یک فیزیوتراپ چه مهارت ها و تخصص هایی باید داشته باشد؟

نوشته شده توسط

باجاب

یک فیزیوتراپ چه مهارت ها و تخصص هایی باید داشته باشد؟

بارها ممکن است که از جلوی مطب فیزیوتراپی رد شده باشید و از خودتان پرسیده باشید که این افراد دقیقا چه کار می‌کنند؟ درآمدشان چه قدر است؟ با چه افرادی سروکار دارند؟ برای این که وارد این شغل شویم به چه مهارت هایی احتیاج داریم؟ کجا باید درس بخوانیم؟ چقدر سرمایه احتیاج داریم؟ این ها همه سوالاتی است که در معرفی شغل فیزیوتراپ باید عمیقا بیان گردد. اگر در حال خواندن این مطلب هستید ممکن است که دانش آموز باشید و در حال فکر کردن به شغل آینده ی خود باشید و یا قصد انتخاب رشته دارید. یا ممکن است که برایتان سوال پیش آمده باشد که چه مکان و یا مرکز فیزیوتراپی برای مراجعه خوب است؟ در این مقاله قصد داریم شما را به طور جامع و کامل با شغل فیزیوتراپی آشنا کنیم و وظایف فیزیوتراپ را شرح دهیم.

هدف از شغل فیزیوتراپ

کلمه ی فیزیوتراپی متشکل از دو بخش می باشد. فیزیو به معنای عوامل فیزیکی و تراپی به معنای درمان می باشد. فیزیوتراپی در واقع همان طب فیزیکی می باشد و بر خلاف رشته های دیگر علم طب که از داروها و مواد شیمیایی برای درمان بیماران استفاده می کند، فیزیوتراپی با استفاده از یک سری دستگاه ها و پدیده های فیزیکی درمان را انجام می دهد. این شغل جهت کمک به بیمارانی که بر اثر حادثه تصادف کرده اند و یا زمین خورده اند و یا در اثر سبک زندگی و شدت کار استخوان بندی های بدنشان دچار تغییر شکل گردیده است و آسیب دیده است بسیار کارساز و مفید می باشد. اگر نمی‌خواهید که جراحی کنید می‌توانید سری به مطب های فیزیوتراپی بزنید تا بتوانید از عوارض جراحی جلوگیری کرده تا هرچه سریع تر روند درمانی را طی کنید. البته برخی پزشکان پس از برخی عمل های خاص مراجعه به فیزیوتراپی را به بیماران خود پیشنهاد می دهند و بایستی وظایف شغل فیزیوتراپ به خوبی انجام شود.

استخدام فیزیوتراپ

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام فیزیوتراپ

 

ورود به شغل فیزیوتراپ

اگر به شغل فیزیوتراپی علاقه دارید می‌توانید در مقطع دبیرستان پس از ورود به رشته ی تجربی در کنکور سراسری رشته ی تجربی شرکت کرده و پس از قبولی در آزمون وارد این رشته شوید.  در مقطع کارشناسی برخی دانشگاه های علوم پزشکی در سراسر کشور در این رشته دانشجو جذب می کنند. این رشته یکی از رشته های پرطرفدار در مقطع علوم تجربی می باشد. و رقابت بر سر این رشته بسیار بالاست. دانش آموزان بسیاری حتی سال ها درس می خوانند ولی در این رشته قبول نمی شوند. در خارج از کشور هم امکان ادامه ی تحصیل در این رشته وجود دارد. داشتن هوش و ذکاوت و استعداد بالای تحصیلی برای قبولی در این رشته لازم و ضروری می باشد. ظرفیت پذیرش این رشته در کشور بسیار کم است. ولی رقابت بالاست .اگر می خواهید وارد این رشته شوید باید خوب درس بخوانید و برنامه ریزی ویژه ای داشته باشید. تا بتوانید وظایف شغل فیزیوتراپ را به خوبی انجام دهید. اگر در رشته ای به غیر از علوم تجربی تحصیل کردید و یا دارای مدرک کارشناسی از رشته ای دیگر هستید و یا بیکار هستید و شغلی ندارید می توانید با خواندن دروس تجربی در کنکور شرکت کرده و پس از قبولی در این رشته تحصیل کنید.

برای رسیدن به شغل فیزیوتراپ به چه مهارت هایی نیاز داریم ؟

شرط اصلی موفقیت در این شغل صبر و حوصله و بردباری و توان بالای جسمی و روحیات خستگی ناپذیر می باشد. باید علاقه ی بسیاری به سلامت بیماران داشته باشید و سلامتی آن ها را بر سلامتی خود مقدم شمارید. مهارت ارتباطی مناسب و توانایی جلب اعتماد بیماران به خود را داشته باشید. باید بتوانید به بیمارتان روحیه دهید. و بایستی توانایی ایجاد انگیزه در بیماران و همدردی کردن با آنها را داشته باشید تا آن ها بتوانند هر چه زودتر سلامتی‌شان را به دست آورند. شنونده خوب بودن برای بیماران یکی از ارکان موفقیت در شغل فیزیوتراپی می باشد. توان خوب در انجام کار با دست نیز باعث می شود حرفه ی کاریتان برجسته و متمایز شود. بایستی توانایی کار با دستگاه های مختلف فیزیوتراپی را داشته باشید. همچنین وظایف شغل فیزیوتراپ خوب را به نحو احسنت انجام دهید.

آشنایی با دستگاه های شغل فیزیوتراپ

 دستگاه CRM

این دستگاه یکی از کاربردی ترین و مفید ترین روش برای حفظ و بازگرداندن دامنه ی حرکتی مفاصل ران و زانو بلا فاصله پس از عمل جراحی می باشد . همچنین دارای کاربردهای دیگری نیز می باشد. مانند : باعث کاهش درد در نواحی آسیب دیده می گردد. باعث کاهش ورم ، ترمیم لیگامانها ، غضروفهای سینوویال و ... می باشد .    

موارد کاربرد این دستگاه موارد زیر می باشد:

•          چشم گیری کاهش درد

•          باعث افزایش گردش خون در اندام می گردد

•          باعث ترمیم غضروف های سینوویال می شود.

•          باعث جلوگیری یا تاخیر در آتروفی عضله می شود.

•          باعث حفظ و افزایش دامنه حرکتی می شود.

•          باعث جلوگیری از کوتاهی و چسبندگی بافت های اطراف می شود.

•          باعث افزایش سرعت ترمیم لیگاما می شود.

مگنوتراپی :

یک روش درمانی بسیار دقیق ، کارآمد و در عین حال بسیار کم خطر در شغل فیزیوتراپ  تلقی می گردد. به‌طوری که با قرار دادن بیمار به شکل گسترده یا موضعی در میدان مغناطیسی ، روند ترمیم سلولی و بافتی سرعت می گیرد و بیمار هر چه سریع تر بهبود می یابد ، در محدوده میدان مغناطیسی همه ی بخش های بدن نسبت به خطوط این میدان نفوذپذیر هستند و تمرکز خطوط میدان در برخی ارگان های خاص وجود ندارد ، همین موضوع در مقایسه با روش های درمانی فیزیوتراپی یک امتیاز محسوب می گردد .

این روش درمانی می تواند در درمان بیماری های ذیل موثر باشد .

•          درمان های اورتوپدی و صدمات ناشی از ضربه و ترمیم بافتهای آسیب دیده

•          بیماری های روماتیسمی در صورتی که حاد باشند.

•          در مواردی که جوش خوردگی به تاخیر افتاده باشد و شکستگی های جدید رخ دهد.

•          درمان بیماری هایی که از گردش خون ناشی می‌شود نیز می تواند موثر باشد.

•          درمان  انواع زخم ها و سوختگی ها و بثورات جلدی

•          صدمات ورزشی که ورزشکاران به آن دچار می شوند.

•          اختلالات عصبی همانند میگرن

ترکشن یا کشش

•          این روش برای کسانی که دارای مشکلات ستون فقرات هستند و یا به تازگی جراحی دیسک کمر و یا ستون فقرات انجام داده اند بسیار مناسب می باشد.

•          این روش درمانی تاثیرات بسیار مطلوبی بر فرد می گذارند.

•          تاثیر بر روی دیسک بین مهره ای دارند.و باعث کاهش بیرون زدگی دیسک می شوند.

•          باعث افزایش اندازه سوراخ عصبی می شوند.

تاثیر بر روی عضلات:

کشش عضلات علاوه بر ایجاد حالت ریلکس عضلانی موجب بهبود گردش خون عضلات شده و باعث فعال شدن گیرنده های حس عمقی و مهار انتقال پیام درد می شوند. این روش را پزشکان ارتوپد بسیار تجویز می کنند.

لیزر

یکی دیگر از دستگاه هایی که در شغل فیزیوتراپ  مورد استفاده قرار می گیرد لیزر می باشد. موارد کاربرد لیزر در کنترل درد از جمله  ارتریت ، کمردرد ، گردن درد ، نقاط تریگر ، دردهای مزمن می باشد.

 همچنین در اختلالات عضلانی اسکلتی و ترمیم زخم و شکستگی مورد استفاده قرار می گیرد.

مدومر

از دیگر وظایف شغل فیزیوتراپ استفاده از مدومر می باشد. این دستگاه باعث کاهش تورم ناشی از مشکلات عروقی ( واریس ) و همچنین  تورم بعد عمل جراحی خصوصا ( مسکتومی ، جراحی سینه در زنان ) می شود.

A.P.S

این دستگاه از یک سری موج منحصر به فرد و متمایز استفاده می کند که ایمپالس های عصبی طبیعی بدن را شبیه سازی می کند .

موارد کاربرد :

باعث کاهش درد سردرد میگرنی ، دردهای خیالی ، دردهای ناشی از فشار روی ریشه عصبی نظیر C.T.S ، آسیب های ورزشی و ... درد ناشی از فرآیند التهابی نظیر استئوارتریت ، آرتریت روماتوئید می‌شود. باعث افزایش گردش خون و دامنه حرکتی و نیز ترمیم زخم و شکستگی می گردد. در این بخش با دستگاه های موجود در مراکز فیزیوتراپی آشنا شدید.

فرصت های شغلی و بازار کار شغل فیزیوتراپ

پس از فارغ التحصیل شدن در مقطع کارشناسی می توانید در بیمارستان های خصوصی و دولتی درمانگاه ها و مراکز توانبخشی و فدراسیون های ورزشی مشغول به کار شوید. و می‌توانید بعدا در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا ادامه تحصیل دهید. در مراکزی دیگر همچون هلال احمر نیز می‌توانند کار کنید. البته اکثر فیزیوتراپ ها دارای مطب خصوصی هستند. و پس از خرید و اجاره ی یک مطب می توانند پس از خرید دستگاه های مربوطه مشغول به کار شوند.

فیزیوتراپی در منزل

امروزه با توجه به سختی زندگی و با وجود مشغله های فراوانی که مردم با آن روبه‌رو هستند و ترافیک سنگین شهرها مراجعه حضوری به مراکز درمانی و مراکز فیزیوتراپی سخت شده است. برخی از بیماران آسیب دیده که به فیزیوتراپی نیاز دارند و به دلیل سن بالایی که دارند توان راه رفتن ندارند و قادر به خروج از منزل نیستند، می توانند از خدمات مراکزی که فیزیوتراپی را در منزل ارائه می دهند جهت فیزیوتراپی در منزل و محل کار خود استفاده نمایند. یکی از وظایف شغل فیزیوتراپ خدمت رسانی عالی به این افراد می باشد. در فیزیوتراپی در منزل، فیزیوتراپیست با تمامی تجهیزات و وسایل مورد نیازی که در فیزیوتراپی وجود دارد به منزل بیمار مراجعه می کند تا فیزیوتراپی در منزل و محل کار بیمار انجام شود. بیماری هایی همچون بیماری های مغز و اعصاب، سکته مغزی و بیمارانی که با مشکل  ارتوپدی مواجه اند و همین طور به دلیل جراحی های سنگینی که انجام داده اند  ، و سن بالایی که دارند ، توان خارج شدن از منزل را ندارند و قادر به مراجعه به مراکز فیزیوتراپی نیستند که در این موارد بهترین روش استفاده از خدمات فیزیوتراپی در منزل می باشد.

نکاتی بیشتر در معرفی شغل فیزیوتراپ

کاربرد فیزیوتراپی فقط محدود به بهبود سیستم حرکتی بدن نمی باشد، بلکه در بهبود سیستم های تنفسی، عصبی، انواع عوارض بیماری های سرطان، کلیوی، قلبی و غیره است. فیزیوتراپیست ها در حوزه های مختلفی می توانند فعالیت کنند. تعدادی از این افراد می توانند در آزمون های استخدامی شرکت کنند و به صورت رسمی  فیزیوتراپیست ورزشی، فیزیوتراپیست رزمی (نظامی)، فیزیوتراپیست مدرسه و دیگر موارد باشند که وظایف و مسئولیت های خاص خود را دارند. استخدام شدن در ارگان های رسمی وظایف مخصوص به خود را دارا می باشد. یک فیزیوتراپیست باید علاقه و ایمان قلبی  به سلامت بیماران و در کمک‌رسانی به آنها علاقه ی واقعی داشته باشد. همچنین باید اعتماد بیماران را به خود جلب نموده و در حل مسائل و مشکلات آنها تبحر کافی و لازم را داشته باشد. اگر فیزیوتراپ بخواهد در بیمارستان ها و یا مراکز درمانی کار کند، ساعت کاری او معمولا به صورت تمام وقت می باشد. و باید بخشی از روز را در مکان مورد نظر حضور پیدا کرده و به ایفای وظایف شغلی اش بپردازد. ولی اگر بخواهد به طور مستقل کار کند و مطب شخصی داشته باشد، تعیین ساعت کاری برعهده خود او می باشد.

میزان درآمد شغل فیزیوتراپی در معرفی شغل فیزیوتراپ

درامد فیزیوتراپ ها در ایران و دیگر کشور های جهان بسیار بالا می باشد. البته درامد در هر حرفه ای نسبی می باشد. و بستگی به میزان و عملکرد کاری فیزیوتراپ دارد. به طور مثال کسانی که در ارگان های دولتی مشغول به کار هستند و نیز دارای مطب شخصی می باشند درامد بسیار بالایی دارند. برخی فیزیوتراپ ها با تمام بیمه های تکمیلی در کشور قرار داد امضا می کنند. و تمامی کسانی که دارای بیمه تکمیلی مربوط به ارگان خود هستند می توانند به این مراکزی که طرف قرارداد با بیمه ی تکمیلی خود هستند مراجعه کنند. فیزیوتراپ های شاخص و برجسته ای در ایران در حوزه ی ورزشی مشغول به کار می باشند. زیرا آسیب دیدگی ورزشکاران در ایران بسیار بالاست. و ورزشکاران برای درمان خود مجبور هستند که به این مراکز مراجعه کنند. همچنین یک فیزیوتراپ می تواند به تنهایی به جای مطب مرکز فیزیوتراپی تاسیس نماید و از کارمند و دستیار استفاده نماید. یکی از مزایای شغل فیزیوتراپی این است که همیشه خودتان با بیمار سروکار ندارید و می‌توانید به جای خود وظایفتان را به دستیار واگذار نمایید. دستیارانی که در فیزیوتراپی مشغول به کار هستند لازم است که اصول ارتباط با بیمار را به خوبی فراگیرند. و با بیماران بایستی با صبر و حوصله برخورد کنند و وظایف شغل فیزیوتراپ را به خوبی انجام دهد. اگر خواهان یک شغل پردرآمد و خوب هستید مقاله ی معرفی شغل فیزیوتراپ را به طور کامل بخوانید و برای آینده ی خود با برنامه ریزی پیش روید تا به اهدافتان برسید.

 

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی