بررسی شغل داروساز

نوشته شده توسط

باجاب

بررسی شغل داروساز

شغل داروساز حرفه ای است که در مورد دارودرمانی برای معالجه یک بیمار بحث و بررسی می نماید. در این حرفه فرد باید بر روی نسخه ای که پزشک برای بیمار تجویز می نماید، نظارت کند تا مشکلی در تحویل دارو به بیمار پیش نیاید. برای آشنایی بیشتر در مورد شغل دارو ساز در این مقاله به بررسی ویژگی های این شغل پرداخته می شود تا از لحاظ انتخاب شغل آینده به شما عزیزان کمک برسانیم. برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

معرفی شغل داروساز:

داروسازی در اصل یک شغلی است که با حوزه سلامت افراد درگیر است و یک پیوندی مابین علوم بهداشت و علوم شیمی برقرار می نماید. رشته داروساز یک رشته ای است که بین علوم پزشکی و تولید و ساخت دارو ارتباط برقرار می کند. با بررسی اثر دارو در بدن انسان و سایر موجودات زنده، بر سلامت افراد نظارت دارد. در واقع یک شغل داروساز باید بر روی همه نسخه های پزشکان نظارت کند و در عین حال تاکید نماید که نسخه برای بیمار از لحاظ سن و وزن و تداخلات بیماری مناسب باشد. داروساز باید داروی بیمار را با مهر و امضای خود تایید نماید و در صورت برزو هر گونه مشکلی نیز با پزشک بیمار تماس بگیرد و در صورتی که مسئولیتی را در قبال دارو به گردن می گیرد باید عوارض آن را نیز بپذیرد و یا اینکه به طور کلی از پذیرش آن امتناع نماید. هم چنین دارو ساز در صورتی که رژیم دارو درمانی موفق نباشد باید عوامل عدم موفقیت رژیم درمانی را نیز بررسی نماید تا بتواند به بیمار کمک نماید تا بتواند تاثیر دارو را بررسی نماید. در واقع رشته دارو سازی با بررسی ماده موثر و هم چنین فرموله کردن این ماده نیز به صورت شکلی که برای بیمار قابل استفاده باشد مانند قرص، کپسول، شربت و یا به صورت تزریقی موجب اثرگذاری دارو بر بدن بیمار می گردد تا بیمار بتواند بهتر سلامتی خود را بدست بیاورد.

استخدام داروساز در تهران

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام داروساز در تهران

 وظایف شغل داروساز:

داروسازی یک شغلی است که از تنوع بسیاری برخوردار است و وقتی که یک فرد وارد شغل داروساز می گردد می تواند در زمینه داروسازی و هم چنین کارخانه های آرایشی و بهداشتی مشغول به فعالیت گردد. هم چنین یک داروساز در محیط یک داروخانه ملزم به دریافت نسخه های پزشکان و آماده نمودن داروهای تجویزی به بیماران می باشد. علاوه بر آن  در بخش های تحقیقاتی داروسازی می تواند با بررسی و مطالعه در زمینه الگوی مصرف داروها و نوع بیماری های منطقه، در زمینه مصرف دارویی در منطقه نیز نظارت کند. یک داروساز در کارخانجات داروسازی وظیفه بررسی کیفیت داروها و نظارت بر اجرای فعالیت های آزمایشگاهی و ساخت داروها در واحدهای تولیدی دارو نظارت دارد. هم چنین وی می تواند در زمینه مسئولیت فنی بر اجرای نسخه پیچی و راهنمایی مراجعین نظارت داشته باشد. علاوه بر همه این موارد داروساز  می تواند به عنوان یک مشاور دارویی پزشکان، پرستاران و بیماران در انتخاب و مصرف صحیح داروها راهنمایی نماید.

بازار کار  شغلی داروسازی:

بازارکار رشته داروسازی بسیار رونق دارد و اکثر افرادی که در این رشته فارغ التحصیل می شوند می توانند در این زمینه سریع مشغول به فعالیت گردند. اشخاصی که در این زمینه تحصیلی فارغ التحصیل می شوند در داروخانه ها مشغول به کار می شوند و از دیگر موقعیت های شغلی که می توان برای یک داروساز بیان نمود، صنایع داروسازی و کارخانه های آرایشی و بهداشتی است. رشته داروسازی از جمله رشته های تحصیلی می باشد که دانشجویان در دو سال آخر تحصیلی خود می توانند در داروخانه ها مشغول به فعالیت شوند. از جمله بهترین موقعیت های شغلی که می توان برای یک داروساز عنوان کرد، تاسیس یک داروخانه است که این مورد نیز به سرمایه بسیار زیادی نیاز دارد. فارغ التحصیلانی که در زمینه داروسازی مشغول به فعالیت می گردد، می تواند در صنعت ساخت و کنترل دارو واحد های تولیدی لوازم بهداشتی و در کارهای اجرایی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی فعالیت نماید.

میزان درآمد یک داروساز در ایران:

میزان درآمد یک داروساز کاملا مشخص نمی باشد و اطلاعات دقیقی در این زمینه در دسترس نمی باشد. با این وجود داروسازانی که در قسمت دولتی مشغول به فعالیت می شوند، برمبنای قانون مدیریت خدمات کشوری دریافتی دارند. آن دسته از داروسازانی که در قسمت خصوصی مشغول به فعالیت می شوند بر مبنای تحصیلات و میزان تخصص و سابقه و مهارت فردی درآمد کسب می نمایند. در ضمن برخی از افراد می توانند داروخانه تاسیس نمایند و به صورت مستقل فعالیت می نمایند و درآمد مستقلی نیز دارند که این میزان درآمد بر مبنای میزان فعالیت فرد، نوع خدمات و تعداد مشتری هایی که دارند می تواند متفاوت باشد. با این وجود اولین مکانی که یک داروساز می تواند در آن مشغول به فعالیت گردد، داروخانه است، ولی بسیاری از داروسازان موفق به تاسیس داروخانه نمی شوند و مجبور هستند به عنوان مسئول فنی یک داروخانه مشغول به فعالیت شوند. میزان درآمدی که برای مسئول فنی یک داروخانه می توان در نظر گرفت در سال 94 به ازای 44 ساعت کاری در هفته، 3300000 تومان بوده که با افزایش نرخ تورم این میزان درآمد نیز در سال های جدید افزایش یافته است.

متوسط درآمد شغل داروساز در سایر کشورهای جهان:

بر اساس اطلاعات بدست آمده می توان سطح درآمد شغل داروسازی را در کشورهای دیگر این گونه بیان نمود: درکشور آمریکا براساس اطلاعات بدست آمده میزان درآمدی که یک داروساز می تواند در این کشور بدست آورد، به صورت سالیانه 111570 دلار در سال 2010 میلادی است و بر مبنای آخرین اطلاعات بدست آمده این میزان درآمد در سال 2013 به 113000 دلار رسیده است. درکشور انگلستان نیز میزان درآمد سالانه ای که یک داروساز می تواند کسب نماید بین 33500 تا 52500 دلار می باشد و این میزان درآمد برای افراد ارشد و مدیران داروساز بین 69000 تا 124000 دلار در ماه می باشد. در کشور استرالیا میزان درآمد شغل داروساز به صورت سالیانه 72000 دلار می باشد. در کشور کانادا نیز این میزان درآمد در سال 2013 میلادی به صورت هفتگی به 50593 دلار کانادا می رسد.

ویژگی های شخصیتی مناسب برای شغل داروسازی:

رشته داروسازی به لحاظ دوره تحصیلی هم سطح یک رشته پزشکی یا دندانپزشکی است ولی در عین حال دارای یک سری مزایای قابل قبولی نیز می باشد. در صورتی فرد می تواند در رشته داروسازی موفق شود که دارای یک سری ویژگی های شخصیتی باشد به عنوان مثال اگر فرد تمایل زیادی به سر و کا داشتن با مراجعین ندارد می تواند در این شغل پزشکی وارد شود در صورتی که در محیط داروخانه این فضای ارتباط با مشتری برقرار شود می توان آن را به دیگر همکاران بسپارد. در ضمن در این رشته تحصیلی اصلا نیازی به گذراندن شیفت های شب اجباری وجود ندارد، مگر اینکه فرد خود بخواهد تجربه داشته باشد. در صورتی که برخورد نامناسبی از طرف بیمار صورت گیرد نسبت به پزشک دارای حاشیه امن تری دارد. از دیگر ویژگی هایی که می توان برای شغل داروسازی بیان نمود این است که دانشجویان این رشته تحصیلی می توانند بعد از گذراندن 140 واحد درسی و در صورت داشتن معدل بالای 14 می توانند کارت شماره انجمن داروسازی را دریافت نمایند و به عنوان قائم مقام مسئول فنی یک داروخانه مشغول به فعالیت شوند و درآمد بدست بیاورند.

مهارت های فارغ التحصیلان رشته داروسازی:

افرادی که در رشته داروسازی فارغ التحصیل می شوند دارای مهارت های مختلفی هستند که می توان به این موارد اشاره نمود: مهارت بازاریابی و فروش که در ارائه بهتر دارو به افراد است، دارای مهارت در محاسبات ریاضی به علت استفاده از محاسبات دارویی در زمینه ساخت و تهیه دارو می باشد. هم چنین قابلیت برقراری ارتباط با مشتریان و هم چنین اعضای کادر درمان و شرکت های دارویی را نیز دارد. از دیگر مهارت هایی که یک داروساز می آموزد، راهنمایی و آموزش دیگران در زمینه اطلاعات دارویی است. داروساز اطلاعاتی در زمینه مراجع و رفرنس های داروسازی و علوم دارویی نیز می آموزد و هم چنین در زمینه پژوهش های علمی و عملی داروسازی نیز مهارت دارد.

واحدهای درسی دوره تحصیل رشته داروسازی:

افرادی که در رشته داروسازی مشغول به تحصیل می شوند باید این دروس پایه را بگذراند: فیزیک، انگل شناسی، قارچ شناسی، شیمی آلی، شیمی عمومی، بیوشیمی، آناتومی، اصول خدمات بهداشتی، آمار حیاتی، بیولوژی، میکروب شناسی، ایمونولوژی، کمک های اولیه، آناتومی. در ضمن دانشجو باید یک سری دروس تخصصی را نیز بگذارند که شامل: گیاه شناسی دارویی، تغذیه ورژیم درمانی، مدیریت در داروسازی، درمان شناسی، اطلاعات دارویی و شیمی دارویی، فرآیندهای دارویی بیولوژیکی، روش های دستگاهی، سم شناسی، بیوفارماسی، داروسازی صنعتی، کنترل میکروبی دارویی، کارآموزی صنعت، زبان تخصصی، مقدمات داروسازی، گیاه شناسی داروسازی و هم چنین کارآموزی در یک داروخانه را نیز باید بگذارند. در ضمن دانشجوی این رشته تحصیلی باید در یک آزمون که هر سه سال یک بار برگزار می گردد، قبول گردد و بعد از یک دوره 5 سال و نیمه باید از پایان نامه خود دفاع نماید و بعد از مراحل فارغ التحصیلی می بایست جهت دریافت کارت نظام پزشکی اقدام نماید.

صحبت های تکمیلی در ارتباط با شغل داروسازی:

با بررسی شغل داروساز، متوجه شدیم که از محبوبیت بالایی در اجتماع برخوردار است و دانش آموزانی که به حوزه علم شیمی و درمان علاقه داشته باشند وارد این رشته تحصیلی می شوند. داروساز بر مبنای اطلاعاتی که در زمینه شغلی خود دارد می تواند تاثیر داروهای مختلف و تاثیر آن ها را بر درمان افراد بیمار مورد بررسی قرار دهد و نقش موثری در این زمینه نیز داشته باشد. با توجه به مطالبی که در این مقاله ارائه شد افرادی می توانند در این رشته تحصیلی مشغول به فعالیت می شوند که در زمینه پزشکی و سلامت علاقه داشته باشند. امیدواریم با ارائه مطالب این مقاله شما را در رسیدن به هدف شغلی تان راهنمایی کرده باشیم.

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی