بررسی شغل تایپیست

نوشته شده توسط

باجاب

بررسی شغل تایپیست

شغل تایپیست از جمله مشاغلی است که نیاز به تحصیلات دانشگاهی ندارد و با کسب مهارت می توان در این شغل مشغول به فعالیت شد. اغلب افرادی که به دنبال شغل پاره وقت هستند به این شغل روی می آورند و اغلب دانشجو ها در شغل تایپیست مشغول به فعالیت هستند. این روزها به دلیل وجود نامه نگاری های فراوان بسیار مورد توجه قرار گرفته است. از آن جایی که بیشتر افراد دارای وقت کافی نیستند، به همین علت کار خود را به افرادی که در این شغل دارای تخصص هستند می سپارند. در این مقاله به بررسی شغل تاپیست می پردازیم، امیدواریم مفید باشد.

معرفی شغل:

شغل تایپیست از جمله مشاغلی است که اغلب افرادی که نیاز به شغل دوم دارند به سراغ این شغل می روند. در اصل تایپ نمودن در اصل به معنای نوشتن به وسیله انگشتان دست و هم چنین صفحه کلید می باشد. به علت اینکه امروزه انواع اسناد و هم چنین نوشتارها به صورت الکترونیکی است، پس شغل تایپیست دارای اهمیت بسیار زیادی است. زیرا که تایپ از جمله مهم ترین وسایلی است که در جهت نوشتن الکترونیکی می باشد و اغلب از جمله رایج ترین انواع تایپ، از طریق صفحه کلید «QWERTY» انجام می شود. پس به همین دلیل است که مسلط بودن بر روی صفحه کلید دارای اهمیت بسیار زیادی می باشد. این روزها تایپ را از طریق تایپ ده انگشتی انجام می دهند و از طریق تایپ ده انگشتی می توان به راحتی و با سرعتی بالاتر از قلم، متن را نوشت.

استخدام تایپیست در سراسر کشور

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام تایپیست در سراسر کشور

وسایل مورد نیاز شغل:

برای شروع به فعالیت در شغل تایپیست نیاز به یک سری وسایل می باشد که شامل:

  • کامپیوتر: اصلی ترین وسیله ای است که یک تایپیست برای شروع به کار به آن نیاز دارد.  به علت اینکه حجم کار بسیار بالا می باشد و نیاز مداوم به استفاده از کیبورد وجود دارد، و همیشه با مشکل خرابی کیبورد درگیر می شود. در صورتی که از لب تاپ استفاده شود که به مراتب از خرید یک کیبورد نو هزینه های بیشتری دارد.
  • پرینتر: در صورتی که تاپیست در منزل کار خود را انجام دهد، نیاز چندانی به استفاده از پرینتر ندارد و می توان برای انجام پرینت به موسسات مراجعه نماید و با گرفتن تخفیف از پرینت های خود نیز دارای سود شوند. در صورتی که فرد یک دستگاه پرینتر نیز تهیه نماید، در هزینه های فرد صرفه جویی می گردد. در صورتی که فرد قصد خرید دستگاه پرینتر را داشته باشد، باید در گام اول حجم کار خود را مشخص نماید و بعد از این مرحله سپس اقدام به خرید کند.
  • اسکنر: از دیگر وسایلی که یک شغل تایپیست احتیاج دارد، دستگاه اسکنر است. در برخی از متونی که تایپ می شود، دارای یه عکس و یا نموداری است که نیاز به اسکنر می باشد. در صورتی که فرد نیاز به دستگاه اسکنر دارد، نیاز به دستگاه پرینتر نیز می باشد. در صورتی که فرد این دستگاه را تهیه نماید، در هزینه های خود صرفه جویی کرده و در نهایت نیاز به فضای کمتری نیز می باشد.
  • صندلی و میز خوب و راحت: از دیگر وسایلی که مورد نیاز یک تایپیست می باشد، یک صندلی و میز استاندارد و ارگونومیک است. فردی که در شغل تایپیست مشغول به فعالیت می گردد، در مدت طولانی باید پشت سر هم از آن ها استفاده نمود. در صورتی که از میز و صندلی خوبی استفاده نشود، به مرور باعث ایجاد دردهایی در ناحیه کمر فرد می گردد.

مزایا و معایب شغل تایپیست:

شغل تاپیست از جمله مشاغلی می باشد که نیاز به تحصیلات دانشگاهی ندارد و همه افراد می توانند با کسب مهارت تایپ ده انگشتی به این کار مشغول شوند. این شغل نیاز به بودجه چندانی ندارد و می توان یا تهیه یک کامپیوتر مشغول به این کار شد. دارای حاشیه سود بالاتری نیز می باشد. در ضمن می توان برای شروع به این کار از یک فضای نسبتا کوچکی نیز اقدام نمود و نیار به فضای چندانی ندارد. از دیگر معایبی که برای شغل تایپیست می توان بر شمرد این است که فرد به علت یک جا نشینی به مدت طولانی ممکن است دچار درد ناحیه در عضلات کمر، دست و بازو شود. از دیگر آسیب هایی که می توان برای این شغل بیان نمود، ضعیف شدن چشم به علت نگاه نمودن طولانی مدت به صفحه مانیتور صورت می گیرد. در ضمن این گونه از مشاغل دارای درآمد چندانی نمی باشد و تعرفه ای که این افراد بابت انجام کار خود دریافت می کنند، بستگی به محل و مکانی دارد که فرد مشغول به فعالیت می گردد. این نوع نرخ ها با توجه به استفاده از این مکان ها نیز دارای تفاوت می باشد. در ضمن فرد می تواند برای اطلاع از نرخ منطقه خود نیز به اتحادیه و یا موسساتی که در این زمینه فعالیت می نمایند مراجعه کند.

تایپ ده انگشتی چه مزایایی دارد؟

تایپ ده انگشتی از جمله جدید ترین روش های تایپ می باشد که در این شیوه فرد از تمام توانایی های ده انگشت دستان خود استفاده می نماید. شاید این نوع فعالیت در نظر فردی که تایپ را به صورت دو انگشتی انجام می دهد تا حدودی غیر منطقی به نظر برسد، ولی در تایپ ده انگشتی به گونه ای که توانایی انگشتان هر دو دست افزایش یابد، فرد می تواند به صورت همزمان از همه انگشت های دست خود جهت تایپ استفاده نماید. استفاده از تایپ ده انگشتی دارای مزایای بسیاری می باشد که می توان به این موارد اشاره نمود: با تایپ ده انگشتی موجب می گردد که دقت افراد در زمان تایپ نمودن افزایش یابد و فرد دیگر مجبور نمی باشد به صفحه کلید دقت نماید تا بتواند جای کلمات را پیدا نماید. تایپ ده انگشتی موجب می گردد که زمان تایپ به حداقل ممکن برسد و به جای زمان گذاشتن در حدود سه ساعت برای نوشتن یک مطلب 2000 کلمه ای، آن را در کمتر از یک ساعت تایپ نمود. در ضمن با استفاده از این مهارت انگشتان دست کمتر خسته می شود، زیرا انرژی کار بین انگشتان تقسیم می گردد. هم چنین چون زمان کمتری را با در آمد بیشتر برای فرد به ارمغان می آورد و می توان در زمان های غیر کاری بیشترین استفاده را داشت.

بهترین شغل ها برای تایپیست ها:

ممکن است مسیر شغلی برای تایپیست ها چندان روشن نباشد، اما نباید اشتباه نمود زیرا که افرادی که شغل تایپیست را انتخاب می نمایند نیز می توانند دارای آینده موفقی باشند. از جمله مشاغلی که یک تایپیست می تواند در آن مشغول به فعالیت گردد، رونویسی است. رونویسی معمولا برای شرکت های تجاری، قانونی و یا پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد. Transcriptionists  نیز موقعیت دیگر شغلی است که این افراد می توانند از آن منبع درآمد داشته باشند. فرد در این حوزه شغلی با شنیدن صدا و تبدیل آن به متن می تواند برای خود کسب درآمد کند. به بیان ساده تر در این شغل یک صوت را به صورت زنده یا ضبط شده شنید و همزمان آن را به متن تبدیل نمود. از این شغل در بسیاری مکان ها می توان استفاده نمود از جمله در دادگاه ها و سمینارها کاربرد دارد. از شغل تایپیست در حوزه خبر نگاری نیز می توان استفاده کرد و تایپ سریع می تواند فکر فرد را خیلی سریع متمرکز می کند. تایپ سریع در شغل برنامه نویسی نیز بسیار تاثیر گذار می باشد زیرا که نوشتن کد نیاز به دقت و تمرکز بالایی دارد و اگر فرد مدام به این فکر باشد که کدام کلید را باید فشار دهد موجب کم شدن تمرکز فرد خواهد شد. پس داشتن مهارت تایپ ده انگشتی در کد نویسی سریع و با دقت بسیار تاثیر گذار است. از دیگر مشاغلی که تایپیست می تواند در آن مشغول به فعالیت گردد، ورود اطلاعات است. این سمت شغلی می تواند در زمینه های مختلفی صورت گیرد و با توجه به اینکه حجم اطلاعاتی که به این افراد سپرده می شود بسیار زیاد است، پس نیاز به سرعت تایپ بسیار بالایی دارد. از دیگر مشاغلی که تایپیست می تواند در آن مشغول به فعالیت شود، نویسندگی زیر نویس فیلم می باشد. پس اگر یک تایپیست، بسیار حرفه ای باشد می تواند به نویسندگی در این مورد بپردازد. از دیگر مشاغلی که می توان از تایپیست ها استفاده نمود، ویراستاری است. با توجه به افزایش تولید شدن تولید محتوا به افرادی که بتوانند با توجه به قواعد نگارشی ویراستاری را با سرعت تایپ بالا انجام دهند موفق خواهند شد. در ضمن یک تایپیست می تواند با یادگیری مهارت تایپ در منزل بسیاری از پروژه های تایپ فراوانی را به صورت اینترنتی انجام دهد و درآمد خوبی را نیز بدست آورد.

 

مطالب پایانی در ارتباط با شغل:

با توجه به مطالبی که در این بخش ارائه شد می توان گفت که این شغل تایپیست یک مهارت بسیار قوی و پایه ای می باشد و شاید از نظر بسیاری از مردم آن قدرها مانند قبل بر روی بورس نمی باشد. در اصل از مهم ترین و اساسی ترین یک کاربر باید داشته باشد مهارت تایپ سریع می باشد. پس اگر فردی هستید که در شغل خود استفاده از کامپیوتر نقش بسیار مهمی دارد، باید مهارت تایپ اصولی و بسیار استاندارد را یاد بگیرید. پس داشتن این مهارت کمک شایانی به هر فردی در پیشرفت شخصی و شغلی دارد. امیدواریم مطالبی که در این مقاله ارائه شد به انتخاب شغل به شما کمک کرده باشد.

 

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی