بررسی شغل معلمی

نوشته شده توسط

باجاب

بررسی شغل معلمی

امروزه یکی از شغل های بسیار مهم که همواره مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است، شغل معلمی می باشد. این شغل دارای پتانسیل ها و خدمات بسیار زیادی می باشد که افراد باید به آن توجه بسیار زیادی داشته باشند. معلمی به عنوان یکی از شغل های پایه محسوب می شود و افراد می‌ توانند با انجام این شغل بهترین خدمات را به سایرین ارائه دهند. این شغل را افرادی انجام می‌دهند که علاقه کافی برای آموزش داشته باشند. شغل دبیری و یا معلمی را به عنوان یکی از مهم ترین شغل ها در سراسر دنیا محسوب می کنند و برای آن ارزش بسیار بالایی را قائل می باشند. ما در این مطلب قصد داریم نکاتی پیرامون شغل معلم ها، از جمله درآمد، محیط های شغلی، سن و سال و جنسیتی که در مورد آن مورد توجه می باشد را مورد بررسی قرار می دهیم. چنانچه شما نیز به این شغل علاقمند می باشید، متن ما را تا پایان همراه نمایید تا به نکات و ویژگی که در مورد آن وجود دارد آشنا شوید

شغل معلمی

در ابتدا خوب است که معلمی و یا دبیری را برای افراد مورد به خوبی مورد بررسی قرار دهیم. در مورد این شغل می توان گفت که همواره شغل گفته شده به عنوان یکی از شغل های پایه و بسیار مهم در سطح دنیا محسوب می‌ شود. این شغل برای افرادی که قصد آموزش دادن را دارند بسیار مناسب می باشد. همانطور که می دانید هر فردی قبل از آن که به جایی برسد، باید از ابتدا دوران مدرسه و دانشگاه را سپری کرده و سپس با توجه به استعدادی که دارد تحصیلات تکمیلی خود را انجام داده و نسبت به انجام یک شغل و حرفه مشغول شود. پس می‌توان گفت شغل معلمی به عنوان یکی از مهم ترین شغل ها امروزه نظر بسیاری از افراد را به خود جلب کرده است. زیرا اهمیت این شغل به گونه ای می باشد که اگر افرادی که برای انجام این شغل انتخاب می شوند درست نباشند و دارای کارآیی لازم نباشند، ممکن است که افراد به بی ‌راهه بروند و از همان ابتدای کودکی مشکلاتی برایشان پیش بیاید. پس توصیه ما این است که حتماً افرادی که قصد انجام این شغل را دارند علاقه خود را تقویت کنند، تا بتوانند به بهترین نحو ممکن است نسبت به انجام این شغل اقدام نمایند.

استخدام معلم در کرمانشاه

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام معلم در کرمانشاه

 محیط های کاری معلمی

محیط های کاری متفاوتی برای فعالیت در این شغل وجود دارد و افراد به دو صورت می‌ توانند نسبت به انجام معلمی اقدام نمایند. افراد می ‌توانند به صورت استخدام در مدارس دولتی و یا استخدام در مدارس غیر انتفاعی، نسبت به انجام این شغل اقدام نمایند. گفتنی است محیط های کاری به صورت دولتی و غیر دولتی می باشند. افرادی که در مدرسه های دولتی نسبت به فعالیت خود اقدام می نمایند، به دولت متعهد می ‌شوند که در زمان تعیین شده حضور پیدا کرده و نسبت به انجام فعالیت ‌های کاری خود اقدام نمایند. لازم به ذکر است که مدارس غیر انتفاعی نیز سر سال از معلمان تعهد می گیرد که تا آخر سال آن ها را همراهی نمایند و درصورتی که قصد ادامه فعالیت در آن مدارس را نداشتند، پس از پایان سال تحصیلی به مدرسه اعلام نمایند. گفتنی است معلم ها می توانند علاوه بر فعالیت در مدارس به صورت خصوصی در آموزشگاه های فوق العاده که برای بچه ‌ها برنامه ‌ریزی می ‌شود به فعالیت بپردازند. توصیه ما این است که بهترین محیط کاری را برای خود انتخاب نمایید. لذا در میزان درآمد و سطح کیفیت کاری شما بسیار تأثیر گذار می باشد. در کل افراد می توانند با استفاده از این شغل یکی از بهترین شغل ها را انتخاب کرده و به راحتی در محیط های مختلف نسبت به آموزش دانش آموزان اقدام نمایند.

در آمد از شغل معلمی

از دیگر سوال هایی که برای افراد پیش می‌آید این است که درآمد شغل معلمی به چه صورت است؟ آیا کفاف زندگی افراد را می‌ دهد یا خیر؟ در این مورد می توان گفت که شغل معلم ها به عنوان یکی از شریف ترین شغل ها محسوب می‌ شود و بسیاری از افراد امروزه از این شغل نان می خورند. در مورد درآمد آن می‌توان گفت برای بسیاری از معلمان این درآمد کافی نبوده است. اما بعضی از آن ها نمی ‌توانند با این حقوق کنار آیند و مجبور می ‌شوند دو شیفت به جز در نظر گرفتن کلاس های خصوصی که برای آن ها گذاشته می ‌شود، نسبت به انجام فعالیت‌ های خود اقدام نمایند. در کل می ‌توان گفت که درآمد این شغل اگر به صورت حرفه ای انجام شود، بیشتر می باشد. سوالی که برای بسیاری از افراد پیش می ‌آید این است که حقوق دبیری بیشتر است و یا حقوق معلمی؟ در این مورد می توان گفت که حقوق دبیران در بعضی از اوقات بیشتر می باشد. اگر معلمان بتوانند با انجام دادن یک سری از فعالیت‌ های دیگر مانند، درس دادن در کلاس های خصوصی و فوق برنامه فعالیت نمایند، می توانند نسبت به انجام درآمدزایی لازم از این کار اقدام کنند. در کل می‌ توان گفت که درآمد معلمان به صورتی می باشد که بتوانند زندگی خود را به خوبی بگذرانند. اگر آن ها یک برنامه ‌ریزی مدون برای حقوق خود داشته باشند، می‌ توانند بهترین زندگی را با این حقوق داشته باشند. از طرفی با توجه به اینکه این شغل، یکی از  شغل های نیکو و سنجیده می باشد، درآمد آن هر آن چه که باشد، بیشترین برکت را در مال آن ها خواهد انداخت.

جنسیت در شغل معلمی

شغل معلمی به عنوان یکی از شغل هایی محسوب می شود که هم جنس زن و هم مرد در آن فعالیت می کنند. گفتنی است از گذشته تا به امروز بانوان و آقایان سهم مساوی از این شغل داشته اند. در مورد شغل معلمی می ‌توان گفت که جنسیت در آن، آن چنان اهمیتی ندارد. امروزه در ایران ما، جنسیت در انجام این شغل‌ اهمیت ندارد و علاوه بر آقایان، بانوان بسیار زیادی در این حرفه مشغول به کار می‌ باشند. در بعضی از اوقات بانوان در این کار می توانند بهترین کیفیت را نسبت به آقایان برجای بگذارند. توصیه ما به افراد این است که با توجه به علاقه خود و بدون در نظر گرفتن جنسیتی که دارند نسبت به انجام این شغل اقدام نمایند.

سن و سال در انجام  شغل معلمی

یکی دیگر از نکاتی که پیرامون انجام این شغل وجود دارد، سن و سال افراد می باشد. چیزی که در مورد سن و سال افراد برای انجام این شغل وجود دارد، با توجه به این که این شغل بسیار حساس است، باید یک بازه زمانی برای آن در نظر گرفته شود. به طور مثال افراد از سنین ۲۵ تا ۵۵ سالگی می توانند به خوبی در این حرفه فعالیت نمایند. دلیل آن که نباید سن افراد در انجام این شغل بالا باشد، این است که افراد باید حوصله کافی برای سر و کله زدن با یک سری از دانش آموزان را داشته باشند. توصیه ما به افراد این است که پس از این که پا به سن گذاشتند، دیگر نسبت به انجام این کار اقدام نکنند و سعی کنند، بیشتر در زمینه ‌های مدیریتی فعالیت نمایند. لذا انجام معلمی بسیار مهم می باشد و اگر به خوبی انجام نشود، ممکن است عواقب منفی در جامعه داشته باشد. پس می‌ توان گفت که بازه سنی در این شغل، بسیار مهم می باشد و افراد باید با توجه به این بازه سنی در انجام این شغل اقدام نمایند. آموزش و پرورش باید معلمان کهن سال را از کار بازنشسته کند و به جای آن ها جوانان با انگیزه تر را به کار بگیرد.

بحث پایانی در مورد شغل معلمی

در پایان می توان گفت افرادی که قصد انجام این شغل را دارند، باید توجه داشته باشند که دو پارامتر مهم دیگر را در انجام این شغل به کار ببندد. اولین پارامتری که در انجام شغل معلم ها مورد توجه می باشد، علاقه است. گفتنی است این پارامتر در تمامی شغل ها وجود دارد؛ اما در این شغل باید به گونه ‌ای باشد که افراد به بهترین نحو ممکن بتوانند آن را مورد توجه قرار دهند. لذا اگر علاقه کافی در انجام این شغل وجود نداشته باشد، مطمئناً افراد پس از گذشت یک بازه زمانی آن را ترک خواهند کرد. دومین پارامتر مهم که در مورد این شغل وجود دارد، سطح تحصیلات افراد می باشد. چنانچه سطح تحصیلات افراد به گونه ای باشد که بتوانند در یک کلاس ۲۰ نفری را از علوم مختلف بهره ‌مند کنند، توانسته ‌اند شرایط لازم برای انجام این شغل را احراز نمایند. گفتنی است نوع تحصیلات با توجه به نوع معلمی و یا دبیری، متفاوت می باشد. اگر افراد شغل معلمی را انتخاب کرده باشند، باید در دانشکده های تربیت معلم به نسبت به انجام این شغل اقدام نمایند. اما اگر شغل دبیری را انتخاب کنند، باید در دانشگاه ‌های مختلف با توجه به نوع رشته ای که قصد تدریس در آن را دارند نسبت به آگاهی و کسب علوم اقدام نمایند. امیدواریم که توانسته باشیم، نکات مختلف در مورد این شغل را برای افراد مورد بررسی قرار داده باشیم و نکاتی که پیرامون آن وجود دارد را به خوبی توضیح داده باشیم.

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی