بررسی شغل جوشکار

نوشته شده توسط

باجاب

بررسی شغل جوشکار

شغل جوشکار در اصطلاح شغلی است که وظیفه اتصال دائمی مواد مهندسی مانند فلز، سرامیک، پلیمر و کامپوزیت را بر عهده دارد و بر مبنایی این اتصال صورت می گیرد که خواص اتصال با خواص ماده پایه برابر باشد. در ضمن این حرفه از جمله فرآیندهایی است که موجب اتصال دائمی فلز و یا غیر فلزات می گردد و این اتصالات از طریق روش ذوبی و یا غیر ذوبی امکان پذیر می باشد. در این مقاله با ارائه مطالب مفید در این زمینه سعی می کنیم شما را با شغل جوشکار آشنا کنیم تا بتوانید انتخاب خوبی در زمینه شغلی خود داشته باشید.

تعریف شغل جوشکار:

 شغل جوشکار از جمله مشاغلی است که از زمان های قدیم وجود داشته است و برای اتصال دو قطعه فلزی در ساختمان و در سایر صنایع به کار برده می شد. در این اتصال با توجه به نوع مواد مورد استفاده و یا محل انجام کار یک سیر راهکارهای مختلفی را پیش روی مهندسان و تکنسین های جوشکاری قرار می دهند تا بتوانند فلزات را به یکدیگر اتصال دهند. در واقع جوشکاری یک فرآیندی است که در آن دو قطعه فلزی و یا غیر فلزی به یکدیگر به وسیله گرم نمودن محل اتصال و یا ذوب نمودن مواد اتصال به یکدیگر متصل می شوند. گرم و ذوب نمودن مواد فلزی از طریق راه های مختلفی امکان پذیر می باشد، پس جوشکاری نیز دارای انواع مختلفی است که انجام دادن هر یک از این روش های جوشکاری نیاز به مهارت های خاصی می باشد. جوشکاری در حالت جامد، جوشکاری مقاومتی، جوشکاری با گاز اکسیژن، انواع متفرقه جوشکاری و سایر روش های جوشکاری.

استخدام جوشکار

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام جوشکار

انواع روش های جوشکاری از طریق قوس الکتریکی:

در این قسمت می خواهیم انواع جوشکاری از طریق قوس الکتریکی را مورد بررسی قرار دهیم. در نوع جوشکاری تنگستن گاز، الکترودها مصرف نمی شوند و فرآیند اتصال در این روش به صورت آهسته صورت می گیرد. این روش می تواند دقیق ترین جوشکاری ها را به همراه داشته باشد و بیشترین کاربردی که این نوع جوشکاری دارد در صنایع هوا و فضا می باشد. در روش جوشکاری از طریق قوس پلاسما کیفیت کار بسیار بالا است و در صنایع ابزار سازی و یا لوله سازی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. در نوع جوشکاری به وسیله پوشش فلزات الکترودها مصرف می شوند ولی وجود پودر در این فرآیند از ارتباط با هوا جلوگیری می نماید. جوشکاری فلزی بدون پوشش دقیقا برعکس جوشکاری با پوشش فلزات است و در این نوع جوشکاری الکترودها به صورت کامل مصرف می شوند. در نوع جوشکاری زیر پودری از پودرهای دانه ریز برای پوشش محل اتصال استفاده می گردد. در جوشکاری اتمی هیدروژن از دو الکترود غیر همسان فلزی استفاده می گردد که این الکترودها در یک فضای پر از هیدروژن ذوب شده قطعات را به یکدیگر وصل می نماید. در جوشکاری با قوس الکتریکی به همراه پوشش گاز به منظور پوشش قطعات از گاز استفاده می شود. از متداول ترین روش های جوشکاری می توان به نوع آرگون اشاره نمود. در نوع جوشکاری کربنی از طریق الکترودهای کربنی انجام می گیرد و گاها از مس نیز برای این منظور استفاده می گردد.

انواع روش های جوشکاری با گاز اکسیژن:

 این نوع از جوشکاری نیز دارای مراحل مختلفی است که می توان به جوشکاری با گاز پروپان اشاره نمود. دراین نوع از جوشکاری که در صنعت جوش به جوش اکسیژن شهرت دارد، پروپان به همراه گاز اکسیژن سوخته محل اتصال را گرم می نماید. در نوع جوشکاری از طریق گاز و فشار در ابتدا محل اتصال را از طریق شعله گرم می کنند و سپس از طریق فشار برای اتصال استفاده می شود و این نوع از جوشکاری در حال حاضر دیگر استفاده نمی شود. جوشکاری هوا استیلن که در این روش از مواد شیمیایی برای بهبود بخشیدن به فرآیند جوشکاری استفاده می گردد، دارای نقاط ضعف بسیار بالایی است و خیلی مورد استفاده قرار نمی گیرد. در نوع جوشکاری با اکسیژن استیلن نیز جوشکاری از طریق اکسیژن و استیلن مورد استفاده قرار می گیرد و قطعات تا دمای بسیار بالا گرم می شوند و این دمای زیاد موجب به وجود آمدن یک جوش بسیار دقیق می گردد و این جوشکاری از نوع ارزان جوشکاری است. نوع دیگر اکسیژن هیدروژن است که از ترکیب هیدروژن و اکسیژن به منظور ایجاد جوش استفاده می نمایند.

انواع روش های جوشکاری مقاومتی:

این نوع از جوشکاری از جمله در دسترس ترین و متداول ترین روش های جوشکاری است که مورد استفاده افراد می باشد. این نوع از مدل جوشکاری فرآیند جوش و اتصال دو الکترود رول شکل با استفاده از اعمال جریان و فشار گرم می شود و جوش صورت می گیرد. در نوع جوش آپست به منظور اتصال لبه های قطعات مورد استفاده قرار می گیرد تا اینکه دمایی مناسب با جنس کار گرم شده و با فشار بسیار بالا به یکدیگر متصل شوند و در این نوع جوش، اتصال  از طریق گرمایش و از طریق مقاومت و جریان الکتریکی ایجاد می گردد. در نوع جوش نقطه ای مقاومتی برای صنعت خودروسازی و هوا و فضا استفاده می شود و از دو الکترود نوک تیز برای اتصال دو نقطه که معمولا دارای ضخامت بسیار کمی نیز هستند مورد استفاده قرار می گیرند.

وظایف شغلی یک جوشکار:

زمانی که یک فرد وارد شغل جوشکاری می شود باید یک سری وظایف را با دقت بالایی انجام دهد از جمله اینکه باید توانایی شناخت انواع فلزات را داشته باشد. علاوه بر این باید یک سری از قطعات را برای انجام کار ببرد و یا اینکه به یکدیگر اتصال دهد. هم چنین با استفاده از روش های جوشکاری مناسب با توجه به نوع کار، کار را بتواند پیش ببرد. با بررسی و تست برش ها و اتصالات که از طریق ابزارهای سنجش دقیق مانند میکرومتر صورت می گیرد نظارت خود را بر روی جوشکاری انجام دهد. یک جوشکار در طول عملیات جوشکاری باید بر عملکرد دستگاه های جوشکاری و اطمینان از درستی کارکرد این دستگاه ها نظارت کاملی را داشته باشد. هم چنین یک جوشکار باید کلیه جوانب ایمنی و بهداشت را در حین کار کردن رعایت نماید.

 مشکلات کاری در زمان جوشکاری:

ممکن است فردی که در شغل جوشکار مشغول به فعالیت است در زمان فعالیت خود دچار یک سری مشکلات کاری شود که باید در ابتدا علت این مشکلات را متوجه شده و سپس به برطرف کردن آن اقدام نماید. این مشکلات می تواند شامل این موارد باشد:

  • سوراخ شدن فلز در زمان جوشکاری: این مشکل در صورتی برای فرد به وجود می آید که آمپر دستگاه بالا باشد که بالا بودن آمپر می تواند باعث ایجاد گرمای بسیار بالا شود و فلز جوش را سوراخ نماید. دلیل دیگری که ممکن است باعث ایجاد کردن این مشکل شود سرعت پایین تغذیه الکترود ها می باشد.
  • آلوده شدن نوک انبر جوش به فلز: در این مشکل نیز امکان دارد که میزان ولتاژ کاری بالا باشد و یا اینکه سرعت تغذیه الکترود نیز پایین باشد. اگر چنین مشکلی برای شما پیش بیاید ممکن است نشاندهنده اشتباه بودن مراحل فرآیند باشد.
  • لگد زدن انبر به جوش: این مورد نیز می تواند در اثر ولتاژ پایین و سرعت بالای تغذیه الکترود به وجود بیاید. از  نشانه های دیگری که احتمال دارد به وجود بیاید این است که ممکن است جوش در قسمت بالای اتصال بنشیند و به راحتی می توان آن را برداشت، که این نشان دهنده جوش بسیار ضعیفی است که حتما باید تعمیر شود.
  •  به صدای جوش دستگاه باید گوش کرد که خیلی بالا و پایین نشود. صدای جوش شبیه به سرخ کردنی است و برخی از جوش ها نیز که باید از آن پرهیز نمود صدایی شبیه به گاز یا فشفشه دارند، هر یک از این موارد بیانگر یک جوش یا عیب و نقص می باشد و اگر شما یک فرد حرفه ای باشید می توانید با گوش دادن به صدای جوش مشکل آن را برطرف نمایید.

در زمان برق زدگی چشم در زمان جوشکاری چه کار باید کرد؟

از مشکلات فیزیکی و سلامتی که احتمال دارد برای فرد در شغل جوشکار ایجاد شود، برق زدگی چشم در زمان کار است که باید در این مواقع چشم ها را به خوبی با آب شستشو داد و با پارچه ای تمیز روی چشم ها را بست. برای مدت زمان 8 الی 12 ساعت باید چشم ها را به طور کامل با پارچه بست به گونه ای که هیچ نوری از آن وارد چشم نشود. از یک مسکن بسیار قوی نیز برای تسکین درد استفاده نمود و هر 6 ساعت یک بار نیز بانداژ روی چشم را برداشته و ترشحاتی که بر روی چشم به وجود آمده است را پاک کنید و مجددا چشم را با پارچه تمیز ببندید. در عین حال هیچ وقت از قطره های بی حس کننده چشم استفاده نکنید. برخی از افراد به صورت خود سرانه از بی حس کننده های چشمی استفاده می کنند که ممکن است یک سری عوارض بدنی برای فرد به همراه داشته باشد. پس تنها کاری که باید در زمان برق زدگی چشم انجام شود، بستن چشم ها و خوردن مسکن است.

مطالب پایانی در ارتباط با شغل جوشکاری:

با توجه به تمام مطالبی که در این مقاله عنوان شد می توان گفت که شغل جوشکار جزو مشاغل سخت جامعه است و برای انجام دادن این حرفه نیاز به تمرکز بالا و مهارت کار با دست می باشد و فردی که در این حوزه کاری مشغول به فعالیت می شود باید دقت بسیار بالایی در حین انجام دادن کار داشته باشد. به هر حال افرادی که می خواهند در این حوزه کاری مشغول به فعالیت شوند باید قابلیت هایی که در این مقاله ارائه شد را داشته باشند تا بتوانند در این شغل موفق شوند. امیدواریم مطالبی که ارائه شد برای شما عزیزان مفید بوده باشد.

 

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی