بررسی شغل دربانی

نوشته شده توسط

باجاب

بررسی شغل دربانی

امروزه شغل های مختلف با سطوح متفاوت در دنیا مورد استفاده می باشند که افراد می‌ توانند با استفاده از آن ها به رفع مشکلات و امورات زندگی خود بپردازند. شغل دربانی به عنوان یکی از شغل هایی است که مورد توجه افراد عامی با کمترین سطح سواد قرار می‌گیرد. لذا افراد می‌ توانند با توجه به نیاز خود، نسبت به این شغل اقدام نمایند. ما در این متن قصد داریم تا این شغل را از زوایای مختلفی مورد بررسی قرار دهیم و افرادی را که قصد استفاده از این شغل را دارند، راهنمایی نماییم. چنانچه شما نیز به انجام این شغل نیاز دارید و یا دوست دارید اطلاعاتی در مورد آن داشته باشید، با ما تا پایان همراه باشید تا با نکات ویژه آن آشنا شوید. دربانی ممکن است یکی از شغل های آسان باشد، اما نکات مهمی دارد که باید به آن توجه ویژه داشت باشید.

شغل دربانی

امروزه شغل های متفاوت دارای بخش های مختلفی می باشد. تصور کنید که دارای یک محیط تجاری می باشید که نیاز به محافظت دارید و دوست دارید که بدانید چه افرادی به صورت روزانه در محیط شما رفت و آمد می‌ نمایند. گفتنی است افرادی که به صورت روزانه در محیط‌ های افراد، رفت و آمد خود را انجام می دهند، می توانند با استفاده از افرادی که به عنوان دربان در جلوی درب ها می ایستند، این آمار را به دست آورند و یا آن که نسبت به خروج و ورود افراد یک نظارت کلی داشته باشند. در واقع می‌ توان گفت شغل دربانی، یک شغل امنیتی می باشد که افراد باید با انجام آن به بهترین نوع ممکن امنیت فضای خود را به دست آورند. در کل می‌ توان گفت که امروزه این شغل در کشورهای مختلف دنیا مورد توجه قرار گرفته است و بسیاری از افراد با استفاده از آن، می توانند نسبت به درآمدزایی اقدام نمایند. نکات مختلفی که در متون پایین مورد بررسی قرار می‌گیرد، بسیار مهم می باشد. در کل می توان گفت افرادی که این شغل را انجام می‌ دهند، باید توانایی لازم برای انجام آن را داشته باشند. توانایی افراد با توجه به سن و سال و جنسیت و پارامترهای مختلف سنجیده می شود.

استخدام دربان

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام دربان

محیط های کاری در شغل دربانی

شاید این سوال برای بسیاری از افراد پیش آید که محیط های کاری که دربانان در آن فعالیت می ‌کنند به چه صورت می باشد. در این مورد می توان گفت محیط های مختلفی موجود است که افراد می‌ توانند نسبت به دربانی در این محیط ها اقدام کنند. به طور مثال در تمام دانشگاه‌ های مختلف این شغل را مورد استفاده قرار می‌ دهند. گفتنی است در بعضی از تالار ها و محیط های تجاری نیز این افراد را برای محافظت و کنترل یک سری از چیزهایی نیاز دارند. به طور کل می توان گفت محیط های کاری که افراد این شغل را در آن انجام می‌ دهند، آنچنان زیاد نمی باشد. لذا افراد هیچ گونه مشکلی برای انجام این شغل نخواهند داشت. توصیه ما به افراد این است که برای انجام این شغل محیطی را انتخاب کنند که در آن راحت باشند. راحتی در این محیط بستگی به پارامترهای متفاوتی دارد. به طور مثال بعضی از افراد با کهولت سن دست و پنجه نرم می ‌کنند که نیاز دارند یک محیط بسیار ساده مانند یک کارخانه کوچک را برای انجام فعالیت درمانی انتخاب نمایند. چنانچه شما نیز قصد استفاده از این محیط ها را دارید، خوب است که در موسسه های کاریابی، سایت هایی که برای انجام این مشاغل مورد توجه قرار گرفته اند، سرچ های خود را انجام داده و سپس نسبت به انجام این شغل اقدام نمایید.

در آمد از شغل دربانی

از دیگر سوال هایی که برای افراد پیش می‌آید، این است که شغل دربانی به عنوان یک شغل درامد زا محسوب می شود یا خیر؟ در این مورد می توان گفت با توجه به محیطی که افراد در آن فعالیت خود را انجام می ‌دهند، می‌ توان این شغل را به عنوان یک شغل درآمد زا و یا شغل ساده‌ ای که تنها خرج افراد را می دهد، به حساب آورد. در کل می توان گفت که این شغل در مقایسه با سایر شغل ها آن چنان درآمد بالایی ندارد. اما افرادی که آن را استفاده می‌کنند، معمولا به عنوان شغل دوم این شغل را می‌ شناسند و یا اینکه از آن به عنوان شغلی پس از بازنشستگی استفاده می‌کنند. گفتنی است درآمد این شغل برای جوانانی که به عنوان شغل اول به آن نگاه می‌کنند، آنچنان مناسب نمی باشد و افراد می ‌توانند تنها با درآمدی که این شغل دارد زندگی روزانه خود را بگذراند. اما اگر در محیط‌ های سطح بالایی این شغل را انجام دهید، ممکن است درآمد شما به مانند شغل های دیگر باشد. گفتنی است کف حقوق ماهیانه این شغل یک میلیون تا ۵ میلیون می باشد. اما با توجه به محیطی که افراد در آن فعالیت می‌کنند، متغیر می باشد. اما در کل امروزه آن چنان درآمد بالایی برای افراد نخواهد داشت.

جنسیت در  شغل دربانی

یکی از مهمترین سوال های مطرح شده در مورد شغل دربانی این است که جنسیت انجام این شغل به چه صورت می باشد؟ آیا تنها مردان هستند که می‌توانند این شغل را انتخاب کند و یا زنان نیز می توانند از آن استفاده کنند. در این مورد می توان گفت که بله بانوان نیز در یک سری از بخش ها می توانند این شغل را به عنوان یکی از شغل های موجود استفاده نمایند. اما در فضا های محدود می توانند این شغل را انجام دهند. به طور مثال بعضی از دانشگاه ‌ها هستند که این شغل را به بانوان می دهند. بعضی از دانشگاه های دخترانه نیاز دارند که بانوان را برای این کار استفاده شوند. اما امروزه بیشتر آقایان هستند که به این شغل روی می آورند و بانوان کمتر نسبت به انجام آن اقدام می نمایند. گفتنی است این شغل در بخش های متفاوتی وجود دارد و با توجه به اینکه در بعضی از اوقات ممکن است افراد نیاز به تامین امنیت مکان داشته باشند، از آقایان استفاده شود. لازم به ذکر است که به دلیل سخت بودن این کار بانوان کمتر از آن استفاده می نمایند و همین دلیل موجب شده که سطح نسبی آقایان به بانوان در این شغل بالاتر باشد.

سن و سال در انجام شغل دربانی

از دیگر نکاتی که در مورد این شغل وجود دارد، سن و سال انجام این شغل می باشد. گفتنی است در ایران بسیاری از افراد شغل دربانی را در سنین بالا انجام می دهند. لذا معمولاً پس از بازنشستگی افراد دوست دارند که یک حقوقی دیگر داشته باشند. اما شرایط سنی که این شغل می طلبد به این صورت می باشد که افراد باید قدرت کافی برای انجام این کار داشته باشند. لذا تأمین امنیت، کارهای مانند ایستادن های طولانی و بسیاری دیگر از موارد موجب می ‌شود که قدرت بدنی افراد کمی تحلیل برود. به همین دلیل است که استفاده از این شغل در یک بازه سنی خاص، مورد توجه می باشد. معمولاً کسانی که به این شغل روی می آورند از سنین ۳۰ تا ۶۰ سالگی می باشند. توصیه ما نیز به افراد این است که با استفاده از این شغل در سنین گفته شده، کیفیت کاری خود را حفظ نمایند، تا بتوانند به بهترین شکل ممکن این کار را انجام دهند. لازم به ذکر است سنین بالاتر در این شغل بیشتر مورد توجه می باشد.

ایا علاقه ای در انجام این شغل وجود دارد؟

یکی از دیگر سوال هایی که برای افراد پیش می‌آید این است که آیا علاقه کافی در انجام این شغل وجود دارد یا خیر؟ در این مورد می توان گفت که بله انجام این شغل در گاهی از اوقات به علاقه افراد بستگی دارد. لذا کسانی که این شغل را انجام می‌ دهند، معمولا به آن علاقه مند می باشند. اما علاقه ای که در  شغل دربانی وجود دارد به هیچ وجه درمقایسه با شغل های دیگر یکی نمی باشد. به طور مثال افرادی که این شغل را انجام می دهند معمولاً به خاطر در آمد این شغل است که آن را استفاده می نمایند و آن چنان علاقه برای شان مهم نمی ‌باشد. چه بسا افرادی که در این شغل فعالیت می‌کنند کوچکترین علاقه‌ای به انجام آن نداشته باشند و تنها به دلیل درآمد از آن استفاده می نمایند.

تحصیلات لازم برای شغل دربانی

گفتنی است تحصیلات در انجام این شغل ‌ها آنچنان مهم نمی باشد و اغلب کسانی که دارای تحصیلات پایین می باشند این شغل را انجام می ‌دهند. اما در بعضی از اوقات افراد می بینند که کسانی به انجام شغل دربانی روی آوردند که دارای تحصیلات بالا می باشند و تنها به دلیل مشکلات مالی مجبور هستند که این شغل را انجام دهند. پس این افراد ممکن است که به هر صورتی به این شغل روی آورند و هیچ گونه محدودیتی برای افراد باسواد و یا بی‌سواد برای این شغل وجود ندارد. اگر بخواهیم تحصیلات لازم در مورد این شغل را مورد بررسی قرار دهیم، می‌توان در بالاترین سطح که ممکن است افراد در آن تحصیل داشته باشند رشته هتل داری را مورد بررسی قرار دهیم. لذا بعضی از افراد هستند که به این رشته روی می ‌آورند و در بعضی از هتل‌ ها فعالیت می‌کنند.

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی