بررسی شغل حسابدار

نوشته شده توسط

باجاب

بررسی شغل حسابدار

در واقع حسابداری یک سیستمی است که می توان در آن فرآیند جمع آوری، طبقه بندی، ثبت اطلاعات مالی را انجام داد. یک فردی که در سمت شغل حسابدار در یک سازمان و یا اداره مشغول به فعالیت است، موظف است گزارش های مالی و صورت های حسابداری را ثبت و بررسی نماید. در این مقاله می خواهیم در مورد شغل حسابدار و وظایفی که این شغل در هر سازمانی دارد صحبت نماییم، با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

معرفی شغل حسابدار:

فردی که در شغل حسابدار مشغول به فعالیت است باید اطلاعات مالی و تمام گزارشات مالی یک شرکت را تهیه نماید و به مدیریت شرکت ارائه نماید. در واقع حسابداران یک شرکت یا یک اداره تمام اطلاعات خام مالی یک شرکت را در دفاتر و نرم افزارهای حسابداری ثبت می نماید و با نظم و ترتیب بخشیدن به این اطلاعات سعی می نماید یک گزارش مصوب از فعالیت های مالی شرکت در اختیار مدیران قرار دهند. اطلاعات و گزارش هایی که یک حسابدار به مدیران و سرمایه گذاران یک شرکت ارائه می نماید مبنای تصمیم گیری این مدیران است. شغل حسابدار بسته به مکانی که فعالیت می نماید می تواند در قسمت خاصی از یک ارگان مشغول به فعالیت گردد، ممکن است در سمت بیمه، سلامت و برخی نیز در سمت پیمانکاری یک شرکت مشغول به فعالیت گردند.

استخدام حسابدار

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام حسابدار

وظایف حسابدار:

فردی که در شغل حسابدار  یک سازمان و یا یک اداره مشغول به فعالیت می گردد دارای یک سری وظایفی است که می توان به این موارد اشاره نمود: یک حسابدار در یک سازمان مسئول ثبت اسناد حسابداری در دفاتر و یا نرم افزارهای حسابداری است و با پیشرفت تکنولوژی نرم افزارهای حسابداری جایگزین دفاتر حسابداری شده اند. در ضمن ثبت اطلاعات کارکنان و هم چنین ثبت حقوق و دستمزد ماهیانه کارکنان یک شرکت نیز برعهده حسابدار شرکت است. بررسی صورت های مالی و کسب اطمینان از درستی و انطباق صورت حساب های مالی کارکنان با قوانین و مقررات مالی و محاسباتی جاری کشور نیز را بر عهده حسابدار است. محاسبه بدهی مالیاتی و در ضمن تهیه اظهارنامه مالیاتی و نظارت بر پرداخت صحیح و به موقع مالیات ها نیز از جمله وظایفی است که یک حسابدار بر عهده دارد. ثبت درآمدها و هزینه های شرکت و در ضمن کنترل حساب سود و زیان و ارائه گزارش های مالی یک شرکت نیز از وظایفی است که شغل حسابدار بر عهده دارد. از دیگر وظایفی که یک حسابدار، تهیه و سازماندهی گزارش های مالی یک شرکت و ارزیابی مالی و بهترین راه حل برای مدیریت حساب های مالی یک شرکت نیز بر عهده یک حسابدار می باشد. بر مبنای گزارش های مالی که یک حسابدار به مدیریت شرکت ارائه می نماید، مدیریت می تواند در جهت کاهش هزینه ها، افزایش درآمد و بهبود سود نیز اقدام نماید.

زمینه های کاری یک حسابدار:

یک حسابدار می تواند در دو نوع جایگاه کاری مشغول به فعالیت گردد: رئیس حسابداری یکی از موقعیت هایی است که حسابدار در آن مشغول به فعالیت می گردد. در این جایگاه شغلی حسابدار موظف است یک سری از کارهای پیچیده را انجام دهد و بر سایر فعالیت های سایر حسابداران نیز نظارت داشته باشد. در عین حال باید مشکلات احتمالی سایر حسابداران را نیز حل و فصل نماید. هم چنین باید در ارتباط با گزارش های مالی ارائه شده به مدیریت بتواند توضیحات لازم را ارائه نماید و یک سری گزارشات مکتوب و مبتنی بر استانداردهای مالی و حسابداری را تهیه و ارائه نماید. در ضمن یک حسابدار می تواند با کسب تجارب بیشتر در سمت یک مدیر مالی نیز مشغول به فعالیت گردد. وی در این سمت می تواند به مدیریت یک شرکت ایده بدهد که در چه راهی منابع موجود در شرکت را سازماندهی نماید و سرمایه گذاری بهتری را نیز انجام دهد تا استفاده بهینه از آن را نیز انجام دهد تا بتواند سود بهتری را داشته باشد. از دیگر وظایفی که حسابدار برعهده دارد می تواند بر اساس دانش مالی خود و هم چنین تجارب حرفه ای که می آموزد پیش بینی نماید که از چه طریقی تامین مالی شرکت انجام گیرد.

دانش و مهارت های لازم یک حسابدار:

حسابدار باید دارای یک سری توانمندی های لازم باشد تا بتواند از عهده این مسئولیت برآید، از جمله دانش هایی که باید داشته باشد، اقتصاد و حسابداری است که با دارا بودن این توانمندی می تواند بانکداری و هم چنین تحلیل گزارشات مالی یک شرکت را به صورت عالی انجام دهد. دانش ریاضی نیز در علم حساب دیفرانسیل و انتگرال و بحث های آماری کمک زیادی می نماید. زبان انگلیسی و کامپیوتر و الکترونیک از دیگر دانش هایی است که یک فرد حسابدار باید داشته باشد تا بتواند به آسانی از عهده مسئولیت های خود برآید. علاوه بر این یک حسابدار باید دارای قدرت درک زبانی و نوشتاری نیز باشد تا به راحتی بتواند اطلاعات را درک نماید و جملات بهتری را نیز ارائه نماید. در ضمن مهارت عددی در زمینه جمع، تفریق و یا ضرب و تقسیم اعداد را نیز داشته باشد. در عین حال باید دارای استدلال قیاسی نیز باشد تا بتواند قواعد کلی بر مسائل خاص را برای تولید پاسخ های معنی دار  نیز داشته باشد.

شغل حسابدار برای چه شخصیت هایی مناسب می باشد:

هر فردی بر اساس ویژگی های شخصیتی که دارد می تواند شغل متناسب با خود را انتخاب نماید و در آن مشغول به فعالیت گردد. از جمله ویژگی هایی که یک فرد باید داشته باشد تا بتواند در این حوزه شغلی موفق گردد، داشتن ویژگی قراردادی است. این گونه از شخصیت ها تمایل بسیار زیادی به پیروی از رویه های تنظیم شده و انجام کارهای روتین دارند. در عین حال این شغل می تواند شامل یک سری کار با اطلاعاتی پر از ایده هایی باشد که در روند پیشرفت شغلی موثر است. حسابداری دارای یک روند بسیار مشخص و معتبری است که این گونه از افراد تمایل به پیروی کردن از این روند شغلی هستند.  از دیگر افرادی که می توانند در این حوزه شغلی موفق شوند افرادی هستند که همیشه درگیر راه اندازی و پیشرفت درپروژه هستند که در اصطلاح به این گونه از افراد سوداگر یا متهورانه گفته می شود. این گونه از مشاغل می توانند رهبری دیگران و هم چنین تصمیم گیری های بسیاری را نیز انجام دهند که اغلب شامل پذیرش ریسک نیز می باشد.

مزایای شغل حسابدار:

هر فردی که وارد حرفه حسابداری می گردد دارای یک سری مزایای شغلی است که می توان به این موارد اشاره نمود:

  • یک مسیر شغلی مشخصی دارد، افرادی که در دوره های آموزش حسابداری مشغول به فعالیت می شوند یک سری مهارت های عملی در زمینه تجزیه و تحلیل هزینه های شرکت آموزش می بینند که دقیقا در هر مقام شغلی این فعالیت ها را باید انجام دهند. شغل حسابداری دارای گرایش های مختلفی است و بر مبنای مهارت هایی که در هر گرایش شغلی آموزش می بینند باید فعالیت های مربوطه را انجام دهند.
  •  فرصت های شغلی در زمینه این رشته تحصیلی رو به رشد می باشد، افرادی که در این حرفه مشغول به فعالیت می شوند، دارای آینده شغلی بسیار خوبی هستند و تا زمانی که این کسب و کار ها وجود دارند نیاز به حسابداری وجود دارد.
  • میزان درآمد این رشته تحصیلی بسیار مطلوب است و می توان با استفاده از این شغل مخارج زندگی را تامین نمود و از دلایل عمده ای که بسیاری از جوانان در این حرفه مشغول به فعالیت می شوند این است که بازار کار خوبی دارد.
  • افرادی که در این حرفه مشغول به فعالیت می گردند می توانند در آینده صاحب کسب و درآمدی گردند و هم چنین با تاسیس یک شرکت حسابداری و یا یک آموزشگاه حسابداری در این شغل صاحب یک درآمد بسیار بالایی شوند.

معایب شغل حسابداری:

  • در بسیاری از مشاغل بعد از اینکه فرد به یک سطح از کار و درآمد می رسد نیازی به آموزش ندارد، ولی در شغل حسابداری برای کسب درآمد بیشتر نیاز به یادگیری و هم چنین به روز نمودن سطح اطلاعات فردی می باشد و شاید لازم باشد در دوره های آموزش حسابداری نیز شرکت نماید، پس باید به صورت مداوم یادگیری را در این حرفه انجام دهد.
  • کار حسابداری تا حدودی خسته کننده و روتین است، در واقع فرد در این شغل هیچ لحظه هیجان انگیزی در کار ندارد و هر روز با یکسری اعداد و مسئولیت های کسل کننده اداری سروکار دارد و در عین حال نیازمند به دقت و تمرکز بسیار بالایی است. ولی ممکن است همین فعالیت های شغلی برای یک سری از افراد جذاب و دوست داشتنی باشد.
  • شرایط کاری شغل حسابدار استرس زا می باشد و فرد باید شرایط فشاری زیادی را متحمل گردد و همیشه فرد باید دقت زیادی را انجام دهد تا مبادا حساب های شرکت اشتباه گردد و تمام این شرایط پر استرس بر روی رفتار فردی ممکن است تاثیر گذار باشد و ممکن است بر روی کیفیت زندگی فرد اثر منفی داشته باشد.

مطالب تکمیلی در ارتباط با شغل حسابدار:

با ارائه تمام مطالبی که در این مقاله ارائه شد مشخص شد که شغل حسابداری مانند سایر مشاغل هم دارای یک سری مزایا و هم دارای یک سری معایبی است که فرد باید با بررسی ویژگی های شخصیتی خود متوجه شود که آیا این شغل می تواند مناسب وی باشد یا خیر. با بررسی وظایفی که یک حسابدار به صورت روزانه می تواند داشته باشد، تا حدودی در تصمیم گیری موثر است. امیدواریم با ارائه مطالب این مقاله شما را در انتخاب شغل آینده راهنمایی کرده باشیم، پیروز و موفق باشید.

 

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی