آشنایی با شغل تکنسین بیهوشی

نوشته شده توسط

باجاب

آشنایی با شغل تکنسین بیهوشی

قبل از معرفی وظایف تکنسین بیهوشی بهتر است در ابتدا شمارا با متخصص بیهوشی آشنا کنیم. متخصص بیهوشی همانطور که از اسم آن مشخص است به فردی گفته می‌شود که وظیفه آن بی‌هوش کردن و یا بی‌حس کردن افراد در حین عمل جراحی می‌باشد. در کنار متخصص بیهوشی معمولاً یک یا چند دستیار به‌عنوان تکنسین بیهوشی وجود دارند که کار آن‌ها کمک به متخصص بیهوشی می‌باشد. تصور کنید اگر متخصص بیهوشی و تکنسین بیهوشی وجود نداشت چه اتفاقی می‌افتاد؟ در این صورت فرد در حین عمل جراحی درد زیادی را تحمل می‌کرد و با این شرایط هیچ‌کس حتی باوجود داشتن بیشترین مشکلات عمل جراحی را انتخاب نمی‌کرد. روزانه در بیمارستان‌های مختلف عمل‌های تفاوتی انجام می‌شود؛ عمل زیبایی، عمل‌های ارتوپدی، عمل قلب، عمل سزارین و.... ازجمله عمل‌های رایج موجود در بیمارستان‌ها می‌باشد که در تمام این عمل‌ها وجود یک متخصص بیهوشی و در کنار آن تکنسین بیهوشی ضروری و لازم است. در ادامه مطلب قصد داریم شمارا با وظایف تکنسین بیهوشی، میزان درآمد، بازار کار و... آشنا کنیم و به‌طورکلی مطالب مفید برای آشنایی با شغل تکنسین بیهوشی در اختیار شما قرار دهیم پس جهت کسب اطلاعات کامل‌تر ادامه مطلب را دنبال نمایید.

تکنسین بیهوشی به چه کسی گفته می‌شود؟

در ابتدا و قبل از معرفی وظایف تکنسین بیهوشی و آشنایی با شغل تکنسین بیهوشی بهتر است تعریف مختصری در مورد این رشته در اختیار شما قرار دهیم. تکنسین  بیهوشی درواقع به شخصی گفته می‌شود که در رشته کارشناسی بیهوشی در دانشگاه تحصیل‌کرده است و در کنار متخصص بیهوشی در اتاق عمل  با انجام روش‌های مختلف مانند بیهوشی، بی‌حسی و... از درد کشیدن بیماران در حین عمل جراحی جلوگیری می‌کند. البته این تنها وظیفه تکنسین بیهوشی در اتاق عمل نیست و وظیفه دیگر آن‌ها این است که بعد از اتمام عمل جراحی و درزمانی که بیمار در اتاق ریکاوری است مرتباً حال عمومی بیمار را ارزیابی می‌کند و در صورت نداشتن مشکل و نرمال بودن علائم حیاتی بیمار بعد اجازه و ترخیص بیمار از اتاق ریکاوری توسط متخصص بیهوشی بیمار را به پرستاران بخش مربوطه تحویل می‌دهد.

استخدام تکنسین بیهوشی

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام تکنسین بیهوشی

 

وظایف تکنسین بیهوشی

وظایف تکنسین بیهوشی بسیار متعدد است  که باید تمام این وظایف را با دقت زیاد و در سریع‌ترین زمان ممکن انجام دهد. چون این حرفه ازجمله مشاغلی است که باجان بیمار سروکار دارد هرگونه سهل‌انگاری و خطا ممکن است  باعث از بین رفتن بیمار و عواقب جبران‌ناپذیری برای او شود به همین دلیل تکنسین بیهوشی  باید باوجدان کاری بالا و دلسوزی فراوان وظایف خود را انجام دهد. به‌طورکلی می‌توان گفت به‌نوعی تکنسین بیهوشی وظیفه آرام کردن بیمار و کاهش دردهای او تا زمانی که بیمار در اتاق عمل و ریکاوری است بر عهده دارد که انجام این کار احساس مسئولیت‌پذیری و دلسوزی فراوانی را می‌طلبد. وظایف تکنسین بیهوشی عبارت‌اند از:

مهم‌ترین وظایف تکنسین بیهوشی این است که بعد از تحویل بیمار ابتدا پرونده او را بررسی کند و تمام اطلاعات موردنیاز بیمار را از پرونده دریافت نماید.

در برخی از مواد ممکن است بیمار به‌صورت اورژانسی به اتاق عمل منتقل شود در این شرایط تکنسین بیهوشی باید از همراهان بیمار شرح‌حال مختصری از بیمار بگیرد.

درصورتی‌که بیمار هوشیار باشد می‌تواند با او صحبت کند و اطلاعات مور نیاز را از خود بیمار کسب کند.

مطمئناً تمام افرادی که وارد اتاق عمل می‌شود استرس دارند؛ تکنسین بیهوشی باید با بیمار با آرامش صحبت کند و استرس‌های او را کاهش دهد.

تکنسین بیهوشی برای آرام کردن بیمار بهتر است علت تمام‌کارهایی که متخصص بیهوشی برای بیمار انجام می‌دهد توضیح دهد.

تمام وسایل و دستگاه‌های موردنیاز متخصص بیهوشی را آماده کند.

تمام وسایلی که پیش‌بینی می‌کند متخصص بیهوشی به آن نیاز دارد استریلیزه نماید.

داروهای موردنیاز متخصص بیهوشی را حاضر کند

بیمار را برای انجام بیهوشی تا حضور متخصص بیهوشی آماده کند.

در کنار متخصص بیهوشی حضورداشته باشد و تمام‌کارهایی که پزشک بیهوشی دستور می‌دهد با دقت انجام دهد.

اگر پزشک بیهوشی دستور به تزریق دارو، خون و... را دارد سریعاً این کار را انجام دهد.

وضعیت بیمار را در حین عمل مدام پایش کند و مرتباً با چشم مانیتورهایی که بالای سر بیمار هستند را مشاهده کند.

بعد از اتمام عمل جراحی و انتقال بیمار به اتاق ریکاوری وضعیت علائم حیاتی بیمار را در اتاق ریکاوری ارزیابی کند و در صورت نرمال نبودن علائم حیاتی بیمار سریعاً به پزشک اطلاع دهد.

وظایف تکنسین بیهوشی

تحصیلات موردنیاز برای ورود به شغل متخصص بیهوشی

افرادی که علاقه‌مند به شغل تکنسین بیهوشی هستند برای انجام وظایف شغل تکنسین بیهوشی باید در هنگام انتخاب رشته کنکور ابتدا رشته کارشناسی بیهوشی را انتخاب کرده و بعد از گذراندن تحصیلات دانشگاهی در این رشته که معمولاً ۴ سال است و پس از گرفتن مدرک کارشناس بیهوشی در بیمارستان‌های مختلف در کنار متخصص بیهوشی فعالیت خود را شروع کنند. این افراد می‌توانند بعد از گرفتن مدرک کارشناسی تحصیلات خود را در کارشناسی ارشد و دکتری نیز ادامه دهند و درجات خود را ارتقا ببخشند.

مهارت‌های موردنیاز برای ورود به شغل تکنسین بیهوشی

یکی از مهم‌ترین موارد لازم برای آشنایی با شغل تکنسین بیهوشی ذکر مهارت‌های موردنیاز برای این حرفه می‌باشد. انجام هر کاری توانمندی‌های خاصی را می‌طلبد که درصورتی‌که فرد آن توانمندی‌ها را نداشته باشد نمی‌تواند در آن شغل موفق شود و پله‌های ترقی را طی نماید. ازجمله مهارت‌های ضروری و لازم برای موفقیت در رشته تکنسین بیهوشی و انجام درست وظایف تکنسین بیهوشی عبارت‌اند از:

یک تکنسین بیهوشی  باید در درجه اول باید صبر و حوصله زیادی داشته باشد و بتواند باحوصله و مهربانی با بیمار صحبت کرده و در صورت هوشیار بودن بیمار شرح‌حالی مختصری از موارد موردنیاز از بیمار دریافت نماید.

گرفتن شرح‌حال از بیمار نیازمند جلب اعتماد آن است به همین دلیل یک تکنسین لازم است طوری با بیمار ارتباط برقرار کند که بیمار به او اعتماد کند؛ برای مثال یکی از مهم‌ترین موارد موردنیاز در هنگام بیهوشی افراد آگاهی از اعتیاد بیمار است. تکنسین بیهوشی باید طوری با بیمار برخورد کند که بیمار بدون هیچ نگرانی اطلاعات درست در مورد معتاد بودن یا نبودن آن در اختیار پزشک قرار دهد.

عمل جراحی، عملی است که به‌تنهایی امکان‌پذیر نیست و افراد زیادی در عمل مشغول به کار هستند به همین دلیل تکنسین بیهوشی که به‌عنوان عضو مهمی در عمل محسوب می‌شود باید روحیه انجام کار گروهی را داشته باشد و با تمام اعضای گروه سازش و همکاری کند.

وظایف تکنسین بیهوشی بسیار مهم و حساس است به همین دلیل تکنسین بیهوشی باید در کار خود دقت و سرعت عمل بالایی داشته باشد.

یک تکنسین بیهوشی لازم است در مورد تمام داروهای بیهوشی، نحوه بیهوشی و روش‌های مختلف بیهوشی اطلاعات و آگاهی‌های لازم را داشته باشد و علم خود را در این زمینه بروز کند.

وظایف تکنسین بیهوشی

آینده شغلی رشته تکنسین بیهوشی

یکی دیگر از مهم‌ترین نکات برای آشنایی با شغل تکنسین بیهوشی آینده شغلی آن است. آینده شغل تکنسین بیهوشی نسبتاً خوب است و با توجه به اینکه تمام بیمارستان‌ها در حال پیشرفت هستند و درون هر بیمارستان اتاق عمل وجود دارد بازار کار رشته تکنسین بیهوشی نیز به نسبت گذشته پیشرفت کرده است. به‌طورکلی می‌توان گفت در تمام‌کارهایی که یک متخصص بیهوشی انجام می‌دهد تکنسین بیهوشی نیز به‌عنوان دستیار متخصص می‌تواند مشغول به کار شود. کلینیک، بیمارستان‌های دولتی، خصوصی و... ازجمله مکان‌هایی هستند که یک تکنسین بیهوشی می‌تواند در آن مشغول به کار شود.

لازم به ذکر است بدانید تکنسین بیهوشی نیز ازجمله مشاغلی است که دارای ۲ سال طرح می‌باشد و افراد بعد از فارغ‌التحصیل شدن می‌توانند دریکی از بیمارستان‌های دولتی به مدت ۲سال مشغول به کار شوند و علاوه بر کسب درآمد تجربه زیادی را نیز به دست آورند و با پزشکان مختلف نیز آشنا شوند.

افرادی که علاقه‌مند به استخدام در این رشته هستند می‌توانند در آزمون‌های استخدام که هرساله از طرف وزارت بهداشت برگزار می‌شود شرکت کنند و با کسب نمره قبولی در این رشته استخدام شوند.

میزان درآمد تکنسین بیهوشی

یکی از مهم‌ترین موارد برای آشنایی با شغل تکنسین بیهوشی آگاهی از میزان درآمد این رشته می‌باشد. به‌طورکلی می‌توان گفت درآمد یک تکنسین بیهوشی از یک‌میلیون و چهارصدتا چهار میلیون متغیر است و با توجه به محل خدمت، ساعات کاری و... این میزان مشخص می‌شود.

لازم به ذکر است بدانید اگر یک تکنسین بیهوشی در بیمارستان مشغول به کار شود علاوه بر پولی که ماهیانه بیمارستان به‌عنوان حقوق ثابت پرداخت می‌کند هرماه پولی دیگری نیز به‌عنوان قاصدک به آن‌ها می‌دهد که این مقدار برای هر فرد با فرد دیگر متفاوت است.

مهارت تکنسین بیهوشی

سختی‌های رشته تکنسین بیهوشی

برای آشنایی با شغل تکنسین بیهوشی بهتر است کمی در مورد سختی‌های این رشته نیز صحبت کنیم. رشته تکنسین بیهوشی باوجود بازار کار خوب و درآمد متوسط سختی‌هایی نیز دارد که برخی از سختی‌های موجود در این رشته عبارت‌اند از:

کوچک‌ترین اشتباهی ممکن است باعث عدم بیهوشی و بی‌حسی بیمار شود و یا اینکه بیمار در حین عمل کاملاً بیهوش و بی‌حس نشده باشد.

با توجه به کمبود پرسنل تکنسین بیهوشی در بیمارستان فردی که در این رشته و در بیمارستان مشغول به کار است باید شیفت‌های خسته‌کننده‌ای را برای کار در این محیط قبول کند.

در برخی از بیماران که به دلیل اورژانسی بودن آزمایش‌های مختلف از آن‌ها گرفته نشده است و از بیماری‌های آن اطلاعی ندارند ممکن است ناقل بیماری‌های مختلفی مانند ایدز و هپاتیت باشند و این بیماری را به افرادی مانند تکنسین بیهوشی که در اتاق عمل مشغول به کار هستند منتقل نماید.

تکنسین بیهوشی که در اتاق عمل مشغول به کار است در معرض اشعه‌ی مختلفی قرار دارد و ممکن است در آینده دچار مشکلاتی شود.

برای انجام وظایف تکنسین بیهوشی فرد لازم است در برخی از عمل‌ها مدت زیادی را به‌صورت سرپا کار کند و ممکن است دچار کمردرد و پادرد شود.

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی