بررسی شغل دستیار دندانپزشک

نوشته شده توسط

باجاب

بررسی شغل دستیار دندانپزشک

شغل های فراوانی امروز مورد توجه بسیاری از افراد می باشند. اما سطح هرکدام از این شغل ها با توجه به علاقه و توانایی های فردی آن ها متفاوت می باشد. شاید برای بسیاری از افراد این سوال پیش آید که آیا شغل دستیار دندانپزشک به عنوان یک شغل محسوب می شود یا خیر؟ در این مورد می توان گفت که بله امروز این شغل به عنوان یکی از شغل های بسیار خاص محسوب می‌ شود که بسیاری از افراد آن را انجام می ‌دهند. لذا توصیه ما این است که با استفاده از این شغل، به درآمدزایی خوبی بپردازید. سعی کنید که با بهترین فضا ها و محیط هایی که این شغل را برای افراد موجود دارند، بهترین کارها را از خود به جای بگذارید. ما در این مطلب سعی داریم تا این شغل، محیط های کاری، درآمد، جنسیت، سن و سال، علاقه، تحصیلات و نکاتی که مربوط به این کار می‌ باشد را مورد بررسی قرار دهیم. چنانچه شما نیز به این شغل علاقمند می باشید و قصد انجام آن را دارید، با ما تا پایان همراه باشید.

شغل دستیار دندانپزشک

یکی از شغل هایی که همواره مورد توجه بسیاری از افراد قرار دارد، شغل دستیار دندانپزشک است. دستیار دندانپزشکی شغلی است که افراد با استفاده از آن می ‌توانند به ارائه خدمات پزشکی به بسیاری از کسانی که به مشکلات دندانی و دهانی دچار می باشند، بپردازند. این افراد به یک دستیار نیازمند هستند، تا بتوانند به خوبی کار های خود را به پیش ببرند. کسانی که در این شغل به فعالیت می پردازند، معمولا در کارهایی که برای کشیدن، پر کردن و یا روکش کردن یک دندان کمک مورد نیاز است را کمک کرده و اقدامات لازم برای آن را انجام می دهند تا دکتر دندانپزشک بتواند به راحتی کارهای خود را انجام دهد. در کل می ‌توان گفت این شغل به عنوان یک شغل دستیاری، دارای یک سری از پیچ و خم ها می باشد که افراد اگر از هوش کافی برخوردار نباشند، نمی ‌توانند به راحتی آن را انجام دهند. این شغل در دندانپزشکی از اهمیت بالایی برخوردار می باشد و اگر دستیاران دندانپزشک در بعضی از جراحی های دندان و انجام اقدامات درمانی بر روی دندان حاضر نباشند، کارها به پیش نخواهد رفت و ممکن است از کیفیت کار دندانپزشکی نیز کاسته شود. توصیه ما به دندانپزشکان این است که حتما برای خودت از دستیاران استفاده کنند، تا بتوانند بهترین کارایی را بر روی دندان و دهان افراد داشته باشند.

استخدام شغل دستیار دندانپزشک

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

محیط های کاری دستیار دندانپزشک

سوالی که برای بسیاری از افرادی که قصد دارند شغل دستیار دندانپزشک را برای خود انتخاب کنند پیش می آید این است که چگونه می توان این شغل را انجام داد و چه محیط هایی هستند که افراد می ‌توانند در آن مشغول به کار شوند. در این مورد می توان به اولین محیطی که افراد می ‌توانند در آن فعالیت های دستیاری خود را شروع کنند که در محیط مطب های پزشکی می باشد اشاره کرد. لذا اگر مطب های پزشکی برای این شغل مورد استفاده قرار بگیرد، افراد می ‌توانند به بهترین نحو ممکن نسبت به انجام اقدامات خود عمل نمایند. معمولاً ۷۰ درصد از اولویت های کاری که دستیاران دندانپزشک در آن مشغول به کار می ‌شوند، مطب‌ های دندانپزشکی می باشند. اما بعضی از بیمارستان ‌ها نیز هستند که به انجام شغل دندانپزشکی فعالیت دارند. این افراد می توانند با استفاده از بیمارستان های مختلف، نسبت به انجام شغل خود اقدام نمایند. در کل می توان گفت محدودیت محیطی برای انجام این شغل وجود ندارد و تنها افراد باید با توجه به علاقه و کارایی که در این زمینه دارند، نسبت به انجام این شغل اقدام نمایند.

محیط های کاری دستیار دندانپزشک

در آمد از دستیار دندانپزشک

یکی از دیگر نکاتی که در مورد شغل دستیار دندانپزشکی وجود دارد، این است که درآمد از این شغل به چه صورت می باشد. در این مورد می توان گفت که درآمد افراد از این شغل آن چنان بالا نخواهد بود. بسیاری از افرادی که قصد انجام این شغل را دارند، معمولا آن را به عنوان شغل دوم استفاده می‌کنند و یا بانوانی که تنها برای گذراندن وقت و کسب یک درآمد مختصر قصد این فعالیت را دارند، به این شغل روی می آورند. گفتنی است درآمد این شغل به پارامتر های متفاوتی بستگی دارد. لذا دستیاران دندانپزشک اغلب به صورت قراردادی هستند و حقوق اندکی را می گیرند. مگر آنکه به جز دستیاری، منشی ‌مطب را نیز خودشان قبول فرمایند که ممکن است با این شغل کمی به درآمد آن ها افزوده شود. اما اگر قصد دارید این شغل را به عنوان یک شغل اول انتخاب کنید و خانواده خودتان را با استفاده از این شغل ساپورت نمایید، توصیه ما این است که در کنار آن حتماً یک شغل دیگر را مورد استفاده قرار دهید. لذا بسیاری از افراد هستند که امروزه می توانند با استفاده از این شغل یک درآمد مختصر داشته باشند. اگر دوست دارید که درآمد خود را بالا ببرید، سعی کنید با استفاده از مطب هایی که بسیار پر رفت و آمد می باشند، این درآمد را افزایش دهید. سطح کارایی شما برروی درآمدتان از این شغل تأثیر گذار می باشد. 

جنسیت در دستیار دندانپزشک

یکی دیگر از نکات مهم در انجام شغل دندانپزشکی، جنسیت افراد در انجام این شغل می باشد. سوالی که برای بسیاری از افراد مطرح است، این است که هر دو جنس می ‌توانند نسبت به انجام این شغل اقدام نمایند یا خیر؟ در این مورد می توان گفت که شغل دستیار دندانپزشک، به عنوان یکی از شغل های بسیار مهم در دندانپزشکی محسوب می شود که هم آقایان و هم بانوان نسبت به انجام آن اقدام می نمایند. اما اگر بخواهیم نسبت جنسیتی در این کار را مورد بررسی قرار دهیم، می ‌توان گفت که نسبت بانوان در این شغل به آقایان بیشتر می باشد. حتی اگر دندان پزشک مرد باشد معمولا سعی می ‌کنند که از بانوان برای دستیاری دندانپزشک استفاده نمایند. بانوان از ظرافت و دقت کافی در این کار برخودار می باشند و همین موضوع باعث شده تا دندانپزشکان سعی کنند که دستیار خود را از بانوان انتخاب نمایند. گفتنی است بانوان نسبت به آقایان کمتر حقوق می ‌گیرند و این پارامتر نیز یکی از پارامترهای تاثیرگذار در انتخاب دستیار می باشد. در کل می ‌توان گفت که هر دو جنس می توانند در این شغل فعالیت نمایند و هیچ گونه محدودیتی برای آنها وجود ندارد. توصیه ما به افراد این است که با توجه به علاقه ای که نسبت به انجام این کار دارند بهترین تصمیم را بگیرند و به هیچ وجه به جنسیت خود نگاه نکنند.

جنسیت در دستیار دندانپزشک

سن و سال در انجام  شغل دستیار دندانپزشک

از دیگر پارامتر های مهم در انجام شغل دستیار دندانپزشک، سن و سال می باشد. لذا سن و سال افراد با توجه به کاری که قرار است در محیط دندانپزشکی انجام دهند، بسیار مهم می‌ باشد. اما بسیاری از دندانپزشکان سعی می‌کنند دستیار خود را از افراد کم سن و سال که در بازه سنی ۲۵ الی ۴۰ سال می باشند استفاده نمایند. گفتنی است معمولاً این افراد دقت بیشتری در انجام کارها دارند. اما در کل اگر افراد علاقه و دقت لازم در این کار را نداشته باشند، سن و سال آن ها آنچنان مهم نمی ‌باشد گفتنی است معمولاً در سراسر دنیا سن و سال افراد با توجه به فعالیتی که انجام می دهند، متغیر می باشد. در سراسر دنیا افرادی که به شغل دستیار دندانپزشک روی می آورند، از سن کمتری نسبت به سایر افراد بهره ‌مند هستند. پس بهتر است که افراد کم سن و سال نسبت به این کار اقدام نمایند. دندانپزشکان توجه داشته باشند که کارایی افراد کم سن و سال در حدود سی سال می تواند برای آن ها بیشتر باشد.

تحصیلات لازم برای دستیار دندانپزشک

نکته هایی متفاوتی برای افرادی که به این شغل روی می آورند، وجود دارد. اما تحصیلات آن ها همواره سوالی است که برای بسیاری از افراد پیش می ‌آید. درمورد این سوال می توان گفت که آیا دستیاران دندانپزشک باید دارای تحصیلات تخصصی در انجام این امر باشند یا هر فردی می تواند نسبت به این کار اقدام نماید. در این مورد می توان گفت که این موضوع دو پهلو است. در واقع می ‌توان گفت که هم بله و هم خیر. لذا بسیاری از افراد که به این شغل روی می‌ آورند، معمولاً از علم کافی در مورد دندانپزشکی برخوردار نمی باشند و سعی می ‌کنند که با استفاده از کارهای تجربی که پزشک در اختیار آن ها قرار می دهند، نسبت به انجام این کار اقدام نمایند. اما بعضی از افراد به صورت کارآموزی برای انجام این فعالیت اقدام می نمایند. پس می ‌توان گفت که در شغل دستیاران دندانپزشک آن چنان نباید سواد کافی در مورد دندان و دندانپزشکی داشته باشند. بعضی از آنها می‌ توانند با داشتن اطلاعاتی بسیار کوچک در این مورد، نسبت به انجام این شغل اقدام نمایند. البته اگر در این شغل از سواد کافی بهره مند باشند، بهتر است؛ زیرا به دندانپزشکان کمک می‌ کند که بتواند به بهترین نحو ممکن کار خود را انجام دهند. توصیه ما به افراد این است که در زمان استخدام این دستیاران یک گزینش کامل گذاشته و از افرادی که در این شغل از مهارت کافی برخوردار می باشند استفاده نمایند. 

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی