی از جمله فتوشاپ، ایلوستریتور و یا هر نرم افزار تخصصی دیگری می تواند در زمینه درآمد به فرد کمک نماید. از دیگر عواملی که در میزان درآمد فرد تاثیر گذار است خلاقیت در کنار میزان تخصص در این حرفه است. هر چقدر فرد در این زمینه دارای ایده های جدیدی باشد و بتواند در این زمینه کارهای خلاقانه ای را ارائه نماید می تواند درآمد بالاتری دریافت کند.

 چگونه می توان یک طراح گرافیست موفق شد؟

برای پیشرفت در شغل طراحی گرافیک نیاز به یادگیری نرم افزارهایی می باشد که با دانستن این گونه از نرم افزارها می توان به یک طراح ماهر تبدیل شد. برای استفاده از این نرم افزارها می توان از شرکت ادوبی کمک گرفت. این شرکت تولید نرم افزارهای کامپیوتری را انجام می دهد که در کشور آمریکا مستقر می باشد. زمینه کاری این شرکت گسترش و توسعه نرم افزارهای ویرایش تصویر، انیمیشن و هم چنین نرم افزارهای سند قابل حمل پی دی افی است. این شرکت با استفاده از این نرم افزارها توانسته است در زمینه صنعت گرافیک تغییرات بسیار خوبی را ایجاد نماید. در هر حال شما می توانید با آموزش این نرم افزارها در این زمینه فعالیت داشته باشید و از طریق یادگیری همین نرم افزارها می توانید فیلم و یا انیمیشن و یا هزاران کار دیگر انجام دهید. نرم افزارهایی که در توسعه استعداد و مهارت های فرد در شغل طراحی گرافیکی تاثیرگذار است شامل: فتوشاپ، ایلیستریتور، افترافکتس، پریمیر، آدیشن، اکس دی، ایندیزاین است. هر چه قدر فرد در زمینه نرم افزارهای گرافیکی دارای مهارت و تجربه کافی باشد، می تواند با داشتن ذهنی خلاق در این حوزه پیشرفت بسیاری داشته و از سطح درآمد بالایی نیز برخوردار شود.

مطالب تکمیلی

طراحی گرافیکی یک دنیایی از ایده و خلاقیت است و اگر شما نیز قصد دارید در این زمینه شغلی موفق شوید باید یادگیری را از همین ابتدا آغاز نمایید و مطمئن باشید با دانستن نرم افزارهای گرافیکی می توانید در این حرفه موفق شوید. به هر حال در این مقاله تلاش بر این بود که شغل طراح گرافیست را به صورت کامل و جامع معرفی نماییم و در نهایت به ارزش های مربوط به کار بپردازیم. مراحل مهارت پیدا کردن در این زمینه شغلی را بیان کردیم و امیدواریم با مطالعه کردن این مقاله بتوانید مسیر شغلی آینده خود را انتخاب نمایید. به هر حال برای تعیین مسیر شغلی مهم ترین عاملی که می تواند تاثیرگذار باشد ویژگی های شخصیتی فرد می باشد که با شناخت درست این ویژگی ها می توانید در کار خود موفق باشید و رضایت بیشتری در این زمینه داشته باشید.

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی