بررسی شغل حسابرس

نوشته شده توسط

باجاب

بررسی شغل حسابرس

حسابرس به شخصی گفته می شود که وظیفه بررسی صحت اسناد مالی و حسابداری را بر عهده دارد و سعی می نماید تا اسناد حسابداری را برمبنای اصول حسابداری و موارد قانونی مورد بررسی قرار دهد. هم چنین حسابرسی و حسابداری شباهت های بسیار زیادی با یکدیگر دارند و حسابرسان فعالیت حسابداران را مورد بررسی قرار می دهند. در این مقاله با ارائه مباحث تکمیلی در ارتباط با شغل حسابرس، شما را با این شغل آشنا خواهیم نمود. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

حسابرس کیست؟

فردی که در شغل حسابرس مشغول به فعالیت می گردد، باید صورت حساب های مالی یک شرکت که به صورت سالانه است را مورد بررسی قرار دهد و به صورت گزارش مالی ترازنامه، صورت درآمد، صورت تغییرات در حقوق صاحبان سهام و یک سری توضیحات حسابداری ارائه نماید. در کل حسابرس کار سایر حسابداران را مورد بررسی قرار می دهد و نتیجه کار خود را به هیات مدیره، سهامداران و سایر سازمان های نظارتی ارائه می نماید و این افراد برحسب گزارش های مالی که حسابرس ارائه می نماید تصمیم گیری های مربوط به حسابداری های شرکت را انجام می دهند. به همین علت است که کار حسابرس با حسابدار تا حدودی با هم شباهت دارد و این شغل مسئولیت نهایی حسابرسی صورت های مالی و ارائه خدمات مربوط به این حسابها را برعهده دارد.

استخدام حسابرس

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام حسابرس

مهارت های مورد نیاز حسابرس:

فردی که در شغل حسابرس مشغول به فعالیت می گردد باید دارای یک سری مهارت هایی باشد که در انجام کار دچار مشکل نگردد. از جمله مهارت هایی که وی باید داشته باشد شامل: وی باید در زمینه محاسبات ریاضی و تحلیل اطلاعات آماری دارای مهارت باشد و بتواند اطلاعات را بررسی نماید. مدیریت نیز بر مبنای تحلیل داده های حسابرس تصمیم گیری های مالی خود را انجام می دهد. البته به علت پیشرفت تکنولوژی اغلب سیستم های حسابداری، تبدیل به سیستم های کارآمد شده اند و از طریق این سیستم های نرم افزاری حسابداری می توان تمام صورت حساب های مالی را مورد بررسی قرار داد. در ضمن حسابرس باید دارای مهارت های کلامی و نوشتاری باشد تا بتواند از عهده مسئولیت های مربوط به شغل برآید.

تقسیم بندی حسابرسان:

حسابرس در کل به دو دسته تقسیم بندی می گردد:

 • حسابرسی داخلی: این دسته از افراد حسابرس، در بخش رسیدگی به امور فعالیت می کنند و در اصل رابط میان هیات مدیره و شرکت هستند و گزارش مربوط به صورت حساب های مالی شرکت را به صورت هفتگی، ماهیانه و یا سالیانه به مدیر عامل و رئیس سازمان و یا شرکت ارائه می نماید. در ضمن این گروه از حسابداران فعالیت های حسابداری و مالی عملیات داخل واحد تجاری را رسیدگی می نمایند.
 • حسابرسی مستقل: این دسته از افراد حسابرس نیز، اشخاصی هستند که در موسسات حسابرسی مشغول به فعالیت می باشند و برمبنای قراردادی که مابین سازمان ها با موسسات بسته می شود یک سری عملیات حسابداری مالی واحد تجاری را بر اساس اصول حسابداری انجام می دهند و گزارش مالی خود را به مجمع عمومی صاحبان سهام ارائه نمایند. در اصل حسابرسان رابط میان صاحبان شرکت و هیات مدیره شرکت هستند.

شرایط کاری شغل حسابرس:

در حال حاضر در کشور ایران سازمان حسابرسی که یک موسسه بزرگ حسابرسی است و در کنار موسسات حسابرسی دولتی و خصوصی مشغول به فعالیت است یک موقعیت شغلی برای افرادی است که می خواهند در این زمینه مشغول به فعالیت شوند. فردی که می خواهد در زمینه شغل حسابرسی مشغول به فعالیت شود باید در ابتدا یک حسابدار بسیار قوی باشد ولی در برخی از شرایط، نیازی به یک حسابدار نمی باشد. اکثر حسابداران به صورت تمام وقت فعالیت می نمایند و در برخی از موارد نیز مجبور به اضافه کاری هستند. فردی که به عنوان حسابرس مشغول به فعالیت می گردد می تواند به صورت پاره وقت نیز کار کند. حسابرس می تواند در دفتر خود و یا در سازمان مشتری کار کند. گاهی اوقات نیز برای رفتن به بخش ها و شعبه های مختلف مشتری باید در سفر باشد. ساعات کاری یک شغل حسابرس مانند حسابداران در مواقعی از سال مانند انتهای سال مالی بسیار بیشتر از بقیه زمان ها فعالیت دارند و به این دلیل است که باید گزارش های مالی و حسابرسی را برای مدیران و سهامداران شرکت ها آماده نمایند.

وظایف شغلی حسابرس:

از جمله وظایف شغل حسابرس در موسسات و ارگان ها بر عهده دارد می توان به این موارد اشاره نمود:

 • بررسی حساب های شرکت با استفاده از قوانین و مقررات مالی حسابرسی.
 • بررسی و تحلیل اطلاعات شرکت به منظور کنترل هر چه بیشتر عملیات حسابداری و اطمینان از صحت گزارش های ارائه شده توسط تیم حسابداری.
 • شناسایی مشخصات و ویژگی های کسب وکار به منظور شناخت بیشتر شرکت و صنعت در جهت افزایش کیفیت کار.
 •  ارزیابی سیستم های گزارش مالی در جهت اطمینان از صحت عملکرد فعالیت کارمندان.
 • ایجاد ارتباط کاری مطلوب با مشتریان به منظور تعامل بیشتر و در ضمن سهولت در دریافت اطلاعات و گزارش های مورد نیاز.
 • ارائه برنامه های مالی در جهت پیشرفت و هم چنین توسعه و ایجاد فرآیندهای کنترلی داخلی برای جلوگیری از ایجاد خطا و مشکل در سیستم های مالی شرکت.
 • حسابرسی داخلی برای تعیین روند مالی شرکت برای بهبود ارزیابی و بررسی سیستم مالی شرکت.

استانداردهای حسابرسی:

استانداردهای حسابرسی یک معیار برای ارزیابی کار حسابرسان می باشد. در سال 1947 انجمن حسابداران رسمی برای نخستین بار، استانداردهای ده گانه را ارائه نموده است که این گونه از استانداردها جهت انطباق با تغییرات محیط حسابرسی تعدیل و تغییر می یابد. در کل استانداردهای حسابرسی به سه دسته تقسیم می شوند که این نوع از طبقه بندی شامل: استانداردهای عمومی، استانداردهای رسیدگی، استانداردهای گزارشگری است.

 • استانداردهای عمومی: این گونه از استانداردهای عمومی باید توسط فرد یا افرادی که آموزش دیده هستند صورت گیرد و حسابرس باید استقلال رای خود را در تمام موارد حفظ نماید و در رسیدگی و تهیه گزارش باید یک سری مراقبت های حرفه ای را انجام دهد.
 • استانداردهای رسیدگی: عملیات حسابرسی باید به اندازه کافی برنامه ریزی گردد و در صورتی که کارکنان باشند، باید بر کار آنان نیز رسیدگی نمود. در ضمن برای برنامه ریزی حسابرسی و تعیین نوع و زمان دقیق آزمون ها باید شناخت کافی از ساختار داخلی سازمان نیز وجود داشته باشد. شواهد کافی و مناسب بعد از بازرسی و مشاهده و هم چنین تحقیق بدست می آید تا بتوان صورت های مالی درستی را ارائه نمود.
 • استانداردهای گزارشگری: گزارش باید شامل صورت های مالی و اصول حسابداری تهیه شده باشد و هم چنین باید بر مبنای اصولی در دوره جاری تهیه شود که نسبت به دوره قبل رعایت نشده است. علاوه بر این گزارش باید شامل یک اظهار نظر در مورد صورت های مالی باشد تا بتوان بر همین مبنا هیات مدیره تصمیم گیری کند.

چه ارتباطی بین حسابداری و حسابرسی وجود دارد؟  

شغل حسابرس و حسابدار با یکدیگر دارای شباهت هایی می باشد و اغلب با یکدیگر اشتباه گرفته می شوند ولی با این حال دارای یک سری تفاوت هایی نیز می باشد که می توان به این موارد اشاره نمود: حسابرس ها اغلب فعالیت هایی که حسابداران انجام می دهند را بررسی می نمایند. با این تفاسیر باید گفت هر دو مسئول فرآیندهای حسابداری شرکت هستند ولی حسابرس ها مسئول بررسی کارهای حسابداری می باشند. حسابدارها کارهای خود را به صورت روزانه انجام می دهند در صورتی که حسابرس ها کارهای حسابداری را  بر اساس زمانبندی انجام می دهند که به صورت سه ماهه و شش ماهه و یا سالانه نیز انجام می گیرد. حسابرس ها در شرایط خاصی وارد شرکت می شوند و مشغول به فعالیت می گردند و بر مبنای استانداردهای حسابداری بین المللی بر کارهای حسابداران نظارت می کنند. استخدام حسابدار در شرکت ضروری است ولی در مقابل استخدام حسابرس کاملا اختیاری است. حسابداران در پایان سال صورت های مالی شرکت را تنظیم می نمایند و این صورت های مالی توسط حسابرس ها بررسی می گردد. از آن جا که حسابداران برای شرکت مشخص کار می نمایند، به صورت مشخص یک اتاق و یا یک فضای مشخصی دارند در صورتی که حسابرس ها جای ثابتی ندارند و به شرکت یا شرکت دیگری می روند.

فعالیت هایی که حسابرس ها نمی توانند انجام دهند:

شغل حسابرس دارای یک سری محدوده فعالیتی است که می توان به این موارد اشاره نمود:

 • پیش بینی آینده: حسابرسی به دوره حسابداری مشخصی در گذشته مربوط است و افرادی که در دوره حسابرسی مشغول به فعالیت هستند نباید قضاوت نماید که در آینده چه اتفاقی رخ می دهد و  نمی توانند تضمین نمایند که شرکت مورد نظر در این فعالیت هم چنان مشغول باشد.
 • حضور همیشگی در شرکت: شغل حسابرس در چارچوب های مشخصی انجام می گیرد و در ضمن حسابرسان به صورت مستمر در یک شرکت حضور ندارند و هدف اصلی شغل حسابرس دستیابی به یک گزارش مالی کلی و شناسایی تمام تخلف های احتمالی نیست و حسابرس همیشه باید مراقب تقلب هایی باشد که ممکن است در صورت های مالی اتفاق بیافتد و هر گز نمی توان مطمئن بود که حسابرس بتواند این تخلفات را مورد بررسی قرار دهد.

مطالب پایانی در ارتباط با شغل حسابرس:

با مطالبی که در این مقاله ارائه شد متوجه شدیم که شغل حسابرس بسیار شغل حساسی است و نیاز به تمرکز و دقت بالایی دارد و بسیاری از شرکت های صنعتی برای بررسی صورت حساب های مالی خود اقدام به استخدام شغل حسابرس نموده اند. افرادی می توانند در این شغل مشغول به فعالیت شوند که توانایی تحمل شرایط کاری پر استرس را داشته باشند و دقت زیادی در جزئیات نیز داشته باشند. امیدواریم با مطالبی که در این مقاله بیان شد در انتخاب شغل آینده شما عزیزان موثر باشد.

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی