بررسی شغل پشتیبان it

نوشته شده توسط

باجاب

بررسی شغل پشتیبان it

این روزها کمتر سازمانی وجود دارد که بدون استفاده از فناوری اطلاعات قادر باشد به مسیر خود ادامه دهد و در هر سازمانی بر روی هر میزی یک کامپیوتر وجود دارد و دور از انتظار است که یک سازمانی را بدون سیستم های سازمانی تصور نمود. بسیاری از نرم افزارها مانند حسابداری، انبارداری، اتوماسیون های اداری و دستمزد منابع انسانی از طریق فناوری های اطلاعات سرویس داده می شوند. پس وجود فناوری اطلاعات برای سازمان ها بسیار با اهمیت می باشد و لازمه پیشرفت هر سازمانی وجود فناوری اطلاعات می باشد. در این مقاله به بررسی شغل پشتیبان it، و جایگاه این شغل در کشور خواهیم پرداخت.

معرفی شغل پشتیبان it:

امروزه در بسیاری از سازمان ها و مراکز اداری یک بخش تحت عنوان فناوری اطلاعات وجود دارد، در این بخش تمام فعالیت ها با استفاده از فناوری اطلاعات ارتباط پیدا می کند و برنامه ریزی می شود که گستره این بخش مربوط به سخت افزار، نرم افزار و سازمان افزار می باشد. پس می توان بیان نمود که مدیریت موثر و کارآمد فناوری اطلاعات و ارتباط در سازمان ها نقش بسیار موثری در موفقیت سازمان ها و هم چنین عملیات روزانه این گونه از سازمان ها دارد. به گونه ای که بسیاری از سازمان ها برای اینکه موفق به دستیابی اهداف خود شوند به نوعی که معاونت یا مدیریت فناوری اطلاعات را در سازمان ها در سطح بسیار عالی برسند انتقال داده می شود و در ضمن در تصمیمات راهبردی نقش بسیار موثری ایفا می نمایند. پس ضرورت شغل it در سازمان های اداری بسیار با اهمیت می باشد. در واقع فردی که در شغل پشتیبان it، مشغول به فعالیت می گردد، باید توانایی نظارت بر پایگاه داده ها، رفع موارد و مشکلات مشتریان و کارکنان، سیستم های نرم افزاری و سخت افزاری را داشته باشد و در جهت بهبود کیفیت کاری در سطح وسیع تر و هم چنین سازماندهی سیستم های سازمانی را نیز انجام دهد. پس موقعیت شغل پشتیبان it، از جمله مهم ترین شغل های سازمانی می باشد که اهمیت نقش نرم افزارها و سخت افزارها در سازمان ها موجب گسترش این رده شغلی شده است.

استخدام پشتیبان IT

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام پشتیبان IT

وظایف شغل پشتیبان it:

هر فردی که وارد شغل پشتیبان it می شود بنا به محلی که در آن مشغول به فعالیت است دارای یک سری وظایفی است که می توان به این موارد اشاره نمود: پشتیبان it، باید توانایی نصب نرم افزار یا سخت افزار را داشته باشد و در ضمن بتواند سرورها، چاپگرها و هم چنین ایستگاه های کاری کامپیوتر را نیز مورد بررسی و نظارت قرار دهد. در ضمن باید توانایی ایجاد حساب های کاربری، مجوزها و در ضمن رمز های عبور برای سرورهای مدیریت شبکه یا مدیریت اینترنت را نیز داشته باشد. شغل پشتیبان it، می تواند با نظارت برامنیت سیستم ها از جمله سیستم های اینترنت کارایی بسیار خوبی در این زمینه داشته باشد و در نصب و حفاظت از آنتی ویروس ها نیز می تواند نقش موثری داشته باشد. هم چنین دارای توانایی رفع مشکلات ناشی از شبکه و تعمیر آن ها را نیز باید داشته باشد. در ضمن با ثبت گزارش های روزانه عملکرد سازمان و اداره را می تواند مورد ارزیابی قرار دهد. از دیگر وظایفی که یک پشتییبان it، دارد ثبت تغییرات ساختار شبکه و هم چنین نام کاربری و در ضمن رمز عبور برای سیستم های شبکه می باشد. این فرد می تواند با آموزش کارکنان در سیستم های جدید راهکار موثری در زمینه ارتقای سطح کیفی سازمان نیز داشته باشد.

مهارت های مورد نیاز برای شغل:

هر فردی که وارد شغل پشتیبان it، می گردد باید توانایی برقراری ارتباط موثر با افراد را داشته باشد و در ضمن دارای ظاهری سازمانی و مناسب با سازمانی داشته باشد که در آن فعالیت می نماید. از دیگر ویژگی هایی که یک فرد باید داشته باشد این است که توانایی حل مشکلات را نیز باید داشته باشد و در سازماندهی و نظارت بر سازمان ها نیز دارای مهارت باشد. در ضمن فرد می بایست در زمینه حل و توضیح مشکلات فنی به زبان ساده، نیز دارای مهارت خوبی باشد. هم چنین یک پشتیبان it، باید متعهد به بروزرسانی مستمر دانش و مهارت خود نیز باشد تا بتواند از پس کارهایی که به وی سپرده می شود به خوبی برآید. پشتیبان it، باید دارای مهارت های فنی نیز باشد که این مهارت های فنی شامل دانش و آگاهی در زمینه چهار نوع شبکه LAN ، WAN، MAN، GAN می باشدف که داشتن این سطح از آگاهی نقش بسیار موثری در کنترل و نظارت بر سازمان دارد. در ضمن از دیگر مهارت های فنی که می تواند در طول کاری فرد تاثیر گذار باشد آشنایی به مفاهیم سیسکو و تجهیزات میکروتیک می باشد. از دیگر قابلیت هایی که فرد باید داشته باشد آشنایی به تعمیرات کامپیوتر چه از لحاظ سخت افزاری و چه از لحاظ نرم افزاری می باشد. در ضمن فرد می بایست به نصب و هم چنین راه اندازی پرینتر و در عین حال تجهیزات تحت شبکه نیز تسلط داشته باشد. در عین حال باید توانایی نصب تجهیزات دوربین مدار بسته را نیز داشته باشد و بتواند بر این موارد نیز تسلط داشته باشد.

اهمیت شغل پشتیبان it:

در اصل پشتیبانی شبکه های کامپیوتری زیر مجموعه ای از فعالیت های حوزه خدمات شبکه های کامپیوتری می باشد که در راستای نگهداری و هم چنین رفع مشکلات شبکه صورت می گیرد. مشکلاتی که ممکن است به صورت کلی در سطح سخت افزار شبکه مانند رایانه ها، تجهیزات تحت شبکه، ماشین های اداری، تجهیزات امنیتی الکترونیکی و یا حتی زیرساخت های شبکه مانند کابل شبکه، ترانک شبکه، رک، پچ پنل، کیستون ها روی دهد و یا اینکه ممکن است در سطح نرم افزار شبکه مانند سرویس های شبکه و نرم افزارهای کلاینت و سرور و در ضمن سیستم عامل به وجود آید. در ضمن با رشد و نفوذ سریع فناوری شبکه های کامپیوتری در تمامی کسب و کارها موجب شده است که بسیاری از مجموعه ها از جمله شرکت ها و سازمان ها برای حفظ و نکهداری سیستم های کامپیوتری و تجهیزات شبکه خود با یک سری مشکلات و دغدغه های بسیاری مواجه شوند. در ضمن توانایی و دانش حل مشکلات خود را در زمینه پشتیبانی سیستم های کامپیوتری را نیز ندارند و در ضمن امکان استخدام نیروهای متخصص در زمینه شبکه را نیز ندارند و در عین حال به علت کم بودن نیروی متخصص و ایجاد هزینه بالا توانایی مدیریت نمودن بخش شبکه های کامپیوتری خود را ندارند. به همین علت این سازمان ها از نیروهای متخصص و ماهر با قراردادهای پشتیبانی بلند مدت و کوتاه مدت استفاده می نمایند تا بتوانند بسیاری از مشکلات خود را حل نمایند.

میزان ساعت کاری شغل:

شغل پشتیبان it، نیز مانند سایر مشاغل بین 37 تا 40 ساعت در هفته فعالیت می نماید و با این وجود اگر مشکلی ایجاد گردد مانند خطای شبکه ای که باید حل گردد و یا اینکه به وسیله نصب نرم افزاری جدید بتوان مشکل را برطرف نمود که در این صورت باید در اواخر هفته و یا اواخر هفته نیز فعالیت کند. در ضمن ضروری می باشد که همان طور که در ساعات کاری معمول، وظیفه تعمیر و نگهداری it، را دارد و با انجام دادن این کار  می تواند موجب رونق بخشیدن به کسب و کار فرد شود. در ضمن این ممکن است که برای تماس با هر مشکلی که احتمال دارد در خارج از ساعات کاری رخ دهد، فرد مجبور باشد از طریق دورکاری کار کند. البته میزان ساعات کاری هر شرکت بسته به تعداد قرار دادهایی دارد که با سازمان ها و سایر ارگان های دولتی  وخصوصی در ابعاد مختلف می بندد و فرد مجبور است برای افزایش سطح خدمات همه این موارد را کنترل نماید.

شخصیت های مناسب برای این شغل:

در انتخاب شغل مناسب برای فرد عوامل مختلفی تاثیرگذار هستند، از جمله ویژگی های مهمی که می تواند بر انتخاب شغل یک فرد تاثیر گذار باشد، ویژگی های شخصیتی فرد می باشد. شناخت صحیح شخصیت هر شخصی نیاز به زمان و تخصص دارد. البته هر شخصی دارای خصوصیات ویژه خود می باشد و اغلب اشخاصی که دارای تیپ های شخصیتی یکسانی هستند باز هم در بعضی از موارد ممکن است با یکدیگر دارای تفاوت باشند. پس فردی که می خواهد وارد شغل پشتیبان it شود باید دارای روابط عمومی بسیار بالایی باشد و در عین حال دارای تخصص لازم در زمینه پشتیبانی و هم چنین از بین بردن مشکلاتی که مربوط به شبکه های کامپیوتری می باشد، داشته باشد. در عین حال باید دارای دانش و تخصص لازم در زمینه شناخت تجهیزات سخت افزاری شبکه و در ضمن سرویس های نرم افزاری نیز داشته باشد. فرد باید هم چنین از تجربه بسیار خوبی در زمینه شناسایی و برطرف نمودن مشکلات نیز داشته باشد. کارشناس پشتیبانی شبکه در عین حال باید دارای قدرت تحلیل بیشتری در زمینه حل مشکلات کاری نیز داشته باشد و دارای تسلط بیشتری در برنامه ریزی های دوره ای برای نظارت تجهیزات شبکه نیز داشته باشد که این موارد از جمله ویژگی های شخصیتی است که فرد باید برای انجام وظایف شغلی خود در این زمینه دارا باشد.

مطالب تکمیلی در ارتباط با این شغل:

با توجه به مطالبی که در این مقاله در ارتباط با پیشرفت و کاربرد شبکه های کامپیوتری در جامعه ارائه شد، متوجه شدیم که بازار کار شغل پشتیبانit  دارای وضعیت بسیار خوبی می باشد و به طور طبیعی در مراکزی که دارای سیستم های کامپیوتری هستند وجود این افراد برای ایجاد ارتباط بهتر و هم چنین نظارت دقیق تر الزامی می باشد. امیدواریم با ارائه مطالب این مقاله در مورد این شغل اطلاعات خوبی را بدست آورده باشید. از اینکه تا انتهای مقاله با ما همراهی نمودید، سپاسگزاریم.

 

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی