بررسی شغل روانکاو

نوشته شده توسط

باجاب

بررسی شغل روانکاو

روانکاو یا روان تحلیل گر، بخشی از علم پزشکی است که در زمینه عملکرد ذهن و اختلال های روانی فعالیت می نماید. این شیوه درمانی بر این اساس استوار است که بیشتر فعالیت های ذهنی و پردازش آن ها در قسمت ناخودآگاه اتفاق می افتد. ناخودآگاه نیز بخشی از روان فرد است که از دسترسی آگاهی خارج شده است ولی در کنترل رفتار فرد بسیار تاثیر گذار است. در این مقاله سعی می کنیم اطلاعات کامل تری در این زمینه شغلی ارائه نماییم، با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

روانکاو کیست؟

در سراسر جهان روانکاو به شخصی گفته می شود که می تواند با بررسی فعالیت های ذهنی بیمار به درمان وی کمک نماید. فردی که در شغل روانکاو فعالیت می کند باید دوره های آموزشی را در مراکز علمی گذرانده باشد و یا اینکه در دانشگاه ها تحصیلات لازم را بگذراند. بنیان گذار علم روانکاوی آقای زیگموند فروید است که برای نخستین بار توانست در این زمینه یک انقلاب گسترده ای ایجاد نماید و با گذشت سال ها از ابداع این علم، هنوز دیدگاه های فروید برای درمان بیماران مورد استفاده قرار می گیرد. در اصل یک روانکاو، روان شناسی است که در درمان اختلالات روانی از رویکردهای درمانی روانکاوی استفاده می نماید و باید علاوه بر داشتن مدرک روان شناسی، دوره های تخصصی روانکاوی را نیز در آموزشگاه های معتبر گذرانده باشد. دوره هایی که یک روانکاو باید بگذراند در حدود 4 سال می باشد که بعد از این فرد می تواند به درمان اختلالات روان شناختی با استفاده از شیوه های روانکاوی بپردازد.

استخدام روانشناس

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام روانشناس

وظایف روانکاو چیست؟

بر خلاف تصور عموم که فکر می کنند شغل روانکاو شغلی است که با رفتن به مطبش فقط به گفته های فرد گوش می دهد و بر مبنای همان گفته ها درمان را آغاز می نماید ولی باید متذکر شد که روانکاوی فقط گوش دادن به گفته ها نیست و کار فراتر از این مراحل است. از وظایفی که می توان برای یک روانکاو بیان نمود، شناسایی و درمان اختلالات روانی با استفاده از اصول روانکاوی است. مبنای درمان در علم روانکاوی، بررسی و تحلیل غیر هوشیارانه برای ریشه یابی و درمان موثر اختلالات ذهنی است. در این روش درمانی روانکاو می کوشد که افکار و احساسات و هم چنین تمایلات ناخوشایندی که در قسمت غیر هوشیار ذهن جای گرفته است را بشناسد و از طریق وارد نمودن اطلاعات ناهشیار به قسمت هوشیار بدن، مراجع را به آگاهی در این زمینه برساند و بدین روش است که سعی در درمان بیماران می نماید.

تفاوت روانکاو با روان شناس

روانکاو یک روان شناس نیز می باشد منتها با این تفاوت که روانکاو دارای دیدگاه متفاوتی در زمینه مشکلات و اختلالات روانی است. یک فرد روانکاو در مورد بیماری ذهنی ریز بینانه تر و عمیق تر به مسائل نگاه می نماید و فرد برای حل مساله بیمار خود به بررسی گذشته های دور و ناهشیار ذهن فرد می پردازد تا متوجه گردد که مشکل فرد از چه جایی آغاز می گردد. ممکن است که یک روان شناس برای حل و بررسی مشکل بیمار خود با برگزاری 20 جلسه برطرف نماید ولی یک روانکاو، جلسات درمانی طولانی تری را برگزار می نماید. یک روانکاو در درمان اختلالات روان شناسی و شخصیت و هم چنین اختلالات روانی فرد تاثیر دارد و روش هایی که یک روانکاو برای حل مشکات فرد به کار می گیرد تاثیر بیشتری نسبت به روش های درمانی روان شناس دارد. پس بر همین مبنا اگر فردی دچار مشکلاتی باشد که ریشه در گذشته فردی دارد برای درمان باید به یک روانکاو مراجعه نماید.

اصول اساسی شغل روانکاو

فردی که روانکاوی را برای بیمار خود انجام می دهد، بر مبنای اصولی است که در زیر به آن اشاره می نماییم.

 • بررسی محتویات ناخودآگاه که ریشه در رویاها و رفتارهای ناخواسته فرد دارد.
 • رهایی از تاثیرات منفی ناخودآگاه از طریق بررسی محتویات ناخودآگاه و انتقال آن به بخش خودآگاه، که از این روش از طریق مداخله درمانی امکان پذیر است.
 • جنگ بین خودآگاه و ناخودآگاه می تواند به اختلالات روانی مانند روان نژندی، روان رنجوری، اضطراب و یا افسردگی بیانجامد.
 • تلاش برای آوردن افکار و تمایلات غیر منطقی از قسمت ناهوشیار به هشیار ذهن که باعث ایجاد مکانیزم های دفاعی واپس رانی می گردد.
 • رفتار فرد به صورت گسترده ای از طریق افکار و هم چنین تمایلات غیر منطقی که در ناخودآگاه دارد تعیین می گردد.
 • رشد فرد از طریق رویدادهای فراموش شده که در زمان کودکی از طریق ویژگی های ارثی مشخص می گردد تعیین می شود.

رویکردهای روانکاوی

از زمان های آغازین روانکاوی فقط یک رویکرد داشته و آن هم شیوه کار زیگموند فروید بوده است ولی بعد از فروید شاگردانش به گسترش دانش روانکاوی پرداختند و رویکردهای جدیدی در این زمینه ابداع نمودند که می توان به رویکردهای زیرین اشاره نمود:

 • رویکرد فرویدی که بنیان گذارش زیگموند فروید است.
 • روان شناسی تحلیلی که توسط گوستاو یونگ ابداع شد.
 • عصب- روانکاوی: مارک سولمز
 • رویکرد روان شناسی سلف: کوهوت
 • روان شناسی ایگو یا نئوفرویدی: آنا فروید، اریک اریکسون و هارتمن
 • روان شناسی فردنگر: آلفرد آدلر
 • روان شناسی تحلیلی: کارل گوستاو یونگ
 • روان شناسی روابط موضوعی دونالد وینیکات و جان بالبی

دلایل مراجعه به روانکاو

از جمله شایع ترین دلایلی که یک فرد به روانکاو مراجعه می نماید شامل: استرس کاری، اضطراب، اختلالات شخصیتی، افسردگی، روابط مخرب، مشکلات هویتی و جنسیتی. در ضمن برخی از افراد نیز به دنبال مشکلاتی از جمله مرگ عزیزان و یا جدایی از همسر می توانند به روانکاو مراجعه نمایند و به بررسی مشکل خود بپردازند. از دیگر مشکلاتی که افراد به روانکاو مراجعه می کنند، تجربه وقایع تروماتیک یا ضربات روانی و یا اینکه در کودکی مورد سوء استفاده قرار گرفتند. برای اینکه فرد تحت روانکاوی قرار بگیرد شاید لازم است در طی چندین ماه یا چندین سال هفته ای یک یا چند بار به روانکاو مراجعه نماید و شاید روانکاو صلاح ببیند که هفته ای چهر یا پنج بار بیمار خود را ویزیت نماید. در طی این جلسات روانکاو می کوشد الگوهای فکری و رفتاری بیمار خود را تشخیص دهد و متوجه گردد که این نوع از الگوها چه تاثیری می تواند بر روی وضعیت عاطفی یا روابط خانوادگی و اجتماعی فرد داشته باشد.

مکانیسم درمان روانکاوی

در جلسات مشاوره ای که روانکاو با بیمار خود سپری می نماید، بیمار هر آنچه که در ذهن خود دارد بیرون می ریزد و این اجازه را به ذهن خود می دهد که تمام افکار و احساسات و رویاهایش بیرون بریزد. گاهی بیمار در زمانی که قرار است ذهن خود را بازگویی نماید بر روی یک کاناپه ای دراز می کشد و یا روبروی روانکاو بر روی یک صندلی می نشیند. یک روانکاو باید اسرار بیمار خود را حفظ نماید و مانی که اعتماد و حس اطمینان بین طرفین برقرار شد، یک سری علائم از ضمیر ناخودآگاه و دنیای درونی بیمار ایجاد می گردد و در این زمان است که الگوهای ارتباطی بیمار مشخص می شود. روانکاو با دقت تمام به تاملات، رویاها و افکار بیمار گوش می دهد و تلاش می نماید که معنی و ریشه این افکار را متوجه گردد. بر همین اساس است که بیمار می تواند با شناخت الگوهای رفتاری و مخربی که در زندگی خود داشته است و با نحوه شکل گیری شان آشنا گردد و از این الگوها برای درمان ناهنجاری هایی که در زندگی با آن ها روبرو شده است استفاده نماید.

آیا روش درمانی روانکاوی تاثیر گذار است؟

بر اساس تحقیقاتی که در زمینه شغل روانکاو صورت گرفته است معتقدند که این علم هنوز به تحقیقات و شواهد ساختار یافته نرسیده است و هنوز جای تحقیق و بررسی دارد و مشکلی که اغلب در زمینه علم روانکاوی مطرح می گردد، سختی بررسی درمان به علت بازه طولانی مدتش می باشد. گاهی اوقات مراجعه کننده چند مشکل بسیار جزئی دارد و نیازی به طولانی بودن مدت درمان نمی باشد و یا گاهی اوقات بر مبنای مشکل بیمار باید به روش های دیگری از جمله رفتار درمانی باید مراجعه نمود. در اغلب موارد مشکلی که فرد دارد می تواند با درمان های راه حل محور و تک جلسه ای درمان گردد و نیازی به تعداد جلسات بالای روانکاوی نمی باشد. از طرف دیگر منتقدان روانکاوی به چگونگی دسترسی این نوع از درمان نیز ایراد می گیرند. دسترسی به روانکاو مجرب در همه مکان ها میسر نمی باشد و البته امکان درمان از دیگر راه های ارتباطی از جمله اسکایپ و ایمو و سایر برنامه های اینترنتی نیز امکان پذیر می باشد. ولی یک مشکلی که ایجاد می گردد این است که روانکاوی از راه دور می تواند مانند روانکاوی حضوری تاثیر مثبتی داشته باشد.

انواع تکنیک های روانکاوی

روانکاو برای درمان بیماران خود می تواند از تکنیک های مختلفی بر حسب شرایط بیمار استفاده نماید، در اینجا به چند مورد از این تکنیک ها اشاره می نماییم.

 • درمان شناختی و درمان رفتارگرا
 • درمان فردی
 • درمان انسان گرایانه
 • درمان تحلیلی

که هر یک از این مراحل دارای زیر مجموعه هایی است که برای هر بیماری جداگانه مورد استفاده قرار می گیرد.

صحبت پایانی

با توجه به مسائلی که در جامعه وجود دارد و افراد با آن مواجه می شوند، نیاز به وجود شغل روانکاو در جامعه بسیار ضروری است. برهمین مبنا در صورتی که فرد وارد شغل روانکاو می شود باید با کسب تجربه و مهارت های لازم در این شغل بتواند اطلاعات و آگاهی های لازم را در این زمینه بدست بیاورد و بتواند در درمان بیماری فرد تاثیرگذار باشد. از اینکه تا انتهای مقاله ما را همراهی نمودید، سپاسگزاریم.

 

 

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی